Нові зарплати, Євробачення та безвіз з ЄС: Чого чекати українцям у 2017 році

112.ua аналізує події, які можуть змінити життя українців у новому році

Нові зарплати, Євробачення та безвіз з ЄС: Чого чекати українцям у 2017 році

Юрій Годован

Журналіст, 112.ua

112.ua аналізує події, які можуть змінити життя українців у новому році

Сьогодні, в перший день нового року, ми вирішили нагадати українцям про те, чого слід очікувати в ньому. Без сумніву, 2017-й може стати для нашої держави по-справжньому проривним, принаймні передумови для цього є вже зараз, залишилося лише реалізувати їх. Про те, які події можуть або повинні статися в житті України і вплинути на життя її громадян у новому році - в матеріалі 112.ua.

Нова мінімальна зарплата

Новий рік українці будуть зустрічати з новою мінімальною заробітною платою. Про рішення уряду підвищити рівень мінімальної заробітної плати стало відомо в кінці жовтня. На той момент вона становила менше 1550 грн, до кінця року повинна була ледь дотягнути до 1600. Прем'єр Володимир Гройсман озвучив пропозицію, яка багатьом здалася нереалізованою – 3200 грн – розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2017 року.

Подібна ініціатива викликала в українському суспільстві і політикумі неоднозначну реакцію: якщо частина українців подумки підраховували свої майбутні доходи, інші говорили про популізм, майбутню інфляцію, обвал національної валюти та непомірне зростання цін.

Новини за темою

Офіційно підвищення мінімальних зарплат було ухвалено на позачерговому засіданні уряду 3 листопада. Вже 6 грудня Верховна Рада проголосувала необхідні закони, що дають "зелене світло" підвищенню, а офіційно нова цифра закріплена у державному бюджеті України на 2017 рік. Він був прийнятий у ніч на 21 грудня у другому читанні і в цілому голосами 275 та 274 народних обранців відповідно.

23 грудня документ підписав спікер Андрій Парубій, а через три дні - президент Петро Порошенко. 28 грудня держбюджет був опублікований на сайті парламенту, а також в газеті "Голос України". Таким чином, вже цього місяця українці отримають заробітну плату на рівні, який повинен бути не нижче цифри в 3200 грн.

Студентська радість: Підвищення стипендій

У новому році нововведення очікують і українських студентів. У першу чергу, зміниться розмір стипендії - зрозуміло, на користь студентів ВНЗ. З іншого боку, отримають її далеко не всі, а лише ті, хто буде мати значні успіхи у навчанні - так нововведення пояснюють у Міносвіти.

Отже, в 2017 року мінімальний розмір академічної стипендії становитиме 1100 грн, підвищеної - 1600. Новий рівень стипендіальних виплат було затверджено у грудні - на засіданні уряду 28 грудня.

Перший заступник міністра освіти і науки Володимир Ковтунець наголосив, що основою для формування рейтингу буде успішність студентів, хоча роль будуть грати й "інші фактори". За його словами, для окремих важливих спеціальностей розміри стипендій буде підвищено: вчителі математики, інформатики, природних наук, деяких інженерних спеціальностей (гірнича і нафтогазова справа) - 1400 грн, а підвищена - 2360 грн.

Ковтунець також озвучив ідею, що надалі у дану систему можна буде ввести принцип позитивної дискримінації щодо студентів з інвалідністю, щоб давати їм додаткові бали для зайняття більш високих місць у рейтингу і збільшити їхні шанси на отримання академічних стипендій.

Що стосується соціальних стипендій, то для студентів вищих навчальних закладів вона становитиме від 1000 до 2000 грн, повідомив міністр соцполітики Андрій Рева.

Безвізовий режим з ЄС

Питання надання безвізового режиму з Європейським Союзом стало для України чи не головною інтригою минулого року. Неодноразові обіцянки вищих посадових осіб, зокрема президента, епопея з перенесенням термінів у підсумку призвела до того, що його надання затягнулося на невідомий термін і з 2016-го поступово перейшло на 2017-й.

На початку осені президент України Петро Порошенко заявляв, що не сумнівається, що Європейський Союз прийме рішення про надання Україні безвізового режиму. На той момент вже було відомо, що в Європейському парламенті підготовлено і зареєстровано проект законодавчої резолюції про внесення України до переліку третіх країн, громадянам яких скасовуються візові вимоги.

5 вересня Комітет Європарламенту з питань громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ підтримав ініціативу про надання безвізового режиму Грузії і Косово. Тоді ж українські політики навперебій почали стверджувати, що найближчим часом Україна отримає повноцінний безвіз з ЄС. Про це по черзі заявляли глава МЗС Павло Клімкін, профільний віце-прем'єр Іванна Климпуш-Цинцадзе, а також спікер Андрій Парубій. Запевнення зводилися до одного терміну - "восени".

Новини за темою

Через деякий час президент Петро Порошенко заспокоїв співвітчизників, заявивши, що Україна отримає безвізовий режим 24 листопада під час саміту Україна - ЄС. Деякі євродепутати навіть припускали, що безвіз для України може бути проголосований до саміту, однак цього не сталося ні до, ні після.

24 листопада стало відомо, що ЄС може відкласти введення безвізу з Україною до травня 2017 року. Тоді ж в Єврокомісії допустили надання Україні безвізу до кінця року. Як бачимо, цього так і не сталося.

Наприкінці минулого року президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер повідомив, що протягом кількох тижнів українці отримають можливість подорожувати без віз. Про те, чи справдяться слова Юнкера, стане відомо найближчим часом.

Переговори в Мінську з надією на довгоочікуваний мир

Мінськ, місце тристоронньої зустрічі контактної групи Twitter МЗС Білорусі

Вже майже три роки найбільш важливим очікуванням для всієї нашої країни є мир. Вирішенням російської агресії на Донбасі дипломатичним шляхом займаються учасники Тристоронньої контактної групи, яка регулярно проводить свої засідання в столиці Білорусі. У Мінську у форматі роботи підгрупи обговорюються питання дотримання перемир'я, обміну полоненими і заручниками, відновлення інфраструктури та систем життєзабезпечення, які постраждали внаслідок бойових дій, відкриття пунктів пропуску для цивільних осіб та транспорту.

Новини за темою

Минулий рік видався непростим для переговорів з врегулювання конфлікту. Тристоронній групі вдавалося кілька разів домовлятися про припинення вогню (як правило, це відбувалося напередодні свят), велися розмови про обмін полоненими за формулою "всіх на всіх", відновлення роботи пункту пропуску "Золоте" в Луганській області, ремонт газопроводів, систем водозабезпечення та ліній електропередач, однак значних успіхів досягти не вдалося. Перемир'я стабільно порушувалося бойовиками, ними ж обстрілювалися ремонтні бригади електриків та інших служб, блокувався пропуск громадян, потрапляли під вогонь контрольні пости прикордонників, нерідко - з жертвами серед цивільного населення.

Хочеться вірити, що цього року Україна стане на кілька кроків ближчою до досягнення такого довгоочікуваного миру. Наступний раунд переговорів у Мінську заплановано на середину січня 2017 року.

"Євробачення-2017" - у Києві

Культурною подією нового року в Україні по праву можна вважати проведення пісенного конкурсу Євробачення. Це стало можливим завдяки перемозі нашої співачки Джамали, яка стала першою на Євробаченні-2016 з піснею "1944". Конкурс прийме столиця України, яка у фінальній боротьбі випередила Одесу.

Місцем проведення був обраний Міжнародний виставковий центр на Лівому березі. Півфінали конкурсу пройдуть відповідно 9 та 11 травня, фінал - 13-го числа.

Ціна квитків складе від 20 до 100 євро. У Києві очікують приїзду близько 20 тис. гостей. Участь у конкурсі візьмуть 43 країни, у тому числі Росія.

Неодноразово навколо проведення Євробачення згущувалися хмари, велися розмови про його можливе перенесення в іншу країну, як варіант навіть називалася Москва. Остаточно про те, що конкурс з України переносити не будуть, стало відомо 9 грудня.

Новини за темою

Незважаючи на подібні чутки, було затверджено план заходів щодо проведення конкурсу, а у столичній адміністрації пообіцяли вирішити одне з найболючіших питань для всієї нашої країни - відремонтувати дороги. Щоправда, цього разу лише в районі проведення конкурсу. Столична влада заявляла про намір виділити 200 млн грн на Євробачення, з них 50 млн - 2016, а 150 - у 2017 році. Пізніше дане рішення потрапило в список скасованих через голосування за нього сторонньої особи.

Анонсована пенсійна реформа

Пенсійний фонд України Фото з відкритих джерел

2017-й може стати в Україні роком проведення довгоочікуваної пенсійної реформи. Розмови про необхідність змінювати спосіб нарахування пенсії, її розмір і віковий ценз ведуться в суспільстві давно, а обіцянки влади зводяться до того, що саме цьогоріч у цьому напрямку буде зроблено перші кроки.

Про проблеми в пенсійній сфері на вищому рівні говорили чи не всі: від прем'єра до нардепів. Так, профільний міністр Андрій Рева переконаний, що проблема полягає в тому, що пенсійна система України базується на так званому "контракті поколінь". "Трагедія в тому, що ті люди, які у нас на пенсії, вони свою частину контракту чесно виконали. У них великий стаж, і вони працювали, а ті, хто живе сьогодні, працездатні, їх 26 млн. Сьогодні, з них офіційно працює 16 млн осіб, а сплачує єдиний соціальний внесок, тобто виконує свій контракт, 10 млн осіб. А пенсіонерів 12,5 млн осіб", - пояснював Рева.

У свою чергу, прем'єр-міністр Володимир Гройсман вважає, що через популізм політиків пенсійна реформа України доведена до зубожіння. "Повинна бути серйозно реформована система пенсійного забезпечення. Популісти й інші їхні одноплемінники довели Україну до пенсійного зубожіння. І цю відповідальність можливо розкласти абсолютно на всіх тих, хто в різні часи займався у тому числі урядом. Як можна довести систему, яка спродукувала дефіцит Пенсійного фонду у 150 млрд при загальному близько 260 млрд. Уявляєте, яка дірка сьогодні у Пенсійному фонді? При тому, що більшість громадян України отримують мінімальну пенсію, а ще є 400 тис. громадян, які отримують пенсію 949 грн. Як з цим можна миритися, як з цим можливо жити? Тому наше завдання з вами, щоб Пенсійний фонд у середньостроковій перспективі перестав бути дотаційним, а пенсія українських громадян суттєво зросла", - зазначав прем'єр.

Про те, які будуть досягнуті успіхи у реформуванні пенсійної системи в поточному році, стане відомо пізніше, а ми лише нагадаємо, що з 1 грудня розмір мінімальної пенсії в Україні становить трохи більше 1200 грн.

Старт роботи дорожньої поліції

В Україні влітку 2017 року повинна запрацювати дорожня поліція. Про це заявляв заступник голови Нацполіції Костянтин Бушуєв.

За словами Бушуєва, остаточний етап формування нової структури має завершитися у грудні 2017 року. Він зазначив, що в функціональні обов'язки співробітників дорожньої поліції входитиме забезпечення безпеки дорожнього руху.

"Зокрема поліцейські будуть широко застосовувати норми адміністративного законодавства. Також вони будуть реагувати на всі прояви кримінального характеру, які будуть виявляти на ділянці патрулювання", - зазначають у МВС.

Бушуєв також запевнив, що керівництво Нацполіції не обмежиться створенням дорожньої поліції. За його словами, в парламенті вже зареєстровано низку законодавчих змін, які повинні дозволити поліції реалізувати проекти автоматичної фіксації правопорушень.

"Після прийняття цих законодавчих змін, я вас запевняю, питання безпеки дорожнього руху буде реалізовано у більш якісній формі", - сказав він.

17 жовтня в Україні стартував перший етап формування дорожньої патрульної поліції. Тоді глава патрульної поліції Олександр Фацевич повідомляв, що формування дорожньої поліції почалося в рамках донабору в патрульну поліцію міст Сарни, Умань та Кривий Ріг.

Черговий етап співпраці з МВФ

Емблема Міжнародного валютного фонду З відкритих джерел

Вже в січні, максимум у лютому поточного року в Україну може надійти чергове фінансове поповнення ззовні. Саме в цей період у Нацбанку прогнозують отримання четвертого траншу Міжнародного валютного фонду.

"Успішна націоналізація "ПриватБанку" і прийняття держбюджету на 2017 рік", - так пояснювала прогноз глава НБУ Валерія Гонтарева.

"Ми вже готуємося (до 4-го траншу, - ред.). У січні, думаю, будемо отримувати наступний транш", - сказала вона в ефірі однієї з радіостанцій 22 грудня 2016 року.

Що стосується інших обіцянок МВФ щодо меморандуму з ним, зокрема щодо земельної та пенсійної реформ, то, на думку голови Нацбанку, Україна має життєву потребу в них, однак виконання їх можна перенести в наступний транш.

Новини за темою

"Треба дуже поспішати робити реформи", - підкреслила вона, нагадавши, що усього на 2017 рік заплановано отримання чотирьох траншів МВФ, тоді як у 2016 році при такому ж плані вдалося отримати тільки один.

Решту траншів, судячи з усього, слід очікувати протягом року, проте за умови успішного виконання вимог Фонду. Про те, наскільки висока ймовірність отримання всіх запланованих 4 траншів, можна буде говорити пізніше, однак варто нагадати, що в 2016-му Україна отримала лише один.

Повернення "скіфського золота в Україну

Ще одну перемогу на культурній ниві в 2017 може отримати Україна. З Нідерландів на Батьківщину може повернутися скіфське золото, про що стало відомо наприкінці минулого року.

14 грудня окружний суд Амстердама вирішив повернути в Україну колекцію скіфського золота, вивезеного на виставку до анексії Криму Росією. Суд постановив, що Крим не є суверенною державою і не може претендувати на скарби як культурну спадщину. При цьому Україна повинна компенсувати вартість зберігання колекції - близько 100 тис. євро. Музеї анексованого Криму мають намір оскаржити рішення суду.

У Міністерстві розраховують, що до кінця 2017 року скіфське золото повернеться в Україну.

Новини за темою

Нагадаємо, в лютому 2014 року колекція скіфського золота була вивезена в Амстердам, де була представлена на виставці "Крим: золото і таємниці Чорного моря" в музеї Алларда Пірсона. Ця колекція складалася з колекцій п'яти музеїв: одного київського і чотирьох кримських.

Виставка "Крим – золотий острів у Чорному морі" повинна була завершитися 31 травня 2014 року, але до кінця лютого 2014-го через анексію Криму Росією голландці розгубилися, кому повертати скіфське золото. Кримські музеї, з яких в лютому колекція була вивезена в Голландію, наполягали на тому, що скіфське золото має повернутися до них.

Судовий процес почався в січні 2015 року, а в квітні Україну визнали стороною процесу.

У нинішньому ж році залишається чекати повернення історичних цінностей на рідну землю.

Відбір на ЧС-2018: Вболіваємо за збірну

Збірна України Фото з відкритих джерел

Нарешті, спортивним успіхом 2017 року може стати вихід національної збірної України з футболу на Чемпіонат світу-2018, який пройде в Росії.

Цьогоріч нашим футболістам доведеться провести шість офіційних матчів у рамках відбору на Мундіаль: два - з Хорватією (24 березня на виїзді і 9 жовтня - вдома), виїзні з Фінляндією (11 червня) й Ісландією (5 вересня), домашній з Туреччиною (2 вересня) і гру на нейтральному полі з Косово, яка попередньо запланована на 6 жовтня.

Новини за темою

У даний час наша збірна займає у своїй групі другу сходинку, яка вже дає теоретичні шанси на вихід у фінальну частину. Однак, будемо сподіватися, що новий рік принесе українській збірній путівку на світову першість.

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...