banner banner banner banner

Виплати при народженні дитини: Чому Мінсоцполітики хотіло їх урізати і скільки будуть виплачувати у 2020 році

Виплати при народженні дитини: Чому Мінсоцполітики хотіло їх урізати і скільки будуть виплачувати у 2020 році
Фото з відкритих джерел

Ірина Шостак

Журналістка

Міністерство соціальної політики нещодавно запропонувало урізати соцвиплати при народженні дитини. На публічний розгляд міністерством було запропоновано законопроект, яким рекомендувалося нараховувати виплати лише для сімей з малим достатком. На фоні цього у Верховній Раді пропонують Кабміну навпаки – збільшити виплати до 100 тисяч грн за першу дитину. Втім, у проекті закону про Держбюджет на 2020 рік Кабміном було передбачено виплати при народженні дитини сумою у 41 280 грн на сім’ю, тому навряд чи буде якесь зростання. А от чи буде урізання – питання відкрите. Хоча сьогодні на тлі хвилі критики і обурень громадян очільниця Мінсоцполітики Юлія Соколовська заявила, що її відомство згортає ініціативу, і поки все залишиться як є.

Але це, скоріш за все, питання часу. Тож, аби розібратися у питанні, варто було б оцінити, що з цими виплатами в Україні є сьогодні.

Які виплати маємо сьогодні

Новини за темою

Відповідно до українського законодавства усі сім’ї, в яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на отримання державної допомоги. Для цього батькам треба звернутися до управління праці та соціального захисту населення (УП та СЗН) в рамках встановленого законом терміну (1 рік з моменту народження дитини) та подати необхідний пакет документів (оригінал і копії паспорта, заяву; оригінал і копію свідоцтва про народження дитини або копію рішення суду про всиновлення; банківські реквізити для перерахування виплат).

В Україні єдиний розмір виплат на першу, другу і наступну дитину від 1 липня 2014 року становить 41 280 грн (приблизно 1502 євро). Грошова допомога виплачується у 2 етапи:

  • 10 320 грн — одноразова допомога, що зараховується на банківський рахунок матері чи батька через 1-2 місяці після оформлення допомоги;
  • 30 960 грн — залишок, що виплачується рівними частинами по 860 грн протягом трьох років.

У 2019 році не відбулось суттєвих змін у цьому питанні: сума виплати так і залишилась на рівні 41 280 грн, проте до неї додали пакет малюка, до якого входять одяг, пелюшки та іграшки (вартістю у 5 тис. грн).

Що пропонували в Мінсоцполітики

Законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" був оприлюднений на сайті Міністерства соціальної політики для громадського обговорення 28 жовтня. У ньому пропонуються зміни до таких законодавчих актів, як: Кодекс законів про працю України, Сімейний кодекс України, закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 77 закону України "Про пенсійне забезпечення" та інших нормативно-правових актів.

Найбільшу дискусію викликали зміни до ст. 10 закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", в якій йдеться, що допомога при народженні дитини надається, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї на одну особу не перевищує 15% від загального розміру такої допомоги, що затверджується законом про Державний бюджет України на відповідний рік. При цьому до середньомісячного сукупного доходу сім’ї не враховуються доходи особи, яка звертається за її призначенням.

Іншими словами: у разі ухвалення відповідних змін усі сім’ї, чий середньомісячний дохід перевищує 6 тис. грн (оскільки допомога при народженні дитини становить близько 41 тис. грн), не можуть розраховувати на виплату при народженні дитини. Таким чином, у Міністерстві хотіли дещо змінити підхід та "допомагати лише тим групам населення, які справді цього потребують".

Реакція громадськості знову не змусила чекати.

Реакція на запропоновані зміни користувачів соцмережі Facebook 112.ua

Реакція на запропоновані зміни користувачів соцмережі Facebook 112.ua

Втім, не лише громадяни стривожилися. Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) на своєму офіційному сайті повідомив про неабияку стурбованість подібними діями Міністерства.

"Універсальні виплати для дітей у міжнародній практиці визнані як ефективні інструменти для забезпечення справедливого соціального захисту сімей із дітьми та прогресу згідно з Цілями сталого розвитку. ЮНІСЕФ схвально оцінює наміри уряду України підвищити ефективність програм соціального захисту, однак такий законопроект може бути значним негативним кроком через низку причин…", — зазначається на офіційному сайті ЮНІСЕФ.

Новини за темою

Однією з причин, наведених дитячим фондом ООН, є те, що допомога при народжені дитини, яка охоплює усіх дітей до 3 років, є більш ефективною та забезпечує ширше охоплення бідних, ніж деякі адресні програми на основі перевірки доходів: "у 2018 році понад 57,8% допомоги було виплачено сім’ям, дохід яких нижчий за фактичний прожитковий мінімум. Більше того, охоплення малозабезпечених верств населення у 2018 році зросло з 21,5 до 22,8%. В той самий час охоплення бідних родин з малими дітьми до 3 років сягає 100%".

Окрім того, виступила проти урізання виплат і міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька, яка зазначила, що прийняття подібних змін негативно позначиться на стимулюванні народжуваності в Україні, яке є "одним з пріоритетних напрямів роботи МОЗ".

За даними Державної служби статистики України, коефіцієнт народжуваності (демографічний показник відношення кількості народжених у рік на 1 тисячу жителів) в 2013-2018 роках зменшився з 11,1 до 8,7, тобто на 22% протягом п’яти років. І хоча експерти доводять, що рівень народжуваності часто не потрібно пов’язувати з економічним станом у країні, відгуки звичайних громадян говорять про те, що навіть з нинішньою допомогою держави складно спланувати вагітність, що вже говорити про запропоновані зміни.

Реакція на запропоновані зміни користувачів соцмережі Facebook 112.ua

Досвід європейських країн

А як з подібними виплатами ситуація в країнах Європи? Проблема низького рівня народжуваності в країнах ЄС вирішується за допомогою стабільної фінансової підтримки держави.

У кожній країні ситуація щодо допомоги з виплатами при народжені дитини та на її утримання є різною. Все залежить від конкретного випадку.

Країна

Виплати та допомога при народженні дитини

Україна

41 280 грн (1502 євро). Виплачуються протягом 3 років.

Чехія

Від 220 тисяч крон (8620 євро). Батьки самі вибирають, як будуть виплачуватись ці кошти (розмір щомісячної суми).

Німеччина

Від 192 євро/місяць (перша та друга дитина), від 198 євро/міс. — третя дитина, від 223 євро/міс. для четвертої та наступних дітей.

Люксембург

Виплата при народженні — на 3 частини від 580 євро (окремо і різні умови надання) + від 265 євро/місяць на утримання дитини.

Швеція

Допомога виплачується з першого місяця до повноліття — від 1050 шведських крон (98 євро) на місяць.

Франція

Виплата при народженні — від 923 євро. Якщо в сім’ї одна дитина, а загальний дохід сім’ї нижчий за 35 тис. євро/рік, — до 3 років на малюка виплачується допомога в 184 євро/місяць; якщо дві дитини, а дохід не перевищує 67 тис. євро — + 130 євро/місяць (до 20 років). Коли молодшій дитині виповнюється 14 років, до цієї суми додають ще 65 євро. Якщо дітей в сім’ї троє, виплат дві: одна — 296 євро, друга — 168 євро.

Ірландія

Виплати на дитину розраховані до 16 років, а за деяких умов – до 18. За одну дитину — від 140 євро, за кожну наступну виплати збільшуються вдвічі.

Велика Британія

Від 20 євро/тиждень за першу дитину + 16 євро за кожну наступну.

Рішення щодо правильності запровадження змін

Після гострої реакції громадськості міністр соцполітики Юлія Соколовська запевнила, що ініціатива так і залишаться на рівні ідеї: "Відповідна пропозиція була внесена у зв’язку з тим, що зараз допомога при народженні дитини видається всім – незалежно від розміру доходів родини. Ідея була в тому, щоб трішки змінити підхід і допомагати лише тим, хто цього реально потребує… Втім, після консультацій з органами влади та обговорення з громадськістю прийнято рішення про збереження нинішнього механізму надання допомоги при народженні дітей".

Втім, зрозуміло, що у Кабміні справді точаться дискусії навколо змін системи виплат при народженні дитини. Зрештою, з часом вони знову можуть конвертуватися у нові законодавчі ініціативи. Після заяви очільниці Мінсоцполітики дискусії на рахунок запропонованих Міністерством змін переросли у іншу площину: чи варто взагалі уряду говорити про скасування виплат тисячам сімей на фоні стрімкої депопуляції і й без того малого розміру подібних виплат, які не покривають реальні витрати на дитину.

Реакція на запропоновані зміни користувачів соцмережі Facebook 112.ua

Реакція на запропоновані зміни користувачів соцмережі Facebook 112.ua

Ірина Шостак

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>