Вимушений крок Кишинева: Як Молдавія дрейфувала в бік Росії

У листопаді вперше за чотири роки відбудеться засідання молдовсько-російської міжурядової комісії з економічного співробітництва, де сторони повинні підписати план дій з розвитку торговельно-економічних відносин на 2016-2017

Вимушений крок Кишинева: Як Молдавія дрейфувала в бік Росії
Фото з відкритих джерел

Павло Горін

керівник IMEE-analytics

У листопаді вперше за чотири роки відбудеться засідання молдовсько-російської міжурядової комісії з економічного співробітництва, де сторони повинні підписати план дій з розвитку торговельно-економічних відносин на 2016-2017

Підготовка до цієї зустрічі почалася задовго до старту президентської кампанії, яка вже встигла нашуміти в ЗМІ через її проросійський підтекст. Тому стверджувати, що результати виборів обумовлено втручанням Кремля, буде, м'яко кажучи, недалекоглядно. Адже у парламентській республіці, якою є Молдова, всі ключові рішення приймаються парламентом та урядом. Президент же - номінальна фігура, яка здійснює більшість повноважень, так чи інакше, погоджуючи свої дії з іншими гілками влади.

Новини за темою

А прагнення активізувати економічні зв'язки з Росією і всенародне волевиявлення на користь проросійського кандидата, швидше за все, є вимушеним кроком для країни, продиктованим необхідністю стабілізації жалюгідного соціально-економічного становища та неможливості в стислі терміни переорієнтувати власну економіку на ринок Євросоюзу.

* * *

Основою для початку зустрічного руху до Росії стали акції протесту, що тривали практично весь 2015 рік і першу половину 2016-го. Протестувальники від самого початку вимагали відставки чинного уряду і стабілізації економічної ситуації в країні.

Тоді значну частину учасників протесту склали молдовські фермери, оскільки саме вони зазнали значних збитків від відповідних санкцій Росії, введених влітку 2014-го у відповідь на ратифікацію парламентом Молдови угоди про асоціацію з Євросоюзом і створення всеохопної зони вільної торгівлі. А оскільки уряд не в змозі був квотувати сільське господарство або забезпечити альтернативні ринки збуту в країнах ЄС, то саме він і став однією з основних причин невдоволення в країні (горезвісна "крадіжка мільярда" стала лише приводом (передумовою) для початку страйку).

Домігшись відставки уряду, у січні 2016 року країна отримала нового прем'єра – екс-міністра інформаційних технологій і зв'язку Молдови, віце-голову Демократичної партії Молдови Павла Філіпа. Його призначення також супроводжувалося акціями протесту молдавської опозиції (прихильники платформи "Гідність і правда").

Незабаром після формування нового уряду країна зробила свої перші кроки назустріч Кремлю.

Так, уже 29 березня в Кишиневі Філіп обговорив із заступником російського МЗС Григорієм Карасіним перспективи розвитку співробітництва між двома країнами.

Новини за темою

Молдовський прем'єр тоді заявив, що його уряд "орієнтований на покращення якості життя громадян": "Наша країна зацікавлена в активізації економічного співробітництва та торгового обміну з Росією".

Ця зустріч стала початком молдовсько-російського діалогу на високому рівні.

4 квітня в рамках зустрічі в Москві голова МЗС Росії Сергій Лавров і його молдовський колега Андрій Галбур підписали план консультацій між зовнішньополітичними відомствами на 2016-2017 рр.

За підсумками зустрічі Лавров заявив, що у сторін є загальне розуміння, що нинішнє положення справ в українсько-російських відносинах не може викликати задоволення: "Ми отримали підтвердження, що сформований уряд зацікавлений у співробітництві з Росією. Ми раді такому положенню справ".

Тоді ж сторони домовилися прискорити узгодження міжурядової програми гуманітарного співробітництва на трирічний період. Підтвердилися готовність і намір уряду Молдови підтримувати російську мову у своїй країні. Обговорено окремі аспекти про наявні домовленості про безвізовий режим між країнами, в т. ч. розглянуто проблеми щодо ситуації з діяльністю російських журналістів і російськомовних ЗМІ на території Молдови.

Потім відбулася зустріч Філіпа з російським прем'єром Дмитром Медведєвим під час чергового засідання глав урядів країн СНД в червні нинішнього року в Бішкеку.

А незабаром після цього, 1 липня, глави російського та молдовського дипломатичних відомств зустрілися на полях засідання Ради міністрів закордонних справ держав-членів ОЧЕС, що проходив у Росії, де обговорили питання взаємодії двох країн, ставлячи в пріоритет розвиток саме торговельно-економічної складової.

Не обійшов своєю увагою Молдову та Володимир Путін.

Новини за темою

У середині вересня в рамках зустрічі глав держав СНД, яка відбулася в Бішкеку (Республіка Киргизстан), він зустрівся з Філіпом. Згідно з прес-релізом уряду, молдовський прем'єр повідомив про досягнуті там домовленості сторін щодо продовження спільної роботи над розробкою плану дій щодо розвитку торгово-економічних відносин між країнами на 2016-2017 рр.

"Групи експертів РМ і РФ вже зустрілися і розробили проект документа. Ми зробимо все можливе для того, щоб довести до кінця розробку даного плану заходів з тим, щоб вирішити проблеми, які нині існують між РМ і РФ", - підкреслив глава молдовського кабміну після цієї зустрічі.

11 жовтня консультації сторін з вищезазначеного плану продовжилися на рівні віце-прем'єрів двох країн. У рамках зустрічі Дмитра Рогозіна та Октавіана Калмика, за інформацією прес-служби уряду, сторони обговорили свої позиції щодо кожного із 13 пунктів, зокрема торговельно-економічного, транспорту, агропромислової галузі, енергетики, бізнесу.

Така інтенсивність зустрічей керівництва двох країн протягом семи місяців ще раз підтверджує, що взаємини між Росією і Молдовою аж ніяк не назвеш пасивними.

Навіть з урахуванням того, що зовсім недавно Павло Філіп попросив підтримки у США задля продовження курсу євроінтеграції Молдови, не свідчить про виключно проєвропейську спрямованість зовнішньої політики республіки. У серпні нинішнього року молдовський прем'єр звернувся по допомогу до західних партнерів, "щоб протистояти пропаганді, спрямованій на дестабілізацію ситуації в Молдові і надання впливу на виборах на користь Москви". А зовсім нещодавно стало відомо, що він направив Путіну листа з проханням переглянути позицію РФ з приводу введених тарифних обмежень на деякі види молдовської продукції. Про це 1 листопада повідомив віце-міністр економіки Молдови Віталій Юрка на засіданні парламентської комісії з економіки.

Новини за темою

"З метою зняття тарифних обмежень на 19 видів товарів від імені прем'єр-міністра Павла Філіпа скеровано листа президентові РФ Володимиру Путіну з проханням переглянути позицію Росії щодо цих заходів", — сказав він.

Логічним завершенням цього року для Молдови і Росії стане перше після чотирирічної перерви засідання молдовсько-російської міжурядової комісії з економічного співробітництва, яке відбудеться 28-29 листопада в Москві, де сторони підпишуть план дій з розвитку торговельно-економічних відносин на 2016-2017 рр.

А обрання президентом Молдови соціаліста Додона - це лише дещиця у потеплінні відносин Кремля і Кишинева, початок якого заклав Павло Філіп. З цих виборів необхідно засвоїти лише те, що в Молдові наявним є суспільний розкол на прихильників проросійського і проєвропейського векторів. Сьогодні кожен з цих векторів має практично рівну кількість шанувальників - 52,2% і 47,8% відповідно. Розрив поки незначний і складає всього 4,6%, але далі він збільшиться. Найімовірніше, у бік зближення з Росією. І тривати це буде щонайменше протягом двох наступних років – до намічених на 2018 р. дійсно важливих парламентських виборів.

Павло Горін

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>