banner banner banner banner

Вибираємо банк у Швейцарії: Українцям можуть дозволити зберігати гроші на Заході

Депутати пропонують скасувати обов'язкове ліцензування інвестицій за кордон для українців. Це дасть громадянам можливість вільно вкладати гроші у депозити іноземних банків, акції компаній, нерухомість тощо. Однак Нацбанк вважає, що поки цього робити не варто

Вибираємо банк у Швейцарії: Українцям можуть дозволити зберігати гроші на Заході
Фото з відкритих джерел

Олена Губар

Журналіст

Депутати пропонують скасувати обов'язкове ліцензування інвестицій за кордон для українців. Це дасть громадянам можливість вільно вкладати гроші у депозити іноземних банків, акції компаній, нерухомість тощо. Однак Нацбанк вважає, що поки цього робити не варто

Скасування ліцензування

Українцям хочуть значно полегшити закордонні інвестиції. Депутати подали в парламент законопроект №4866, яким пропонують звільнити інвестиції на суму до 50 тис. євро від необхідності отримувати індивідуальні ліцензії Нацбанку. За ідеєю, це повинно зробити масовими і простими вкладення українських громадян в іноземні депозити, акції, нерухомість та інші можливості.

Депутати вважають несправедливою діючу необхідність отримувати ліцензії для таких операцій. "Громадяни мають право безперешкодно і без декларування вивозити за межі України готівку в сумі до 10 тис. євро. Іншими словами, особа, яка бажає легально інвестувати кошти за кордон, повинна проходити "корупційні кола" погоджень, а в той же час вивезення за межі України коштів готівкою у сумі 10 тис. євро дозволяється без будь-яких формальностей", - пояснюють автори законопроекту свою позицію.

Новини за темою

У Нацбанку не в захваті від запропонованої депутатами ініціативи скасувати ліцензування таких операцій. Там вважають пропозицію передчасною. "Ми вважаємо, що лібералізація повинна проходити поступово і при наявності відповідних умов, щоб не дестабілізувати валютний ринок. При цьому лібералізації відтоку капіталу, чим є інвестиції населення за кордон, повинна передувати лібералізація припливу капіталу, тобто інвестицій і боргового капіталу з-за кордону в Україну. Ми ж тільки почали лібералізацію припливу капіталу, в тому числі дозволивши репатріацію дивідендів, нарахованих за 2014-2015 роки, і частина обмежень на приплив капіталу, в тому числі на дострокове повернення кредитів нерезидентам, продовжує діяти", - повідомили в Нацбанку.

Вільні вкладення

Зараз в українців є дуже обмежений набір для інвестування своїх коштів. В основному це лише банківські депозити, державні цінні папери або нерухомість. Український фондовий ринок практично заморожено, а вкладення грошей у страховки або недержавні пенсійні фонди слабо регулюється. Тому пропозиція депутатів означає, що в українських громадян може з'явитися дуже багато можливостей для вкладення коштів, оскільки інвестиції обмежуються сумою в 50 тис. євро, але не напрямом. "Визначення, що таке інвестиції, встановлює закон "Про інвестиційну діяльність", згідно з яким інвестиціями вважаються всі види майнових та інтелектуальних цінностей, які вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, унаслідок якої створюється прибуток (дохід) або досягається соціальний ефект. Інвестиції можуть здійснюватися у формі створення юридичних осіб за кордоном, придбання корпоративних прав і цінних паперів іноземних емітентів, прав власності на нерухомість за кордоном, в інших формах, не заборонених законами України", - розповідає начальник операційного управління "Індустріалбанку" Інна Завадська.

Новини за темою

Якщо запропоновані законопроектом зміни у валютний декрет будуть прийняті, то українці отримають легальну і менш ризикову можливість для заощадження та примноження коштів. "Місцеві інвестиційні компанії пропонують таку можливість і зараз. Однак безпека таких угод дуже сумнівна. Фактично клієнти інвестиційних компаній віддають їм свої гроші в Україні, щоб кіпрська офшорка, яка належить інвестиційній компанії, купувала цінні папери на світових біржах в інтересах клієнтів. При такій схемі інвестори абсолютно незахищені, оскільки їхні цінні папери перебувають на балансі офшорної компанії, яку вони не контролюють. Звичайно, український інвестор може створити свою кіпрську компанію для торгівлі на світових фондових біржах, однак накладні витрати зі створення компанії і виведення коштів на офшор будуть дуже значними для інвестицій до 50 тис. євро", - пояснює аналітик "Укрсоцбанку" Андрій Приходько.

Не остаточне спрощення

У той же час навіть при скасуванні ліцензування такі операції будуть підпадати під нагляд Нацбанку. "На ринку завжди існували способи, у тому числі і напівлегальні переводити валютні кошти резидентами в інші країни. Тому дані зміни валютного регулювання спростять і легалізують частину інвестицій за кордон, - каже голова правління "Вектор Банку" Вадим Березовик. - Такі інвестиції можна робити тільки у високорозвинені країни, у яких обмеження на рух капіталу мінімальні або зовсім відсутні. Напевно такі транзакції потраплять під фінансовий моніторинг і буде проводитися перевірка джерел походження коштів".

Новини за темою

При цьому учасники ринку вважають, що обмеження інвестицій сумою в 50 тис. євро не є доцільним. "Це може призвести до дроблення операцій, і клієнт, який має намір здійснити інвестиції на суму, що перевищує 50 тис. євро, буде використовувати можливість це здійснити шляхом відкриття декількох рахунків у різних фінансових установах. Більш ефективним буде дозволити здійснення інвестиції на необмежену суму, але при цьому зобов'язати резидента повідомляти податковий орган або НБУ про здійснення інвестиції за межі України", - вважає перший заступник голови правління "Укргазбанку" Андрій Кравець.

Олена Губар

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>