banner banner banner banner banner

Вибух під Радою: Хто відповість за смерть бійців

На сьогоднішній день заарештовано 18 безпосередніх виконавців, людей, які кидали в міліцію і нацгвардійців гранати. А ось хто стоїть за цією трагедією, які справжні мотиви того, що сталося, версій донині немає

Зіткнення під будівлею Ради на площі Конституції 31 серпня, в результаті яких троє бійців Нацгвардії загинули (військовослужбовці строкової служби Дебрін Ігор Анатолійович 1990 року народження, Сластніков Дмитро Анатолійович 1994 року народження і Костіна Олександр Сергійович 1995 року народження) і понад 140 отримали поранення, викликали масу питань у суспільстві. Хто відповість за ці смерті і каліцтва? Чи понесуть покарання винні? І, нарешті, найважливіше питання з точки зору суспільної безпеки: чому правоохоронці не дали силову відсіч провокаторам та більш того - просто спостерігали, як ті віддалялися після зіткнення.

Фото з відкритих джерел

На сьогоднішній день заарештовано 18 безпосередніх виконавців, людей, які кидали в міліцію і нацгвардійців гранати. А ось хто стоїть за цією трагедією, які справжні мотиви того, що сталося, версій донині немає. І хоча міністр внутрішніх справ Арсен Аваков на своїй сторінці в Facebook вже через кілька годин прямо звинуватив у трагедії Олега Тягнибока і ВО "Свобода", прямих доказів його причетності поки немає.

Через декілька днів після трагедії силовики спробували пояснити ситуацію.

Перше і, мабуть, найважливіше: правоохоронці знали, що під час позачергового засідання плануються провокації.

Друге. На думку силовиків, дії нацгвардійців були більш ніж адекватні, і завдяки цьому вдалося уникнути більшої кількості жертв.

І третє. Висновки зроблені, систему охорони громадського порядку під час масових заходів обіцяють змінити і поліпшити засоби індивідуального захисту для правоохоронців.

Але про все по порядку.

Що відбулося 31 серпня під Радою. Версія Нацгвардії

Виконуючий обов'язки командувача Національної гвардії Микола Балан впевнений, що довести до кінця і покарати винних у трагедії – справа честі для командирів і компетентних органів.

"Особовий склад виконував звичне для себе завдання з охорони правопорядку в Києві. 29 серпня була інформація про те, що планується засідання Верховної Ради України, і про те, що можливі провокації під час проведення засідання. Через цю інформацю і була посилена охорона громадського порядку, у тому числі біля Ради. Завдяки цьому і завдяки засобам захисту ми понесли значні втрати. Але за прогнозом вони могли бути і більші", - розповів Балан.

Фото з відкритих джерел

Також за його словами, спочатку в бік правоохоронців полетіли світлошумові гранати, був застосований газ: "Після цього були застосовані вибухові пристрої, вибухові пакети із звичайною терористичною начинкою – роблять це не військові, це роблять люди, які хочуть здійснити теракт, які хочуть шуму, піару, безчинств. Це була начинка у вигляді гайок, болтів, обрізків металу. Близько 13:00 пролунав вибух бойової осколкової гранати. Було понад 120 поранених".

Балан стверджує, що під час мітингу під Радою в натовпі працювали спецгрупи МВС і СБУ, в завдання яких входить проводити негласне спостереження і оперативно реагувати на ситуацію. На оперативному відео, знятому ними, зафіксовано, як групі з 7 осіб роздають ці вибухонебезпечні предмети та спецзасоби. Пізніше їхні особистості встановлять, і вони будуть затримані, але чому правоохоронці не спрацювали на попередження, так і залишиться німим питанням: "Можливо, це сталося, тому що військовослужбовці не були попереджені", - сказав Балан.

Як оцінили ситуацію правоохоронці

Джерело в правоохоронних органах заявив 112.ua , що у плані охорони громадського порядку під час масових акцій і попередження зіткнень ніяких змін за останні два роки не відбулося: "У правоохоронних органів була інформація про мітинги і можливі провокації 31 серпня під будівлею Верховної Ради. Штаб приймає рішення про залучення сил до охорони громадського порядку під час проведення масових акцій. Залучаються правоохоронці з числа столичних міліціонерів, і їх, як правило, підсилюють бійцями Нацгвардії частини 3027. Хлопці, які там стояли, вели себе згідно з наказом. Вони роблять так, як їм скажуть. Хоча, згідно із законом про міліцію, ст. 15, якщо є загроза життю, міліція може застосовувати спецзасоби і зброю, але вони цього не робили 31 серпня. Чому? Тому що міліція зараз залишається підпорядкованою політичній волі. Вони стояли, а повинні були спрогнозувати і не допустити такої ситуації, ініціаторів повинні були визначити і "виловити" з натовпу. Це тактика, а тактиці їх навчають. А так... подивіться відео – ці коридори і ця сцена для Терещука, таке враження, що це його бенефіс був. Вони всі його охороняли. Але про це ніхто говорити не буде, хоча всі це розуміють. Всі будуть озиратися на вищого керівника".

Фото з відкритих джерел

Але особливість українського законодавства полягає в тому, що одну і ту ж норму кожен може трактувати так, як зручно йому. В даному випадку Балан, посилаючись на ту статтю закону про міліцію, запевняє, що правоохоронці діяли вірно, а в разі, якщо б вони застосували силу, жертв могло б бути значно більше: "Хоча було видно, що були удари палицями, і в обличчя, і по кінцівках палицями від лиж, на яких трималися стяги. І в той же час було видно, що навколо було багато мирних. Ви уявляєте, що було б, якби були застосовані спецзасоби. Через 5 хвилин після того, як це відбулося, більшість призвідників зникли, залишилися мирні люди. Перше, що я зробив, коли прибув на місце, поставив запитання старшому угруповання, чи застосовували вони зброю, він відповів: навколо мирні, проти кого? Таким чином, вони постраждали, але не допустили кровопролиття. Але припускаю, що це був їхній план: спровокувати, отримати силову відповідь, а після того показати це в іншому світлі".

Вибух під Радою: Хто відповість за смерть бійців
Фото з відкритих джерел

Тетяна Святенко

Журналіст

На сьогоднішній день заарештовано 18 безпосередніх виконавців, людей, які кидали в міліцію і нацгвардійців гранати. А ось хто стоїть за цією трагедією, які справжні мотиви того, що сталося, версій донині немає

У столичній міліції, яка і залучає нацгвардійців, також впевнені, що незастосування сили було більш ніж актуальним. "Якщо б ми (правоохоронці в оточенні) застосували силу, це могло б призвести до великої кількості жертв. Діяли виходячи з оперативної обстановки", - розповіла 112.ua керівник прес-служби столичної міліції Оксана Блищик.

Новини за темою

Що зміниться?

Трагічні події під Радою 31 серпня змусили силовиків переглянути підходи як до охорони самого громадського порядку у столиці, так і до екіпіровки правоохоронців, які залучаються під час масових заходів. Але тут знову зіткнулися з законодавством: в Україні у громадян є право на мирне зібрання, і обмежувати його не можна згідно з Конституцією. Залишається лише сподівається, що вони знайдуть вихід з цієї ситуації, і правоохоронці, які несуть службу з охорони громадського порядку, будуть максимально захищені від подібних провокацій.

Фото з відкритих джерел

З 1 вересня у центрі Києва додатково проводять патрулювання 2200 правоохоронців і нацгвардійців з інших регіонів і 4 екіпажі на "Кугуарах": "Зараз оперативна ситуація така, що вимагає посиленого патрулювання. Цим будуть займатися і столичні міліціонери, і Нацгвардія, і спецпідрозділи до тих пір, поки буде зберігатися напружена обстановка", - розповіла Блищик.

У Нацгвардії розглядають питання зміни системи в більш масштабній і тривалій перспективі. За словами Балана, в урядовому кварталі під час мітингів можуть почати залучати кінологічні служби, також як варіант розглядається можливість встановлення рамок: "Але в такому контексті потрібно пам'ятати, що у громадян є конституційне право на мирні збори, і обмежувати його не можна".

І вже на сьогоднішній день є розпорядження про те, що групи вилучення і розосередження будуть екіпіровані засобами захисту 4 класу, у тому числі і протикульовими шоломами: "Переодягти всіх у захист 4 класу теж не так просто, в такій екіпіровці 8 годин не простоїш на одному місці. Але ми розглядаємо варіанти", - запевняє Балан.

Новини за темою

У свою чергу нардеп Антон Геращенко пропонує в майбутньому полегшити роботу слідчим органам, а не намагатися запобігти кривавим зіткненням та захистити правоохоронців. Геращенко пропонує обладнати простір навколо ВР відеокамерами високої чіткості: "Я виступаю з ініціативою облаштувати простір навколо ВР відеокамерами високої чіткості, на яких буде дуже добре видно і будуть фіксуватися всі дії всіх, хто прийшов на площу. ... На даний момент тут стоять відеокамери, які показують загальний план і загальну ситуацію, і на них неможливо побачити обличчя тих, хто там є", - заявив Геращенко.

А тим часом триває кримінальне розслідування, десятки людей затримані й арештовані у зв'язку з вибухами під Радою. А от чи буде проводитися службове розслідування, як розповіла Блищик, буде вирішувати вже прокуратура.

В. о. командувача НГУ взяв на себе моральну відповідальність за своїх бійців, правда, загиблих хлопців це до життя не поверне, та й тим, хто буде продовжувати "охороняти мітинги" в урядовому кварталі, допоможе мало.

Як повідомлялося раніше, Національна гвардія України відкрила рахунок для перерахування благодійних коштів на лікування бійців, що постраждали від вибуху гранати під стінами Верховної Ради України 31 серпня. Всіх бажаючих допомогти постраждалим НГУ просить перераховувати кошти за такими реквізитами:

Одержувач: військова частина 3027 Національної гвардії України

Спеціальний реєстраційний рахунок: № 31251301207229

Банк одержувача: УДКСУ у Вишгородському районі Київської області

МФО: 821018

Код ЄДРПОУ: 08803649

Призначення платежу: для надання допомоги постраждалим військовослужбовцям Національної гвардії України під час несення служби біля стін Верховної Ради України 31 серпня 2015 року.

Джерело: 112.ua

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>