Вибори в Угорщині: Великодня інтрига для України

Меншим злом для України є збереження за підсумками парламентських виборів такої в парламенті Угорщини коаліції партії «Фідес» і «Християнсько-демократичної народної партії». Навіть не зовсім добросусідська політика Віктора Орбана для Києва більш прийнятний варіант, ніж прихід до влади партії «Йоббік», яка визнала анексований Крим російським і претендує на Закарпаття

Вибори в Угорщині: Великодня інтрига для України
Віктор Орбан Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Меншим злом для України є збереження за підсумками парламентських виборів такої в парламенті Угорщини коаліції партії «Фідес» і «Християнсько-демократичної народної партії». Навіть не зовсім добросусідська політика Віктора Орбана для Києва більш прийнятний варіант, ніж прихід до влади партії «Йоббік», яка визнала анексований Крим російським і претендує на Закарпаття

* * *

У той час як в неділю, 8 квітня, Україна буде відзначати Великдень, у сусідній Угорщині відбудуться парламентські вибори. За місця в угорському парламенті поборються правляча консервативна партія «Фідес» прем'єр-міністра Віктора Орбана, її молодший партнер по коаліції «Християнсько-демократична народна партія» Жолта Шемьєна, ультраправа партія «Йоббік» Габора Вона, політичні сили ліберально-демократичного табору: «Соціалістична партія Угорщини» депутата і соціолога Гергеля Корачонь, «Демократична коаліція» колишнього прем'єр-міністра Ференца Дюрчань, «Рух Моментум» юриста Андраша Фекете-Дьор, партія зелених «Політика може бути іншою» економіста Бернадети Сейл.

Соцопитування пророкують перемогу Орбану, який має намір стати прем'єр-міністром Угорщини вже в четвертий раз. У той же час на тлі міграційної кризи спостерігається зростання популярності партії «Йоббік», яка не приховує підтримку агресії Росії в Україні. Результат парламентських виборів в Угорщині має не останнє значення для України. Відносини між нашими державами історично були не простими і зараз ускладнюються мовним питанням, патерналістською політикою Будапешта щодо угорської меншини в Закарпатті та територіальними претензіями правих радикалів, які рвуться до влади.

«Фідес»: гроза біженців та Джорджа Сороса

За даними соцопитувань, альянс правлячих політичних сил «Фідес» і «Християнсько-демократичної народної партії» є фаворитом у передвиборній гонці. Попередньо за них готові проголосувати 49% виборців. Ключовим передвиборчим гаслом Орбана являється протидія насаджуваній Євросоюзом політиці «відкритих дверей». Угорський прем'єр підносить біженців і мігрантів, які сповідують іслам, як загрозу для ідентичності Угорщини. За тиждень до виборів Орбан активізував критику Джорджа Сороса – американського мільярдера угорського походження і засновника однойменного фонду. Орбан вважає Сороса «ворогом Угорщини №1», підносить його як провідника впливу Брюсселя і спонсора ліберально-демократичної опозиції. В одній зі своїх останніх заяв Орбан стверджував, що в Угорщині нібито близько 2 тис. проплачених осіб, які під час передвиборчої кампанії працюють на повалення уряду і на створення бажаного режиму для Сороса, який може перетворити Угорщину в країну мігрантів.

У Будапешті люди протестують проти рішення влади закрити Центрально-Європейський університет, заснований Соросом Reuters

Невипадково лідер партії «Фідес» вдарився в популізм, антимігрантську і антиєвропейську риторику. Більшість угорців дійсно виступають проти розміщення 1 294 біженців за квотами відповідно до плану Єврокомісії. За даними опитування дослідницького центру Pew, 76% угорських респондентів вважають, що прихистити біженців рівнозначно терористичній загрозі. У 2015 р. територію Угорщини перетнули 400 тис. вихідців з країн Азії та Африки, які добиралися в країни Західної Європи. Угорці побоюються, що біженці-мусульмани стануть причиною зростання терористичної загрози і конфліктів на етнічно-релігійному грунті. Гнітюче враження на угорців проводять систематичні напади ісламських екстремістів у Великій Британії, Франції, Німеччині, країнах Південної і Північної Європи, випадки насильства з боку біженців щодо європейців. Угорці побоюються, що аналогічні проблеми можуть торкнутися їх країни.

Ставлення угорського суспільства до біженців-мусульман відображає випадок в селі Оксени восени минулого року. Власник місцевого готелю Золтан Фенівсі висловив бажання поселити групу біженців і продемонструвати таким чином угорську гостинність. Це викликало обурення значної кількості мешканців села, які влаштували мітинг біля готелю. На адресу Фенівсі надходили загрози та його засуджували за співпрацю з організацією «Допомога мігрантам». Незалежно від партійних переконань, значна частина угорців виступають проти розміщення біженців на своїй території і готові протистояти політиці «відкритих дверей». Орбан використовує антимігрантські настрої в суспільстві на свою користь і напрацьовує імідж захисника угорського народу від свавілля європейських бюрократів і загрози ісламізації. Під час поточної каденції він на ділі довів, що готовий йти на радикальні заходи задля того, щоб запобігти припливу біженців в Угорщину. Уздовж державного кордону з Сербією та Хорватією будуються спеціальні огорожі, укомплектовані засобами відеоспостереження, які можуть витримати наплив великих натовпів біженців. Угорські військові патрулюють прикордонні райони для своєчасного затримання біженців з подальшою депортацією.

Новини за темою

Орбана підтримують широкі верстви населення, в тому числі люди з доходом вище середнього. Угорський олігарх зі статками 327 млн євро і мер населеного пункту Фелксут Лоуренс Месарош є членом партії «Фідес». І він не один такий. При Орбані в Угорщині спостерігається економічне зростання. У 2017 р. ВВП Угорщини зріс на 4%. За час двох останніх термінів правління Орбана безробіття в Угорщині знизилося з 11,2% у 2010 р. до 3,8% в 2017 р. Уряд Орбана ввів єдину 16% ставку податку на прибуток, націоналізував приватні пенсійні фонди. У партії «Фідес» багато лояльних медіаресурсів, які стали засобом політичного піару Орбана. Близько 59% угорських телеканалів, інтернет-ресурсів та друкованих видань належать бізнесменам, які мають тісні зв'язки з партією влади. За 8 років безперервного перебування у владі партія «Фідес» обмежила в Угорщині свободу слова. Громадські новинні телеканали M1, М2 DUNA стали давати інформацію у провладній інтерпретації, була закрита опозиційна газета Népszabadság.

Існує думка, що партія «Фідес» використовує політичні важелі для зниження впливу опозиції в угорському суспільстві: у них свої люди в Конституційному суді, звільняються опозиційно налаштовані чиновники, виставляються штрафи опозиційним партіям під приводом правопорушень і використовується держбюджет для проведення політичної кампанії. Подібно президенту РФ Володимиру Путіну і партії «Єдина Росія», Віктор Орбан і партія «Фідес» встановили в Угорщині угодний лояльним олігархам авторитарний режим. Орбан розраховує отримати голоси закордонних угорців, які живуть на території інших країн і у яких є прописка в Угорщині. Це близько 359 тис. людей. В Закарпатті будуть голосувати 2 тис. місцевих угорців.

Хоча слабкі місця є і в чинної угорської влади. Імідж Орбана затьмарює нещодавній корупційний скандал за участю його зятя, бізнесмена Іштвана Тирбоша. Його фірма Elios Innovativ виграла замовлення на поставку ламп для вуличних ліхтарів в угорські міста, які були куплені за гроші ЄС. У деяких випадках вартість ламп на 56% перевищувала ринкову. Можливо, мав місце розпил європейських грошей. Однак, угорська поліція закрила цю справу в 2016 р. під приводом відсутності порушення закону. У будівництві великих об'єктів інфраструктури приймають участь олігархи, пов'язані з партією «Фідес». Контракт на будівництво стадіону у населеному пункті Фелксут, де народився Орбан, отримали 120 фірм бізнесмена Месароша. Єврокомісія вимагає роз'яснень від угорського уряду про зникнення 283 млн євро, які виділялися на будівництво нової лінії метро в Будапешті в рамках проекту на 1,7 млрд євро.

Новини за темою

До проблеми корупції педантично ставляться у всіх країнах-членах ЄС і Угорщина не виняток. Рівень підтримки Орбана в угорському суспільстві знизився з 53% у грудні минулого року до нинішніх 49%. У лютому на виборах мера м. Ходмезевашархей, кандидат від партії «Фідес» Золтан Хегедюш програв незалежному кандидату Пітеру Марки-Зай, за якого проголосували 57,5% місцевих виборців. Результати місцевих виборів в одному місті не дають привід судити про електоральну картину у всій країні. Примітно те, що Ходмезевашархей традиційно був базою прихильників партії «Фідес». За даними аналітичного центру «Угорський спектр», для перемоги на виборах Орбану необхідні голоси 2,1 млн виборців, у тому разі, якщо явка серед прихильників опозиції буде низькою. Незважаючи на те, що партія Орбана лідирує в соцопитуваннях, за більшість місць в парламенті доведеться поборотися.

«Йоббік»: ультраправі набирають обертів

Самою популярною і впливовою опозиційною політичною силою на цих виборах є ультраправа партія «Йоббік» («За кращу Угорщину»). Цю політичну силу підтримують 18% угорців. «Йоббік» посіла третю позиції за кількістю місць в угорському парламенті (23 місця) на парламентських виборах 2014 р. Судячи з опитувань, вплив ультранаціоналістів в угорському суспільстві зріс і у них є шанс посунути «Соціалістичну партію Угорщини» на третю позиції. Для довідки, на виборах 2006 р. партії «Йоббік» не вистачило голосів, щоб пройти в парламент. Для Угорщини це нонсенс, оскільки в минулі часи основним противником Орбана були соціалісти.

Прихильники ультраправої угорської партії «Йоббік» на марші в Будапешті в 2014 році Reuters

Партія «Йоббік» існує з 2003 р. і спочатку асоціювалася з неофашизмом, ксенофобією. У 2007-2009 рр. у «Йоббік» була воєнізована організація «Угорська гвардія», яка бачила в якості основних противників євреїв і циган. Згодом  погляди керівництва партії еволюціонували. Їх лідер Габор Вона вважає, що партії «Йоббік» потрібно домогтися підтримки всіх конструктивних сил в Угорщині, а антисемітизм і дискримінація циган більше не прийнятні. Партія виступає проти розміщення біженців і підтримує посилення міграційного режиму, аж до відмови від прийому трудових мігрантів. Лідер фракції «Йоббік» у парламенті Даніель Карпат впевнений в тому, що необхідно сприяти збільшенню народжуваності корінних угорців всередині країни шляхом проведення програм по будівництву нового житла і розвитку домогосподарств. На його думку, необхідно скасувати в Угорщині табори тимчасового утримання біженців. «Йоббік» виступає за співпрацю між державою і бізнесом, вирівнювання зарплат і скорочення еміграції угорців.

Змінилася позиція «Йоббік» й по відношенню до євроінтеграції. Спочатку партія підтримувала вихід зі складу ЄС. Якщо раніше спалення прапорів Євросоюзу на мітингах партії було в порядку речей, то тепер партія, заради підтримки з боку широких мас, нарікає за углублення інтеграції Угорщини до ЄС і вступ в єврозону. Лідер «Йоббік» вважає, що немає сенсу виходити зі складу ЄС, оскільки на тлі міграційної кризи існує можливість трансформувати інтеграційне утворення.

Новини за темою

Партія «Йоббік» є основною опозицією діючої влади в Угорщині. Ультранаціоналісти критикують Орбана за недостатньо жорстку міграційну політику, і виступають за боротьбу з корупцією. У партії «Йоббік» намагаються всіляко дискредитувати Орбана. У січні в угорських ЗМІ мусувалися чутки про те, що угорський уряд таємно розмістив 1,3 тис. біженців, у зв'язку з чим лідер партії «Йоббік» зажадав від Орбана роз'яснень. «Йоббік» діє на тому ж електоральному полі, що й «Фідес» і прагне переманити на свою сторону найбільш реакційно налаштовані верстви угорського суспільства, які стурбовані проблемою біженців, але розчарувалися в правлінні Орбана через корупційні скандали серед його оточення. Якщо в грудні-березні рейтинги «Фідес» падали, то кількість прихильників «Йоббік» навпаки збільшилася з 16% до 18%.

Хиткі позиції лібералів

Судячи з соцопитувань, в сукупності угорські партії ліберально-демократичного спрямування підтримує близько 30% угорських виборців. Якби «Соціалістична партія Угорщини», «Демократична коаліція», «Рух Моментум», партія зелених «Політика може бути іншою» домовилися про альянс і пішли на вибори єдиним списком, то вони могли б потіснити «Йоббік» в передвиборній гонці. Однак, угорські ліберали роз'єднані. Соціалісти знаходяться в опозиції після поразки на парламентських виборах 2010 р. Позиції «Соціалістичної партії Угорщини» ослабли після розколу в 2011 р. і виходу з її складу політичної сили «Демократична коаліція» Ференц Дюрчань, колишнього лідера соціалістів. Проти альянсу з будь-якої з партією виступає нова політична сила «Рух Моментум» Андраша Фекете-Дьор. Він прославився своєю успішною акцією на підтримку добровільної відмови від проведення Літніх Олімпійських ігор в Угорщині в 2024 р.

Зараз соціалісти займають треті позиції в передвиборній гонці. Їх підтримує 14% угорських виборців. За «Демократичну коаліцію» і зелених готові проголосувати 7% виборців, а за партію «Рух Моментум» всього лише 2%. Опозиційні партії не надто популярні серед виборців через те, що вони дотримуються досить ліберальної позиції щодо біженців. Соціалісти та зелені не згодні з партією «Фідес» з питань міграції. «Соціалістична партія Угорщини» закликала своїх прихильників не брати участь у референдумі про розміщення біженців в 2016 р., на якому більшість угорців проголосували проти виконання плану Єврокомісії. Дані партії виступають за поглиблення євроінтеграції Угорщини і не готові йти на загострення відносин з ЄС через міграційну кризу. Влада соціалістів асоціюється у виборців з непростими часами, які переживала Угорщина в період фінансово-економічної кризи.

Правозахисні організації не раз відзначали, що угорські правоохоронці порушують права людини при затриманні мігрантів Reuters

У той же час, ліберальні партії, яким вдасться пройти до парламенту, можуть зіграти вирішальну роль при формуванні коаліції, якщо партіям «Фідес» і «Християнсько-демократичній народній партії» не вистачатиме голосів для формування парламентської більшості. Варто враховувати всілякі варіанти розвитку події. В цьому плані «Фідес» і лібералам доведеться забути про колишню ворожнечу і об'єднати сили, щоб залишити партію «Йоббік» за бортом коаліції.

Орбан: менше зло для України

Меншим злом для України є збереження за підсумками виборів у парламенті Угорщини коаліції партії «Фідес» і «Християнсько-демократичної народної партії», ніж прихід до влади партії «Йоббік». Останнім часом українсько-угорські відносини переживають не найкращі часи. Двосторонні відносини затьмарює мовний спір. У минулому році влада Угорщини розкритикувала закон про освіту України, який передбачав перехід на викладання українською мовою у всіх навчальних закладах, зокрема в школах місцевих угорців. Партія «Фідес» підтримує зміну територіального устрою України та надання закарпатським угорцям автономії. Незважаючи на існуючі суперечності, уряд Орбана продовжує брати участь у антиросійських санкціях, дотримується прагматичних відносин з Європою і Росією.

Новини за темою

Для України небажано зміцнення в угорському парламенті позицій партії «Йоббік». Угорські ультраправі виступають за зближення з Росією, їх спостерігачі були присутні на псевдореферендумі в Криму. «Йоббік» визнала анексований Крим російським і претендує на Закарпаття. Радикали вважають, що всі населені етнічними угорцями території сусідніх держав повинні увійти до складу Угорщини. Функціонери партії «Йоббік» вважають Україну штучною державою. У 2010-2014 рр. у закарпатському місті Берегове функціонувало представництво партії «Йоббік» євродепутата Бейли Ковача, який відвідав псевдореферендум в Криму і підтримав анексію півострова Росією. Ковач допомагав закарпатським угорцям отримати паспорт Угорщини, незважаючи на те, що подвійне громадянство заборонено законодавством України. Близько 94 тис. закарпатських угорців вже отримали угорське громадянство за спрощеною процедурою.

Угорсько-українські відносини будуть погіршуватися, якщо в коаліцію потрапить «Йоббік». Ця партія буде лобіювати скасування антиросійських санкцій ЄС і розпалювати територіальні суперечки з Україною. Орбан менше зло для України, ніж угорські ультранаціоналісти. На руку Україні те, що партії «Фідес» і «Йоббік» змагаються один з одним у боротьбі за електорат, а не йдуть на вибори єдиним фронтом. У березні громади угорської культури Закарпаття КМКС, KMKSZ, які лобіюють інтереси партії «Фідес», проводили інформаційну кампанію проти ультранаціоналістів з «Йоббік». Правлячим партіям в Угорщині не вигідно, щоб партія «Йоббік» увійшла в коаліцію. В іншому випадку ультранаціоналісти будуть просувати вплив Росії в Угорщині і сприяти зовнішньому втручанню в політичні процеси країни.

Георгій Кухалейшвілі 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів