banner banner banner banner

Вибори в США: Як американці будуть голосувати за Трампа та Клінтон

У США у вівторок, 8 листопада, пройдуть вибори президента. Американці вирішать, хто краще готовий змінити Барака Обаму – демократка Хілларі Клінтон або республіканець Дональд Трамп. Слід відразу зауважити, що організація виборів в Америці значно відрізняється від звичної нам в Україні. Мало того, що складна і заплутана виборча система США, так ще і варіантів голосування кілька. Пропонуємо детально розібратися, як же американці голосують та обирають свого президента

Вибори в США: Як американці будуть голосувати за Трампа та Клінтон
CNN

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

У США у вівторок, 8 листопада, пройдуть вибори президента. Американці вирішать, хто краще готовий змінити Барака Обаму – демократка Хілларі Клінтон або республіканець Дональд Трамп. Слід відразу зауважити, що організація виборів в Америці значно відрізняється від звичної нам в Україні. Мало того, що складна і заплутана виборча система США, так ще і варіантів голосування кілька. Пропонуємо детально розібратися, як же американці голосують та обирають свого президента

Для початку не завадило б розібратися, а чому це в США днем виборів є вівторок. Багато хто, напевно, чули про "супервівторки", коли в кількох штатах проводяться праймеріз. Так от і загальнонаціональні вибори так само проходять у вівторок. Ця традиція має глибоке коріння. Вівторок після першого понеділка листопада був встановлений в якості дня президентських виборів в 1845 році. У середині XIX століття США були аграрною країною, і в той час фермерам припадало на конях і возах добиратися до найближчої виборчої дільниці, що іноді розташовувалася на відстані багатьох кілометрів від їх ферм.

Субота була робочим днем, неділя була днем відвідування церкви, і подорожувати було не з руки, а середа була базарним днем. Залишався тільки вівторок.

112.ua

Детальніше про виборчу систему в США можна почитати в нашому електронному журналі "ДЕМОКРАТІЯ ПО-АМЕРИКАНСЬКИ".

112.ua

Слід зауважити, що 8 листопада на виборчі дільниці прийдуть далеко не всі. І не через своє небажання. Просто багато хто вже проголосують до цієї дати. Як таке можливо? Є два шляхи – поштою і прийти достроково на дільницю. Але таке право дано не всім.

Вперше заочне голосування було застосовано сто п'ятдесят років тому, під час громадянської війни в США, щоб учасники бойових дій могли відправити бюлетені за місцем проживання. До середини XX століття більшість штатів прийняли закони про заочне голосування в тій чи іншій його формі. Від виборця, як правило, потрібні конкретні докази того, що в день виборів він не зможе заповнити бюлетень особисто.

Нетрадиційні способи голосування в США і їх поширення по окремим штатам Federal Election Commission

Дострокове голосування дозволено в 33 штатах США, а також в окрузі Колумбія. У ряді штатів практикується голосування поштою – класичною або електронною, а в 21 штаті і окрузі Колумбія можна достроково з'явитися безпосередньо на дільницю. Каліфорнія і округ Колумбія дозволяють своїм громадянам достроково голосувати обома способами, особисто або поштою. В інших штатах дозволено тільки один з цих варіантів.

Якщо в 20 штатах виборці повинні пояснити, чому вони хочуть проголосувати достроково, то в 27 штатах можна достроково проголосувати поштою без пояснення будь-яких причин.

У 1970-1980 роках Каліфорнія, Орегон і Вашингтон в числі перших дозволили виборцям отримувати відкріпні талони без вказівки причини, за якою присутність на виборчій дільниці неможлива, наприклад, поїздки в інше місто, тимчасового перебування за кордоном, хвороби або ж необхідності виконувати в день виборів службові обов'язки.

Для того щоб проголосувати поштою, громадянину необхідно спочатку зареєструватися в списку виборців, а потім подати заявку на отримання бюлетеня - absentee ballot. Він виглядає абсолютно так само, як і бюлетень на дільниці в день голосування. Наприклад, за цим посиланням можна ознайомитись з механізмом подачі заявки на отримання absentee ballot в Мічигані. А тут можна подати саму заявку.

Форма заяви на отримання бюлетеня достроково Фото з відкритих джерел

За 9 тижнів до дня виборів у поштові скриньки американців поштарі приносять бюлетені. Потім виборці можуть проголосувати, відправивши відкріпний бюлетень або поштою, або принісши його в пункт для голосування. У деяких штатах виборці можуть залишати відкріпні бюлетені у спеціальних центрах.

Ряд штатів надають громадянам можливість голосувати достроково, використовуючи те ж обладнання для електронного голосування, що і в День виборів.

Першим штатом, який почав дострокове голосування, стала Північна Кароліна, в якій волевиявлення дозволили ще 8 вересня. З 15 вересня голосування поштою почалося в штаті Алабама, 23 вересня штат Міннесота став першим, де виборці зможуть особисто з'явитися на дільницю і проголосувати достроково, а днем пізніше почалося дострокове голосування в Південній Дакоті. До кінця вересня змогли скористатися цим правом виборці в 7 штатах.

У Меріленді, наприклад, звичайним є електронне голосування, в той час як у Вашингтоні, Колорадо і Орегоні переважають паперові бюлетені. Причому в останніх трьох штатах взагалі немає відкритих виборчих дільниць, вибори проводяться тільки поштою. Причому усі бюлетені повинні надійти у виборчі комісії до їх закриття в день голосування, тобто фактично всі жителі голосують заздалегідь.

А перший конверт з виборчим бюлетенем на цих виборах був відправлений ще до того, як це допускають закони Північної Кароліни. Уродженець цього штату Франсуа Фарже, зареєстрований як прихильник Республіканської партії і постійно проживає у Франції, заочно проголосував ще в кінці серпня. Конверт з його бюлетенем отриманий у виборчкомі Північної Кароліни 26 серпня.

Вже проголосував і президент Барак Обама. Він зробив це в ході передвиборчої поїздки в Чикаго, де проживав до обрання.

Барак Обама голосує на виборах президента Фото з відкритих джерел

Зазначимо, дострокове голосування в США має велике значення, так як, згідно з прогнозами, в цьому році до дня виборів встигнуть проголосувати 40% виборців (явку чекають на рівні 130 млн осіб). На останніх президентських виборах чотири роки тому кількість тих, хто достроково проголосували, склала близько 33 відсотків (у 1996 році, за даними перепису населення США, їх було всього 10 відсотків).

Експерти вважають, що дострокове голосування ніколи не створювало переваг для однієї з партій. Більшість також не вважає, що зростання дострокового голосування вплине на результат президентських виборів, оскільки ті, хто голосує достроково, зазвичай підтримують певну партію, і навряд чи їх позиція зміниться через заходи або дебати в кінці кампанії.

112.ua

В тижні, що передували Дню виборів, багато з майже 4 мільйонів американських виборців, які живуть за кордоном, отримують і направляють відкріпні бюлетені поштою. Серед цих виборців — сотні тисяч американців, які служать у збройних силах США по всьому світу.

Виборець, який живе за кордоном, повинен запросити відкріпний бюлетень у своєму рідному штаті. Штат надсилає поштою бюлетень, який має бути заповнений і відправлений назад. Цей процес може займати кілька тижнів у регіонах, де пошта працює повільно, тому деякі турбуються, чи встигне їх бюлетень повернутися в Сполучені Штати для підрахунку.

Через ці побоювання такі групи, як "Демократи за кордоном" і "Республіканці за кордоном", працюють над новими способами, які полегшують голосування для американців за кордоном. Роблять це і співробітники Федеральної програми допомоги виборцям, яка курирує процес голосування за відкріпними бюлетенями для військовослужбовців та інших американців, які живуть за кордоном. Федеральна програма допомоги виборцям активізує зусилля по сприянню виборцям-військовослужбовцям.

Деякі штати тепер можуть відправляти і отримувати бюлетені по факсу або електронною поштою, а інші випробовують нові технології, сподіваючись спростити процес голосування за кордоном. Наприклад, в Арізоні виборці можуть заповнювати свої бюлетені, сканувати їх і відправляти назад через захищений сервер в інтернеті.

112.ua

Як ви вже зрозуміли, в США немає централізованої виборчої системи: кожен штат, а іноді й окремі округи, самостійно визначають, як і коли виборці можуть проголосувати. І це стосується не тільки дострокового голосування. Різні правила існують і в день виборів.

28 штатів ухвалили, що треба обов'язково голосувати на своїй виборчій дільниці, 17 - дозволили голосувати на будь-якій дільниці свого району. П'ять штатів дозволяють виборцям реєструватися в день виборів, інші - ні. У Північній Дакоті взагалі немає ніяких обмежень.

У 19 штатах на дільницях у виборців взагалі не питають посвідчення особи, а просто звіряються зі списками, ще в 16 регіонах країни дозволяється обійтися документом без фотографії. Таким документом може бути рахунок за квартиру, або виписка з банківського рахунку. Або лист від якоїсь державної установи – словом, будь-який документ, де є ім'я і прізвище виборця.

Багато американців при переїзді забувають подавати відомості про зміну адреси, а 2,75 млн громадян зареєстровані одночасно в декількох штатах. У 2012 році на виборах у списках виборців було 2 млн "мертвих душ", а в штаті Нью-Гемпшир журналісти під відеокамеру кілька разів проголосували на різних дільницях замість померлих виборців.

Американські виборці, які не знаходять свого імені у списках зареєстрованих виборців, у частині штатів все одно допускаються до виборів. Їм дозволять голосувати, але пропустять через процедуру перевірки. У 2002 році в американську виборчу практику увійшло таке поняття, як "попередній бюлетень". Тепер проголосувати може навіть той, кого немає у списках виборців. Тільки він отримує на руки не звичайний бюлетень, а "попередній" - спеціальну картку із зазначенням його імені і координат. Після того як "сумнівний" виборець проголосує, виборчком повинен з'ясувати, чи мав він на це право. Якщо ні - бюлетень викидається. За законом їх перевірка та підрахунок ведеться вручну, а це серйозно подовжує процес.

Цікава ситуація зі штатами, де реєстрація все-таки потрібна. В 15 штатах, де потрібно пред'явити особистий документ з фотографією, громадянам можуть відмовити в праві голосу, навіть якщо вони є в списках. За статистикою у 11 млн американців, в основному малозабезпечених верств населення, відсутні посвідчення з фотокарткою. За даними Бюро перепису населення, з 75 млн громадян, які мають право голосу і не скористалися своїм правом на президентських виборах 2008 р., 60 млн не змогли цього зробити через відсутність складної системи реєстрації.

112.ua

Для тих, хто все-таки прийшов на дільницю, буде два способи проголосувати – заповнити паперовий бюлетень (Paper Ballot with Optical Scan) або ж провести процедуру на комп'ютері з тачскріном (Electronic Voting Machine, DRE).

Схема дій виборця на дільниці. Фото з відкритих джерел

Раніше було більше варіантів. Наприклад, до 2000 року в США активно використовувалися спеціальні перфокарти (Punch Card), на яких виборець проколював дірку навпроти прізвища потрібного кандидата (таким способом голосували близько 30% виборців на дільницях). Але після інциденту у Флориді, де 36 днів не могли визначити переможця виборів через те, що в багатьох округах штату бюлетені були складені настільки невдало, що люди промахувалися і ставили дірки не там, або взагалі не могли пробити бюлетень, ця система почала вилучатися з обігу, і вже на виборах 2012 року практично не використовувалася.

Механічні машини, які використовували з 1892 року (Mechanical Lever Machine), більше не використовуються.

Способи голосування та підрахунку голосів у США на виборах президента, починаючи з 1980 року Фото з відкритих джерел

Слід зауважити, що система підрахунку голосів в США з кожними виборами модернізується. Вже на минулих президентських виборах простими бюлетенями, заповненими і вручну (Hand-counted Paper Ballot), проголосували лише 4% виборців, а в цьому році їх взагалі не буде.

Паперові бюлетені буде зчитувати сканер. На минулих виборах таким способом порахували 50% голосів виборців. У разі необхідності є можливість вручну перерахувати бюлетені.

На більшості виборчих дільниць встановлені електронні машини для голосування, забезпечені системою touch-screen (DRE). Голосуючий повинен всього лише кілька разів натиснути пальцем на екран, визначаючи свої переваги. Ця нова технологія коштувала чотири мільярди доларів. У неї є ряд недоліків: тут не можуть за необхідності бути перераховані голоси, машини погано захищені від хакерів і вірусів і часто ламаються. Деякі типи DRE роздруковують чеки з результатами голосування, але цю роздруківку виборець забирає з собою, а на виборчій дільниці залишається тільки електронний сигнал. Противники електронного голосування вважають, що тут відкрито шлях для махінацій. В США навіть провели майстер-клас – як "хакнути" американські вибори. Виявилося, нічого складного для розуміючих фахівців. Про ступінь захисту системи говорить і той факт, що багато комп'ютерів DRE працюють на версії Windows2000 зразка 2002 року, який останній раз оновлювався в 2005 році.

Electronic Voting Machine - система для електронного голосування 112.ua

У США не існує єдиної загальнодержавної виборчої комісії. Точніше, вона є, але коло її повноважень вельми обмежене. Федеральна виборча комісія займається лише наглядом і фінансовим контролем. Виборами займається влада штатів, причому кожен штат вигадує собі все сам – форми бюлетенів, правила голосування, правила безпеки. У тому числі тип і конкретну модель машин для голосування, що використовують на виборчих дільницях, кожен штат закуповує у різних фірм і користується технічною підтримкою різних організацій.

Паперовий бюлетень виглядає ось так. Це зразок для дострокового голосування на виборах 2012 року.

Бюлетень на виборах 2012 року. Фото з відкритих джерел

А ось вже нинішній. Виборець сфотографував, як проголосував за Клінтон.

Бюлетень на виборах 2016 року. Фото з відкритих джерел

До речі, про фото. Раніше в США було заборонено робити селфі на тлі бюлетеня з проставленою відміткою. Заборона на селфі на виборчих дільницях було введено для того, щоб запобігти підкупу членів виборчих комісій, фальсифікаціям в ході виборів і залякуванню виборців. Для порушників цієї заборони передбачався штраф у розмірі 1000 дол. Однак згодом представник адміністрації Нью-Гемпшира, один з кандидатів на місцевих виборах, а також виборець подали до суду позов, вимагаючи скасувати цей закон. У судових документах зазначається, що всі троє публікували в Інтернеті свої селфі з бюлетенями. Інтереси позивачів у суді представляв Американський союз громадянських свобод (ACLU).

У результаті Федеральний апеляційний суд США в Бостоні прийшов до висновку, що прийнятий закон порушує Першу поправку до Конституції США, яка гарантує американцям свободу слова. "Селфі з бюлетенями мають особливу комунікативну цінність: вони висловлюють підтримку кандидату і покликані повідомити, що виборець фактично віддав свій голос за цього претендента", – говориться в рішенні суду. Таким чином, на цих виборах можна спокійно фотографувати себе з бюлетенем і не боятися штрафу.

Очікується, що на цих виборах проголосують близько 130 млн американців. Щоб обробити таку кількість бюлетенів, потрібен час і багато працівників виборчкомів. Але в США кожен штат сам визначає, скільки часу потрібно для підрахунку голосів. У Каліфорнії рахувати дозволено чотири тижні, в Іллінойсі - два. У Флориді і Джорджії - два дні, у Вірджинії - тільки один.

112.ua

На американських виборчих дільницях, як правило, немає поліцейських, оскільки їх присутність вважають такою, що лякає, але на виборчих дільницях часто немає і спостерігачів, які б дбали про дотримання належних процедур голосування. У першу чергу тому, що спостерігачів на вибори посилають політичні партії, які не стануть використовувати свої обмежені ресурси в округах, де їх кандидат і так має високу підтримку. Тому все управління процесом лежить у віданні місцевих виборчих комісій. Тільки в штатах Міссурі, Південна Дакота і Нью-Мексико, а також у федеральному окрузі Колумбія є закони, що дозволяють доступ іноземних спостерігачів. В інших регіонах питання про діяльність зарубіжних спостерігачів знаходиться в компетенції місцевої влади.

Після того, як ОБСЄ розкритикувала факти шахрайства з ідентифікаційними посвідченнями виборців у багатьох штатах і захотіла відправити своїх спостерігачів на президентські вибори 2012 року в Техас, прокурор штату Грег Ебботт направив послу Даану Евертсу, голові місії спостерігачів ОБСЄ в США, лист, в якому назвав присутність його команди на американських виборчих дільницях "юридично недоречною" і додав: "Верховний суд визнав закони про посвідчення конституційними. В ОБСЄ може бути своя думка, але вона не має ніякого юридичного значення на території США".

Процес голосування на виборчій дільниці США Reuters

Цього року спостерігачі від ОБСЄ будуть моніторити вибори в США, але від Росії нікого не буде. Ініціативу проявило посольства Росії у Вашингтоні, запропонувавши направити своїх дипломатів на виборчі дільниці. Держдепартамент США після серії переговорів у такій можливості відмовив. Запит росіян на перебування на виборчих дільницях, використовуючи досить жорсткі формулювання, відхилили відразу в трьох штатах - Оклахомі, Луїзіані та Техасі. У Техасі навіть погрожують притягнути до кримінальної відповідальності тих російських спостерігачів, які з'являться на виборчих дільницях.

Місія БДІПЛ ОБСЄ на виборах у США офіційно розпочала роботу 4 жовтня. Місія на чолі з послом Одрі Гловер з Великобританії складається з 12 зарубіжних експертів, які працюють у Вашингтоні, і ще 26 "довгострокових спостерігачів", які парами роз'їхалися по США. До складу місії увійшли фахівці з 15 держав. Крім того, БДІПЛ запросило у країн - членів організації 400 "короткострокових спостерігачів", які повинні зібратися безпосередньо під день виборів 8 листопада.

112.ua

Згідно з даними організації The Sentencing Project, 6,1 млн американців (2,5% всіх потенційних виборців) позбавлені виборчих прав – через заборонні правові акти або обтяжливі процедури з відновлення своїх прав. Кількість осіб, позбавлених громадянських прав, різко зросла на тлі зростання залучених до кримінального правосуддя в останні десятиліття, збільшившись з приблизно 1,17 мільйона осіб в 1976 році (у 1996 р. таких було вже 3,34 млн, у 2010 році – 5,85 млн) до 6,1 млн сьогодні. При цьому лише в 12 штатах з найбільш суворим законодавством позбавлені права голосу близько 50% тих, хто відбули покарання, що складає половину від загальної кількості таких людей по країні – 3,1 млн осіб. Примітно, що лише чверть з позбавлених політичних прав в даний момент відбуває тюремне ув'язнення, а 4,7 мільйонів дорослих живуть, працюють і платять податки, але голосувати все одно не зможуть. Деякі з них звільнені достроково, а деякі перебувають на випробувальному терміні.

Количество граждан США, лишенных политических прав в 1980 и 2016 годах, The Sentencing Project

Сполучені Штати залишаються однією з найсуворіших країн світу, коли справа доходить до позбавлення права голосу громадян, засуджених за злочини. У різних штатах законодавство відрізняється. Приміром, у шести штатах - Алабамі, Флориді, Кентуккі, Міссісіпі, Теннессі і Вірджинії - більш ніж 7 відсотків дорослого населення позбавлено громадянських прав. Найбільш жорсткі умови у Флориді. На цей штат припадає 27% від загальної чисельності безправних громадян – майже 1,5 млн осіб.

Кількість афроамериканців, позбавлених політичних прав в 1980 і 2016 роках, по штатах The Sentencing Project

В цілому позбавлений права голосу кожен 40-й американець, серед афроамериканців – кожен 13-й (7,4% від загальної кількості), а в окремих штатах (Кентуккі, Вірджинія і Флорида), з електорату витіснені більш 20% темношкірих. Серед білих відсоток безправних значно нижчий – 1,8%. Найгірше з правами афроамериканців в Кентуккі, де 26% чорного населення позбавлені політичних прав після кримінального переслідування.

112.ua

Американці 8 листопада і на достроковому голосуванні вибирають вибірників. А вже президента США обирає Колегія вибірників. Стаття 2 розділу 1 Конституції Сполучених Штатів сказано: "Кожен штат призначає в порядку, встановленому його легіслатурою, виборників, кількість яких повинна бути такою, що дорівнює загальному числу сенаторів і представників, яких штат має право направляти у Конгрес".

В даний час до складу колегії входить 538 вибірників. Для перемоги кандидату необхідно набрати не менше 270 вибірників.

Кожен штат в цій колегії представляє стільки вибірників, скільки представників цього штату засідає в Конгресі. Найбільш "представницькими" штатами зараз є Каліфорнія (53 члени Палати представників + 2 сенатори = 55 виборців), Техас (36 членів Палати представників + 2 сенатори = 38 вибірників) і Нью-Йорк (27 членів Палати представників + 2 сенатори = 29 вибірників).

Як голосували окремі штати на чотирьох останніх президентських виборах. Червоні штати завжди голосували за республіканців, сині - за демократів. Фіолетові - ті, де перемагали і одні, і інші 112.ua

Детальніше про виборчу систему в США можна почитати в нашому електронному журналі "ДЕМОКРАТІЯ ПО-АМЕРИКАНСЬКИ".

Кандидат, який одержав на виборах більше голосів, ніж його суперники, отримує голоси всіх виборців від штату. Тобто діє принцип "Переможець отримує все".

На практиці це призводить до ситуацій, подібних до тієї, що склалася в штаті Вісконсін в 2004 році. Джон Керрі випередив Джорджа Буша-молодшого трохи більше ніж на 1000 голосів (розрив складає менше 0,4%, кандидати отримали 1 489 504 і 1 488 140 голосів відповідно), але голоси всіх 10 вибірників відійшли кандидату-демократу Керрі, а майже півтора мільйона людей, які проголосували за Буша, залишилися фактично непочутими.

У штаті Флорида в 2000 році перевага голосів виборців від Республіканської партії над голосами "демократів" склала всього 537 голосів. Це визначило всіх 27 вибірників від Флориди як виборців Республіканської партії і вирішило результат голосування за президента Буша.

Інший парадокс полягає в тому, що президентом країни може бути обраний лідер, який не набрав більшості голосів виборців у всіх штатах. Наприклад, в 2000 році за Альберта Гора проголосувало на півмільйона виборців більше, ніж за Джорджа Буша, але президентом став Джордж Буш, так як кількість тих виборців, хто проголосував за нього, була більшою – 271 266. До цього кандидат, який отримував більшість голосів виборців по країні, програвав в 1824, 1876 і 1888 роках.

Дональд Трамп і Хілларі Клінтон CNN

Тому різниця між відсотком набраних голосів і набраними відсотком виборців насправді може бути істотною. Приміром, в 2008 р. Барак Обама набрав 53% голосів виборців, але це дало йому 68% голосів виборців. Це означає, що при прогнозуванні результатів виборів необхідно враховувати результати голосування по конкретних штатах.

Є штати, які традиційно підтримують демократів, а є такі, що з року в рік голосують за республіканців. До перших зараховують Нью-Йорк, Вашингтон, Каліфорнію, до других – Техас, Джорджію, Луїзіану.

У більшості з 50 штатів на підставі опитувань вже відомо, хто переможе. У ряді штатів, що вагаються, результат голосування неясний. Таких штатів трохи більше десятка (Флорида, Огайо, Північна Кароліна і ін). І саме в них розгорнулася головна боротьба. Трамп не агітує в Техасі, а Клінтон – в Каліфорнії. Ці штати і так проголосують за них, а от у Флориді, Пенсільванії, Огайо йде війна за виборця.

Розклад сил між кандидатами по штатам, згідно з даними соцопитувань на кінець жовтня. Сірі штати - ті, що сумніваються, там шанси на перемогу у кандидатів приблизно рівні Фото з відкритих джерел

Опитування по штатах показують, що Клінтон по суті вже виграла вибори, оскільки навіть без урахування тих штатів, що вагаються, набирає 272 голоси вибірників. У Трампа поки що, згідно з прогнозами, 126 голосів. Якщо всі штати (з урахуванням тих, хто вагається) проголосують, як очікується, Клінтон розгромить Трампа з рахунком близько 333 на 205. Тобто, Клінтон треба просто не наробити дурниць до самого останнього моменту.

Якщо голосування підтвердить результати соцопитувань, то картина в цілому по країні буде приблизно такий - Клінтон впевнено виграє. Фото з відкритих джерел

Коли голоси виборців вже будуть підраховані, на сорок перший день після загального голосування (у перший понеділок після другої середи грудня) проводиться голосування колегії вибірників. В цьому році це буде 19 грудня. Вибірники зберуться в столицях своїх штатів, щоб висловити волю своїх виборців. Оскільки воля виборців до того моменту вже відома, то вибірникам залишається лише формально віддати свої голоси "своїм" кандидатам.

Голоси виборців підраховуються на засіданні Конгресу 6 січня. Для перемоги кандидат повинен набрати абсолютну більшість голосів (50% + 1 голос від загальної кількості виборців) – не менше 270.

Обраний президент і віце-президент вступають на посаду 20 січня року, наступного за роком виборів. В цей же день закінчуються терміни повноважень їх попередників.

Урочиста церемонія складення присяги новим президентом називається інавгурація. Президент приносить присягу: "Я урочисто присягаю, що буду сумлінно виконувати посаду президента Сполучених Штатів і в повну міру сил своїх буду підтримувати, охороняти і захищати Конституцію Сполучених Штатів. І нехай допоможе мені Бог!"

З цього моменту президент США вважається обраним.

Сергій Звиглянич

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>