Вибори в Польщі: Наслідки для Європи і України

Вибори в Польщі: Наслідки для Європи і України
Лідер партії "Право і справедливість" Ярослав Качинський З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Правляча у Польщі консервативна партія "Право і справедливість" здобула переконливу перемогу на парламентських виборах в цю неділю. За політичну силу колишнього прем'єр-міністра і сірого кардинала польської політики Ярослава Качинського проголосувало 44,4% виборців – ще більше, ніж на попередніх парламентських виборах в 2015 році (37,5%).

"Право і справедливість" зможе знову сформувати однопартійний уряд. Основний противник польських консерваторів соціал-демократична партія "Громадянська платформа" колишнього міністра закордонних справ Гжегоша Схетини отримала 26,8%. За партію "Конфедерація" Януша Корвіна-Мікке, який виступає за зближення з Росією і оголошений персоною нон-грата в Україні за відвідування Криму, віддали голоси лише 6,8% поляків.

Перемога партії "Право і справедливість" говорить про те, що польське суспільство в повній мірі влаштовує державний курс уряду Матеуша Моравецького, який знаходиться в непростих відносинах з Єврокомісією і проводить зближення з США.

Для України результати парламентських виборів у Польщі неоднозначні. З одного боку, польські консерватори підтримують територіальну цілісність нашої країни і виступають за продовження Заходом політики стримування агресії Росії. З іншого боку, відносини між нашими країнами затьмарюють роздуті в останні роки історичні суперечки.

Секрети успіху ультраправих

Партія "Право і справедливість" зуміла втримати кермо правління в Польщі завдяки тому, що за час перебування у владі збільшила державні витрати на соціальне забезпечення громадян. З 2016 року уряд реалізує програму "Сім'я 500+", спрямовану на збільшення народжуваності, добробуту багатодітних сімей, врегулювання проблеми бідності серед неповнолітніх.

Сім'ї, де мати і батько заробляють менше 180 доларів на місяць, отримують допомогу від держави в розмірі 125 доларів на дитину. Якщо дитина з інвалідністю, то сума допомоги збільшується до 307 доларів в місяць.

За станом на лютий 2017 року в даній програмі брали участь близько 4 млн польських дітей. Уряд виділив на них понад 5 млрд доларів.

Соціальне забезпечення новонароджених у Польщі проблема не нова. Притчею во язицех стало прагнення деяких польських громадян народити дитину у Великій Британії. У 2012 році британський уряд виділив 850 тисяч фунтів стерлінгів для польських новонароджених.

Новини за темою

"Право і справедливість" підтримують пенсіонери. У 2017 році польська влада знизила пенсійний вік з 67 років до 65 для чоловіків і 60 для жінок. На пенсійну реформу було виділено 2,74 млрд доларів в 2018 році.

На цьому консерватори не збираються зупинятися. У лютому 2019 року Качинський повідомив про плани уряду виплачувати пенсіонерам 282 доларів до пенсії, ввести нові пільги для сімей з дітьми та знизити податкову ставку для робітників віком до 26 років.

Після перемоги Моравецький заявив, що уряд продовжить будувати в Польщі суспільство загального соціального добробуту. На його думку, нові пільги обійдуться державному бюджету у 7,8-10,5 млрд доларів на рік.

При консерваторах в Польщі зросли рівень життя, ділова активність. На думку Качинського, одним із завдань його партії є розвіяти комплекс серед поляків щодо того, що вони заробляють менше і живуть гірше, ніж в країнах Західної Європи.

Польща стала сьомою економікою Євросоюзу. ВВП країни становить 524 млрд євро (13,5 тисяч євро на душу населення). Рівень безробіття в Польщі в липні 2019 році склав 3,3% і є одним з найнижчих в Європі. З 2016 року мінімальна зарплата в Польщі збільшилася з 474 до 576 доларів на місяць.

Не шкодує грошей польська влада на будівельні проекти, розвиток перспективних напрямків бізнесу. Польща отримала з європейських фондів 106 млрд євро на будівництво нерухомості, інфраструктури в 2014-2020 роках. Пакет угод у сфері офісної нерухомості оцінюється на рівні 400-600 млн євро.

Міжнародні компанії IBM, Citi Group, Credit Swiss, Capgemini перенесли в Польщу частину своєї діяльності. В рамках програми "Нова економіка" в Польщі працює 300 фірм розробників відеоігор і цей напрямок приніс прибуток у розмірі 5 млрд євро протягом останніх трьох років. 

Незважаючи на те, що міська інтелігенція тяжіє до опозиційних партій, критикує "Право і справедливість" за обмеження свободи преси, незалежності судової влади, Качинський і Моравецький заробили репутацію політиків, які відповідають за свої слова і виконують обіцянки.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький З відкритих джерел

Вони знайшли підтримку серед громадян робітничих професій, фермерів, незахищених верств населення, як серед осіб похилого віку, так і серед молоді завдяки своїй соціально-орієнтованій політичній програмі. Польські виборці голосували за принципом "все пізнається в порівнянні". Коли в 2007-15 роках при владі в Польщі перебувала партія "Громадянська платформа", то стан справ в країні був гірший, ніж зараз.

Багато поляків вважали за краще шукати кращого життя за кордоном. Після вступу Польщі в ЄС у 2004 році не менше 2,5 млн громадян емігрували в інші країни на ПМЖ. В одній тільки Великій Британії живуть 600 тисяч поляків.

Стурбованість Європи

Знаходження у владі в Польщі партії "Право і справедливість" не відповідає інтересам Брюсселя. Польські консерватори позиціонують як помірні євроскептики і виступають за скорочення втручання Єврокомісії у внутрішні справи країн-членів.

Польща підриває загальноєвропейську єдність тим, що діє без оглядки на стандарти ЄС в окремих сферах. Єврокомісія засудила прийняття в Польщі закону про зниження пенсійного віку суддів. У Брюсселі впевнені, що це дозволить уряду провести чищення в органах судової влади, призначити на посаду суддів угодних людей.

У партії "Право і справедливість" вважають, що їхні заходи дозволять очистити органи судової влади від корупціонерів соціалістичної епохи.

Брюссель критикує Варшаву за те, що відмовляється виконати план Єврокомісії з розселення біженців. Качинський виступає категорично проти прийому біженців з мусульманських країн, вважає їх рознощиками інфекційних захворювань.

Польська влада побоюється, що разом з біженцями в країну можуть просочитися ісламські екстремісти. "Право і справедливість" виступає проти пропаганди сексуальної рівності, толерантності до ЛГБТ, вважаючи дані цінності чужими для польських традицій і укладу життя.

Також польська влада скоротила кількість державних ЗМІ, що стало приводом для звинувачень в авторитаризмі.

Керівництву Німеччини і Франції було б зручніше, якби на виборах перемогла опозиційна партія "Громадянська платформа", членом якої є президент Європейської ради Дональд Туск – перевірений часом євроцентрист, який після закінчення повноважень міг би претендувати на посаду міністра закордонних справ або прем'єра Польщі.

Качинський і Моравецький лякають голову Єврокомісії Жан-Клода Юнкера, президента Франції Еммануеля Макрона і канцлера Німеччини Ангелу Меркель своєю непередбачуваністю і непокорою. В інтересах Берліна і Парижа, щоб Варшава була їх молодшим асистентом в рамках "Веймарського формату", а не самодостатнім центром сили в Євросоюзі, здатним консолідувати країни Центрально-Східної Європи, які не у всьому згодні з Єврокомісією.

Уряд Моравецького не піддався тиску навіть після того, як минулого року в ЄС була ініційована процедура санкцій проти Польщі.

Атлантичний дрейф

Тектонічний розлом загальноєвропейської єдності посилює дрейф партії "Право і справедливість" до американських берегів. Президент США Дональд Трамп робить ставку на польських консерваторів як партнера Америки в Центрально-Східній Європі.

Напередодні парламентських виборів США піднесли Польщі кілька приємних сюрпризів. У жовтні Держдепартамент США номінував Польщу для включення в програму безвізового в'їзду. У вересні Трамп прийняв рішення перевести в Польщу з американських військових баз в інших європейських країнах тисячу військовослужбовців. Торік польська влада запропонувала американським колегам відкрити військову базу в їх країні.

Трамп, Качинський і Моравецький скептично ставляться до міграції мусульман у свої країни, перебувають не в найкращих стосунках з Німеччиною – провідником зміцнення євроінтеграції. У відповідь на критику Меркель з приводу "порушення демократії", польська влада вимагає виплатити репарації за німецьку окупацію Польщі в роки Другої світової війни, при всій фантастичності даної претензії.

Трамп критикує Меркель за участь Німеччини в проекті російського газопроводу "Північний потік - 2", всупереч чинним антиросійським санкціям. Варшава, як і Вашингтон виступає проти будівництва "Північного потоку - 2", підтримує збільшення поставок американського скрапленого газу в Європу.

В умовах непростих американо-європейських відносин Польща при консерваторах продовжить залишатися одним з небагатьох прихильників адміністрації Трампа в Центрально-Східній Європі, використовувати відносини з США як прикриття в протистоянні з Єврокомісією.

Висновки для України

Польща під управлінням партії "Право і справедливість" є самим активним провідником політики з країн континентальної Європи. Польща регулярно підтримує продовження антиросійських санкцій, виступає за співробітництво України та НАТО у сфері оборони, лобіює надання Євросоюзом летальної зброї українській армії.

У 2017 році Україна придбала у Польщі 200 бойових машин піхоти радянського виробництва. Польща є мостом України у відносинах з ЄС і НАТО.

Польські консерватори на відміну від політиків з інших європейських країн реалістично сприймають загрозу з боку Росії і розуміють, що скасування або пом'якшення санкцій не зробить Росію більш поступливою з приводу виведення збройних формувань з Донбасу і повернення Криму до складу України.

Новини за темою

Уряд Польщі сприймає Росію як історичного ворога, який представляє потенційну загрозу для її державності. Варшава не бажає повертатися під контроль Москви, як це було в роки існування Російської імперії та Польської соціалістичної Народної Республіки.

Протидія з боку Польщі будівництву газопроводу "Північний потік - 2" відповідає нашим інтересам, оскільки через цей проект Україна ризикує втратити левову частку транзиту російського газу через свою газотранспортну систему.

Польща є одним з основних торговельно-економічних партнерів України. У минулому році двосторонній товарообіг склав 7 млрд євро. Польща – привабливий інвестиційний партнер для України. Щоб компенсувати нестачу робочих рук на внутрішньому ринку, уряд приваблює трудових мігрантів з України. Близько 2,5 млн українців щороку їздять на заробітки до Польщі.

Затребувані не тільки працівники домогосподарств, будівництв і птахофабрик, але і українські металурги. За неофіційною інформацією співробітників маріупольського "Центру первинної медико-санітарної допомоги №1", де ведеться облік зареєстрованих працівників промислових підприємств міста, цілі бригади металургійних заводів Групи "Метінвест" воліють виїжджати на роботу на сталеливарні підприємства Польщі через незадоволеність поточним рівнем зарплати і умов праці. Побутує думка, що українські трудові мігранти, які працюють у Польщі за менші гроші, ніж місцеві жителі стали одним з чинників зростання польської економіки.

Гріхи батьків нації

Незважаючи на взаємні інтереси в сфері безпеки і економіки, відносини України і Польщі затьмарюють історичні протиріччя, роздуті в інтересах окремих політичних сил. Проблема в тому, що екс-президент України Петро Порошенко і президент Польщі Анджей Дуда розворушили спірні факти часів Другої світової війни для того, щоб заручитися підтримкою ультраправих виборців.

Президент Польщі Анджей Дуда З відкритих джерел

Події Волинської різанини 1943 року стали називати геноцидом польського народу, звинувачувати в цьому УПА. Польський парламент прийняв поправки в закон про інститут національної пам'яті про введення штрафу або позбавлення волі на строк до трьох років за підтримку дій ОУН і УПА.

Польські ультраправі стали руйнувати українські пам'ятки на території Польщі. У 2017 році з подачі польської влади був демонтований пам'ятник УПА в селі Грушовичі. Порошенко далеко не пішов і зробив Днем захисника України день заснування УПА 14 жовтня.

Український інститут національної пам'яті ввів мораторій на ексгумацію поляків в Україні у відповідь на вандалізм щодо пам'ятників на могилах українських могилах у Польщі. Волинська різанина була міжетнічним конфліктом, який забрав життя кількох десятків тисяч осіб – не тільки поляків, але й українців.

Новини за темою

Поки ситуація залишається невизначеною. У серпні президент Володимир Зеленський відвідав Варшаву на запрошення польського президента і разом з прем'єром Моравецьким вони обговорили перспективи співпраці та проблемні моменти.

Перемога партії "Право і справедливість" означає те, що шлейф історичних протиріч може псувати клімат польсько-українських відносин ще чотири роки.

Варшава чекає від Києва спокутування гріхів Порошенка. У вересні Україна дозволила Польщі продовжити ексгумацію останків поляків на території України. Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив, що тепер ми чекаємо від Польщі зустрічних кроків. Як варіант, скасування спірних поправок щодо УПА з польського законодавства, відновлення українських пам'яток.

Чи погодиться Польща зробити це, питання спірне, адже це викличе обурення польських ультраправих. Навряд чи готова Україна піти далі дозволу на ексгумацію. Перенесення дати Дня захисника України стане плювком в обличчя багатьох українців із західних областей, чиї батьки та діди захищали свою землю зі зброєю в руках у лавах УПА. Ветеранам УПА надано статус учасника бойових дій.

Зеленський уникає конфронтації з українськими ультраправими, серед яких досить багато учасників бойових дій на сході України, з якими Порошенко не припиняє загравати, перебуваючи в опозиції.

Українсько-польські відносини це наочний приклад того, як перетворення подій історії в інструмент політичної пропаганди може призвести до негативних наслідків для обох країн.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>