banner banner banner banner

Вибори в Маріуполі: Зрив голосування або перемога демократії

А далі можливі три варіанти розвитку подій

Вибори в Маріуполі: Зрив голосування або перемога демократії
112.ua

А далі можливі три варіанти розвитку подій

Вибори в Маріуполі не відбулися. До останнього моменту ніхто не знав, чи буде забезпечено волевиявлення, чи ні. Деякі, не соромлячись, робили ставки, як наприклад радник міністра МВС Арсена Авакова Зорян Шкіряк, який поставив пляшку коньяку на те, що виборів у Маріуполі не буде. Він виграв, а ось маріупольці, швидше за все, програли. Величезна машина виборчого процесу, зі скрипом і пробуксовуваннями, але все ж запущена в хід, зупинилася на самому фініші, коли здавалося, що справу зроблено.

Спіткнулися об друковане слово

"Опозиційний блок" рано радів, передчуваючи свою абсолютну прогнозовану тотальну перемогу на виборах в Маріуполі. Тонко сплановану і продуману спецоперацію під кодовою назвою "Вибираємо "Метінвест"" в пух і прах розбили місцеві активісти. Ну хто б міг подумати, що геніального і неперевершеного стратега Ріната Ахметова переграє голосна й шумлива активістка з Маріуполя Галина Одноріг. Це якщо сильно спростити. А якщо вникати в деталі, то сталося ось що.

Побоюючись за програш свого кандидата в мери Вадима Бойченка, "Метінвест" розігрує складну партію, в якій все було передбачено: і перенесення комісій на територію цієї приватної компанії, і формування комісій – лояльних настільки, щоб рішення приймалися без сучка і задирки. І головне — бюлетені повинні були друкуватися неодмінно у друкарні, яка належить Рінату Ахметову.

Але сталося непередбачене. Так звані демократичні сили, які в реальному житті ладнають один з одним, як кішка з собакою, перед загрозою спільного ворога об'єдналися і виступили єдиним фронтом проти "Опозиційного блоку" і його стратегії. Такого повороту в "ОБ" ніяк не очікували. І судячи по всьому, як реагувати на це — не прораховували.

Сьогодні, аналізуючи результат всієї цієї передвиборчої метушні, можна з упевненістю говорити, що стратегію того, як реагувати на нові виклики, в "ОБ" вибрали невірну. Вони вирішили в що б то не стало переламати комісію. Для цього були задіяні і приховані резерви. Не будемо міркувати, яким чином (не маючи на те доказів, звинувачувати кого б то не було в кримінальних злочинах ми не маємо права), але очевидно, що "ОБ" вдалося схилити ЦВК на свою сторону. І Київ допомагає їм вирішити виниклу проблему. Для цього ЦВК скорочує кількість членів виборчої комісії в Маріуполі з 18 до 11 осіб, виводячи з її складу виключно членів так званих партій демократичного крила. Залишок - без проблем голосує за потрібні "ОБ" рішення, наприклад - друк бюлетенів у друкарні Ахметова.

Новини за темою

Те, що послідувало далі, можна порівняти хіба що з жуйкою. Спочатку переформатована під "ОБ" комісія кілька днів намагається зібратися. Але, то немає кворуму, то він є, але не голосує. То більшість хоче проголосувати за передрукування бюлетенів, то місце дислокації хоче змінити.

Зрештою, ЦВК вирішує ще раз зіграти на полі "Опозиційного блоку" і зобов'язує міську комісію прийняти надруковані в друкарні Ахметова бюлетені і почати їх видавати на дільниці. І в суботу, в день напередодні виборів, змучена і знекровлена комісія вирішується приймати. Відправляється в нещасливу друкарню і бачить там розкриту упаковку бюлетенів і 22 бракованих бюлетенів.

112.ua

Далі починається "екшен" – СБУ, міліція, слідчо-оперативні дії і фінал: комісія остаточно і безповоротно відмовляється прийняти бюлетені, надруковані з такою великою кількістю порушень, з явними ознаками незаконного втручання, помилками та ін.

Вже в суботу ввечері всім, хто зібрався в друкарні газети "Приазовський робочий", стало абсолютно ясно: виборів в Маріуполі не буде. І тільки голова ЦВК Михайло Охендовський все ще періодично з'являвся на екранах і робив дивні заяви, наполегливо закликаючи членів маріупольської міської виборчої комісії почати роздавати бюлетені, погрожуючи всім кримінальною відповідальністю і сімома роками в'язниці.

А зранку вони прокинулися...

Вранці в неділю в Маріуполі всі без винятку дільничні виборчі комісії відкрили свої двері. Урни, кабінки для голосування були встановлені, члени комісії були на своїх місцях і готові були приймати і бюлетені, і перших виборців. Але ніхто в комісії бюлетені так і не доставив. Дільничні виборчі комісії працювали виключно в черговому режимі, зустрічаючи непоінформованих громадян і розповідаючи їм, чому голосувати сьогодні неможливо.

На деяких дільницях на всяк випадок складали списки тих, хто прийшов проголосувати. Як пояснювали члени комісії – "щоб сповістити цих людей, якщо раптом вибори все-таки почнуться". На ділянках Приморського району Маріуполя комісії навіть пропонували ставити підписи не в саморобному списку, а в реєстрі виборців. Але такими ініціативами швидко зацікавилися органи внутрішніх справ, і збір підписів швидко припинився.

112.ua

Цілий день з екранів телевізорів виступали спікери різного ступеня значущості, то стверджуючи, що вибори будуть, але не сьогодні, то переконуючи всіх, що їх можна буде провести навіть в 6 годин вечора, кажучи, що вибори в Маріуполі в принципі в цьому році провести не можна. Та всі ці заяви змушували сильно нервувати змучених членів районних і дільничних комісій, які поняття не мали, що їм робити в такій ситуації, і скільки ще чекати невідомо чого. Втомившись від невизначеності багато з них, махнувши на все рукою, стали накривати столи і займатися улюбленою національною забавою - "погуляй на виборах".

А поки що члени комісії "коротали час", літні люди висловлювали своє різке незадоволення ситуацією, що склалася. "Про скасування виборів я нічого не знала, - каже Зінаїда Валеріївна, мешканка Жовтневого району Маріуполя. - Ноги болять, а пішла. За наших хотіла проголосувати. А не дають. От ви скажіть: вся Україна голосує, а ми ні – це нормально по-вашому?"

Новини за темою

У зриві виборів люди звинувачують владу, громадських активістів та демократію в цілому. Лише одиниці перекладали відповідальність за непроведення виборів на ЦВК або на "Опозиційний блок".

Але важливо відзначити, що крім такого кулуарного невдоволення, ніяких інших проявів народного обурення через вкрадене "свято демократії" в Маріуполі не простежувалося. Хоча у місті і чекали якихось публічних масових акцій, організованих "ОБ". Обійшлося.

О 20:00 всі виборчі дільниці, як і належить, закрилися, а члени комісій склали акти про те, що не отримали бюлетені, і підводити підсумки голосування їм немає по чому. Тепер у Маріуполі засідають міська та районні виборчі комісії. Їм належить вирішити, а що ж робити з віддрукованими бюлетенями. Тепер вони вже не потрібні ні виборцям, ні членам комісії, ні "Опозиційному блоку", ні вже тим більше друкарні. Її директор слізно звернувся до членів комісії з проханням прибрати ці злощасні бюлетені хоч куди-небудь – заважають працювати. Однак, схоже, що і сьогодні комісія розійдеться без будь-яких рішень на цей рахунок.

А далі...

А далі можливі три варіанти розвитку подій. Два з них озвучив, виступаючи перед маріупольськими журналістами, губернатор Павло Жебрівський. Перш за все, на подив усіх, він висловив задоволення тим, що сталося в Маріуполі, назвавши зрив виборів "болючими кроками демократії". На думку Жебрівського, ситуація в Маріуполі показала, що Ахметов вже "ніколи не зможе проводити вибори за старими схемами".

"Ці вибори не відбулися, тому що ніхто нікого не зміг передушити. Це болючі кроки до демократії. Я дуже сподіваюся, що Опозиційний блок і демократичні сили будуть не просто звинувачувати один одного, а почнуть домовлятися", - сказав Павло Жебрівський.

Домовлятися в його розумінні – це провести чітко і злагоджено вибори 15 листопада, коли вся країна буде обирати мерів міст у другому турі. Другий варіант, що не виключає губернатор, - це проведення виборів вже у січні 2016-го року, у разі, якщо ЦВК сама не зможе вирішити питання, і Верховній Раді доведеться заново призначати вибори (через 60 днів за чинним законом).

Новини за темою

Єдиний варіант, який губернатор не назвав, але який так само не виключено, - це введення на території Маріуполя військово-цивільної адміністрації. Деякі сили в місті і сьогодні вважають, що це був би найкращий спосіб для того, щоб не допустити виключну монополію "Метінвесту" в найбільшому місті Донбасу, які залишилися під контролем України. Однак поки у владних кабінетах такий сценарій розвитку подій не розглядають. Для влади все ще актуально продемонструвати світу, що вона може забезпечити чесні та прозорі вибори на Донбасі. І Маріуполь в цій ситуації – місто показове.

Іванна Радівілова, спеціально для 112.ua

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>