banner banner banner banner banner

Вибори в Маріуполі: Баян, торти і трохи політики

Передвиборча кампанія в Маріуполі, яка обіцяла бути нудною та надто передбачуваною, несподівано набуває рис трешу низькопробного штибу. Роздача тортиків, асфальтоманія і вершина "мистецтва" – дворовий баян. Але про все по порядку

Вибори в Маріуполі: Баян, торти і трохи політики
Фото з відкритих джерел

Передвиборча кампанія в Маріуполі, яка обіцяла бути нудною та надто передбачуваною, несподівано набуває рис трешу низькопробного штибу. Роздача тортиків, асфальтоманія і вершина "мистецтва" – дворовий баян. Але про все по порядку

Боротьба за вибори

У Маріуполі до самого останнього моменту не були впевнені, що вибори в місті в принципі відбудуться. Ще за кілька місяців до офіційного старту передвиборчої кампанії голова військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський заявив: "Через тривалу антиукраїнську пропаганду з боку російського телебачення сьогодні не доводиться говорити про свободу передвиборчої агітації в Маріуполі. Населення дезорієнтоване, людям складно робити усвідомлений вибір в умовах відсутності перспективи розвитку". Неможливість усвідомленого вибору підкріплювалася йіншими, більш вагомими аргументами.

Все той же Павло Жебрівський на форумі "Донбас – Україна. Порядок денний" заявив, що має намір повністю перебудувати систему влади в регіоні. "Кілька промислових груп підпорядкували собі не тільки економіку, але і місцеву владу. Так не повинно бути, повинна бути інша модель Донеччини. Вона повинна стати форпостом Європи з Азією", - заявляв губернатор.

Новини за темою

Проте вже в кінці серпня його риторика змінилася. Узурпація влади одним олігархом перестала турбувати губернатора, принаймні публічно. Маріуполь більше не згадувався як місце, небезпечне для життя і голосування. Примітно, що в цей же час підприємства Ріната Ахметова почали масову агітацію з кодовою назвою "Не позбавляйте маріупольців права голосу". І ВР не зважилася скасовувати вибори в Маріуполі.

Але це була лише публічна частина битви за вибори.

Інсайдери відразу в декількох політичних партіях кажуть, що такі зміни в стратегії супроводжувалися таємними переговорами в Києві, призначення виборів у Маріуполі стало предметом торгів президентської партії та "Опозиційного блоку". Стверджують, що Ахметов виторгував можливість проведення виборів у Маріуполі на голосуванні ОБ поправки до Конституції.

Наскільки вірні твердження закритих джерел, ми говорити не можемо, але зате можемо аналізувати результат: вибори в Маріуполі були призначені в самий останній момент, поправки до Конституції були підтримані "Опозиційним блоком" у повному складі.

Ставка Ахметова

Навіщо ж так знадобилися Ахметову вибори в Маріуполі, що він не полінувався мобілізувати на розв'язання цієї задачі величезні фінансові, інформаційні та адміністративні ресурси?

Відповідь на це питання криється в тих завданнях, які він поставив перед своєю командою: отримання влади в Маріупольській міській раді. На майбутніх виборах 25 жовтня Ахметов планує привести в місцеву мерію як мінімум 70% кандидатів від "Опозиційного блоку" і одночасно – посадити на мерське крісло свою людину, Вадима Бойченка. Схоже, що, позбувшись серця своєї імперії – Донецька, господар "Метінвесту" намагається створити собі нову вотчину, при цьому енергійно відбиваючись від звинувачень у спробах монополізації влади. "Монополія влади – це не завжди погано. Ми готові ділитися монополією на ремонт доріг, шкіл, лікарень", - з іронією говорять в "Метінвесті".

Проте маріупольці пам'ятають, чим обернулася монополія в 2011-2012 роках, коли контроль над двома металургійними комбінатами в місті зосередився в одних руках. Ця промислова монополія обернулася екологічною катастрофою, яка вивела на вулиці тисячі городян з вимогою "Дайте кисню".

Фото з відкритих джерел

Сьогодні, зустрічаючись з виборцями, кандидат на посаду міського голови від "Метінвесту" Вадим Бойченко від питань про стан повітря йде в бік, переводячи розмову на проблему утилізації побутових відходів, і відверто дратується, якщо в масі електорату знаходяться охочі поговорити про очисні споруди.

Новини за темою

Тим не менш, незважаючи на деякі слабкі місця у виборчій стратегії "Метінвесту", до недавнього часу його позиції, підкріплювані сотнями тонн покладеного асфальту у дворах виборців, виглядали непохитно. Ситуація дещо змінилася з появою нового учасника передвиборчої гонки.

Наполегливі конкуренти

Сьогодні багато ЗМІ пишуть, що ідея "Нашого краю" народилася на Банковій з метою відібрати голоси в "Опозиційного блоку". Тактики і стратеги в Адміністрації президента вважають, що для того, щоб грати на електоральному полі "регіоналів", треба діяти їхніми методами і їхніми ж руками. І покликали в новий проект старий перевірений чиновницький апарат Маріупольської міської адміністрації – колишніх "регіоналів". Наскрізь корумпованих, зате керованих і надійних. Як не дивно, їхнім прізвищам все ще довіряють в Маріуполі. А навіть якщо і ні – проголосують за звичкою, тому що багато років за них голосували. "Крайовики" і з гаслом не мудрували – взяли улюблений слоган регіоналів "Голосуй за наших".

Фото з відкритих джерел

Сьогодні в Маріуполі жартують, що столичне керівництво "Нашого краю" натякнуло кандидатам, мовляв, у них тільки два шляхи: або перемогти, або за ґрати, тому вони так і стараються. Але це, звичайно, всього лише місцевий гумор.

Очолив список партії нинішній міський голова Маріуполя Юрій Хотлубей. Кажуть, що в АП пропонували йому і мерство, однак Юрій Юрійович відмовився. Все-таки вік, і такі стреси за минулий рік. Все це даром не проходить. Тому "Наш край" свого кандидата в мери висувати не став, віддаючи перевагу негласній підтримці самовисуванця Григорія Шекули, директора підприємства "Маріупольгаз".

І треба сказати, що рейтинг Хотлубея все ще досить високий для того, щоб така підтримка була ефективною. Так що новий проект "Наш край" і підтримуваний ним кандидат у мери цілком можуть якщо вже не обійти "Опозиційний блок", то вже точно неабияк пощипати траву на його електоральній галявині.

Сьогодні вже немає сумнівів, що основні баталії розгорнуться саме між цими двома політичними партіями. І якщо хтось наївно розраховував на перемогу так званих демократів в місті-форпості на сході країни, то його чекає глибоке розчарування. У Маріуполі "демократи" поки мовчать.

Фото з відкритих джерел

Мовчазна "демократія"

Громадянський актив Маріуполя, що сформувався з початком "російської весни" і голосно заявив про себе після російської агресії, у серпні 2014 року, не зумів об'єднатися в одну політичну силу, щоб єдиним ударом змести залишки "Партії регіонів" у владі. Найбільш яскраві особистості, з помітними лідерськими якостями і авторитетом, розпорошилися по різних партіямх. БЮТ, УКРОП, "Солідарність", "Самопоміч", "Партія простих людей" - всі ці політсили об'єднує одне: вони фактично не ведуть помітної агітації в місті. Почасти це пов'язано з відсутністю фінансування, особливо у нових партій. Для впізнаваності новоствореної партії в місті потрібно витратити не тисячі, а мільйони.

Новини за темою

Але не виключено, що великі гравці свідомо поступаються Маріуполем, не бажаючи брати на себе відповідальність за дуже складне прифронтове місто. Або це результат закулісних домовленостей.

Гроші є

У "Метінвесту" гроші є, і він щедро пускає їх за вітром, заграючи то з бабусями, то з педагогами, то з медичними працівниками. І хоча, згідно з прийнятими поправками до Кримінального кодексу України, покарання за підкуп виборців було посилено, а сума грошей, що вважається підкупом, навпаки, зменшена (наприклад, подарунок на суму 36 грн вже є порушенням закону), сьогодні в Маріуполі, незважаючи на запевнення у неупередженості, міліція факти підкупу намагається не помічати.

Так, штаб кандидата в міські голови Вадима Бойченка мало того, що проводить агітацію на території виборчих комісій, так ще і, не соромлячись, дарує кожному пенсіонерові, який прийшов на зустріч, по чотири шматка торта, ветеранську медаль, календар "Опозиційного блоку", пакет і книгу на дорогому мелованому папері про кандидата Бойченка. Маріупольські ЗМІ писали про те, що підозрюють в таких подарунках підкуп. Однак у міліції перевірку викладених журналістами фактів проводити не стали.

Не відстає в кількості порушень і "Наш край". Члени партії влаштували справжній треш найнижчого штибу, організувавши походи з баяном по дворах. Артисти в національних українських костюмах ходять від під'їзду до під'їзду, співаючи народні пісні і ненав'язливо натякаючи, що голосувати треба за тих, хто організував народу такий шикарний концерт.

"Гарний настрій жителів дуже важливий для нашої команди, і ми всіляко намагаємося цьому сприяти", - так пояснив автор слогана "Бачу. Розумію. Роблю", кандидат від партії "Наш край" Дмитро Візенков трешеві концерти баяніста.

Порушує "Наш край" і правила розміщення політичної агітації. Рекламу партії можна побачити і на стовпах, і на урнах, і на стінах житлових будинків, і в інших громадських місцях.

Новини за темою

А нещодавно "Наш край" здивував фокусом, на який не наважувалися навіть "регіонали" при Януковичі. Партія стала розсилати Sms на особисті мобільні номери городян із закликом проголосувати за "Наш край". Нічого, крім роздратування, така інновація у людей не викликає.

Але все це, звичайно, ніщо у порівнянні з сотнями тонн асфальту, закатанного у передвиборчі загравання з електоратом. Асфальтовані доріжки з'являються навіть там, де три бабусі біля під'їзду вечорами лускають насіння. Тобто всюди.

"Нам абсолютно все одно, хто спиляє засохлі дерева. Якщо їх роками ніхто не пиляв, а тут прийшола людина, пригнала техніку і робить. Ну і нехай робить. І нічого тут провокаціями займатися", - говорять люди на зауваження про застосування адмінресурсу.

Загалом, у Маріуполі, втім, як і скрізь, знову і знову в змаганні гречки і здорового глузду перемагає гречка. І так буде завжди, доки в бюджеті не вистачатиме коштів на дороги, лавки, урни та сухі дерева, а виконання всіх цих дрібних, але таких потрібних городянам робіт буде залежати від благодійника на комбінаті.

Іванна Радивилова, спеціально для 112.ua

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>