Вибори до Конгресу США як випробування команди Трампа на міцність

Вибори до Конгресу США як випробування команди Трампа на міцність
Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У США 6 листопада відбудуться так звані "проміжні вибори", які проводяться в середині строку діяльності кожного президента США і його команди. Їх проводять на рівні окремих штатів для обрання чиновників, чиї повноваження закінчилися до загальних виборів. Цього року вибори триватимуть у 36 з 50 штатів, у 3 заморських територіях, де будуть обиратися губернатори, депутати законодавчих палат. Проте вся інтрига довкола "проміжних виборів" у Конгрес США. Американські громадяни будуть обирати повний склад Палати представників (435 конгресменів) і 35 зі 100 сенаторів, які йдуть на вибори від своїх штатів. Згідно з американським законодавством, сенатори обіймають свою посаду протягом 6 років, проте обов'язковою умовою є переобрання кожні два роки третини Сенату США.

Проміжні вибори мають вирішальне значення для адміністрації президента США Дональда Трампа, оскільки від їх результату залежатиме, чи зможуть республіканці зберегти більшість у Конгресі. Для формування більшості в Палаті представників США необхідно контролювати 218 місць. Ці вибори є своєрідним випробуванням на міцність для команди Трампа, лакмусовим папірцем, який продемонструє рівень підтримки програми "Зроби Америку знову великою" серед американських громадян. Особливе значення результати майбутніх виборів мають для нашої країни, оскільки перерозподіл місць у Конгресі може вплинути на зовнішню політику США.

Випробування для команди Трампа

Незалежно від партійної приналежності американського президента, його політична сила часто втрачала місця в Конгресі за підсумками "проміжних виборів". Така доля спіткала демократів і республіканців у роки правління Барака Обами, Джорджа Буша-молодшого, Білла Клінтона, Ліндона Джонсона, Рональда Рейгана, Гаррі Трумена. Немає однозначної думки щодо того, що світить республіканцям на цих "проміжних виборах". За даними приватного опитування, проведеного за замовленням Республіканського національного комітету, понад половину прихильників Республіканської партії та політичного курсу Трампа не вірять у те, що демократи отримають більшість місць у Конгресі. Республіканці займають 235 місць у Палаті представників і 51 зі 100 місць у Сенаті. Іншу картину електоральних уподобань малює жовтневе опитування видання CNN: республіканців підтримують 41% громадян, а демократів – 54%. Працівники сайту FiveThirtyEight, які відстежують різні соцопитування по всій країні, пророкують з 77% часткою впевненості, що за підсумками виборів більшість у Палаті представників сформує Демократична партія.

The Washington Post

Трамп налаштований оптимістично і вважає, що у Республіканської партії є всі шанси зберегти більшість у Конгресі, оскільки справи в економіці йдуть добре і громадяни задоволені його роботою. Успіхи в економіці – це головний передвиборчий коник республіканців. У 2018 р. рівень безробіття в США склав 4,2%, досягнувши 49 річного мінімуму. В Америці існує високий попит на фахівців робочих спеціальностей. ВВП зріс на 4,1% за другий квартал цього року. Найбільш динамічно в Штатах розвивається бізнес у сфері медичних послуг, програмування, будівництва житлової та нежитлової нерухомості, доставки їжі, інтернет-торгівлі. Трамп урізав податки для бізнесу, що спричинило приплив інвестицій в американську економіку. У першому кварталі приплив капіталовкладень зріс на 24% в основному у технологічний сектор, енергетику, сферу телекомунікацій та промисловість. Влітку 2018 року спостерігався пік зростання зарплат у США у фахівців 84 професій, особливо у водіїв вантажного автотранспорту, працівників складів, вантажників, банківських службовців, податківців, дизайнерів, продавців, айтішників, силовиків. Згідно з опитуванням Quinnipiac, 70% відсотків американців вважають стан справ в економіці відмінним.

Новини за темою

Якщо на початку свого президентського терміну у 2017 р. діяльність Трампа схвалювали 35% американців, то в переддень "проміжних виборів" у Конгрес – 42%. Для порівняння, напередодні виборів у Палату представників у 2006 р. рейтинги екс-президента Джорджа Буша-молодшого становили 37%. Тоді республіканці втратили 30 місць, а більшість перекочувала до рук демократів. На руку республіканцям грає той факт, що на виборах у Сенат боротьба триватиме переважно за місця, які займають демократи (26 із 35 місць). Десять місць належать сенаторам-демократам зі штатів, де на президентських виборах переміг Трамп. На думку журналіста Девіда Леонгардта, республіканці можуть перемогти, якщо буде спостерігатися традиційно низька явка серед молоді та громадян латиноамериканського походження (зазвичай голосують за демократів), характерна для "проміжних виборів", а біле населення південних штатів (електорат Трампа) активно голосуватиме за республіканців.

Серед найбільш яскравих кандидатів, які балотуються на цих виборах, можна виділити кандидата на посаду сенатора від штату Флорида, чинного губернатора Ріка Скотта. Вони давно дружать із Трампом. Скотт один із небагатьох республіканців, який підтримав його кандидатуру на президентських виборах 2016 р. До своєї політичної кар'єри він займався бізнесом у сфері охорони здоров'я. На посаді губернатора Скотт легалізував використання марихуани в медичних цілях, що притаманно демократам, підтримав посилення міграційної політики (хоч і не згоден з політикою поділу сімей), виступив проти медичної програми Medicaid для незаможних американців. Його противником є чинний сенатор-демократ і колишній пілот-астронавт NASA Білл Нельсон, відомий тим, що в серпні 2018 р. стверджував, що російські спецслужби намагалися втрутитися в проміжні вибори у Флориді. Непроста ситуація склалася в штаті Арізона. Сенатор-республіканець Джеф Флейк відмовився від участі у виборах цьогоріч, оскільки виступає проти президентства Трампа і не виключає своєї участі у президентській кампанії 2020 р. За посаду сенатора від республіканців побореться конгресмен Марта Максаллі. Вона не підтримала кандидатуру Трампа на президентських виборах 2016 р. і в липні 2018 р. закликала президента посилити позицію щодо Росії.

Рік Скотт The Washington Post

Існують проблемні моменти, які можуть зіграти злий жарт з кандидатами від Республіканської партії на виборах до Конгресу. Досить американців не підтримують рішення Трампа витрачати великі суми грошей з держбюджету на будівництво загороджувальної стіни на кордоні з Мексикою, введення високих мит на продукцію китайських фірм, які постачали дешеві товари в Америку, урізання витрат на пільгову медичну програму Medicaid. Деяких американців збентежило повідомлення спецпрокурора Мюллера завершити розслідування про втручання Росії в середині листопада і небажання ділитися попередніми результатами до проміжних виборів. Негативний відбиток на репутації республіканців вчинили корупційні скандали за участю конгресменів-республіканців Кріса Коллінса і Данкана Гантера (підтримав кандидатуру Трампа на посаду президента в 2016 р.).

Щоб підкріпити позиції своєї партії, Трамп заговорив про загрозу російського втручання в проміжні вибори, про те, що РФ нібито вигідна перемога демократів, оскільки немає в світі президента, який би дотримувався більш жорсткої позиції щодо Росії, ніж він. Минулого тижня американський президент оголосив про вихід США з Договору про ракети середньої та малої дальності 1987 р. Він намагається згуртувати електорат Республіканської партії навколо російської загрози, перетягнути на її сторону невизначених громадян.

Чи можливий реванш демократів?

Опозиціонери-демократи, як і республіканці, впевнені в тому, що отримають більшість місць у Конгресі за підсумками майбутніх виборів. Вони непогано підготувалися: до початку жовтня зібрали 430 млн дол. як пожертвування на фінансування передвиборчої кампанії своїх кандидатів. "Улов" республіканців майже вдвічі менший – 230 млн дол. У своїй кампанії демократи б'ють по слабких місцях республіканців. Критика в основному спрямована проти Трампа. Гілларі Клінтон звинувачує чинного президента в "авторитарних тенденціях". Американського президента критикують за скасування медичної реформи Obamacare, скорочення витрат на соціалку, через обмеження міграції та небажання пускати в країну біженців з мусульманських країн. Демократична партія бореться за 72 місця в Палаті представників від виборчих дільниць, де є прихильники як демократів, так і республіканців, а також невизначені. Всього їм не вистачає 23 місць для формування більшості. Демократи хочуть зміцнити свої позиції в штаті Невада, окремих ділянках Арізони, Нью-Мексико, Канзасу, Айови, Міннесоти, Вірджинії і Пенсильванії, Нью-Джерсі, які представляють республіканці. Демократи намагаються забрати у республіканців 9 місць у Сенаті.

Новини за темою

На початку жовтня близьке до демократичних кіл видання CNN опублікувало матеріал, у якому пропіарило кандидатів на посади сенаторів, які зараз обіймають республіканці. Фаворитом Демократичної партії в Техасі є Бето О’Рурк, який збирається позмагатися з чинним сенатором Тедом Крузом. Круз називав зовнішню політику екс-президента Барака Обами слабкою і наївною, від якої виграють такі країни, як Росія. Тед Круз вважає, що тирани на кшталт Путіна розуміють тільки мову сили і США повинні робити більше для запобігання збройним конфліктам у світі, підтримки союзників. О’Рурк орієнтується на виборців латиноамериканського походження, які становлять 40% населення Техасу, позиціонує себе як захисник прав мігрантів і виступає проти будівництва стіни на межі з Мексикою. За даними опитування NBC News у серпні 2018 р., за рейтингами О’Рурк відставав від Круза лише на 4% (45% проти 49%). У штаті Західна Вірджинія на посаду сенатора від демократів претендує ветеран війни в Афганістані та Іраку, майор Річард Оджеда, чий дідусь був нелегалом із Мексики. У колишнього військового суперечливі, близькі до популізму погляди. Він перебуває в Демократичній партії, але на президентських виборах 2016 р. голосував за республіканця Трампа. Оджеда як істинний демократ підтримує легалізацію марихуани, доступну освіту, але не менше, ніж Трамп, підтримує розвиток вуглевидобувної галузі в США.

Бето О’Рурк і Тед Круз Фото з відкритих джерел

Якщо демократи отримають більшість у Конгресі, то вони можуть відновити медичну реформу Барака Обами, скасувати законодавчі ініціативи, що передбачають обмеження міграції і навіть оголосити імпічмент Трампу під соусом втручання РФ у президентські вибори 2016 р. Однак для цього їм потрібно мати більшість в обох палатах Конгресу. Припустимо, процедура імпічменту передбачає висунення звинувачення в Палаті представників, а потім схвалення обвинувального вироку 2/3 голосів у Сенаті. За інформацією сайту FiveThirtyEight, шанси демократів перемогти в Сенаті зведено до 19,2%. Якщо демократи будуть мати більшість у Палаті представників, а республіканці в Сенаті, то останні можуть блокувати їхні законодавчі ініціативи. Щоб контролювати Конгрес, потрібно мати більшість в обох палатах.

Вплив виборів на зовнішню політику

Навряд чи характер зовнішньої політики США зміниться в разі, якщо на проміжних виборах у Конгрес переможуть республіканці. Вони продовжать дотримуватися ізоляціонізму в ООН та інших організаціях, скорочувати фінансування міжнародних ініціатив. Відносини США з Євросоюзом, Китаєм продовжать погіршуватися, оскільки США не будуть витісняти їхніх виробників з американського ринку, збережуть і, можливо, запровадять нові високі імпортні мита. На Близькому Сході США продовжать робити ставку на зміцнення відносин з Ізраїлем на противагу альянсу Росії, Ірану і Сирії, а також ердоганівській Туреччині.

Республіканці продовжать чинити тиск на Росію і низку інших країн за допомогою санкцій. Після листопадових виборів американські законодавці можуть опрацювати питання запровадження нових обмежувальних заходів проти енергетичного сектору РФ і щодо її суверенного боргу (формально кредитори не можуть примусити уряд виконати свої зобов'язання в разі проблем з виплатою боргу). З квітня 2018 р. іноземні кредитори вивели 7,5 млрд дол. з ринку суверенного боргу РФ, ще до введення будь-яких обмежувальних заходів. Конгрес буде відновлювати економічні санкції проти Ірану, щоб змусити режим аятол відмовитися від розробки балістичних ракет. Штати продовжать запроваджувати обмежувальні заходи щодо покупців сучасної російської зброї, як це вже мало місце у випадку з Китаєм.

Reuters

Якщо у Конгресі сформовано демократичну більшість, то будуть поглиблюватися конфлікти і розбіжності між законодавчою та виконавчою владою із зовнішньополітичних питань. Конгресмени-демократи намагатимуться відійти від ізоляціонізму Трампа та можуть ініціювати законопроекти про повернення США до виконання Спільного всеосяжного плану дій з Іраном, про скасування антиіранських санкцій, імпортних мит щодо Китаю та Євросоюзу, про повернення США до преференційної торговельної угоди про Транс-Тихоокеанське партнерство з країнами Азійсько-Тихоокеанського регіону. Можливо, вони порушать питання підписання Трампом угоди про зону вільної торгівлі США і ЄС (Трансатлантичне торговельне та інвестиційне партнерство).

Новини за темою

Наслідки для України

При будь-якому результаті проміжних виборів у США українським політикам варто проявляти стриманість і зайняти вичікувальну позицію, щоб не повторився конфуз президентських виборів 2016 р. Тоді Київ відкрито підтримував кандидата від демократів Гілларі Клінтон, викликавши невдоволення республіканців. Як виявилося, республіканці і Трамп діють жорсткіше та рішучіше щодо Росії, швидше запроваджують нові санкції. Саме республіканці вперше поставили до України летальну зброю. Тільки з цих міркувань домінування республіканців на зовнішньополітичній арені США краще для України. Однак це не означає, що позиція Конгресу США зміниться з українського питання, якщо демократи займуть більшість місць.

Зараз антиросійські санкції підтримують представники обох партій. Лідер демократичної меншості в Палаті представників Ненсі Пелосі критикувала Трампа на початку 2018 р. за те, що він зволікає із запровадженням санкцій проти РФ за втручання в американські вибори. Демократи засвоїли урок з помилок Обами і неспроможності "політики перезавантаження" стосовно Росії. Якщо згадати передвиборчу кампанію Клінтон, то одним із ключових положень було посилення тиску на Росію, щоб змусити Кремль повернути Україні анексований Крим і вивести війська з Донбасу. Кандидат у сенатори від демократів Бето О’Рурк вважає, що США потрібно більш активно стримувати агресію Росії. Демократам немає сенсу пом'якшувати або скасовувати антиросійські санкції, інакше всі їхні аргументи про втручання Росії в американські вибори 2016 р. підуть коту під хвіст. У "перезавантаженні 2.0" немає жодного сенсу.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>