Вибори в Італії: Головоломка для України та Євросоюзу

Італійським політикам доводиться розігрувати російську карту, щоб залучити на свою сторону орієнтований на співпрацю з Росією італійський бізнес, і маневрувати з українського питання. Росії вигідно, щоб до влади в Італії прийшли політики, які підтримають її позицію щодо українського питання і будуть лобіювати скасування антиросійських санкцій у Євросоюзі

Вибори в Італії: Головоломка для України та Євросоюзу
Сильвіо Берлусконі, Беппе Грілло, Маттео Ренці La Reppublica

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Італійським політикам доводиться розігрувати російську карту, щоб залучити на свою сторону орієнтований на співпрацю з Росією італійський бізнес, і маневрувати з українського питання. Росії вигідно, щоб до влади в Італії прийшли політики, які підтримають її позицію щодо українського питання і будуть лобіювати скасування антиросійських санкцій у Євросоюзі

В Італії сьогодні, 4 березня, відбуваються парламентські вибори. Про дату їх проведення стало відомо ще в грудні минулого року, після того як президент Італії Серджіо Матарелла розпустив парламент. Основна битва за владу в країні розгортається між правлячою Демократичною партією екс-прем'єр-міністра Маттео Ренці і правоцентристським альянсом, який створили на початку січня колишній прем'єр-міністр і лідер партії "Вперед, Італія" Сільвіо Берлусконі і керівник партії "Ліга Півночі" євроскептик Маттео Сальвіні. За місця в італійському парламенті також побореться популістський "Рух п'яти зірок" Луїджі ді Майо. Результат парламентських виборів в Італії має певне значення для України та Євросоюзу. Італія є четвертою економікою в ЄС. Зараз уряд Італії бере участь в антиросійських санкціях і виступає за поглиблення європейської інтеграції. Якщо після виборів в Італії зміниться розстановка політичних сил, то і ставлення до українського питання і розвитку ЄС може змінитися.

Демократи намагаються взяти реванш

Нинішні парламентські вибори можна назвати спробою політичного реваншу лідера Демократичної партії Маттео Ренці. Наприкінці 2016 р. він добровільно пішов у відставку з прем'єрського поста, після того, як на референдумі більше половини громадян Італії проголосували проти пакета реформ, спрямованих на обмеження повноважень Сенату, зміцнення вертикалі виконавчої влади та боротьбу з корупцією. У своїй передвиборчій програмі Ренці робить наголос на вирішенні соціально-економічних питань. Демократи обіцяють скоротити відрахування із зарплат на соціальні страховки з 33 до 29%, скоротити податок на прибуток з 24% до 22% для малого та великого бізнесу, а для незалежних працівників встановити щомісячний внесок у державну казну в розмірі 80 євро. Демократична партія збирається збільшити соціальні виплати для багатодітних сімей (400 євро на місяць на три роки), підняти мінімальну пенсію в 1,5 рази - до 750 євро. Демократи орієнтуються на підтримку пенсіонерів, пільговиків, освічених жителів міст. Лідер демократів приділяє увагу врегулюванню міграційної кризи. Ренці виступає проти подальшого прийому біженців і пропонує надавати матеріальну допомогу країнам, звідки до ЄС прибуває найбільше людей. Він вважає, що ЄС потрібно припинити виділяти фінансування Польщі та Угорщині, які відмовляються за квотами розміщувати на своїй території біженців згідно з планом Єврокомісії.

Маттео Ренці La Reppublica

Як показують результати останніх соцопитувань, у Демократичної партії обмежений ресурс підтримки серед населення. За них готові проголосувати до 26% італійських виборців. Значна частина місцевого населення незадоволена соціально-економічними проблемами. Найбільше виборці стурбовані проблемою безробіття. Станом на січень 2018 р. рівень безробіття в Італії склав 11%. Понад 2,8 млн громадян 60-мільйонної країни знаходяться не при ділі. Близько 31,5% італійської молоді не працевлаштовані. Минулого року Банк Італії відкрив 30 вакансій для молодих фахівців, тим часом як заявки подали 80 тис. шукачів. Держборг Італії становить 120% до ВВП. Існує криза в банківському секторі. Понад 15% виданих кредитів так і не було повернуто (у Німеччині 2,5%). Невдоволення італійців викликає те, що в їхній країні занадто високий податковий тягар – понад 42% до ВВП (більше ніж у США і Німеччині). При цьому держава витрачає великі суми грошей на утримання бюрократичного апарату. В Італії одна з найвищих у світі зарплат у державних чиновників (144 тис. євро на рік). Італійці стурбовані міграційною кризою. Незважаючи на те, що у другому півріччі 2017 р. наплив біженців в Італії через Середземне море скоротився на 70%, досі не визначена доля 130 тис. осіб, які перебувають у центрах тимчасового утримання. Італія продовжує залишатися транзитом для вихідців з африканських країн, які хочуть отримати політичний притулок в інших країнах ЄС.

Стан справ демократів ускладнює той факт, що у потенційних партнерів по коаліції з лівоцентристського табору слабкі позиції на політичній арені. Лівоцентристські проєвропейські партії "Більше Європи", "Італія" та "Цивільний список" підтримують лише 28% італійських громадян. Не всі лівоцентристи хочуть вступати в альянс з партією Ренці. Лідер партії "Більше Європи" Емма Боніно відмовляється розглядати можливість створення коаліції з Демократичною партією через небажання чинної влади надавати італійське громадянство народженим в Італії дітям мігрантів. Позиції демократів послабив нещодавній партійний розкол. Зі складу Демократичної партії вийшла частина депутатів та утворила лівоцентристську партію "Вільні і рівні" на чолі з головою Сенату П'єтро Грассо. Складається враження, що ця партія намагається просто відібрати голоси у демократів і розташувати до себе італійську молодь. Грассо пообіцяв запровадити безкоштовну освіту в італійських ВНЗ.

Популісти рвуться до влади

Неформальним лідером правоцентристського табору є 81-річний Сільвіо Берлусконі. На відміну від Ренці йому вдалося завчасно домовитися про альянс з правоцентристськими партіями "Ліга Півночі" журналіста Маттео Сальвіні, "Брати Італії" колишнього міністра у справах молоді (в уряді Берлусконі) Джорджії Мелоне і "Ми з Італією" Мауріціо Лупі. В цілому ці політичні сили підтримують 37% виборців (окремо дані партії мають менший ресурс підтримки, ніж демократи). Правоцентристи маніпулюють популістськими гаслами і грають на антимігрантських настроях електорату. У разі приходу до влади вони обіцяють розпочати масові депортації нелегальних мігрантів, ввести на кордонах пропускні пункти, висилати всіх біженців, у яких немає підстав знаходиться в Італії. Берлусконі та Сальвіні пропонують ввести єдину ставку прибуткового податку в районі 15-23%, звільнити від податків малозабезпечених італійців. "Вперед, Італія" обіцяє підняти мінімальну пенсію до 1000 євро, а "Ліга Півночі" знизити пенсійний вік.

На цих парламентських виборах Берлусконі намагається повторити успіх 1994 р. Тоді за результатами парламентських виборів партія "Вперед, Італія" домовилася про формування коаліції з "Лігою Півночі", а Берлусконі став прем'єр-міністром. Однак Берлусконі не має права обіймати посаду прем'єр-міністра до 2019 р. через судові обмеження. Сальвіні теж прагне у прем'єрське крісло, але у нього негативний імідж в Євросоюзі через його євроскептичні і сепаратистські настрої. Свого часу він виступав за створення держави Паданія на півночі Італії. "Ліга Півночі" знаходиться при владі в регіонах Ломбардія і Венето, які забезпечують 30% ВВП Італії, і підтримує ідею федералізації Італії. У жовтні 2017 р. на території цих регіонів відбулися референдуми, на яких більшість місцевого населення проголосувала за розширення автономії і скорочення фінансових відрахувань до Рима.

Сильвіо Берлусконі і Маттео Сальвіні La Reppublica

Осторонь у передвиборчій гонці тримається "Рух п'яти зірок" Луїджі ді Майо, який підтримують близько 25% виборців. "Рух п'яти зірок" дотримується антиглобалізму, виступає за введення в Італії прямого народовладдя за допомогою референдумів та інтернет-голосування. "Рух п'яти зірок" обіцяє звільнити від сплати податків всіх, хто заробляє менше 10 тис. євро на рік, платити мінімальну пенсію та допомоги для італійців, які проживають за межею бідності, у розмірі 780 євро на місяць. У плані міграційної політики, популісти солідарні з правоцентристами.

Формально "Рух п'яти зірок" відмовляється вступати до альянсу із якоюсь політичною силою. Засновник і колишній лідер партії, італійський комік Беппе Грілло виступає проти вступу в коаліцію з Демократичною партією. Партія ризикує знову опинитися в опозиції. Популярність "Руху п'яти зірок" зменшилася у зв'язку з неефективною діяльністю чинного мера Риму Вірджинії Раджі. За два роки перебування при владі вона не змогла вирішити проблему вивезення сміття зі столиці, організувати ремонт доріг і впоратися з наслідками сильних снігопадів цієї зими.

Хто краще для України та Євросоюзу?

Досить складно стверджувати, яка з політичних сил в Італії більше імпонує Україні. Багато поколінь італійських політиків виділяють відносини з Росією як один із основних пріоритетів зовнішньої політики. Вся справа в чисто економічних інтересах. Італія імпортує природний газ з Росії, який становить 35% імпорту блакитного палива середземноморської країни. У промисловому секторі РФ концентрується близько 1 млрд дол. інвестицій італійських бізнесменів. Як повідомляє асоціація Coldiretti, фермери втратили близько 600 млн євро внаслідок антиросійських санкцій. У зв'язку з контрсанкціями Росії під заборону потрапив імпорт м'яса, ковбас, риби і морепродуктів, овочів, фруктів, молочної продукції з ЄС. Італійським політикам доводиться більше чи менше розігрувати російську карту, щоб залучити на свою сторону орієнтований на співпрацю з Росією італійський бізнес, і лавірувати з українського питання.

Лідер демократів Маттео Ренці виступає за збереження територіальної цілісності і суверенітету нашої країни та запевнив у цьому президента України Петра Порошенка під час візиту до Києва в березні 2015 р. Проте в грудні 2015 р. на засіданні представників країн-членів ЄС Ренці блокував обговорення питання про посилення санкцій проти Росії. Він також виступив проти посилення антиросійських санкцій восени 2016 р., вважаючи, що в цьому немає сенсу. Тоді можливість введення нових санкцій розглядалася лідерами країн-членів ЄС у відповідь на участь Росії в бомбардуваннях сирійського міста Алеппо. Така двозначна позиція політика щодо українського питання пов'язана з тим, що він хоче переманити на свою сторону частину електорату правоцентристів і популістів, які відкрито підтримують політику Путіна в Україні. Ренці цікавий Брюсселю як прем'єр-міністр Італії, оскільки він виступає за зміцнення європейської інтеграції та розвиток ЄС за сценарієм федералізації.

Беппе Грілло La Reppublica

Прихід до влади в Італії правоцентристів, як-от "Вперед, Італія", "Ліга Півночі" або "Руху п'яти зірок", не вигідний Україні, оскільки ці політичні сили підтримують ідею зближення з Росією і вітають скасування антиросійських санкцій. Берлусконі є давнім другом президента РФ Володимира Путіна. Разом вони відвідували Крим. Таким чином Берлусконі висловив свою солідарність з Росією в конфлікті з Україною. Сальвіні підтримує скасування антиросійських санкцій, виправдовує анексію Криму. Представники "Руху п'яти зірок" акцентують увагу на негативних наслідках, які принесла політика антиросійських санкцій їхній країні. Депутат від "Руху п'яти зірок" Паола Карінеллі переконана в тому, що за час антиросійських санкцій Італія втратила 7 млрд євро, а кількість зниклих робочих місць може досягти до 200 тис. Італійські правоцентристи і популісти є противниками Євросоюзу. Сальвіні виступає за ліквідацію наднаціональних органів ЄС і повернення європейської інтеграції на стадії Спільного ринку, як це було до поч. 90-х. "Рух п'яти зірок" підтримує проведення референдуму про вихід Італії з єврозони.

Інформаційна битва Росії і Євросоюзу

Передвиборча гонка в Італії перетворилася на поле інформаційної битви між Росією і Євросоюзом. Російські мас-медіа не приховують, що прихід до влади в Італії правоцентриста Берлусконі є більш прийнятним для Москви результатом парламентських виборів. За даними комітету з міжнародних відносин Сенату США, існує ймовірність втручання Росії у виборчий процес Італії шляхом просування партій, які виступають проти антиросійських санкцій. Існують домовленості між партією "Єдина Росія" з "Лігою Півночі" про співпрацю у сфері просування бізнесу у відносинах Росії та Італії, з "Рухом п'яти зірок" - про співпрацю в інформаційній сфері. Один із працівників у сфері національної безпеки Італії повідомив на умовах анонімності виданню Business Insider, що деякі місцеві партії схильні до впливу ззовні.

Італійська влада пропонувала навчати студентів 8 тис. навчальних закладів розпізнавати фейкові новини і відрізняти достовірну інформацію від пропаганди. У лютому в російських англомовних виданнях Russia Today і Sputnik, орієнтованих на західну аудиторію, з'являлися публікації, в яких Берлусконі підносився як політик, з думкою якого згодні італійці, а Сальвіні - як лідер, здатний захистити Італію від нав'язуваної Німеччиною політики "відкритих дверей" щодо біженців. Росії вигідно, щоб до влади в Італії прийшли політики, які підтримають її позицію щодо українського питання і будуть лобіювати скасування антиросійських санкцій в Євросоюзі.

Георгій Кухалейшвілі 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів