Фото з відкритих джерел

Події в самопроголошеній "ДНР" з початку року ясно говорять про те, що керівництво "республіки" остаточно визначилося зі своїм майбутнім, і всі дії спрямовані на реалізацію задуманого.

Відкриття митниці, розмови про паспорти "ДНР", арешти і висилки громадських діячів, нарешті, створення нового "міністерства промисловості і торгівлі", з усією впевненістю дозволяють сказати, що на непідконтрольній Україні території Донбасу вирішили запровадити "придністровський" сценарій створення окремої держави і мова про "кримський" сценарій приєднання до РФ вже не йде.

В принципі про найбільшу ймовірність саме варіанту Придністров'я експерти говорили вже давно, але саме події зими 2016-го остаточно підтвердили це.

Визнавати - не визнавати

У самій самопроголошеній "Донецькій народній республіці" вважають себе державою з 2014 року, але цю впевненість не розділяє більше ніхто. Зрозуміло, що в таких умовах побудувати державу неможливо.

Керівництво "ДНР" в особі Олександра Захарченка відчайдушно потребує визнання, легітимації своєї влади, і шлях для цього всього один. Проведення місцевих виборів дає поки що єдиний шанс домогтися визнання з боку України та решти світу, хай в ранзі "дуже молодшого" партнера, до того ж явно небажаного, але це все одно краще статусу терористів.

Про важливість легітимності цього процесу каже скасування місцевих виборів, які були заплановані "народними республіками" в 2015 році: 18 жовтня в "ДНР" і 1 листопада в "ЛНР". Їх скасування та неодноразове перенесення нової дати голосування говорить про важливе значення, яке надають в обох республіках визнанню їх результатів Україною і світовим співтовариством.

Зрештою, була встановлена більш-менш стабільна дата – квітень 2016 року, як раптом глава "ДНР" Олександр Захарченко заявив, що місцеві вибори у республіці можуть відбутися не раніше наступного року. І в цьому традиційно буде винна українська сторона.

"Україна перенесла розгляд змін до Конституції на наступну сесію - серпень, вересень. Потім три місяці на підготовку виборів, а вже 31 грудня. Ніхто на новий рік вибори не проводить, тобто це вибори на 2017 рік", - заявив він.

Частка правди в цій заяві є, але справа зовсім не у голосуванні за зміни до Конституції, а в кардинальній відмінності того, що глава "ДНР" і Україна розуміють під результатами виборів. Для Олександра Захарченка вибори та їх визнання, по суті, є легітимацією нової незалежної держави – "ДНР". Для України ж це буде означати фактично визнання втрати чергової частини своєї території, адже питання про повернення в Україну непідконтрольної частини Донбасу так і не вирішене.

Українське керівництво сьогодні стоїть на місці героїв роману "12 стільців": спочатку визнання Донбасу частиною України, потім місцеві вибори та їх визнання. Позиція Олександра Захарченка діаметрально протилежна: "вранці стільці, увечері гроші".

Але як це не парадоксально звучить, відтягування дати місцевих виборів може бути вигідно і самому Олександру Захарченку.

При проведенні майбутніх виборів йому доведеться вирішити два основних завдання:

1) провести їх на такому рівні, щоб волевиявлення було визнано успішним і вільним, тобто трохи забути про сьогоднішню військову диктатуру;

2) утримати владу над знову обраними головами міст та районів "ДНР", або хоча б домогтися їх лояльності.

І пункт другий для Захарченка стане навіть більш важливим, адже мери міст, що входять в "ДНР", після визнання свого обрання з боку України та світового співтовариства автоматично формально стануть вищими за статусом самого глави "ДНР", чиє обрання в листопаді 2014 року офіційно не було визнано ніким. І тут-то у переможців виборів можуть виникнути думки про тісну співпрацю з Україною або навіть "сепаратизм", і вони вже точно будуть вести себе більш незалежно, ніж призначувані зараз за підписом Захарченка на 5-6 місяців градоначальники.

Новини за темою: Мерська чехарда в "ДНР" як стратегія замилювання очей?

Благо передумови до подібної незалежності на території "ДНР" були завжди.

Два мери - дві опозиції

Незважаючи на де-факто на території самопроголошеної "ДНР" режим військової диктатури, в ній є опозиція, незгодна з діями керівництва "народної республіки". Втім, особливих ідеологічних розбіжностей з владою у неї немає і суперечки швидше стосуються вічного бажання опозиції прорватися до влади.

Два "укази" голови "ДНР" Олександра Захарченка та події лютого показали дві групи опозиції, існуючі сьогодні в "народній республіці".

28 січня указом глави "ДНР" був призначений новий мер Ясинуватої, "народний" губернатор Донецької області 2014 року Павло Губарєв. Його ім'я за цей час було неабияк призабуте, від влади "губернатор" був відсторонений і перебував в опозиції до Захарченка, критикуючи його через найбільшу газету "ДНР". "Новоросія", що належить Губарєву. Разом з тим якихось особливих ресурсів і впливу Губарєв був позбавлений. Правда газета, яка має найбільший тираж, була цінним інструментом у світлі виборів. Швидше за все, саме на цьому і була побудована дружба і співпраця Губарєва і Захарченка.

Проте приступити до своїх обов'язків "екс-народному" губернатору не дали: 2 лютого біля мерії його чекав мітинг місцевих жителів, який протестував проти такого призначення. Втім, така "ініціатива" місцевих жителів нікого не обдурила, за акцією явно відчувалася рука справжнього господаря Ясинуватої, командира бригади "Схід" і за сумісництвом найбільшого опозиціонера Захарченка, екс-командира донецької "Альфи" Олександра Ходаковського.

Контролюючи важливий транспортний вузол - Ясинувату, тезка голови "ДНР" мав солідний фінансовий, а разом з ним і силовий ресурс в особі відданих йому бійців бригади, в якій, за повідомленнями ряду ЗМІ, близько 4 тисяч чоловік. Це дозволяло йому вести власну, незалежну від "генеральної лінії партії" політику і досить жорстко критикувати Захарченка. Однак відсутність інформаційного ресурсу, не вважати ж таким інтернет-канал "Діалог" з мізерною аудиторією, не дозволяла йому вирости у публічного політика, замість того щоб залишатися впливовим польовим командиром. Змінити це міг союз з Губарєвим, який має інформаційний ресурс, але обидва вони дуже не люблять один одного, що зайвий раз підтвердилося 2 лютого.

Залагоджувати конфлікт довелося голові самопроголошеної "ДНР" Олександру Захарченку, який під час поїздки в Ясинувату намагався переконати городян, що призначення Губарєва насправді благо для міста. Не допомогло. Зрештою, у особистий трикутник втрутився куратор Донбасу від Російської Федерації, за повідомленням ЗМІ, Владислав Сурков.

Новини за темою: Між "ДНР" і Україною: Жити в "сірій" зоні

Однак, судячи з останніх заяв Олександра Ходаковського про можливість замаху на нього, знайти компроміс, який влаштував би всіх, так і не вдалося. Якщо врахувати долю низки впливових польових командирів самопроголошених "ЛНР" і "ДНР", які загинули в ході дивних замахів, ця заява зовсім не безпідставна.

Додатковим фактором, що говорить про таку можливість, є і те, що Ходаковський є на даний момент не просто найбільшим, але і єдиним опозиціонером у самопроголошеній "ДНР", що представляє з себе силу, з якою потрібно рахуватися.

Привид Безлера

Інший приклад опозиції, правда "беззубої", яка не має особливих фінансових і силових ресурсів, можна знайти, наприклад, в Горлівці.

28 січня, в один день з Ясинуватою, Горлівка отримала нового градоначальника - Станіслава Кіма. Черговий іногородній мер одразу ж потрапив у скандал, опинившись прихильником Євромайдану в 2013 році, який пізніше підтримав "ДНР". Скандал був гучний, але ніяких мітингів у місті, на відміну від Ясинуватої, не було, тому що організовувати їх було не в силах місцевій опозиції.

До листопада 2014 року Горлівка контролювалася впливовим польовим командиром Ігорем Безлером-Бісом, поки під тиском Захарченка він не поїхав у Росію, так що на сьогоднішній день його вплив у місті наближається або вже дорівнює нулю. Між тим на чолі міста залишився його друг, в минулому депутат Горлівської міськради, перший з четвірки "офіційних" градоначальників "ДНР" Олег Губанов. Втім, він свого поста позбувся вже через два місяці - в січні 2015 року був знятий "указом" голови "ДНР" Олександра Захарченка, і виїхав з Горлівки.

Через півроку Олега Губанова стали помічати в Горлівці - це були свого роду розвідувальні поїздки, поки приблизно у вересні він не повернувся в місто остаточно. Якщо врахувати, що 18 жовтня повинні були відбутися місцеві вибори, причина його повернення стає зрозумілою.

Правда вибори так і не відбулися, будучи перенесеними на 20 квітня 2016 року, і підготовка до них стала вже більш помітною. У грудні Олег Губанов був обраний головою партії "Вільний Донбас", другої політичної сили, яка існує в "ДНР" і в офіційній опозиції до "Донецької республіки" Захарченка. Нічого дивного в цьому немає - важко "любити" людину, який звільнила тебе з посади градоначальника.

Але офіційний пост політичної партії, мабуть, єдиний ресурс, яким сьогодні володіє ймовірний кандидат на крісло мера Горлівки на майбутніх виборах Олег Губанов. Особливих силових і фінансових ресурсів у горлівської опозиції немає, а інформаційний ресурс полягає в сайті "Горлівка. Сегодня", що належить "депутату ДНР" все від того ж "Вільного Донбасу" Юрію Крикуленку.

Новини за темою: Бензинова криза в "ДНР": Початок є - кінця не видно

Єдиний козир, наявний у горлівської опозиції до Захарченка - невдоволення останнім з боку горлівчан. З січня 2015 року в місті вже третій мер, призначений Захарченком, причому в більшості своїй вони були не горлівчанами і досить далекі від народу. Останній же, Станіслав Кім, і зовсім виявився прихильником Євромайдану, нехай і колишнім. Але для жителів фронтової Горлівки прихильник Майдану вже "не свій", тим більше якщо він займає пост градоначальника. До того ж багатьом просто не подобається сам факт, що керівників міста призначають з Донецька, у "народній" республіці по ідеї повинен вирішувати народ, тобто повинні проходити вибори.

Ось на цій "байдужості" до інтересів Горлівки, "чужих мерів" і прагненні горлівчан обрати самим і бажано "свого" і може зіграти горлівська опозиція, запропонувавши на 100% "свого" Олега Губанова, який має досвід управлінням містом, причому в самий важкий для нього період бойових дій 2014 року.

Нехай і при всьому цьому шанси на перемогу і невеликі, але і іншого варіанту для опозиціонерів у місті, бажаючих зайняти владні кабінети, просто немає, тільки вибори і надія на невдоволення городян "кадровою політикою" Захарченка по відношенню до Горлівки.

Адже ставка в грі висока - зміна статусу спільника терориста на легітимного голову міста.

Вибори почекають, перемога дорожче

Щоб вибори в самопроголошеній "ДНР" були визнані, процес голосування доведеться зробити, наскільки можливо, максимально вільним, а в такій ситуації у незалежних кандидатів з'являється реальний шанс перемогти.

Оскільки "іногородні" градоначальники міст самопроголошеної "ДНР", які часто змінюються - загальна проблема, та й невдоволення керівництвом "народної" республіки аж ніяк не рідкість, виборці можуть проголосувати за кандидатів, які особисто не будуть залежати від Захарченка.

Якщо Захарченко хоче виконати свою другу задачу і зберегти владу, йому необхідно розчистити електоральне поле, або простіше кажучи - позбутися від будь-якої подібності опозиції. І першим у цьому списку, безумовно, стоїть Олександр Ходаковський.

Проводити вибори з нехай і слабкою, але все-таки "не кишеньковою" опозицією в нинішньому положенні досить ризиковано, а до 20 квітня впоратися з Ходаковським можна і не встигнути, так що можна перенести вибори на інший термін, і витратити час, що звільнився, на приручення опозиції. Після рішення цієї задачі оголошувати нову дату виборів - в 2016 або 2017 році, неважливо.

Микита Сініцин