Вибори в Баварії – проекція майбутнього розставляння сил у Німеччині

Вибори в Баварії – проекція майбутнього розставляння сил у Німеччині
Хорст Зеєхофер і Ангела Меркель Süddeutsche Zeitung

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Всупереч економічному зростанню та соціальному благополуччю, яке панує в Німеччині, серед населення падає довіра до уряду канцлера Ангели Меркель, яка вже четвертий термін поспіль стоїть біля керма країни. Відображенням цієї тенденції стали результати виборів у землі Баварії, яку за економічним і демографічним значенням для Німеччини можна зіставити з важливістю індустріально розвиненої Дніпропетровської, Харківської або Донецької області для України. Баварська партія Християнсько-соціальний союз (ХСС) нинішнього міністра внутрішніх справ Горста Зеєгофера, яка перебуває в альянсі з партією Меркель "Християнсько-демократичний союз" (ХДС) і править Баварією з часів закінчення Другої світової війни, зазнала серйозної поразки. За неї віддали свої голоси 37,2% баварців, що істотно менше, ніж на виборах 2013 р. (47,7%). Це при тому, що явка на виборах  цього року була набагато вище, ніж п'ять років тому (72,4% проти 63,6%).

Новини за темою

Кількість мандатів у ХСС у 180-місцевому ландтазі скорочується з 101 до 85 місць, і вони вже не зможуть сформувати однопартійний регіональний уряд. Найвпливовіший, до останніх виборів, опозиційний баварський осередок "Соціал-демократичної партії Німеччини" (СДПН) втратив половину місць. Присутність у регіональному парламенті збільшили невеликі партії, як, наприклад, "Зелені" (з 18 до 38 місць), "Вільні виборці" (з 19 до 27 місць). Навіть популярна в східнонімецьких землях ультраправа антимігрантська партія "Альтернатива для Німеччини", яка виступає за зближення з РФ, взяла 22 місця. Політичні процеси, зміна розстановки сил у Німеччині, яка бере участь у "нормандській четвірці", відіграють не останнє значення для України. Адже від того, як змінюватиметься керівництво в провідних німецьких політичних силах, які партії виходитимуть на передній план, залежатиме, яку позицію займе Берлін щодо українського питання в недалекому майбутньому.

Баварцям набридла політика "відкритих дверей"

Результати виборів у Баварії не означають, що ХСС втрачає владу в цьому регіоні. Найпевніше, християнські соціалісти домовляться про коаліцію з партією "Вільні виборці", а нинішній прем'єр-міністр Баварії Маркус Зедер збереже владу. За попередньою інформацією, керівництво обох партій не проти такої перспективи. Зедер вважає, що ці вибори були болючими для ХСС, а його партії треба витягти з них науку і проаналізувати зміни, що відбуваються в Баварії і суспільстві. Баварців не хвилюють проблеми соціально-економічного характеру, оскільки в цьому регіоні один із найнижчих рівнів безробіття (3%), злочинності. Самобутня 13-мільйонна Баварія є найбільшим за площею німецьким регіоном, має другий за величиною ВВП серед усіх 16 земель Німеччини.

Однією з причин поразки керівної партії в Баварії є невдоволення місцевих жителів міграційною політикою уряду Меркель. Побожні баварські католики бачать у біженцях і мігрантах загрозу своїй ідентичності. Особливо такі настрої переважають у прикордонних з Австрією районах, які в 2015 р. стали прохідним двором для біженців. Спочатку баварська громадськість та місцева влада "тримали марку" – зустрічали оплесками потяги й автобуси з біженцями, влаштовували для них табори для тимчасового розміщення в спортивних комплексах. Кількадесят тисяч біженців перетнули баварське місто Деггендорф, де нині розміщено 300 іноземців.

За три роки значній частині баварського суспільства набридла політика "відкритих дверей". До прикордонного міста Пассау в середньому прибуває 150 біженців на місяць. Баварці бачать у біженцях загрозу для своєї безпеки. У 2016 р. в м. Ansbach мусульманин сам себе підірвав у місці великого скупчення людей у відповідь на те, що йому не надали політичного притулку. Унаслідок теракту 15 осіб дістали поранення. Згодом ксенофобський рух PEGIDA почав проводити свої акції в цьому баварському місті. Мюнхен посилив охорону державного кордону з Австрією. Місцева влада почала дотримуватися схожої до тієї позиції, яку займає прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, канцлер Австрії Себастьян Курц, які також не хочуть пускати мусульман у свої країни.

Альтернатива для Німеччини набирає популярності на заході країни Deutsche Welle

Перший заступник лідера фракції ХСС у бундестазі Александр Добріндт вважає, що в Баварії гряде консервативна революція. Однак баварці втратили довіру до ХСС, який заплутався у своїх гаслах і перейшов від теми толерантності та політики "відкритих дверей" до теми посилення міграційного режиму та посилення охорони кордонів. Популярності почала набувати молода партія "Альтернатива для Німеччини", яка саме й виступає з перших днів свого існування за скорочення впливу ісламу в німецькому суспільстві, посилення охорони кордонів. ХСС розгубив свій електорат. Місцеве католицьке духовенство та ортодоксальні віряни – активні прихильники ХСС – розчарувалися в партії після зміни позиції стосовно міграційної кризи.

Меркель втрачає електорат у регіонах

Результат голосування в Баварії, яка десятиліттями була форпостом ХСС, говорить про те, що авторитет канцлера Меркель у Німеччині продовжує знижуватися. За даними вересневого опитування ARD, діяльність ХДС/ХСС підтримують 28% німців. Баварія є лакмусовим папірцем настроїв, які панують у німецькому суспільстві. За даними опитування Forsa, 81% німців задоволені своїм фінансовим положенням, але тільки 10% задоволені ситуацією в країні. Серед німецьких громадян віком до 30 років поширеними є песимістичні настрої щодо майбутнього своєї країни. Їх турбує питання, куди рухатиметься Німеччина через 5-10 років, вони не впевнені в завтрашньому дні, вважають, що настає погіршення соціально-економічної ситуації. На їхню думку, уряд Меркель орієнтований переважно на німців середнього віку і пенсіонерів. Молодь незадоволена тим, що влада не інвестує в розвиток житлової інфраструктури, ціни на яку зросли на 80% з 2009 р. Німці висловлюють занепокоєння підйомом праворадикальних настроїв.

Баварія це не єдиний німецький регіон, де Меркель втрачає електорат. У 2016 р. ХДС втратив 4% голосів у регіонах Райнланд-Палатин, Саксонія-Анхальт, 12% - у Баден-Вюртемберзі. Натомість "Альтернатива для Німеччини" посилила присутність у цих регіонах. На муніципальних виборах 2016 р. "Альтернатива для Німеччини" посіла третє місце. За декілька тижнів відбудуться регіональні вибори в іще одній німецькій землі – Гессені, де на сьогодні біля керма перебуває ХДС. Цей регіон є об'єктом інтересів партії "Альтернатива для Німеччини". У 2016 р. проросійські євроскептики вперше брали участь у місцевих виборах й отримали 11,9% голосів, вийшовши на треті позиції. Для ХДС ті вибори були найгіршими з 1960 р., і партія Меркель втратила 4,8% голосів.

Пікет прихильників Альтернативи для Німеччини проти політики Меркель Deutsche Welle

Не дивно, чому ультраправі тіснять керівні партії не тільки в Баварії. Ніхто не хоче померти або втратити здоров'я внаслідок провокацій або теракту з боку мігрантів. Багато шуму наробили заворушення в м. Хемніц на сході Німеччини. Наприкінці серпня мігранти з Іраку і Сирії зарізали 35-річного місцевого жителя Даніеля Гілліга. Злочин спровокував акції протесту прихильників і противників посилення міграційного режиму, які вилилися в зіткнення з поліцією. На заворушеннях у Хемніці пропіарилися ультраправі. Депутат бундестагу від партії "Альтернатива для Німеччини" Маркус Фронмаєр заявив, що коли держава не захищає своїх громадян, то вони виходять на вулиці й починають самі себе захищати. Партія "Альтернатива для Німеччини" має найбільшу серед опозиційних партій фракцію в бундестазі. Вони намагаються адаптуватися під різні верстви населення Німеччини і навіть залучають до свого складу євреїв, щоб розвіяти асоціації з неонацизмом і расизмом, які закріпилися за цією партією.

Зміцнення партії "Альтернатива для Німеччини" на німецькій політичній арені є невигідним для України, оскільки та лобіює скасування антиросійських санкцій і не менше ніж Меркель підтримує ідею реалізації проекту російського газопроводу "Північний потік – 2". У червні 2018 р. голова партії "Альтернатива для Німеччини" Йорг Мойтен закликав президента США змиритися з будівництвом цього газопроводу і підтримати його реалізацію. Він також виступив проти розширення НАТО на схід за рахунок вступу України і Грузії.

Новини за темою

Епоха Меркель доживає віку?

Становище ХДС/ХСС ускладнюється не тільки конкуренцією з боку "Альтернативи для Німеччини" чи "Зелених", але й внутрішніми чварами. Між Меркель і Зеєгофером, який раніше керував Баварією, є розбіжності з питань міграції. Він виступає за посилення охорони кордонів, щоб не пускати до Німеччини біженців, зареєстрованих в інших країнах. Міністр збирався піти у відставку в липні через суперечки з канцлером. Тоді Меркель пішла на поступки заради збереження коаліції. Було ухвалено рішення тимчасово розміщувати біженців у транзитних центрах на території Німеччини і потім висилати їх до європейських країн, звідки вони прибули. Напружені відносини між Меркель та її партнером з коаліції СДПН. Після парламентських виборів у вересні 2017 р. християнські демократи та есдеки не могли досягти коаліційної угоди і поділити міністерські портфелі аж до лютого 2018 р.

У ХДС назріла криза лідерства, і для розв`язання проблеми міграційної кризи потрібні більш жорсткі підходи, ніж ті, яких дотримується Меркель. У грудні цього року християнські демократи обиратимуть голову своєї партії. Певною мірою це знакова посада, оскільки для деяких німецьких політиків, зокрема Конрада Аденавера, Гельмута Коля, вона стала трампліном у канцлери. Меркель не є винятком, і перед тим як стати канцлером після перемоги на парламентських виборах 2005 р., вона керувала ХДС з 2000 р. На сьогодні Меркель продовжує очолювати ХДС і знову збирається висувати свою кандидатуру. На початку жовтня вище керівництво партії підтримало цю ініціативу.

Deutsche Welle

Однак це не означає, що абсолютно всі християнські демократи хочуть бачити Меркель біля керма партії. Християнські демократи відмовилися обрати на посаду лідера фракції ХДС/ХСС у бундестазі рекомендованого Меркель юриста Фолькера Каудера, який обіймав цю посаду з 2005 р. Політик мав репутацію "правої руки" канцлера. Замість нього фракцію ХДС/ХСС у бундестазі очолив Ральф Бринкхаус. Злі язики подейкують, що таким чином християнські демократи висловили недовіру канцлеру. Лідер опозиційної "Вільної демократичної партії" Крістіан Лінднер заявив, що Меркель втратила довіру всередині фракції ХДС/ХСС, а також запропонував винести на голосування в бундестазі питання довіри уряду. Торік з ХДС вийшла доповідачка з прав людини Еріка Стейнбах на знак незгоди з політикою "відкритих дверей" Меркель. На її думку, не можна приймати таку велику кількість людей, оскільки це суперечить німецькому та європейському законодавству. Стейнбах вважає, що в ХДС є розкол з цього питання.

Раніше посаду голови ХДС/ХСС пророкували генсеку ХДС Аннегрет Крамп-Карренбавер, яка очолювала уряд землі Саар. Мусувалася інформація про те, що Меркель вважає її трохи не своєю наступницею. Крамп-Карренбавер запропонувала ввести обов'язкову військову повинність для біженців і шукачів політичного притулку, щоб прискорити їх інтеграцію в німецьке суспільство. Також прослизнула інформація, що ХДС могла б очолити нинішній міністр оборони Німеччини Урсула фон дер Ляйен. У 2016 р. вона пропонувала пілотний проект із залучення німецької армії до навчання біженців цивільних спеціальностей. Коли Меркель переобрали на посаду голови ХДС у 2012 р., її можливим наступником вважали тодішнього голову комітету з міжнародних відносин в Європарламенті Девіда Макалістера (німця із шотландським корінням). У липні він заявив, що ЄС має виявляти більше солідарності стосовно біженців. Такі настрої серед функціонерів ХДС лише підстьобують зростання впливу популістів та євроскептиків у Німеччині, які стоять на ісламофобських й антимігрантських позиціях.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>