Вибори у Молдові: Ігри олігархів та інтереси Росії, Заходу і України

Вибори у Молдові: Ігри олігархів та інтереси Росії, Заходу і України
З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Через два тижні, 24 лютого, у сусідній Молдові відбудуться парламентські вибори. За 101 місце в молдавському парламенті боротимуться правлячі партії проєвропейської коаліції на чолі з "Демократичною партією Молдови", опозиційна "Партія соціалістів республіки Молдова", позапарламентські партії "Дія і солідарність", платформа "Гідність і правда", які утворили виборчий блок ACUM, партія "Шор" ("Рівноправність").

Новини за темою

Інтрига майбутніх виборів полягає в тому, що політичні сили, що беруть у них участь, мають суттєві відмінності у зовнішньополітичних пріоритетах. Якщо соціалісти, в тому числі президент Додон, виступають за зближення з Росією, то правлячі партії і політичні проекти Санду і Нестасе є прихильниками інтеграції в ЄС і НАТО.

Молдавське суспільство розколоте у своїх політичних уподобаннях. Для України результати виборів у Молдові мають не останнє значення, оскільки від них може залежати позиція нашого сусіда щодо агресії Росії.

Перспективи молдавського олігарха Влада Плахотнюка

Прийдешні парламентські вибори в Молдові стануть складним випробуванням для правлячої коаліції на чолі з "Демократичною партією Молдови" олігарха Влада Плахотнюка, який у свій час був бізнес-партнером президента України Петра Порошенка.

Голова "Демократичної партії Молдови" Влад Плахотнюк З відкритих джерел

Згідно з опитуванням IMAS, демократів підтримують 18,4% молдавських громадян. На думку депутата-соціаліста Влада Батринча, 80% молдаван не задоволені діяльністю уряду Павла Філіпа з "Демократичної партії Молдови" і вважають, що їхня країна рухається в неправильному напрямку.

В 2015-2016 роках в країні проходили антиурядові мітинги на тлі "крадіжки століття" – зникнення в 2014 році 1 млрд доларів з молдавських банків Banca de Economii, Banca Socială і Unibank. Колишнього прем'єр-міністра Молдови Влада Філата, причетного до крадіжки, засудили до 9 років позбавлення волі. Даний інцидент коштував 12%-15% ВВП Молдови і став ударом по іміджу чинної влади.

В 2018 році невдоволення в молдавському суспільстві і на Заході викликав новий закон про податкову амністію, який був прийнятий в інтересах бізнесу. Передбачається амністія капіталу в обмін на його декларування за 3% податку і зниження ставки ПДВ з 20% до 10% в сегменті послуг закладів громадського харчування, де у Плахотнюка є інвестиції.

Не на користь правлячої коаліції грає зростання цін на бензин і дизельне паливо, електроенергію, знецінення національної валюти - лея. В країні процвітає корупція, що визнає сам прем'єр. За даними опитування "Міжнародного республіканського інституту" (IRI), 49% молдавських громадян вважають, що проблема корупції є визначальним питанням, які вплине на їхній вибір.

У серпні 2018 року в Кишиневі пройшли антиурядові мітинги опозиційних партій "Платформа гідність і правда", "Дія і солідарність" з вимогою відставки уряду Філіпа, продовження розслідування "крадіжки століття" і скасування закону про податкову амністію і підвищення цін.

Незважаючи на те, що "Демократична партія Молдови" і правляча коаліція позиціонують себе як прихильники інтеграції в ЄС і НАТО, діяльність уряду Філата викликає критику на Заході. У липні 2018 року Євросоюз призупинив виділення макрофінансової допомоги Молдові через порушення владою політичних свобод і переслідування опозиції.

За даними Єврокомісії, корупція залишається поширеним явищем в Молдові, незалежність судової влади – недостатня, необхідно збільшити ефективність правоохоронних та антикорупційних органів. Відносини Молдови та ЄС загострює міграційна проблема.

На думку єврокомісара з питань міграції, громадянства та внутрішніх справ Дімітріса Аврамопулоса, в 2018 році збільшилася кількість необґрунтованих подань щодо політичного притулку від громадян Молдови, які використовують безвізовий режим для нерегульованої міграції в країни ЄС на заробітки.

За даними аналітичного центру Jamestown Foundation, в Брюсселі незадоволені прийнятим у Молдові законом про податкову амністію, який дозволить легалізувати незаконні доходи.

Новини за темою

Для чинної влади України молдавські демократи є політичними партнерами. Порошенка і Плахотнюка пов'язував спільний бізнес. Станом на 2014 рік обидва олігархи були співвласниками торгового центру Gemenii в Кишиневі.

У відкритих джерелах є інформація, що в "нульових" Плахотнюк посприяв Порошенкові придбати Кишинівський скляний завод та кондитерську фабрику "Букурія". Нинішня влада Молдови підтримує територіальну цілісність України.

В 2016 році Молдова проголосувала в Генасамблеї ООН за резолюцію по Криму, в якій засуджувалася анексія півострова і порушення прав кримських татар з боку Росії. У листопаді 2018 року прем'єр-міністр Молдови Павло Філіп підтримав Україну в азовському інциденті та назвав його найбільш серйозним порушенням з боку Росії після анексії Криму.

Банкова в боргу не залишилася. У 2016 році Україна екстрадувала колишнього молдавського депутата В'ячеслава Платона, якого правоохоронці Молдови підозрювали в крадіжці 40 млн доларів з банку Banca de Economii. На думку міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова, в 2017 році українські і молдовські спецслужби зуміли запобігти замаху на Плахотнюка агентів ФСБ в ході спільної спецоперації.

Плахотнюк перебуває у непростих відносинах з російською владою. У 2017 році московський суд оголосив молдавського олігарха в міжнародний розшук за звинуваченням у підготовці вбивства з корисливих спонукань, з мотивів політичної, ідеологічної ненависті.

Плахотнюка підозрюють у замаху на російського банкіра Германа Горбунцова, якого молдавські правоохоронці оголосили в розшук за махінації.

Плахотнюк і демократи намагаються здобути собі імідж "єдиної" альтернативи зростаючому впливу соціалістів на чолі з Додоном і політичної сили, здатної протидіяти російській загрозі в Молдові.

Однак "Демократична партія Молдови" може зіткнутися зі складнощами при формуванні нової коаліції.

Є ймовірність, що її нинішні партнери не зможуть пройти в парламент. За даними опитування IMAS, "Ліберальну партію" Доріна Кіртоаке, "Ліберально-демократичну партію" Тудора Деліу, "Партію комуністів республіки Молдова" Володимира Вороніна підтримують менше 6% потенційних виборців і цього недостатньо для проходження в парламент.

Реванш Кремля

Лідером передвиборчої гонки є "Партія соціалістів республіки Молдова", яку підтримують 28,5% молдаван. Незважаючи на те, що фракція соціалістів в опозиції, більшість молдавських виборців проголосували за їхнього кандидата Ігоря Додона на перших всенародних президентських виборах у грудні 2016 року, а не за Майю Санду – кандидата від парламентської коаліції.

Президент Молдови Ігор Додон З відкритих джерел

Молдавські соціалісти напрацьовують рейтинги на критиці діяльності уряду Філіпа, доводять безглуздість євроінтеграції Молдови і виступають за вступ країни в Євразійський економічний союз.

На думку лідера фракції "Партія соціалістів республіки Молдова" Зінаїди Гречаний, немає сенсу вносити в Конституцію країни правки про пріоритет євроінтеграції, оскільки молдавське суспільство не вірить у це, а чинна влада дискредитувала цю ідею.

Роль "торпеди" соціалістів в молдавському парламенті взяв на себе депутат Влад Батринча, який у травні 2018 року вступив в полеміку з прем'єром Філіпом і доводив, що інформація про те, що 60% молдаван підтримують вступ до ЄС, не відповідає реальності.

"Партія соціалістів республіки Молдова" має репутацію агента впливу Кремля. Метою Росії в Молдові є зірвати інтеграцію країни в ЄС і НАТО, зберегти свою військову присутність в сепаратистському регіоні Придністров'ї і мати доступ до газового ринку країни.

Додон виступає проти вступу Молдови в НАТО і вважає, що Росія залишається стратегічним партнером. У 2018 році Молдова отримала статус спостерігача в Євразійському економічному союзі і збільшила імпорт російського природного газу на 8,6% (близько 3 млрд куб. м).

Додон стверджує, що ринки країн-учасниць Євразійського економічного союзу представляють великий потенціал для молдавських виробників сільськогосподарської продукції, продуктів харчування і спиртних напоїв, а збільшення обсягів експорту в цьому напрямку призведе до створення "сотень тисяч робочих місць" у Молдові.

Новини за темою

Молдавський президент явно лукавить. За підсумками 11 місяців 2018 року, частка експорту Молдови в ЄС склала майже 70% і збільшилася на 65,6% за останній рік, а частка поставок у країни СНД навпаки скоротилася з 19,5% до 15,5%.

З 2014-го по 2018 рік кількість трудових мігрантів з Молдови в Росії скоротилася з півмільйона до 357 тисяч осіб, оскільки частина з них переорієнтувалася на ринки праці інших країн, у тому числі в Євросоюз, користуючись безвізовим режимом.

У січні 2019 року, напередодні виборів, Додон відвідав Москву, де зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним, що є сигналом для проєвропейських партій, що в боротьбі за владу в Молдові на боці соціалістів стоїть Москва. Кремль намагається всіляко вплинути на результат голосування на парламентських виборах на користь партії Додона.

Міркування Додона про важливість економічного співробітництва з РФ та іншими країнами-учасницями Євразійського економічного союзу висвітлюють у російських ЗМІ, особливо виданні Sputnik, орієнтованому на російськомовне населення Молдови. Росія скасувала заборону на ввезення молдавських товарів транзитом через Україну.

Раніше Додон повідомив прем'єр-міністру РФ Дмитру Медведєву, що російські санкції проти України заважають молдавському експорту. Також російська влада запропонувала амністію молдавських гастарбайтерів з простроченими візами, щоб вони поїхали додому взяти участь у виборах.

Втім, у соціалістів можуть виникнути складнощі з формуванням коаліції. На минулих парламентських виборах партія Додона зібрала найбільше голосів, але залишилася за бортом коаліції.

Молдавський президент вважає, що його партія не буде вступати в коаліцію з правими партіями, і розраховує сформувати однопартійний уряд, в крайньому випадку, коаліцію з незалежними депутатами.

Якщо "Партія соціалістів республіки Молдова" отримає більшість місць в парламенті, то на українсько-молдавські відносини чекають суворі випробування. У своїй передвиборчій риториці соціалісти акцентують увагу на проблемних моментах у відносинах з Україною.

Депутат Батринча виступає проти будівництва Україною шести гідроелектростанцій на річці Дністер і доводить, що це спричинить скорочення подачі води в Молдову для сільськогосподарських потреб, дорікає чинній владі в тому, що та нічого не робить для вирішення цієї "проблеми".

Молдовський президент, на відміну від чинної влади, виступає за збереження російських військ у Придністров'ї на кордоні з Україною. У 2016 році Додон в ефірі радіостанції "Ехо Москви" заявив, що Крим де-факто є російським, а де-юре невизначеним, заперечуючи, таким чином, суверенітет України над півостровом. Він підтримує скасування антиросійських санкцій.

Третя сила

На роль "третьої сили" в молдавських виборах претендують партії "Дія і солідарність" колишнього кандидата в президенти Майї Санду, платформа "Гідність і правда" Андрія Нестасе, які утворили виборчий блок ACUM, партія "Шор" ("Рівноправність"), колишнього голови Banca de Economii, 31-річного мільйонера Ілана Шора, в яких є шанс пройти в парламент.

Лідер партії "Дія і солідарність" Майя Санду З відкритих джерел

Виборчий блок ACUM підтримують 19,2% молдавських громадян. Партії Санду і Нестасе займають другі позиції в передвиборній гонитві після соціалістів і випереджають демократів. Ну а за партію молдавського єврея Шора і чоловіка російської співачки Жасмін попередньо готові проголосувати 6,7% молдаван, що більше, ніж у комуністів і "Нашої партії" Ренато Усатого.

Виборчий блок ACUM виступає на таких же проєвропейських позиціях, як і "Демократична партія Молдови", але критикує нинішню владу за неефективність у боротьбі з корупцією, у проведенні реформ та утисках опозиції.

Роль "жертви" режиму технічно відіграє Нестасе. Верховний суд Молдови визнав недійсними вибори мера Кишинева в червні 2018 року, на яких переміг опозиціонер Андрій Нестасе – конкурент для партії Плахотнюка, а також соціалістів. Цю дію молдавських властей було негативно сприйнято на Заході.

Лідер платформи "Гідність і правда" Андрій Нестасе З відкритих джерел

Нестасе підтримує вступ Молдови в ЄС і НАТО. Санду вважає Крим частиною України, а його анексію порушенням міжнародного права.

Санду і Нестасе позиціонуються як прозахідні політики, альтернативні загрузлому у скандалах Плахотнюку. Вони не бажають вступати до коаліції з його партією. Однак не все так однозначно.

Сам олігарх вважає, що такої позиції опозиціонери дотримуються для залучення електорату на свою сторону і після виборів їхня позиція може змінитися. Санду, Нестасе і Шор акумулюють навколо себе електорат, який розчарувався в уряді Філіпа, але не довіряє Додону і соціалістам.

До 2015 року Санду була в лавах "Ліберал-демократичної партії Молдови", частина депутатів якої є партнерами "Демократичної партії Молдови" по коаліції. На виборах президента 2016 року сприймалася ледь не як протеже Плахотнюка.

Вкрай неоднозначною фігурою є Шор. Він в опозиції до Додона і звинувачував президента в тому, що той загрожує його сім'ї за участь у виборчій кампанії. Його підозрювали у причетності до виведення грошей з банків Banca de Economii, Banca Socială і Unibank через офшори, спираючись на доповідь аудиторської компанії Kroll.

До речі, в 2015 році Шору заборонили в'їзд в Росію на 6 років за фінансові махінації з російськими банками. Шор уникає риторики на зовнішньополітичні теми і в своїй програмі робить акцент на вирішенні внутрішніх проблем Молдови, виступає за військовий нейтралітет своєї країни і націоналізацію об'єктів енергетики, створення соціальної держави.

Лідер партії "Шор" Ілан Шор З відкритих джерел

Однак, на думку молдавського опозиціонера Ренато Усатого, можлива коаліція "Демократичної партії Молдови", партії "Шор" і "Партії соціалістів республіки Молдова". Усатий вважає, що Плахотнюк має інтерес зайняти 70 місць в молдавському парламенті.

Як і Додон, Шор називає свою політичну силу "промолдавською", а його політична програма має здебільшого лівоцентристський характер, орієнтований на соціалістів і комуністів.

Придністровський контекст і Україна

Результати парламентських виборів можуть вплинути на позицію Кишинева у врегулюванні проблеми невизнаної Придністровської молдавської республіки, оскільки позиція ключових гравців з цього питання відрізняється.

Придністровські сепаратисти відокремилися від Молдови за підтримки дислокованих там збройних формувань РФ в ході збройного конфлікту на початку 90-х років.

Днями спікер парламенту від "Демократичної партії Молдови" Андріан Канду заявив, що реінтеграція Придністров'я до складу Молдови необхідна, але не будь-якою ціною і якщо це питання стане перешкодою для Молдови на шляху в ЄС і НАТО, то необхідно відмовитися від регіону.

Новини за темою

Президент Ігор Додон виступає проти незалежності Придністров'я або входження до складу Росії. На його думку, придністровці повинні самовизначитися між поверненням до складу Молдови або входженням до складу сусідньої України. Майя Санду вважає, що Придністров'ю потрібно надати автономію у складі Молдови.

Президент Придністров'я Вадим Красносельський відмовився від обговорення з Додоном повернення регіону до складу Молдови і підкреслив, що вони зацікавлені в здобутті незалежності з подальшим входженням до складу Росії.

Всі сфери життя в Придністров'ї контролює холдинг "Шериф", який належить колишнім радянським міліціонерам Віктору Гушану і Микиті Єгорову. Придністровські сепаратисти заробляють пристойні гроші на контрабанді, виготовленні контрафактної продукції, продажу безкоштовного російського газу населенню. У разі повернення у склад Молдови вони втратять джерела доходу.

Тирасполю вигідно, щоб у Кишиневі облишили всякі спроби повернути Придністров'я під свій контроль. У січні 2019 року з'явилася інформація, що в Москві буде відкрито представництво Придністров'я, яке очолить колишній так званий колишній "міністр закордонних справ ДНР" Олександр Караман.

Своєю необережною заявою молдавський спікер Канду створив прецедент можливої відмови держави від відновлення своєї територіальної цілісності.

Росії це і потрібно від влади України, щоб Банкова облишила всякі спроби обстоювати повернення анексованого Криму і окремих районів Донецької та Луганської області. Те саме стосується Грузії, в пріоритеті якої повернути сепаратистські утворення Абхазію і Південну Осетію.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>