banner banner banner banner

Вибори у Львові: У другому турі обиратимуть між Садовим і Кошулинським

Якщо прогнози здійсняться і Андрій Садовий втретє стане міським головою Львова, місто вперше отримає ситуацію, коли найбільшою партією міськради стане партія міського голови

Вибори у Львові: У другому турі обиратимуть між Садовим і Кошулинським
Радио Свобода

Мирослава Іваник

Журналіст

Якщо прогнози здійсняться і Андрій Садовий втретє стане міським головою Львова, місто вперше отримає ситуацію, коли найбільшою партією міськради стане партія міського голови

Несподіваними результатами завершились вибори у Львові. Другий тур нинішньому міському голові Андрію Садовому прогнозувало чимало соціологів. А от те, що його суперником буде свободівець Руслан Кошулинський, стало сюрпризом. За результатами екзит-полів, саме з колишнім віце-спікером парламенту Андрій Садовий змагатиметься за Львів 15 листопада. Водночас зберігається інтрига, хто саме з партій потрапить до міської ради.

Незаконна агітація і бюлетені не в ті руки

Явка виборців на час закриття виборчих дільниць у Львівській області склала приблизно 55%. У місті Львові вона була дещо нижчою і на завершення голосування становила 48,37%. Такі цифри є традиційними для області на місцевих виборах і не особливо відрізняються від показників 2010 року.

За оцінкою спостерігачів, день виборів у Львові пройшов доволі спокійно. Зранку майже усі дільниці відрились вчасно, протягом дня спостерігачі не фіксували проблем ані з чергами, ані з порушеннями прав виборців.

За словами  директор ЛОГО "Комітет виборців України" Соломії Саврук, їхні спостерігачі фіксували поодинокі випадки незаконної агітації безпосередньо у день виборів. Здебільшого це були незняті білборди чи агітаційні матеріали поблизу дільниць. Однак справді оригінальністю у день виборів відзначився міський голова Львова Андрій Садовий - зранку обласне радіо дало в ефір передачу, де він розповідав про свої досягнення на посаді: будівництво трамвая до найбільшого мікрорайону Львова Сихів, спорудження будинків для воїнів АТО тощо. В цьому інтерв’ю Андрій Садовий закликав львів’ян йти на вибори і "не марнувати свій голос". Після активної критики та звинувачень міського голови у прихованій рекламі Андрій Садовий відкоментував ситуацію на свої сторінці у ФБ:

"Там точно немає жодної агітації, жодного порушення закону, але для того, аби не виникало зайвих питань, його, очевидно, не варто було випускати в неділю. Якщо особи, уповноважені контролювати виборчий процес, побачать в цьому порушення, ми готові відповідати за законом".

Новини за темою

Однак мерська агітація не стала найбільшою проблемою дня виборів у Львові. Найгучнішим порушення, яке зафіксували у місті, виявився ймовірний підкуп виборців. Йдеться про факт видачі бюлетенів стороннім особам. Експерти кажуть, нічого схожого у Львові не було як мінімум з 2010 року. Такі методи в місті пам’ятають хіба ще з часів виборів президента 2004-2005 років. Актуальними вони стали знову через малі округи на цих виборах, невисоку явку, а отже, і більші шанси отримати результат від купівлі голосів виборців. Спробу підкупу приписують не кандидатам у мери, а власне кандидату у депутати. Від якої саме партії, мають встановити правоохоронці.

"На вулиці Патона, на одній з дільниць, було зафіксовано так звані "каруселі". Наш екіпаж був недалеко звідти. Ми прибули на виклик, забезпечили місце події, і після цього справа перейшла до міліції. Вони все документують, з’ясовують, чи справді був такий факт, і далі питання до слідчо-оперативної групи", - розповів начальник поліції Львова Юрій Зозуля.

Facebook Андрій Садовий

"Була інформація, що член ДВК видавав бюлетені особам, які не були у списках виборців, - розповідає деталі історії інформаційний директор ГМ "ОПОРА" у Львові Ірина Швець. - Це відбувалось за умови, що в паспорті виборця була спеціальна помітка олівцем у вигляді літери "П". Виборець підходив до члена комісії за визначений стіл і там, після підпису у списку, очевидно, за іншу особу, видавали бюлетені. Є інформація, нібито виборцям обіцяли до 300 грн винагороди за галочку навпроти певного кандидата. На жаль, ми не знаємо, на користь якого кандидата треба було голосувати. Адже людина, яка почула про цю схему, викликала поліцію і зробила цей експеримент. Але вона не знала ні за кого треба голосувати, ні хто давав гроші. Поліція втрутилась в ситуацію одразу після видачі бюлетеня. Нам відомо, хто з членів ДВК видавав бюлетень. Її звати Анна Гумен. Серед членів комісії вона не числиться, очевидно, її замінили в останній момент. Тому наразі не знаємо, за чиїм поданням вона була в комісії. Але знаємо, що на попередніх виборах вона працювала на партії, що були дружні до "Партії регіонів". Зараз цим займатиметься міліція: детально перевірятимуть, скільки бюлетенів видала ця член комісії, і вона даватиме свідчення".

За інформацією "ОПОРИ", схожі порушення відбувалися ще на трьох дільницях, які збігаються за межами виборчого округу - №11.

Попри ці випадки, кажуть спостерігачі, більшість порушень були дрібними і пов’язаними з некомпетентністю членів виборчих комісій. Говорити про те, що порушення могли суттєво вплинути на результати виборів, не доводиться. Отже, можна вважати, що вибори у Львові відбулись.

Другий тур: Садовий проти Кошулинського

До офіційного оголошення результатів цих виборів у Львові як мінімум кілька днів. Однак вже зараз можна робити виправдані прогнози, кому ж дістануться місця у Львівській міській ради. Результати екзит-полу агенції "Фама" та опитування "Савік Шустер Студія" не особливо різняться між собою.

Отож відповідно до результатів "Фами", до ЛМР потрапляє сім партій. Їхні результати такі:

"Об’єднання "Самопоміч" - 32,7%

ВО "Свобода" - 11,8%

"Блок Петра Порошенка "Солідарність" - 10,7%

"Громадянська позиція" - 8,4%

"Народний контроль" - 6,8%

УКРОП - 6%

"Українська галицька партія" - 5,5%

Новини за темою

Дещо інші дані студії "Савік Шустер Студія". За ними до ради потрапляє шість партій:

Об єднання "Самопоміч" – 32,7%

"Блок Петра Порошенка "Солідарність" – 12,8%

ВО "Свобода" – 11,3%

"Громадянська позиція" – 9,7%

"Народний контроль" – 7,4%

"Українська галицька партія" - 6%

Але якщо вибори до ради були більш-менш прогнозованими, то справжньою несподіванкою виявилось друге місце мерських перегонів. Його посів свободівець Руслан Кошулинський, який набрав приблизно 13-14%. Це при тому, що соціологічні опитування, які робили перед виборами у Львові, давали йому не більше ніж 10% і не вище четвертого місця. Натомість результати екзит-полу "Фами" такі:

Андрій Садовий - 48,8%

Руслан Кошулинський - 13,2%

Володимир Гірняк - 9,7%

Дмитро Добродомов - 9,3%

Оксана Юринець - 6,3%

П’ятірка лідерів від "Савік Шустер Студія" виглядає схоже:

Андрій Садовий - 48,6%

Руслан Кошулинський - 14,1%

Володимир Гірняк - 11,6%

Дмитро Добродомов - 10%

Оксана Юринець - 4,8%

"Результат Руслана Кошулинського виявився несподіванкою. Йому не прогнозували такого результату. За тиждень до виборів, за нашими підрахунками, потенціал рейтингу Кошулинського був 10,8%. Але електорат "Свободи" завжди дуже активний на виборах" , - прокоментувала керівник соціологічної агенції "Фама" Мар’яна Малачівська.

"Кошулинський проводив виборчу кампанію, має досвід. Я готовий до другого туру. Проведення виборів у два тури – це правильно, адже важливо, щоб людина мала велику підтримку", – прокоментував результати екзит-полів Андрій Садовий.

Попри те, що виборчий процес у Львові затягнеться, особливих несподіванок вже в другому турі не очікують. Соціологи кажуть, перемога 15 листопада майже напевно дістанеться Андрію Садовому.

Фото з відкритих джерел

"Розрив, продемонстрований у першому турі, достатньо вагомий для Садового. Можна говорити з впевненістю, що він виграє. Кожен другий львів’янин, який прийшов на вибори, проголосував за Андрія Садового. В абсолютних цифрах це десь 20% львів’ян", - говорить директор соціологічної групи "Рейтинг" Олексій Антипович.

При цьому, кажуть експерти, через обмежені терміни кампанія буде цікава, але, очевидно, у тому ж ключі, що і досі. Основний акцент Руслан Кошулинський, як і до цього, робитиме на темі АТО. Перед першим туром уся його зовнішня реклама базувалась на фото у стилі мілітарі і гаслах захисту України та підтримки воїнів АТО. Андрій Садовий і далі робитиме акцент на інфраструктурних проектах, які реалізовує як чинний міський голова. При цьому найбільшим викликом, який стоятиме перед ним, кажуть експерти, буде мобілізація власного електорату.

"У першому турі явка по Львову була навіть дещо нижчою, ніж у 2010 році, - коментує Олексій Антипович. – Відповідно, ті кандидати і політичні сили, у яких мобілізований і ідейний електорат, я говорю про "Свободу", отримали вищий відсоток ніж в соціологічних замірах напередодні виборів. Явку у другому турі слід очікувати навіть нижчу, ніж у першому. І тут основне питання мобілізації виборців. Якщо у "Свободи" вони дуже мобілізовані, то питання Садового, щоб його виборці прийшли у цій же кількості, як і у першому турі".

Новини за темою

Якщо прогнози здійсняться і Андрій Садовий втретє стане міським головою Львова, місто вперше отримає ситуацію, коли найбільшою партією міськради стане партія міського голови. Досі Садовий фактично не мав опори в раді. Під час першої його мерської каденції яскравої більшості у раді не було взагалі, і Андрію Садовому доводилось постійно домовлятись з різними політичними силами. Останні ж п’ять років пройшли для нього у постійному протистоянні з ВО "Свобода". На виборах 2010 року ця політична сила взяла 55 з 90 депутатських мандатів у місті і фактично могла одноосібно приймати рішення в раді, не раз блокуючи будь-які ініціативи Садового.

Тепер же в раді буде щонайменше 22 з 64 депутатів від "Самопомочі". Дружньою до міського голови також є "Українська галицька партія", яка, очевидно, отримає кілька місць у раді. При цьому Садовому навряд чи вдасться і навряд чи буде потреба створювати постійну більшість. Швидше за все він ситуативно залучатиме до голосування за потрібні питання ті чи інші політичні сили, маючи за собою беззаперечний аргумент торгу у більше як 20 голосів.

Ще одна суттєва відмінність у разі третьої каденції Андрія Садового від двох попередніх – її він проведе в амплуа вже всеукраїнського політика та лідера однієї з парламентських фракцій. У Львові давно говорять не лише про парламентські, але і про президентські амбіції мера. Останні роки Андрій Садовий вдало конвертує популярність керованого ним міста у власний політичний рейтинг, і немає причин вважати, що він відмовиться від цього в подальшому.

Мирослава Іваник, спеціально для 112.ua

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>