Вибори у Франції: Хто і з чим іде в президенти п'ятої республіки

Для України вигідний прихід до влади у Франції політика, який підтримає продовження антиросійських санкцій ЄС і політику стримування агресії Росії

Вибори у Франції: Хто і з чим іде в президенти п'ятої республіки
Амон, Ле Пен, Фійон, Меланшон, Макрон - канидаты в президенти Франції Euronews

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Для України вигідний прихід до влади у Франції політика, який підтримає продовження антиросійських санкцій ЄС і політику стримування агресії Росії

Сьогодні, 23 квітня, у Франції проходить перший тур президентських виборів. Основними претендентами на посаду глави держави є лідер руху "Вперед" і колишній міністр фінансів Еммануель Макрон, лідер ультраправої партії євроскептиків "Національний фронт" Марін Ле Пен, кандидат від партії "Республіканці" екс-прем'єр-міністр Франсуа Фійон, лідер "Лівої партії" Жан-Люк Меланшон, кандидат від Соціалістичної партії і колишній міністр освіти Бенуа Амон. У Франції вибори президента проходять в два тури. Двоє кандидатів, які сьогодні наберуть максимальну кількість голосів, вступлять у фінальну битву за президентську посаду 7 травня у другому турі виборів.

Новини за темою

Підсумки президентських виборів у Франції – другої економіки в Європі і країни-засновниці Євросоюзу, вплинуть на позицію Заходу щодо питань, пов'язаних з Україною. Франція є однією з небагатьох європейських країн, де президент має широкі повноваження. П'ята республіка бере участь у "нормандській четвірці" і її позиція впливає на характер мирного врегулювання на Донбасі. Париж приєднався до антиросійських санкцій після анексії Криму в 2014 р. і підтримує їх продовження на рівні ЄС. Франція підтримує запровадження Євросоюзом безвізового режиму для українських громадян і ратифікувала Угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі Україна-ЄС.

Центрист і соціаліст: надія України

За даними видання The Telegraph, в передвиборній гонці лідирує Еммануель Макрон і його підтримує близько 24% французів. 39-річний Еммануель Макрон раніше був членом Соціалістичної партії і залишив посаду міністра фінансів через розбіжності з президентом Франсуа Олландом. Він заснував рух "Вперед", який позиціонує себе в якості "третьої сили", альтернативної лівим і правим партіям. У своїй передвиборній риториці Еммануель Макрон робить наголос на вирішенні соціально-економічних проблем Франції. Він пропонує поглибити співробітництва в єврозоні, програму реформ, спрямованих на зниження податкового тягаря для великого і дрібного бізнесу, зниження державних видатків на 60 млрд євро, скорочення апарату державних службовців, створення нових робочих місць. Кандидат-центрист не є євроскептиком і підтримує ідею створення загального бюджету єврозони, що перегукується з пріоритетами розвитку ЄС. Еммануель Макрон в разі приходу до влади зробить упор на зміцнення ролі Франції у ЄС та світі, збереже поточні пріоритети у зовнішній політиці.

У російському експертному середовищі не плекають особливих надій на те, що Макрон підтримає політику Кремля в Європі. Еммануель Макрон переконаний, що Франція повинна проводити незалежну зовнішню політику, співпрацювати з європейськими партнерами і США замість того, щоб зближуватися з Росією і її лідером Володимиром Путіним. Макрон зацікавлений підтримувати діалог з Росією, однак закликав ЄС запобігати хакерським атакам і втручанню Кремля в європейські вибори. На думку генерального секретаря руху "Вперед" Річарда Ферранда, російські медіа-ресурси Russia Today і Sputnik поширювали дезінформацію, спрямовану на те, щоб змінити громадську думку щодо Еммануеля Макрона. Депутат від партії "Республіканці" Жак Ламблін вважає, що в разі перемоги Макрона на президентських виборах не варто очікувати зближення Москви і Парижа, оскільки він продовжить політику антиросійських санкцій чинного президента-соціаліста Франсуа Олланда.

Новини за темою

Схожої позиції щодо Росії дотримується кандидат від "Соціалістичної партії" Бенуа Амон. Колишній міністр освіти переконаний, що анексія РФ українського Криму є порушенням норм міжнародного права. Бенуа Амон є прихильником жорсткої і рішучої лінії відносно РФ. На його думку, зовнішню політику російського керівництва можна охарактеризувати не інакше як "агресивний імперіалізм", особливо в Сирії. Кандидат-соціаліст виступає за проведення у Франції референдуму щодо прийняття нової конституції (так звана ідея "Шостої Республіки"). Бенуа Амон пропонує обмежити повноваження президента і посилити владу парламенту. Також Аммон пропонує ввести безумовний базовий дохід у вигляді щомісячних виплат французьким громадянам, незалежно від матеріального становища, за рахунок збільшення податкового тягаря на бізнес. Згідно з його планом, кожен француз після 2022 р. зможе отримувати 750 євро на місяць.

Однак Бенуа Аммона підтримує всього 7,3% виборців. Значна кількість французів розчарувалися в соціалістах. Команда чинного президента Франсуа Олланда не змогла поліпшити ситуацію на ринку праці. За рівнем безробіття Франція займає 7-е місце в ЄС (10,5%), згідно Євростату. Соціалісти не впоралися з міграційною кризою і супутньою терористичною загрозою. У 2015 р. заявки на статус біженця у Франції подали 71 тис. осіб. Разом з біженцями з Сирії та інших країн третього світу, охоплених полум'ям війни, у Францію просочилися ісламські екстремісти. Протягом двох останніх років від рук терористів загинули понад 230 чол. Незважаючи на це, в листопаді Франсуа Олланд підтвердив намір розмістити додатково 30 тис. біженців на території Франції протягом двох років. На відміну від інших кандидатів у президенти, Бенуа Амон дотримується найбільш м'якої позиції щодо проблеми біженців.

Фанати Путіна рвуться до влади

Другі позиції після Еммануеля Макрона за кількістю прихильників (22,1%) займає лідер ультраправої партії євроскептиків "Національний фронт" Марін Ле Пен. Їй навіть пророкують вихід у другий тур. У разі перемоги на президентських виборах Ле Пен, Франція почне зближення з Росією на шкоду інтересам України. Ле Пен підтримує анексію Криму і псевдореферендум 2014 р. Вона вважає, що півострів ніколи не був українським і обіцяє визнати його територією Росії. Ле Пен підтримує донбаських сепаратистів і вважає триваючу агресію Росії на Донбасі "боротьбою" "ЛНР" і "ДНР" за "незалежність". Французький політик переконана, що політика антиросійських санкцій не має сенсу. По всій видимості, Кремль фінансує передвиборчу кампанію Марін Ле Пен. За інформацією The Times, партія "Національний фронт" вже отримала від Росії не менше 11 млн євро.

Новини за темою

Марін Ле Пен і її партію підтримує та частина французів, які хочуть радикального вирішення проблеми біженців, розчарувалися в здатності діючої влади боротися з ісламськими екстремістами і не бачать майбутнього у розвитку ЄС. Ле Пен вважає, що Франція має право ввести обмеження на прийом біженців до 10 тис. осіб в рік, додаткові податки для іноземних працівників. Лідер "Національного фронту" пропонує спростити механізм депортації та ускладнити процедуру отримання французького громадянства для мігрантів. На руку "Національному фронту" припав недавній теракт на Єлисейських полях у Парижі, внаслідок якого загинув поліцейський. Відповідальність за теракт взяла на себе терористична організація ІДІЛ. Деякі французи можуть проголосувати за Марін Ле Пен на знак протесту неефективності чинної влади у сфері забезпечення безпеки у Франції. Лідер "Національного фронту" пропонує реформувати систему наднаціональних органів ЄС таким чином, щоб зріс вплив урядів країн-членів на рішення загальноєвропейського значення. Її підхід до розвитку ЄС відомий як "Вільна Європа" – кожна європейська держава в праві самостійно визначати митні мита для зарубіжних країн та розвивати незалежну від загальноєвропейського курсу зовнішню політику. Якщо реформувати ЄС не вийде, тоді Марін Ле Пен має намір провести у Франції референдум про вихід з ЄС (Frexit), аналогічний британському Brexit.

Кандидат від партії "Республіканці" Франсуа Фійон далеко не пішов від Марін Ле Пен у своїй "любові" до Росії. Він "не бачить сенсу" в продовженні антиросійських санкцій. Фійон порівнює анексію Криму з відділення Косово від Югославії і вважає півострів частиною Росії з історичної, культурної та лінгвістичної точки зору. На його думку, марно вимагати від Росії повернення Криму до складу України, оскільки російське керівництво ніколи цього не зробить. Хоча на відміну від Косово, в Криму до 2014 р. не було утисків і чисток на етнічному ґрунті. Фійон підтримує членство Франції в ЄС, посилення впливу національних урядів з питань економіки, міграції та соціального забезпечення. Кандидат у президенти виступає на підтримку посилення міграційної політики ЄС, заборони на ввезення мігрантами своїх сімей в європейські країни. За кандидата готові проголосувати 19,6% французьких виборців. Раніше політик був фаворитом передвиборної гонки. Однак його репутацію підмочив скандал "Пенелопагейт". В сатиричній газеті Canard enchaine була опублікована інформації про те, що його дружина Пенелопа отримувала зарплату як помічник депутата, але не обіймала цієї посади. Те ж саме стосується дітей кандидата в президенти. Після цього його рейтинги пішли вниз.

Новини за темою

Кандидат у президенти і лідер "Лівої партії" Жан-Люк Меланшон також підтримує зближення Франції з Росією. За даними соцопитувань, Меланшон користується підтримкою 18,9% французьких громадян. Він назвав анексію Криму "захисними заходами" Росії "проти влади путчистів-авантюристів, які знаходяться під огидним впливом неонацистів". У разі перемоги на президентських виборах, Меланшон має намір домагатися виходу Франції з НАТО. В якості альтернативи він розглядає створення загальноєвропейського простору безпеки за участю Росії. На його думку, Росія є важливим партнером Франції, обидві країни відіграють ключову роль у підтриманні балансу в Європі. Меланшон вважає, що ЄС не зацікавлений у протистоянні з Росією. Політик пропонує переглянути основоположні договори ЄС. Він виступає проти посилення наднаціональних органів ЄС і передачі Брюсселю повноважень національних урядів. На його думку, має сенс скасувати Європарламент, не допустити федералізації ЄС. Франція та інші країни-члени ЄС можуть відмовитися слідувати європейському законодавству і не виконувати директиви і рекомендації наднаціональних органів.

Прихильники зближення з Росією відстоюють інтереси окремих бізнес-кіл Франції. За даними французького дослідного центру CEPII, за час дії антиросійських санкцій Франція втратила мільярди доларів. З 2013 по 2015 рр. торгівля між РФ і Францією знизилася з 18,9 до 11,4 млрд дол. Французькі виробники продуктів харчування і спиртних напоїв втратили доступ на російський ринок. Через санкції був зірваний контракт на поставку французьких вертольотоносців "Містраль" для російського військово-морського флоту. Міністр економіки і фінансів Франції Мішель Сапен в інтерв'ю російському інформагентству "Інтерфакс" підкреслив зацікавленість французького бізнесу інвестувати в російську економіку і підтримав ідею формування економічного простору від Лісабона до Владивостока.

Результат виборів президента Франції та його наслідки для України в руках французьких виборців, інтереси яких зачіпає, звичайно ж, не анексія Криму, а міграційна криза і зростання терористичної загрози в ЄС.

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...