banner banner banner banner

ВВП-2019 просяде: Причини і наслідки

Після рекордного показника зростання українського ВВП в 2018 році експерти очікують на скорочення динаміки до 2,5-2,7% у 2019-му. На це впливають жорстка монетарна політика НБУ, політичний фактор і уповільнення зростання світової економіки.

ВВП-2019 просяде: Причини і наслідки
З відкритих джерел

Юрій Григоренко

Журналіст

Після рекордного показника зростання українського ВВП в 2018 році експерти очікують на скорочення динаміки до 2,5-2,7% у 2019-му. На це впливають жорстка монетарна політика НБУ, політичний фактор і уповільнення зростання світової економіки.

За даними Держстату, торік реальний ВВП України було збільшено на 3,3% (у 2017 році – 2,5%), він став максимальним показником протягом останніх сімох років, хоча держбюджет-2018 було побудовано на прогнозі в 3%.

Однак продовження перевищення реального зростання над прогнозними в поточному році можна не очікувати: в лютому-квітні всі українські та міжнародні інституції стали погіршувати свої прогнози динаміки зростання українського ВВП у поточному році. Мінекономрозвитку знизило прогноз зростання з 3 до 2,8%, а Світовий банк – з 2,9 до 2,7%.

Справа в тому, що на тлі інших прогнозів їхні оцінки були завищеними, тоді як оціночне зростання реального ВВП України в січні-лютому 2019 року становило тільки 1,2% (у I кварталі 2018 року – 3,3%).

Інші інституції поки що не змінюють своїх оцінок: НБУ і рейтингове агентство S&P – 2,5% зростання ВВП у 2019 році, рейтингове агентство Fitch – 2,6%, МВФ – 2,7%. Зазначимо, що в держбюджеті-2019 закладено зростання ВВП на 3%.

Внутрішні фактори

Економіку будь-якої країни не можна розглядати у "вакуумі"; динаміка її зростання чи падіння залежить від низки факторів, які традиційно поділяють на внутрішні й зовнішні. Хоча в кожен момент часу вони будуть впливати по-різному, але вони є взаємозалежними: криза у світовій економіці найсильнішим чином впливає на експортоорієнтовану українську економіку.

Достатньо згадати 2008 рік, коли у світі почалася криза, а українська економіка "полетіла під укіс" у 2009 році – 15% ВВП.

За оцінками НБУ, основними стримувальними факторами зростання ВВП є жорстка монетарна політика, яка має характер стримування інфляції на рівні 5%, і зважена фіскальна політика, на яку впливають рекордні в 2019-2020 роках виплати за держборгом.

Як зазначає Олег Кузнєцов, партнер аудиторсько-консалтингової компанії Kreston GCG, заходи жорсткої фіскальної та монетарної політик НБУ, з одного боку, є виправданими, але з іншого – знижують інвестиційну привабливість країни, стимулюють зростання облікової ставки, знижують вартість цінних паперів та збільшують податковий тиск на бізнес.

Новини за темою

Виняток становлять хіба що ОВДП: ставки на них і на депозитні сертифікати НБУ зростають при збільшенні облікової ставки. Враховуючи, що на українському фондовому ринку чи не єдиний спосіб вигідно вкластися, це допомогло простимулювати інтерес інвестора.

Але рано чи пізно інвестори, які скупили ОВДП, захочуть їх продати. І тоді дохід для українського бюджету може призвести до витрат, особливо якщо рішення щодо продажу облігацій набудуть масового характеру.

Також обмежувальним зростання ВВП фактором є стримування кредитування шляхом установлення на високому рівні облікової ставки. Хоча її й було знижено з 18 до 17,5%, але цього недостатньо.  

"Жорсткі монетарні умови в Україні не дають можливості бізнесу залучати позикові ресурси за прийнятними ставками для розширення виробництва. У поточних умовах, коли вартість кредитів під обіговий капітал у гривні залишається вищим за 22% річних, розвиток дрібного і середнього бізнесу по суті штучно стримується.

У цілому, економічні реалії вже повинні дозволити НБУ поступово знижувати ключову облікову ставку і дати сигнал фінансовому ринку для більш низьких кредитних ставок", – підкреслює голова аналітичного департаменту інвесткомпанії Eavex Capital Дмитро Чурін.

За словами економіста Івана Нікітченка, одним з основних драйверів зростання в 2018 році була торгівля. У 2019 році вплив цього фактора буде не таким сильним, а темпи зростання купівельної спроможності населення сповільняться.

Також можуть бути меншими темпи зростання в будівельній галузі через зниження динаміки попиту з боку населення.

Крім того, тенденція до відтоку робочої сили до інших країн зберігається, що може призвести до зниження споживання.

Слабо прогнозованою є ситуація на зовнішніх товарних і фінансових ринках, а вони мають високий вплив на економіку України і на її ВВП, зокрема, як мінімум через вартість запозичень і чистий експорт.  

Також потрібно враховувати ефект бази порівняння: для того щоб показувати однакове зростання у відносних показниках, в абсолютних він повинен бути більше за попередній період (ефект низької бази 2014-2015 років уже не відчувається).

"Висока порівняльна база в агросекторі після рекордного врожаю в 70 млн тонн зернових за підсумками минулого року не сприяє прискоренню зростання вітчизняної економіки. Відповідно, навіть якщо врожай цього року буде настільки сприятливим, у розрізі статистичних даних ми не побачимо помітного приросту.

З іншого боку, у разі збільшення об'ємів і глибини перероблення сільськогосподарських культур цілком можна розраховувати на позитивний внесок агросектора в загальну макроекономічну статистику на цей рік", – зазначає Дмитро Чурін.

Політичні нюанси

Певний негативний вплив на економічний розвиток вносять президентські й парламентські вибори. Значну частину поточного року будуть відбуватися переформатування держполітики і вибудовування президентської вертикалі, формування нового уряду і пов'язана з цим передача справ.

Тож, за словами Дмитра Чуріна, цей рік для багатьох підприємців буде більш обережним у питаннях розширення діяльності.

"Бізнес набагато акуратніше планує свої інвестиції, коли є сильний фактор невизначеності. Це не вплине на збільшення зарплат і фінансування поточних витрат і короткострокових інвестиційних програм, але позначиться на великих довгострокових інвестиційних проектах.

І якщо на зовнішньополітичний вектор руху України вибори, найімовірніше, поки не матимуть вплив, проте можуть виникнути проблеми з виконанням вимоги МВФ (депутати і Кабмін будуть більше зайняті виборами, ніж економічними законами).

А зрив роботи з МВФ може негативно вплинути на курс гривні, тобто на умови ведення бізнесу в Україні", – додає Іван Нікітченко.

За словами Віктора Шуліка, директора департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating, навіть якщо допустити наступність економічної політики в Україні після президентських виборів, під економіку закладено безліч "мін уповільненої дії".

Це й очікувані в поточному році рішення з "газовим боргом" і "євробондами-2013" (з невизначеним результатом), і можливе розхитування валютного курсу з боку окремих сил, і різні обмеження на торгівлю.

Вибори до ВРУ заплановано на осінь, і це також позначиться на економічній стабільності через близько-політичні рішення – додаткові виплати, зміна податків (операційного середовища) або земельна реформа. 

Водночас, як ми бачимо, загострення політичної боротьби на президентських виборах не позначилося, наприклад, на курсі гривні, що свідчить про те, що вплив політичного фактора може бути переоцінено.

Новини за темою

"Українська економіка має певний резерв міцності. Тому безпосередньо двосерійні вибори (президент і парламент) кардинально не вплинуть на показники економіки до жовтня-листопада поточного року.

Негативним може виявитися тільки відкрите внутрішнє протистояння в країні, але поки до нього передумов немає, – підкреслює генеральний директор рейтингового агентства "Євро-Рейтинг" Григорій Перерва.

Світова економіка

За словами Олега Кузнєцова, зниження динаміки зростання української економіки безпосередньо пов'язане також зі зниженням зростання світової економіки. В Європі та Центральній Азії, наприклад, за прогнозами Світового банку, зростання в 2019 році становитиме в середньому 2,1% проти 3,1% у 2018-м.

А темп зростання світового ВВП – це темп зростання доларової зарплати середнього громадянина світу. Так само, як і темп зростання експорту України дорівнює середньому очікуваному темпу зростання доларової зарплати пересічного українця.

У Fitch знизили прогноз зростання світової економіки на найближчі два роки: у 2019 році – з 3,1 до 2,8% і в 2020-му – з 2,9 до 2,8%. Аналітики відзначають погіршення перспектив для економіки країн єврозони та уповільнення економічного зростання в Китаї.

"Уповільнення глобальних темпів зростання економіки стало очевидним на тлі скорочення динаміки зростання економіки Китаю. Це призводить до зниження цін на продукцію металургів, а це великий відсоток українського експорту.

"Сюрпризом" стали також поведінка Росії щодо заборони постачань палива і нафти і ситуація з поставками нафти до Білорусі. Це вже позначилося на ринку палива в Україні, що, безумовно, трохи вплине на темпи зростання економіки нашої країни", – каже Іван Нікітченко.

Прогнози на перспективу

На 2020-2021 роки експерти прогнозують збільшення динаміки зростання української економіки: НБУ – 2,9 і 3,7%, Мінекономрозвитку – 3,8 і 4,1%, Світовий банк – 3,4 і 3,7%, S&P – 2,8 і 3% відповідно.

Це пов'язане з пом'якшенням грошово-кредитної та монетарної політик, пожвавленням інвестиційної активності й ослабленням впливу політичних факторів. Але ці позитивні прогнози можуть не збутися, якщо у світовій економіці посиляться проблеми, а це найімовірніше.

"Фактори зниження зростання ВВП у 2019 році обумовлюють також невисокі показники зростання в 2020-му (хоча вони і дещо вищі, ніж прогнозовані в 2019 році).

Сюди варто додати постійний тиск на вітчизняну економіку з боку Росії, залежність від цін на імпортовані енергоносії та тривалу перебудову вітчизняної економіки.

Не виключено, що за сприятливих умов на світових ринках та обмеженого негативного зовнішнього впливу темпи зростання дещо перевищать очікувані. Втім, у світлі останніх недружніх дій Росії не можна виключати корекцію показників в II півріччі в бік пониження", – резюмує Григорій Перерва.

Юрій Григоренко

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>