Втеча від денуклеаризації: Як Кім Чен Ин зближується з Путіним і замилює очі Трампу

Втеча від денуклеаризації: Як Кім Чен Ин зближується з Путіним і замилює очі Трампу
Slate

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Під час переговорів із головою Ради Федерації РФ Валентиною Матвієнко вищий керівник КНДР Кім Чен Ин висловив готовність зустрітися з президентом РФ Володимиром Путіним, щоб обговорити стратегію і перспективи співпраці. На думку Кім Чен Ина, підходи КНДР і РФ до питання врегулювання ядерної проблеми Корейського півострова збігаються. Путін висловив інтерес до зустрічі з північнокорейським лідером у день 73-ї річниці визволення Кореї від окупації мілітаристською Японією (15 серпня). Російський президент, як і міністр закордонних справ Сергій Лавров, заявляв про те, що Росія може брати участь у тристоронніх проектах з КНДР і Південною Кореєю. Кім Чен Ин і Путін вирішили зустрітися на тлі дедалі більшого нерозуміння у відносинах Північної Кореї і США. Так, минуло вже три місяці після саміту Кім Чен Ина і президента США Дональда Трампа в Сінгапурі, на якому було підписано спільну заяву про денуклеаризацію Корейського півострова. Однак КНДР досі не відмовилася від ядерної програми. У Білому домі зростає стурбованість, а в Кремлі опрацьовують варіанти того, як вклинитися в північнокорейське питання.

Втеча від денуклеаризації

Кім Чен Ин вирішив відвідати Росію після того, як наприкінці серпня МАГАТЕ опублікувало доклад, згідно з яким північнокорейці все ще проводять ядерну програму. На території Йонбенського ядерного науково-дослідного центру продовжує функціонувати експериментальний ядерний реактор, незважаючи на домовленості КНДР і США про денуклеаризацію. Експерти дійшли такого висновку через викиди пари в районі Йонбеня і заборів води в найближчій річці, що притаманне функціонуванню ядерного реактора. На знімках із супутника в МАГАТЕ помітили регулярне переміщення транспорту на території місцевого уранозбагачувального заводу, підприємства з виробництва ядерного палива, а також ознаки будівельних робіт.

Новини за темою

Весь цей час Кім Чен Ин замилював очі адміністрації Трампа, розраховуючи на те, що Штати почнуть сприяти скасуванню санкцій в Радбезі ООН. Північнокорейський лідер спеціально розпорядився демонтувати і закрити підземний полігон для випробування ядерної зброї у Пунгері в травні цього року, дозволив США забрати останки американських військових, загиблих під час Корейської війни (1950-1953 рр.) для того, щоб у Білому домі створили враження, що у Пхеньяні дійсно відмовилися від ядерної програми і першими роблять кроки з налагодження відносин з Вашингтоном і Сеулом. Однак Вашингтон вимагав від Пхеньяну повідомити інформацію про всі ядерні об'єкти на території країни. США готові скасувати санкції у тому випадку, якщо в КНДР не залишиться навіть натяку на ядерну зброю і балістичні ракети. Після публікації доповіді МАГАТЕ Трамп скасував візит держсекретаря США Майка Помпео в Пхеньян. Помпео вважає, що КНДР продовжує виробляти ядерне паливо, і на США чекають ще довгі переговори з її керівництвом для того, щоб досягти повної відмови від ядерної програми.

Кім Чен Ин не поспішає відмовлятися від ядерної програми до скасування міжнародних санкцій з низки причин. Ракетно-ядерний арсенал сприймається як гарантія безпеки правлячого комуністичного режиму в Північній Кореї і фактор стримування Америки і сусідніх країн. Північнокорейський лідер набиває ціну ядерній програмі КНДР і бажає "продати" її дорожче. Північнокорейські комуністи хочуть домогтися від США, Південної Кореї і Японії солідної матеріальної компенсації і твердих гарантій у галузі безпеки в обмін на денуклеаризацію. Як варіант – збереження в арсеналі КНДР балістичних ракет із конвенціональними боєголовками, які є на озброєнні багатьох країн світу, включаючи США, Росію, Китай. При цьому загроза для безпеки Південної Кореї і Японії не зникне, оскільки навіть без'ядерні ракети здатні спричинити людські жертви, завдати шкоди інфраструктурі та тримати в напрузі цілі держави. Про це говорять ракетні обстріли території Ізраїлю терористичними організаціями "Хамас" і "Хезболла", території Саудівської Аравії єменськими хуситами.

Російська карта династії Кім

Кім Чен Ин бере приклад зі свого покійного батька, верховного керівника КНДР Кім Чен Іра, який неодноразово відвідував Москву на своєму бронепоїзді в періоди загострення північнокорейської проблеми. Влітку 2001 і 2002 років він обговорив з Путіним питання військово-технічної співпраці. Тоді російські ЗМІ публікували інформацію про те, що Росія нібито є ефективним посередником і сприяє налагодженню відносин КНДР зі США, Японією і Південною Кореєю. Тоді візити Кім Чен Іра до Росії відбувалися на тлі погіршення відносин з США. У 2001 році Штати внесли КНДР в список країн, підозрюваних в порушенні заборони на дослідження в галузі біологічної зброї. На початку 2002 року екс-президент Джордж Буш-молодший зарахував КНДР до так званої "осі зла" поряд з Іраком та Іраном, підозрюваними у спонсоруванні тероризму та розробленні зброї масового знищення. У серпні 2011 року Кім Чен Ір зустрівся з екс-президентом Дмитром Медведєвим у період розширення ядерної програми. У листопаді 2010 року КНДР повідомила про існування кількох тисяч центрифуг на уранозбагачувальному заводі в Йонбені. А в 2011 році спецслужби Південної Кореї і США повідомили про будівництво спеціальних шахт для ядерних випробувань на полігоні в Пунгері та випробувального стенду для міжконтинентальних балістичних ракет на військовій базі Тончхан. Натомість російські ЗМІ публікували новини про те, що Медведєв і Кім Чен Ір обговорили можливості повернення КНДР до переговорів про ядерну програму.

Зустріч Володимира Путіна і Кім Чен Іра у Владивостоці в 2002 році Reuters

Всі ці роки Росія відбілювала імідж КНДР, творила міф про те, що врегулюванню північнокорейської проблеми заважає не відмова Пхеньяна провести денуклеаризацію, а загроза, яка нібито походить від Вашингтона і Сеула. Не дивно, чому з приходом до влади у США республіканців Росія випала з процесу врегулювання північнокорейської проблеми. Незважаючи на те, що Трамп неодноразово заявляв, що було би непогано здобути підтримку з боку Росії в цьому питанні, на практиці американські республіканці співпрацюють з Китаєм, Японією і Південною Кореєю. У січні 2018 року Трамп звинуватив Кремль у підтримці КНДР всупереч санкціям. США ввели обмежувальні заходи щодо російських банків і компаній-судновласників, які підтримували комерційні зв'язки з Північною Кореєю.

Кім Чен Ин поїде на зустріч з Путіним для того, щоб сформувати враження, що КНДР є союзником Росії, і, в разі необхідності, він може розраховувати на російську допомогу. У березні 2018 року в своєму зверненні до Федеральних зборів Путін заявив, що застосування ядерної зброї будь-якої потужності проти Росії та її союзників буде розглядатися як напад, і відповідь росіян буде негайною. У роки холодної війни Москва і Пхеньян були військово-політичними союзниками, і навіть після зникнення соцтабору цей стереотип досі живий. Кім Чен Ин розігрує російську карту для того, щоб нагнати муті на американців, дати зрозуміти, що за спиною КНДР стоїть Росія, яка буде підтримувати північнокорейських комуністів навіть за умов санкцій, які не змусять Країну ранкової свіжості добровільно відмовитися від ядерної програми.

Конкуренція Росії і США на Корейському півострові

В умовах торговельних суперечок з Китаєм Трамп вирішив поставити на паузу питання врегулювання північнокорейської проблеми до кращих часів. Американський президент обмінювався думками з цього приводу і з головою КНР Сі Цзіньпінем. Так, Трамп вважає, що Піднебесна докладає недостатньо зусиль, щоб переконати КНДР відмовитися від ядерної зброї. Росія, у свою чергу, розраховує скористатися цією паузою і витягти для себе політичні вигоди. Кремль прагнути здобути собі імідж країни-миротворця та ефективного брокера в міжнародних відносинах, приховуючи таким чином репутацію країни-агресора, порушника міжнародно-правових норм, яку він заробив в Україні.

Росія може по-своєму обставити візит Кім Чен Ина, щоб потім звести нанівець домовленості про денуклеаризацію, досягнуті в Сингапурі. У листопаді минулого року на азійській сесії міжнародного прокремлівського дискусійного клубу "Валдай" заступник міністра закордонних справ РФ Ігор Моргулов запропонував план врегулювання північнокорейської проблеми. Російський план передбачає три етапи: припинення ракетно-ядерних випробувань в КНДР і військово-морських навчань США, Південної Кореї, прямі американо-північнокорейські переговори і створення механізму миру і безпеки в північно-східній Азії, який буде передбачати денуклеаризацію КНДР і демілітаризацію регіону. Жодних термінів і конкретики щодо денуклеаризації Корейського півострова названо не було. Під демілітаризацією регіону росіяни, очевидно, розуміють виведення американських військових баз і систем протиракетної оборони Південної Кореї і Японії. Так, Росія спробує звалити на плечі США весь тягар відповідальності за нестабільність в регіоні.

Новини за темою

Росія намагається використовувати врегулювання північнокорейської проблеми у своїх економічних інтересах. Недарма російські чиновники згадували про тристоронні проекти Росії, Південної та Північної Кореї. У 2013 році пропрацьовувався варіант будівництва газопроводу через територію КНДР в Південну Корею. Путін вважає, що якби обидві Кореї змогли домовитися, то реалізувати цей проект можна було би досить швидко. Проектна потужність газопроводу могла б скласти 12 млрд куб. м природного газу на рік. На сьогодні Росія постачає в Південну Корею зріджений природний газ у танкерах – 7% від споживаного корейцями обсягу. Росія пропонувала побудувати межкорейську залізницю і з'єднати її з Транссибірською магістраллю, що скоротило б час доставки вантажів з Південної Кореї до Європи.

Потуги Росії втрутитися у врегулювання північнокорейської проблеми в якості провідного гравця не влаштовують США. Для адміністрації Трампа денуклеарізація Корейського півострова – це питання іміджу. Трамп піариться як ефективний парламентер і миротворець, а підсумки його зустрічі з Кім Чен Ином в Сінгапурі були сприйняті як дипломатична перемога США. Хоча не варто і перебільшувати здатність Росії якісно вплинути на зміну ситуації довкола ядерної програми КНДР. Навіть у російському плані мирного врегулювання ключова роль відведена американо-північнокорейським переговорам. США не йдуть першими на поступки і чекають, поки КНДР продемонструє результат і почне добровільно ліквідувати свої ядерні об'єкти. США є ключовим провідником санкцій проти Північної Кореї в ООН, і з ними солідарні з цього питання Велика Британія і Франція. У Росії немає реальних союзників у Радбезі ООН. Тому навіть у випадку російської підтримки КНДР не зможе всидіти на двох стільцях одночасно: зберегти ядерну зброю і домогтися скасування міжнародних санкцій.

Кухалейшвілі Георгій, політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів