banner banner banner banner

Всі в сад: Як "Слуга народу" кандидатів у депутати висувала

Дешево і сердито – так можна було б охарактеризувати з'їзд президентської партії "Слуга народу", який було проведено в неділю на лоні природи – в київському Ботанічному саду імені Гришка. Втім, "дешево" – поняття відносне. У скільки обійшлася виїзна версія партзборів у мальовничому куточку Печерська – наразі не відомо. З ціною питання журналісти традиційно розбиратимуться згодом, нині ж головне – списки кандидатів в депутати та можливі ситуативні (або ж довготривалі) союзи, які укладатиме істеблішмент перед походом в Раду.

Всі в сад: Як "Слуга народу" кандидатів у депутати висувала
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Дешево і сердито – так можна було б охарактеризувати з'їзд президентської партії "Слуга народу", який було проведено в неділю на лоні природи – в київському Ботанічному саду імені Гришка. Втім, "дешево" – поняття відносне. У скільки обійшлася виїзна версія партзборів у мальовничому куточку Печерська – наразі не відомо. З ціною питання журналісти традиційно розбиратимуться згодом, нині ж головне – списки кандидатів в депутати та можливі ситуативні (або ж довготривалі) союзи, які укладатиме істеблішмент перед походом в Раду.

"Слуг" побільшало

Партійний з’їзд "Слуги народу" вразив нестандартним підходом. Прокотитися територією неосяжного саду на гольфкарі у спекотний день було доволі освіжаюче.

На місці проведення заходу стояли цілком скромні (сказати б – демократичні) стільці та тріпотіли на вітру зелено-білі прапори. Вочевидь, шостий президент України вирішив неодноразово обіграти своє прізвище, обравши до всього ще й потопаючий у зелені та квітучих деревах Ботанічний сад.

Втім, щось подібне вже мало місце – його попередник теж грався у слова, згадуючи в інавгураційній промові "порох у порохівницях".

А далі все було передбачувано. Заклик "зробити їх разом ще раз" виборець Зеленського вже чув – хіба що в дещо іншій варіації. У передмові до оприлюднення партійного списку президент зазначив, що "логіка його формування така: до списку увійшли не наші експерти з економіки, фінансів, безпеки, оборони, судової системи, медицини, освіти, децентралізації, народовладдя, інфраструктури, правоохоронних органів.

З відкритих джерел

Це обличчя нашої команди з регіонів. У нашій партії будуть представлені люди з усіх куточків країни. Це люди, які потрапили до списку через онлайн-відбір. Вони доводять, що в Україні можна чогось досягти без зв’язків, без грошей і впливових родичів".

За його словами, дехто з претендентів потрапить до остаточного варіанту списку, а дехто буде балотуватися по мажоритарних округах. "Вони не йдуть у парламент заради недоторканності, бо ми її відмінимо.

Вони не йдуть відбувати (порядковий) номер, бо за кнопкодавство ми позбавлятимемо мандату. Вони не йдуть заради збагачення, бо за це ми будемо саджати", – пообіцяв президент.

А далі, щоправда, зробив несподівану заяву, зізнавшись, що впевнений не в усіх своїх соратниках, котрі склали презентовану на з’їзді сотню кандидатів.

"Можливо, комусь, м’яко кажучи, недобропорядному вдалося нас трішечки обдурити. Але ми точно знаємо, що громадськість і чесна журналістика вкажуть нам на помилки, і ми їх виправимо", – сказав Зеленський.

Що це означає на практиці – розшифрував перший номер списку та номінальний лідер партії "Слуга народу" Дмитро Разумков. "Ми будемо проводити процедуру постпраймеріз.

Коли ми представимо на обговорення повний список партії "Слуга народу", у вас буде місяць, щоб його подивитися, вивчити і, якщо ми десь помилилися, за допомогою громадськості і журналістів виправити ці помилки", – роз’яснив він.

Загалом же перша двадцятка виборчого списку виглядає наступним чином.

1. Разумков Дмитро – голова партії "Слуга народу".

2. Стефанчук Руслан – доктор юридичних наук, представник президента у Верховній Раді, головний ідеолог партії.

3. Венедиктова Ірина – експерт з реформи судової системи.

4. Арахамія Давід – підприємець, волонтер.

5. Янченко Галина – експерт з питань антикорупційної політики.

6. Федоров Михайло – керівник діджитал-напряму партії "Слуга народу".

7. Корнієнко Олександр – керівник передвиборчого штабу партії.

8. Красносільська Анастасія – експерт з податкового та антикорупційного законодавства.

9. Ткаченко Олександр – медіаменеджер, гендиректор 1+1.

10. Беленюк Жан – спортсмен, борець греко-римського стилю.

11. Сергій Бабак – експерт з питань освіти.

12. Криклій Владислав – кандидат економічних наук.

13. Шуляк Олена – експерт у сфері девелопменту та будівництва.

14. Наталуха Дмитро – громадський політичний діяч, правозахисник.

15. Ясько Єлизавета – культурний діяч, кінопродюсер.

16. Оржель Олексій – експерт у сфері паливно-енергетичного комплексу.

17. Герус Андрій – експерт з питань енергетики.

18. Радуцький Михайло – експерт у галузі медицини, лікар.

19. Монастирський Денис – експерт з питань правоохоронної та судової системи.

20. Гетьманцев Данило – експерт з питань оподаткування та банківського права.

Що стосується одномандатних округів, то "Слуга народу" веде мажоритаркою актора студії "Квартал 95" Юрія Корявченкова ("Юзика") та журналіста Олександра Дубинського (канал "1+1").

Перший буде балотуватися по округу №31 в Кривому Розі, другий – по округу №94 на Київщині. Також від партії Зеленського по округу №25 (місто Дніпро) йтиме блогер Максим Бужанський, по округу №48 (Краматорськ) – адвокат Тетяна Романцова, по округу №62 (Житомир) – герой України Ігор Герасименко, а по округу №68 (Ужгород) – художник Ігор Кочут.

Решту нюансів та імен ми дізнаємося трохи згодом – після "постпраймеріз", обіцяних Разумковим.

Небезпеки для Зеленського

Електоральні позиції партії "Слуга народу" на сьогодні є настільки добрими, що політична сила має шанс самотужки сформувати парламентську більшість.

Щоправда, за двох умов: якщо за найближчі півтора місяці вона не тільки не втратить, але й наростить свій рейтинг, і якщо зуміє провести по одномандатних округах стільки ж кандидатів, скільки й по багатомандатному округу.

Адже наразі рівень підтримки "Слуги" становить 48,2% – і це зовсім трохи відділяє президентську партію від необхідного їй контролю над половиною парламенту.

Але як би райдужно не виглядав поточний політичний момент, Володимиру Зеленському необхідно пам’ятати про небезпеки, здатні отруїти його тріумфальний похід до Ради. Першою і найбільш вагомою такою небезпекою є стосунки президента з Ігорем Коломойським.

Взаємини партнерів дали тріщину – зокрема, й через перехід юриста Коломойського Андрія Богдана на посаду голови президентської адміністрації.

В кулуарах влади циркулюють чутки про те, що Ігор Валерійович серйозно потерпає за свій профіт: наразі вже немає жодної впевненості у тому, що Володимир Зеленський дбатиме про інтереси олігарха.

Щоправда, присутність у прохідній частині списку телевізійника Ткаченка, пов’язаного із Коломойським, буцімто згладжує ситуацію, але не нівелює ризики цілком.  

Як коментує економіст Сергій Фурса, базова потреба Коломойського полягає у захисті своїх активів, зокрема й у відновленні контролю над "ПриватБанком".

Саме звідси й "ростуть ноги" у розмов про дефолт – на думку Фурси, Коломойський прагне позбавити Україну зобов’язань перед Заходом, адже співпраця із Заходом робить реалізацію бажань олігарха абсолютно неможливою.

Але після того, як Зеленський у Брюсселі чітко висловився з приводу дефолту, назвавши подібну ідею "продуманою акцією", Коломойський зрозумів, що покірним новообраний президент не буде точно.

Відтак олігарх почав робити все від нього залежне, аби зірвати плани (а точніше – мрії) Зеленського щодо формування одноосібної більшості і – відповідно – одноосібного Кабміну.

Не з почуття помсти, а задля гарантій для власних бізнес-інтересів. Як говорять інсайдери, за теперішніх умов Ігор Коломойський робитиме ставку на підконтрольних йому мажоритарників.

Плюс розкручуватиме власний проект – "партію мерів", про яку ми писали нещодавно. 

Політична сила під назвою "Довіряй справам", до складу якої увійшли, зокрема, мер Харкова Геннадій Кернес та мер Одеси Геннадій Труханов, ітиме на вибори спільно з "Опозиційним блоком", котрий очолюють Вадим Новинський та Олександр Вілкул.

Мета такого об’єднання (до якого примкнули ще три гравці – "Партія миру та розвитку", "Наші" та "Відродження") – забрати на південному сході голоси у "Слуги народу", вважає політолог Петро Олещук.

Але крім запланованого електорального удару по півдню та сходу, Ігор Коломойський веде також перемовини з деякими представниками чинної влади і політикуму.

ЗМІ зафіксували зустрічі олігарха з міністром МВС Арсеном Аваковим та лідеркою "Батьківщини" Юлією Тимошенко. Щодо Авакова, то його поки що неявне тертя із Зеленським Коломойський також використає на власну користь.

Очільнику силового відомства навряд чи припало до смаку повернення в Україну його особистого ворога Саакашвілі, котре було санкціоноване президентом Зеленським.

Наступним витком конфлікту може стати показове звільнення керівника МВС – благо, що петиція із вимогою щодо відставки Авакова зібрала на президентському сайті необхідні 25 тисяч голосів.

Та й недавня трагедія із вбивством поліцейськими п’ятирічного хлопчика, як би цинічно це не звучало, дає привід Зеленському перебрати силовий блок під свій контроль.

Президент України, таким чином, поставлений перед вибором: зміцнити свою владу, відсторонивши Авакова, або ж змиритися з присутністю сильного і небезпечного для себе політика і його претензіями на роль "сірого кардинала".

Та як би не розвивалися події, за їхнім ходом уважно стежитиме третя особа, а саме – Ігор Валерійович Коломойський. Він шукатиме всіх незадоволених новим президентом і гуртуватиме їх довкола себе.   

А тих, кого не підбере Коломойський, на протистояння із Зеленським заангажує лідер партії "Голос" Святослав Вакарчук, а точніше – кола, котрі за цим проектом стоять.

Як вже було сказано, політична сила Вакарчука здатна об’єднати перших розчарованих у Зеленському. А вони неодмінно будуть, ба навіть вже є. Питання полягатиме лише у кількості незадоволених і в їхній готовності перейти під інші знамена.  

Перші оцінки й прогнози

Однак не лише конкуренти можуть зіграти проти Володимира Зеленського та його політичної сили. Про те, що літо – пора вакацій – не найкращий час для проведення позачергових виборів, нинішнього главу держави попереджали давно.

З відкритих джерел

"Кінець липня, друга половина – всі у відпустках, тобто явка буде дуже низькою. Хто доведе своїх виборців до дільниці, той отримає хороший результат. Хто доведе? Насамперед сільське населення прийде, тому що селянам в цей час не до відпусток", – коментує політолог Кирило Сазонов.

Він не вірить у те, що "Слуга" отримає 50% голосів і набуде, таким чином, безпрецедентні важелі впливу. А причина цього полягатиме в розчаруванні Зе-електорату.

"Дива не відбуваються, покращення не настало, кінець епохи бідності не настав, тарифи не впали, зарплати до чотирьох тисяч доларів не виросли", – іронізує Сазонов.

Хай там як, але найголовнішим питанням порядку денного є вже навіть не явка, а політичні союзи, які укладатимуться після підрахунку голосів.

Як зазначає в коментарях 112-му політолог Кость Бондаренко, у "Слуги народу" є лише два варіанти формування майбутньої більшості.

"Перший варіант – об'єднання з умовними "біло-синіми" партіями. На можливі контакти тут вказують загальні тези, такі, як готовність до переговорів з РФ, мир на Донбасі, відсутність згадок про агресора і окупантів.

Другий варіант – укладення союзу з "Батьківщиною". Не варто забувати, що з багатьох питань Володимир Зеленський сьогодні озвучує позицію Юлії Тимошенко.

Також непрямим підтвердженням наміру укласти союз з "Батьківщиною" є і пропозиція Зеленського провести референдум або опитування про можливі переговори з Росією", – стверджує Бондаренко.

На можливість співпраці Зеленського із Тимошенко вказує і його колега Олексій Якубін. "Але тут, знову-таки, дуже багато буде залежати від того, скільки набере партія Тимошенко на цих виборах. Тобто чи зможе вона бути тією "золотою акцією", яка дозволить її представникам, наприклад, говорити зі "Слугою народу" про свої квоти в уряді або в парламенті", – каже політолог. 

Одним словом, дуже спекотне літо-2019 перейде у не менш гарячу осінь. І справа тут буде зовсім не в температурних показниках.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>