banner banner banner banner

Усе вище і вище: На скільки подорожчають продукти харчування в 2018 році

Експерти прогнозують, що ціни на основні продукти харчування в 2018 році будуть зростати. Однак динаміка подорожчання буде нижчою, ніж у 2017 році, адже вартість багатьох продуктів харчування в Україні вже наближується до вартості продуктів в інших країнах Східної Європи

Усе вище і вище: На скільки подорожчають продукти харчування в 2018 році
Открытый источник

Юрій Григоренко

Журналіст

Експерти прогнозують, що ціни на основні продукти харчування в 2018 році будуть зростати. Однак динаміка подорожчання буде нижчою, ніж у 2017 році, адже вартість багатьох продуктів харчування в Україні вже наближується до вартості продуктів в інших країнах Східної Європи

Про те, що з цінами на товари і послуги в поточному році буде все "не дуже", видно з очікувань самого уряду. У держбюджеті-2018 Кабмін погіршив показник очікуваної інфляції у 2018 році з 7% до 9%. Нагадаємо, що за підсумками 2017 року інфляція в Україні становила 13,7%, при запланованих 8,1% у держбюджеті-2017.

Очікування високої інфляції є цілком виправданими, що і показало зростання цього показника в січні (+1,5%). "Уряд навряд чи зможе утримати інфляцію у 2018 році в заданому діапазоні 9%. Ціни на продукти харчування в поточному році впливатимуть на рівень інфляції менше, оскільки більше будуть впливати тарифи на транспорт і ЖКГ", – вважає генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

За даними Держстату, в 2017 році всі продукти в середньому подорожчали на 13,4%, у тому числі хліб і хлібопродукти - на 8,4%, хліб окремо – на 15,4%, м'ясо та м'ясопродукти – на 20,9%, риба та продукти з риби – на 1,7%, молоко – на 26,3%, сир і сир – на 22,2%, яйця – на 5,7%, масло – на 27,6%, соняшникова олія – на 5,5%, фрукти – на 15,2%, овочі – на 10,3% і цукор – на 6,8%.

Новини за темою

Основним фактором, який впливає на зростання вартості продуктів харчування, є підвищення собівартості, а саме підвищення зарплат (зростання мінімальної зарплати до 3723 грн та індексація доходів на рівень інфляції), збільшення вартості кормів, посівного матеріалу, електроенергії, газу, підвищення тарифів на вантажоперевезення (на рівень індексу цін виробників промпродукції), подорожчання паливно-мастильних матеріалів (НБУ прогнозує, що паливо в 2018 році зросте в ціні на 10,8%) і накладних витрат. Також на вартість продуктів харчування впливають врожайність, альтернатива у вигляді експорту продовольства, характер цін на світових ринках і негативні курсові очікування (30,1 грн/дол. на кінець 2018 року).

Утім, уряд переконує, що зростання цін у 2018 році буде нижчим, ніж торік. Аналогічної думки дотримуються і експерти. "У 2018 році не буде такого значного подорожчання, як торік", – упевнений Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру.

За оцінками НБУ, перероблені продукти харчування – хліб, ковбасні вироби, кондитерка, консерви тощо – до кінця 2018 року зростуть у ціні в середньому на 8,2%, тобто приблизно на рівень запланованої інфляції.

М'ясо та м'ясопродукти

Як зазначає голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар, ціни на м'ясо взагалі доволі циклічні: два роки вони збільшуються, а два роки знижуються. Наприклад, у Європі прогнозують спад цін на м'ясо. На сьогодні багато країн прагнуть збільшити експорт м'яса. У свою чергу, це призведе до збільшення конкуренції на світовому ринку м'яса в 2018 році.

Головна проблема ринку м'яса в Україні - ситуація зі свининою. "За даними Держстату, в 2017 році поголів'я свиней скоротилося на 8,2% – до 6,1 млн голів. Проблема багато в чому пов’язана з епідемією африканської чуми свиней (АЧС). Якщо ситуація з АЧС не покращиться і влада не зробить рішучі кроки з порятунку галузі, то протягом 2018 року поголів'я свиней скоротиться приблизно ще на 10%. Наразі навіть у районних центрах сало коштує 120-150 грн за кг, м'ясо - понад 120 грн. Уже сьогодні Україна більше імпортує сала і свинини, ніж експортує", – пояснює Ірина Паламар.

Таким чином, зміна ціни на свинину призведе до зміни цін також на інші види м'яса - яловичину і курятину, остання є, скоріше, більш дешевим замінником для інших видів м'яса, оскільки не варто забувати, що ринки взаємопов'язані. Саме тому найближчим часом прогнозують незначне підвищення цін на м'ясо і м'ясопродукти. У січні м'ясо та м'ясопродукти подорожчали в середньому на 1,1%, а порівняно з січнем-2017 - на 29,7%.

Новини за темою

На думку Віктора Шулика, директора департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating, ціни на м'ясо і м'ясопродукти в 2018 році в середньому зростуть на 12-15% (що нижче показників 2017 року) у зв'язку з обмеженою купівельною спроможністю на внутрішньому ринку. Виняток може становити лише м'ясо птиці, виробниками якої є великі агрохолдинги, а ціна здебільшого залежить від кон'юнктури на світових ринках і дотацій для виробників з боку держави.

"Зростання вартості свинини в 2018 році буде незначним (у межах офіційної інфляції і девальвації гривні), оскільки виробники вперлися в купівельну спроможність населення та знизився експорт. Швидше за все, будуть дорожчати філе, грудка, вирізка у всіх видах м'яса. Малоймовірно, що м'ясо подорожчає до кінця року в межах до 15%, бо в січні ціну було збільшено дуже істотно, а роздрібні ціни ще не "підтяглися" до підвищення оптових", – додає Олексій Дорошенко.

Молоко та молокопродукти

В Україні на внутрішньому ринку спостерігається все більший дефіцит молока (виробництво молока в Україні у 2017 році скоротилося на 0,5%), що зумовлює подальше збільшення вартості молока та молокопродуктів, але подорожчання буде різним для різних видів продукції. Чим вищий, власне, зміст молока в продукті, тим більшим буде зростання вартості. Обмежуючим чинником зростання цін є те, що великі переробники молока на початку 2018 року знижували закупівельні ціни.

Експерти прогнозують зростання цін на молоко і молокопродукти приблизно на 10-15%.

"З червня 2018 року переробним підприємствам буде складніше закуповувати молоко 2-го сорту (населення), що загострить конкуренцію на сировинному ринку і вже з жовтня-листопада призведе до подорожчання молока і молокопродуктів на 10-15%", – вважає Віктор Шулик.

Новини за темою

На думку Олексія Дорошенка, лідером подорожчання в 2018 році серед молокопродуктів буде вершкове масло. Ціна на нього підвищувалася в 2016-2017 роках, але вона ще приблизно на 20% нижча, ніж у країнах Східної Європи. Інші молочні продукти (сир, сметана) будуть дорожчати меншими темпами.

"Ми наразі маємо доволі паритетну порівняно з Європою ціну на тверді сири, тому ціна на них сильно не підвищиться. Можливе зростання на рівень загальної інфляції", – додає Олексій Дорошенко.

Експерти по-різному дивляться на перспективу підвищення цін на яйця. На думку Віктора Шулика, вартість яєць здебільшого залежить від тарифів на електроенергію і цін на корми, тому, враховуючи нинішню ситуацію і прогнозоване зростання цін на вищевказані складові, можна очікувати подорожчання в діапазоні 12-15%. Тільки за січень-2018 яйця подорожчали в середньому на 3% (щодо січня-2017 на 27,8%). У свою чергу Олексій Дорошенко упевнений, що ціни на яйця в подальшому будуть знижуватися.

Цукор

Очікують, що в поточному році ціни на цукор зростуть, але динаміка підвищення буде незначною. За словами Руслани Бутило, керівника аналітичного відділу НАЦУ "Укрцукор", ціна на цукор може збільшитися на 5-7%. Утім, у січні ціни на цукор у середньому знизилися на 1%.

"Основна причина зростання – збільшення світових цін, але воно має незначний характер, тому і в Україні зростання буде невеликим. До того ж, за нашими попередніми оцінками, посівні площі залишаться на тому самому рівні, а світовий ринок і надалі буде профіцитним, тому значного зростання цін очікувати не варто", – додає Руслана Бутило.

Овочі та фрукти

За даними Асоціації постачальників торговельних мереж, індекс борщового набору (буряк, капуста, картопля, морква і цибуля) за рік (січень-2018 до січня-2017) збільшився на 35%. Найбільше подорожчав буряк – на 73%, тоді як картопля виросла в ціні лише на 5%. Однак овочам і фруктам завжди характерна сезонність, тому ціни на них то зростають (у січні овочі подорожчали на 10,8%, а фрукти – на 7,6%), то знижуються.

За словами Олександра Хорева, керівника проекту "АПК-Інформ: овочі і фрукти", черговий сезон картоплі, овочів борщового набору (цибулі, капусти, моркви, буряка) і яблук завершиться в квітні-травні 2018 року. Відповідно, цінові перспективи на перераховані вище позиції можна розглядати саме до кінця весни поточного року. Складно сказати, що буде з цінами, наприклад, восени, оскільки ще невідомо, як будуть планувати свої посадкові площі українські виробники.

Головні причини подорожчання основних овочів, картоплі та яблук у сезоні 2017-2018 (крім загальноекономічних):

– скорочення виробниками площ під овочами борщового набору;

– економія на якісному посадковому матеріалі та засобах захисту рослин;

– погодні умови (особливий вплив відчувається на сегменті яблук).

Як зазначає Олександр Хорев, за попередніми оцінками, ціни на картоплю, овочі борщового набору і яблука (йдеться про ціни на крупно-оптові партії продукції) до квітня-травня поточного року будуть вищими за торішні показники.

Новини за темою

Картопля. У квітні 2017 року середня ціна на картоплю становила 4,6 грн. Незважаючи на те, що сьогодні оптовий продаж по 3,5 грн, не можна виключати, що виробники, які мають на зберіганні значні обсяги якісної картоплі, не завершать сезон з цінами як мінімум на 10-12% вище за торішні.

Цибуля. Минулий сезон вітчизняні виробники завершили з показником 3,5 грн за кг, цей сезон може завершитися з цінами вдвічі вищими. За оцінками проекту "АПК-Інформ: овочі і фрукти", кількість якісної цибулі в сховищах на цей момент істотно скоротилася, а валовий збір у 2017 році був на 5-7% меншим, ніж роком раніше.

Капуста. Ціни на капусту в цьому сезоні можуть бути мінімум на 50% вищими за торішні. Основною причиною зростання цін у кінці поточного сезону буде різке зменшення якісної продукції на зберіганні.

Морква і буряк. Скорочення площ виробниками під цими культурами в 2017 році призвело до зменшення валового збору. В результаті вже з початку весни 2018 року може виникнути дефіцит цих овочів, а вже до кінця сезону ціни на якісну моркву і буряк можуть бути практично вдвічі вищими, ніж роком раніше.

Яблука. Після двох несприятливих сезонів ситуація на ринку яблук почала змінюватися вже з другої половини 2017 року. Так, наразі виробники продають яблука мінімум на 60% дорожче, ніж роком раніше, а до кінця нинішнього сезону ціни можуть зрости ще більш істотно. Таку цінову різницю можна пояснити кількома причинами: зростанню цін сприяє скорочення виробництва через погодні катаклізми, неврожай у країнах ЄС, внаслідок чого вони компенсують нестачу за рахунок імпорту, в тому числі з України.

На думку Віктора Шулика, динаміка вартості вітчизняних овочів і фруктів у 2018 році буде "індивідуальною" – у діапазоні від -10% до +10%. Причини: підвищення пропозиції, конкуренція з боку імпорту, переорієнтація попиту і сезонність.

Ціни на цитрусові та банани здебільшого будуть залежати від ситуації на валютному ринку і динаміки курсу гривні. При падінні курсу гривні ціни на імпортні фрукти порівнянно зростатимуть.

Хліб і хлібопродукти

Як зазначає Олексій Дорошенко, у січні хліб і хлібопродукти тільки дорожчали (у січні – на 0,9%, щодо січня-2017 на 10,7%), але в подальшому можна очікувати на стабілізацію цін. При цьому до кінця року ціни все одно зростуть: у галузі зростають зарплати та виробничі витрати.

Крім того, урожай зерна може виявитися меншим, ніж у 2017 році, що призведе до зростання закупівельних цін. "У 2017 році ціни на зерно зросли лише на 13%, тому і хлібопродукти сильно дорожчати не будуть. Найбільший ризик зростання цін на хліб пов'язаний з девальвацією гривні та збільшенням вартості паливно-мастильних матеріалів та міндобрив. Однак таке зростання має відстрочений характер – приблизно на рік", – підкреслює Олександр Охріменко.

За словами Віктора Шулика, підвищення накладних (зарплати, логістика) і прямих (борошно, електроенергія, вода, інші компоненти) витрат призведуть до подорожчання хлібобулочних виробів мінімум на 10%, тоді як соціальні сорти хліба можуть подорожчати лише на 5%.

Риба

За словами Дмитра Загуменного, генерального директора Асоціації "Українських імпортерів риби і морепродуктів", 80-85% риби на наших прилавках – це імпортна продукція (Норвегія, Ісландія та США), тобто продукція, яку закуповують за долари і євро, і коливання цін у постачальників, як правило, дещо незначні.

"Є деякі винятки, коли зменшуються квота і обсяг вилову, відповідно, ціна може зростати. Або навпаки, як наприклад, було в жовтні-листопаді 2017 року, коли через значні запаси оселедця Ісландія і Норвегія отримали велику квоту на вилов, відповідно, більше товару було на ринку, і ціна на оселедець знизилася", – зазначає експерт.

При цьому споживання риби і, відповідно, імпорт має в Україні яскраво виражений сезонний характер. Влітку споживання знижується вдвічі порівняно із зимовими місяцями. Тому починаючи з травня і до вересня можливе зниження ціни, оскільки продавці будуть позбавлятися від своїх запасів перед новим сезоном, це при збереженні інших факторів, що впливають на вартість.

Новини за темою

Як зазначає Дмитро Загуменний, вартість риби на українському ринку здебільшого залежить від валютного курсу. Третій рік поспіль курс національної валюти знижується в осінньо-зимовий період і потім починає зростати у весняно-літній період. При відносно стабільній національній валюті підстав для значного підвищення цін на рибу і рибопродукти немає, але за девальвації гривні ціни незмінно зростають. Зазначимо, що зростання цін на рибу і рибопродукти в січні-2018 щодо січня-2017 було лише на 0,6%.

Щодо вітчизняної риби та рибопродукції, Віктор Шулик прогнозує зростання вартості на рівні до 20% з причини низького рівня розвитку інтенсивного рибництва, подорожчання кормової бази, а також чутливості до динаміки курсу гривні.

Юрій Григоренко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>