Все тлін: Чому Львів потопає у смітті

Червнева трагедія на Грибовицькому сміттєзвалищі, яка забрала життя трьох рятувальників та еколога, не сходить зі шпальт преси вже півроку. Львівське сміття подорожує по всій Україні, місто потопає в побутових відходах, а до весни львів'янам пророкують загрозу кишкової інфекції

  • Все тлін: Чому Львів потопає у смітті
  • Все тлін: Чому Львів потопає у смітті

112.ua

Редакційний блог

На Грибовицькому сміттєзвалищі під Львовом під час гасіння пожежі 30 травня 2016 року стався обвал сміття, в результаті чого загинули три рятувальники та еколог. Звалище загорілося днем раніше близько 5 годин ранку. Гасіння пожежі тривало більше доби, але після того, як вогонь вдалося ліквідувати, стався зсув.

Полігон сміття знаходиться в Жовківському р-ні Львівської області і належить КМП "Збиранка". За півстоліття його територія збільшилася до майже 40 га, і на даний момент це звалище одне з найбільших в Європі. Тут зберігаються не тільки величезні обсяги побутового сміття, але і тонни хімічних відходів (кислі гудрони з сірчаною кислотою).

Після червневої трагедії Грибовичське звалище, куди звозилося все львівське сміття (600-700 тонн в день сміття цілодобово), перестало приймати відходи. Проблема вивозу сміття досі не отримала комплексного вирішення, а ситуація з невивезенням сміття зі Львова продовжує загострюватися.

Що було до

У липні 2006 року сміттєзвалище повинні були офіційно закрити на підставі постанови Державної санепідеміологічної служби України. Воно було включене до переліку 100 екологічно небезпечних об'єктів України.

19 березня 2004 р. між Жовківською райрадою та Львівськими міською, обласною радою та облдержадміністрацією було підписано угоду. Цим документом сторони підтвердили рішення Львівської облради про те, що сміттєзвалище в Грибовичах повинне бути закрите до 1 січня 2006 р. Замість нього передбачалося побудувати сміттєпереробний завод.

Однак жодних дій по виконанню зобов'язань не було, після чого спалахнула чергова хвиля протестів мешканців навколишніх населених пунктів з блокуванням під'їздів техніки зі сміттям до звалища. Львів тоді також накрило сміттям, який не було можливості вивозити.

Жителі району висловлювали своє обурення таким сусідством не один рік, блокуючи проїзди до полігону.

Новини за темою

Місцева влада в 2006 році повідомляла, що вже веде переговори з трьома компаніями, які зацікавилися будівництвом заводу. Це польська компанія, українське підприємство з англійськими інвестиціями і одна з київських фірм. За попередніми підрахунками, вартість заводу оцінювалася в 50 млн євро. Тоді ж з'явився ще один план: у Грибовичах збиралися побудувати підприємство з переробки сміття і промислових відходів. У проекті збиралися взяти участь Україна, Італія та Польща, вартість якого оцінювалася в 100 млн євро, які б надали європейські країни.

Хвилі протестів охоплювали околиці Грибовицького звалища регулярно, проте проблема не вирішувалася.

Розмови про будівництво сміттєпереробного заводу відродилися і після трагедії в Грибовичах. Мер Львова Андрій Садовий у червні запевнив, що приблизно через 3 роки місто матиме сміттєпереробний завод, "якщо ніхто не буде заважати". "Проектні роботи і сам процес будівництва вимагає стільки часу, адже співпраця з Європейським інвестиційним банком буде відбуватися згідно з європейським законодавством. Це максимальна відкритість, максимальна прозорість. Кращі компанії Європи зможуть брати участь у тендерах і подавати свої пропозиції", - зазначив мер.

Що було після

Хто відповість за трагедію

За фактом обвалення було відкрито кримінальне провадження. Генпрокурор України Юрій Луценко заявляв, що ситуація на Грибовицькому сміттєзвалищі показала всю "імпотентність правоохоронної системи".

"У мене на руках документи про те, що вже багато років там відбувається безконтрольна діяльність. Двічі відкривалося кримінальне провадження за те, що кошти, виділені на рекультивацію, були використані не за цільовим шляхом, тобто, їх розікрали", – розповідав Юрій Луценко під час візиту до Львова.

Директор "Збиранки" Богдан Горбаль, якого в результаті пред'явили підозру у службовій недбалості, яка призвела до загибелі трьох пожежних та співробітника цього ж підприємства, стверджував, що за 25 років міська влада виділила їм на техніку всього 900 тис. грн. За його словами, весь цей час вони оновлювали машини за свій рахунок і платили мільйонні податки в бюджет.

Новини за темою

У серпні Горбаль вніс заставу у розмірі 110 тис. 240 грн і вийшов з-під варти. За заступника Горбаля Бориса Плашенка також було внесено заставу на аналогічну суму. Під слідством також перебуває ще один керівник КП "Збиранка". Всім їм загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років.

Також по цій справі прокуратура оголосила про підозру начальнику управління житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Юрію Гольцю. Звинувачення стосувалися контролю дій КП "Збиранка" за складуванням сміття і його обвалом на Грибовицькому сміттєзвалищі. Він був відпущений під особисте зобов'язання.

Крім того, повідомлялося, що у справі про Грибовицьке сміттєзвалище розслідують законність дій чиновників ДержНС.

27 жовтня слідством було отримано висновок комплексної судової інженерно-еколого-геодезичної експертизи, яким підтверджено порушення вимог законодавства при експлуатації полігону, зокрема, "формування відкритого нестійкого високопористого аморфного тіла звалища", що є наслідком заповнення Львівського полігону відходів без належної поверхневої герметизації шарів сміття, без належного ущільнення його важкою технікою. Експертом вказано на "формування зсувонебезпечної крутизни кутів нахилів полігону" та підтверджено наявність причинного зв'язку між порушеннями, допущеними при експлуатації Грибовицькому полігону, і зміщенням його укосу 30 травня минулого року.

Новини за темою

10 листопада суд частково задовольнив клопотання прокуратури в частині припинення діяльності Грибовицького звалища.

Разом з тим суд відмовив у визнанні протиправною бездіяльність міського голови Львова та виконавчого комітету Львівської міської ради щодо вжиття заходів для вирішення питань експлуатації звалища.

Що відбувається у Львові

Після трагедії і пожежі мер Львова Андрій Садовий пропонував оголосити Львів зоною надзвичайної екологічної ситуації. Голова Львівської ОДА Олег Синютка в червні навпаки запевняв, що екологічна ситуація у Львові та найближчих населених пунктах в нормі, незважаючи на пожежу на сміттєзвалищі неподалік від обласного центру.

Заява Садового викликала шквал критики з боку виконавчої влади, і проблема пішла в політичну площину. Політсила Садового "Самопоміч" заявляла про кампанію по своєму знищенню через проблеми Львова з сміттям, а також говорила про підпал звалища з метою дискредитації мера Львова.

З Києва на ці звинувачення відповідали досить різко. Зокрема, міністр екології Остап Семерак заявив, що відповідальність за негативну ситуацію у Львові несе комунальна влада. На думку Семерака, місцева влада таким чином хоче отримати кошти з резервного фонду на проведення заходів по ліквідації аварії.

Новини за темою

Президент України Петро Порошенко за телефоном заявив Садовому, що сміття треба прибирати, а не робити на ньому велику політику. У січні дискусія розгорілася в ще більш різкій формі.

Зі Львова повідомляють, що 35% міських контейнерних майданчиків переповнені, а в місті постала загроза кишкової інфекції.

Головною проблемою після закриття Грибовицького звалища стало, власне, саме сміття, яке стало нікуди вивозити. Руку допомоги після трагедії простягнув Київ. Мер Києва Віталій Кличко ініціював рішення про спалення частини львівського сміття столичним заводом "Енергія". Мер столиці заявив, що спалювання частини сміття зі Львова не чинить негативного впливу на екологічну ситуацію в Києві. Однак 1 серпня Київ припинив приймати сміття зі Львова у зв'язку з початком планових ремонтних робіт на сміттєспалювальному заводі "Енергія".

"Пригоди львівського сміття" з часом стали притчею во язицех. Його брали в ряді міст, але з великою неохотою. Садовий 19 січня заявив, що в разі, якщо полігони на території України не будуть приймати львівське сміття, його вивозитимуть за кордон, зокрема в Польщу. У місті створили оперативний штаб для вирішення проблеми з вивезенням сміття.

Вчора мер Львова Андрій Садовий розкритикував Кабмін і обласну владу за те, що вони не можуть скликати комісію з надзвичайних ситуацій, на якій повинні обговорити ситуацію з вивезенням сміття з міста. Він заявив, що вже 35% міських контейнерних майданчиків переповнені.

У відповідь прем'єр-міністр Володимир Гройсман доручив голові Львівської обласної державної адміністрації Олегу Синютці провести засідання комісії. Глава Кабміну, однак, в черговий раз заявив, що рішення проблеми з сміттям знаходиться в компетенції міської влади. Однак у той же час, за його словами, уряд готовий надати всю необхідну підтримку, яка дозволить врегулювати це питання.

Більш того, на сторінці Гройсмана у Facebook з'явився пост, де прем'єр розповів, як справлявся з проблемою сміття, будучи мером Вінниці.

Новини за темою

"Свого часу я, як мер Вінниці, зіткнувся з абсолютно такою ж проблемою. Сьогодні можу сказати: я вивіз сміття без чиєї б то не було допомоги, забезпечив пересипки полігону і зараз вже твердими побутовими відходами. І зроблено це було не в умовах децентралізації, а в умовах обмеженого фінансового ресурсу. А Львів сьогодні завдяки децентралізації має бюджет розвитку понад 1,8 млрд грн", - написав прем'єр.

Сьогодні, однак, начальник управління охорони здоров'я у Львові Володимир Зуб в коментарі телеканалу "112 Україна" заявив, що Львову загрожує спалах кишкової інфекції через невивезене сміття, як тільки в місті потеплішає. "Коли температура буде вище +8 за Цельсієм, можуть істотно зрости ризики виникнення інфекційних захворювань. Існує ризик збільшення кількості гризунів", - заявив він.

Що відбувається в Україні

Після трагедії Міністерство екології почало інспекцію і інвентаризацію всіх звалищ, які перебувають на території України. Був запущений електронний сервіс Ecomapa.gov.ua, який містить інтерактивну карту смітників України і мобільний додаток з функцією онлайноповіщення про виявлення звалища.

За словами міністра екології Остапа Семерака, в Україні в даний час налічується понад 30 тис. звалищ відходів, проте з них офіційно ідентифіковані лише 6 тисяч.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів