banner banner banner banner

Все нижче й нижче: Куди котиться рейтинг Порошенка?

Все нижче й нижче: Куди котиться рейтинг Порошенка?
З відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Одне з останніх опитувань групи "Рейтинг" засвідчило катастрофічне падіння популярності партії Петра Порошенка "Європейська солідарність". "ЄС" набирає нині заледве 5 відсотків, що ставить саме проходження порошенківців до парламенту під сумнів. Дещо кращими є справи у "Батьківщини" (7,3%). Росте й "Голос" Вакарчука, котрий сам нещодавно був на рівні статистичної похибки (8,1%). Проте всіх їх випереджає "Опозиційна платформа – За життя" (11,1%), а лідирує "Слуга народу" чинного президента Володимира Зеленського (47,1%).

Суперечлива соціологія

Справедливості заради відзначимо, що альтернативні соцопитування показують не настільки плачевний стан справ у політсили екс-президента. Так, згідно даних центру "Соціс" та Комітету виборців України, на першому місці в рейтингу опиняється "Слуга народу" (47,6%), на другому – "Опозиційна платформа" (12,4%), а от на третьому якраз і вигулькує "Європейська солідарність" зі своїми 8,8%. Замикають п’ятірку потенційних переможців "Батьківщина" (8,7%) та "Голос" (6,8%).

Обидва заміри (від "Рейтингу" та "Соцісу") проводилися у другій половині червня з різницею у пару днів. І тим складніше пояснити ту суттєву різницю у рівні підтримки партії Порошенка, яку вони демонструють. За умови непотрапляння до Верховної Ради Петра Порошенка його політична сила опиниться на маргінесі й, скоріше за все, перебуватиме там аж до наступних парламентських виборів, коли їй, можливо, випаде другий шанс.

Новини за темою

Що ж стосується конфігурації майбутньої коаліції й торгів за посаду прем’єра, то тут присутність або відсутність в парламенті Порошенка ні на що не впливає. Адже Зеленський від імені "Слуги народу" давно пообіцяв не вступати у коаліційні взаємини ані зі своїм попередником, ані з "Опозиційною платформою". Парламентська більшість може, таким чином, бути утворена зі "Слуги народу", "Батьківщини" та/або "Голосу".

Або ж відразу з усіх трьох політсил. Але це вже – інша історія. Наразі ж ми намагаємося зрозуміти, чому рейтинг партії Порошенка значно поступається його персональному президентському рівню підтримки, який він показав на останніх виборах.

Ребрендинг не допоміг

Після програшу на президентських виборах Петро Порошенко заявляв, що багато чого зрозумів та переосмилив. Проте в процесі підготовки до парламентських виборів усе переосмислення звелося до зміни назви партії: БПП "Солідарність" став "Європейською солідарністю". Згадка про "Блок Порошенка" з нової назви випала зовсім – ймовірно тому, що після недавнього програшу акцентувати на власному імені як мінімум нерозумно. Порошенко "не хоче персоналізувати свою поразку на собі, – говорить засновник центру "Інститут Горшеніна" Кость Бондаренко. – Але це йому допоможе як мертвому кадило".

"Людина з антирейтингом більше 50% апріорі токсична. Як Яценюк, не дивлячись на всю його підтримку Вашингтоном. Якщо його ненавидить більшість суспільства – що не роби, а він вб’є будь-яку дію. Порошенку ж зараз треба залишитися в політиці, але його ім'я на знаменах – це мінус. Тим більше якщо зараз ще почнуть вилазити нюанси його кримінальних справ", – додає керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

А от директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник вважає, що зміна назви партії Порошенка – це історія не про те, як сподобатися виборцю. Це історія про спробу все-таки почати торги за коаліцію зі "Слугою народу" (винісши при цьому за дужки ім’я, яке викликає ідіосинкразію). Справа у "Європейської солідарності" піде жвавіше, якщо з часом "Слуга народу" розколеться на дві чи три частини і таким чином зруйнує майбутню більшість. Бо з одним з уламків "Слуги" Порошенко й зможе вести перемовини, припускає Бортник.

Але для цього, додамо від себе, треба спочатку потрапити в Раду.

Можливо, у Порошенка все б і вийшло, тим паче що дострокові вибори грають йому на руку, бо ще "не розвіялася інерція другого туру", – коментує директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. Але тут є одне але. "Все одно токсичність як самого Порошенка, так і його клану не дозволяє створити успішний ребрендинг і повністю вивести токсини з організму партії. Тим більше при наявності такого суперника, як Святослав Вакарчук", – переконаний Карасьов.

Власне, Вакарчук, ймовірно, і є однією з тих причин, через яку партія Порошенка наразі втрачає рейтинг.

Коли твій суперник в "Голосі"

Відтоді, коли Святослав Вакарчук зібрався з духом та оголосив похід на парламентські вибори, рейтингові розклади зазнали певних змін. На електоральному полі з’явився ще один претендент на голоси тих громадян, котрі стоять на антиросійській позиції, підтримують євроінтеграцію та курс України на співпрацю з НАТО. До всього, Вакарчука ще й люблять у Львові – єдиному великому місті, де на президентських виборах Порошенко обійшов Зеленського.

Для націонал-демократів, таким чином, Вакарчук є прийнятною альтернативою Порошенку. Він може бути цікавим й тим, хто прагне нових облич, бо, попри свій нетривалий досвід парламентаризму, фронтмен "Океану Ельзи" таки може вважатися новим обличчям. Принаймні, на політичній сцені. Крім цього, за Вакарчуком якраз в силу його "новизни" не тягнеться шлейф корупційних скандалів. Певні олігархічні зв’язки він, щоправда, має – як і будь-який інший партійний лідер. Але так глибоко середньостатистичний виборець не копатиме.

Фактично, єдине, що зараз вимагається від Вакарчука, це не наговорити дурниць до виборів й не відлякати свій електорат. Словом, не наслідувати необережність Володимира Зеленського з його висловлюваннями про бренди тощо. Тоді, переконаний політолог Микола Давидюк, Вакарчук зможе добре попастися не лише на електоральному полі Порошенка, але й Зеленського також.

"Колись ми з вами говорили про Вакарчука, і я був переконаний, що оскільки він один раз вже не пішов на президентські вибори, люди мають бути ним розчаровані й більше за нього не голосуватимуть, – каже в коментарях 112-му заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. – Але у нас, як видно, надто швидко все забувається… Чи буде він перетягувати голоси у Порошенка? Так, буде. Бо виборець у них, власне, спільний. Тільки у Порошенка – більш консервативний, а у Вакарчука – лібертаріанський, якщо говорити словами Зеленського". 

Новини за темою

     

Втім, Петренко додає й наступне: "У нас є стабільні 10% виборців, котрі завжди голосують за владу, ким би вона не була представлена. І ці 10% вже почали свій дрейф від Порошенка – не обов’язково, що вони на даний момент визначилися з вибором, але від екс-президента цей електорат вже відійшов". Крім того, продовжує він, "у нас люблять голосувати за сильних, тож логічно, що рейтинг Порошенка впав. Якщо не тепер, то, можливо, колись він і повернеться до парламенту – як свого часу Тігіпко. Але зараз на його патріотичному полі грає забагато партій".

Не тільки конкуренція

Та річ не лише в тім, що хтось спокусив електорат Порошенка "новими обличчями" і ліберальною ідеологією. Причина зниження рейтингу екс-президента може бути пов’язана ще й з тим, що його знамените "я вас почув" обернулося фікцією. Після з'їзду "Європейської солідарності" і оголошення партійних списків стало цілком зрозуміло, що Петро Порошенко веде за собою практично ту ж команду, яка була при владі останні п'ять років.

"Керівництво партії толком не попрацювало над оновленням списку, зробивши тільки ребрендинг назви і колірної гами. Але якщо подивитися на список кандидатур даної політсили, то там можна помітити чимало одіозних і токсичних політиків", – говорить політолог Денис Гаєвський.

Але проблема в тому, що списки переглядають не всі і не завжди, заперечує йому у заочній дискусії Богдан Петренко. "Якщо люди визначилися зі своїми уподобаннями, причому твердо визначилися (а таких зараз біля 60%), їм байдуже до списку політичної партії. Хіба що там вже будуть зовсім одіозні фігури… На списки увагу звертають хіба що журналісти, політологи та ті з виборців, котрі не визначилися. Останні, обираючи між Вакарчуком та Порошенком, можуть зануритися у перелік кандидатів – щоб зрозуміти, чи оновився Порошенко і чи дійсно Вакарчук не взяв до себе жодного колишнього політика…", – переконаний він.

А от політичний експерт та депутат попередніх скликань Андрій Шкіль вважає, що справа геть в іншому. А саме в тому, що Петро Порошенко "згорнув критику позицій опонентів", говорить він 112-му. На думку Шкіля, Порошенко більше не зважується атакувати діючу владу. Якщо це так і є, то рацію має й Руслан Бортник, котрий вважає, що екс-президент не проти забути про гордість та почати перемовини про формування коаліції.

А в цьому випадку найбільш радикальний виборець Петра Порошенка бігтиме від нього ще далі, аніж прошарок лібертаріанців. Для тих, хто не сприймає жодних компромісів, знайдеться ще одна ніша – ультраправа. Благо, що й націоналісти йдуть на поточні вибори однією колоною, яка включає "Свободу", "Національний корпус", "Правий сектор" тощо.

І хоча їхній рейтинг взагалі обертається близько нуля, відкусити свій шмат пирога у Порошенка вони все ж здатні. А це робить Петра Олексійовича гіпотетично непрохідним. Хоча, звісно, ще – не вечір, а точніше – не 21 липня.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>