banner banner banner banner

Візит Тіллерсона як перевірка Кремля на зговірливість у Сирії

Держсекретар США Рекс Тіллерсон 11-12 квітня відвідав Москву, де зустрівся з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим і президентом РФ Володимиром Путіним. Чиновники говорили за закритими дверима. Рекс Тіллерсон — це перша людина з команди президента США Дональда Трампа, яка приїхала до РФ з офіційним візитом. Російсько-американські відносини досягли точки кипіння після того, як військові кораблі США знищили крилатими ракетами "Томагавк" військовий аеродром Шайрат, який належить військам президента Сирії Башара Асада, у відповідь на хімічну атаку Дамаска на місто Хан-Шейхун, підконтрольне сирійській опозиції

Візит Тіллерсона як перевірка Кремля на зговірливість у Сирії
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров і держсекретар США Рекс Тіллерсон "ТАСС"

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Держсекретар США Рекс Тіллерсон 11-12 квітня відвідав Москву, де зустрівся з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим і президентом РФ Володимиром Путіним. Чиновники говорили за закритими дверима. Рекс Тіллерсон — це перша людина з команди президента США Дональда Трампа, яка приїхала до РФ з офіційним візитом. Російсько-американські відносини досягли точки кипіння після того, як військові кораблі США знищили крилатими ракетами "Томагавк" військовий аеродром Шайрат, який належить військам президента Сирії Башара Асада, у відповідь на хімічну атаку Дамаска на місто Хан-Шейхун, підконтрольне сирійській опозиції

Завдання Тіллерсона

В американській політичній практиці є такий прийом "силова дипломатія" (англ. coercive diplomacy), або, як його ще називають, "силове переконання". Його суть полягає у використанні обмеженої військової сили для того, щоб скорегувати поведінку опонента в потрібне русло і змусити його діяти у своїх інтересах. Коли США намагаються когось "переконати силою", спочатку вони грають м'язами, а потім приступають до переговорів. США сповна продемонстрували силу Росії в Сирії, завдавши ракетного удару по військовій інфраструктурі Башара Асада, якого підтримує Кремль у конфлікті з опозицією. Рекс Тіллерсон приїхав до Москви перевірити, наскільки російське керівництво стало більш поступливим щодо сирійського питання. США зацікавлені в тому, щоб РФ переконала президента Башара Асада піти у відставку і передати владу більш передбачуваному наступникові, здатному укласти мир з опозицією і приєднатися до антитерористичної коаліції на чолі зі США в боротьбі з ІДІЛ. США також хочуть бачити в лавах своєї коаліції РФ, яка цікава їм як військово-політичний партнер для боротьби з радикальними ісламістами.

Рекс Тіллерсон розраховував схилити Кремль до співпраці з Білим домом в американських інтересах, а не до конфронтації. Тіллерсон вів переговори з Лавровим не тільки від імені США, а де-факто й від імені всього Заходу, оскільки ракетні удари Америки по сирійському аеродрому підтримали європейські партнери по НАТО.

Новини за темою

Американські політики демонстрували свою негативну позицію щодо Башара Асада напередодні візиту Рекса Тіллерсона до Москви, щоб дати зрозуміти Росії відсутність будь-яких варіантів збереження сирійського диктатора в президентському кріслі. Президент Дональд Трамп назвав свого сирійського колегу "твариною" і "злою людиною", яку підтримує Володимир Путін. На його думку, підтримка Асада погано закінчиться для Росії. З вуст постійного представника США в ООН Ніккі Хейлі пролунала заява про те, що усунення Башара Асада з поста президента Сирії стає пріоритетом США. Далі за всіх у критиці сирійського президента пішов прес-секретар Білого дому Шон Спайсер. Він порівняв Башара Асада з Адольфом Гітлером і підкреслив, що, підтримуючи сирійського президента, Росія приєдналася до "недолугих" держав, таких як Сирія, Іран і Північна Корея.

Спільні інтереси, але маса розбіжностей

Московський аеропорт "Внуково" зустрів держсекретаря Рекса Тіллерсона густим димом від палаючої трави. Немов нагадування про знищений військовий аеродром Шайрат. Переговори обійшлися без погроз про посилення антиросійських санкцій. Чиновники підтвердили обопільну зацікавленість у боротьбі з міжнародним тероризмом, у врегулюванні сирійської кризи і конфліктів у Ємені, Лівії, Афганістані, Палестині та Україні, а також у вирішенні північнокорейської проблеми. Сторони домовилися створити спеціальну комісію для налагодження відносин. Однак, судячи з відповідей на запитання журналістів після переговорів, Рекс Тіллерсон і російські чиновники не досягли згоди зі спірних питань в Сирії.

Держсекретар Рекс Тіллерсон відповідав на запитання преси ухильно і досить стисло. Але суть позиції США щодо Сирії була незмінною. Ракетні обстріли території військового аеродрому Шайрат були вимушеним заходом, а в президента Сирії Башара Асада немає політичного майбутнього. Тіллерсон переконаний, що хімічна атака в місті Хан-Шейхун — це спланована військова операція режиму президента Башара Асада. Напередодні переговорів держсекретар заявив, що РФ повинна або співпрацювати з Заходом, щоб "полегшити страждання сирійського народу", або підтримувати президента Башара Асада і взаємодіяти з Іраном і терористичною організацією "Хезболла", що, на думку дипломата, не буде відповідати довгостроковим інтересам Росії.

Новини за темою

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров навів жорсткі контраргументи під час прес-конференції. Він закликав США не ставити Росії умови в дусі "ви з нами або проти нас", більше не піддавати обстрілу територію Сирії та не чинити тиск на президента Башара Асада. Міністр переконаний, що повалення Башара Асада не стане ключем до вирішення сирійського конфлікту, і підкреслив, що нібито "одержимість" США в зміні "диктаторів" в Югославії, Іраку та Лівії призвела до дестабілізації ситуації в цих країнах. Не забув російський дипломат згадати, що Росія виступає за колективні дії у міжнародних відносинах, в тому числі за створення "широкого антитерористичного фронту", а не за "замкнуті альянси" або "мезальянси". На думку Сергія Лаврова, антитерористична коаліція на чолі з США недостатньо ефективно бореться з ІДІЛ у Сирії, поблажливо ставиться до терористичної організації Джабхат ан-Нусра і може використовувати ісламістів для повалення президента Башара Асада. Голова російського МЗС відмовився визнати відповідальність сирійської влади за застосування хімічної зброї та зажадав здійснити неупереджене розслідування" з цього питання.

Масла у вогонь підлив Володимир Путін. Російський президент зробив кілька жорстких заяв на адресу США. Володимир Путін переконаний, що з приходом до влади в США Дональда Трампа російсько-американські відносини погіршилися. На його думку, хімічна атака на місто Хан-Шейхун є заздалегідь підготовленою провокацією противників президента Башара Асада. Нинішні дії США в Сирії Володимир Путін порівняв з підготовкою до збройної інтервенції в Ірак в 2003 р. для повалення режиму президента Саддама Хуссейна. Тоді США доводили наявність в Іраку зброї масового знищення, яку так і не було виявлено в ході військової операції. На думку Володимира Путіна, Росії буде готова повернутися до дотримання меморандуму про запобігання інцидентів у Сирії, у разі якщо США підтвердять мету боротьби з тероризмом. Мабуть, це означає збереження Башара Асада при владі в Сирії.

Поведінка Росії не підлягає корекції

Судячи з усього, Росія збирається продовжувати грати в сирійському конфлікті та на міжнародній арені в цілому за власними правилами, ігноруючи інтереси США. Співпраця в боротьбі з ІДІЛ є можливою лише за умови створення нової коаліції, де роль першої скрипки буде грати не тільки США і НАТО, а й Росія. Російські політики бравують після того, як США продемонстрували силу в Сирії.

Новини за темою

Росії не вигідно прибирати Башара Асада з політичної арени Сирії. Чинний сирійський президент — єдиний близькосхідний політик, який обслуговує інтереси Росії і дав можливість російським військовим створити бази на території своєї країни. Башар Асад блокує реалізацію проекту Катарського газопроводу. Цей трубопровід ще до початку військового конфлікту планувалось прокласти з Катару по території Сирії і Туреччини для експорту природного газу з родовищ Перської затоки в ЄС. У цьому випадку у РФ з'явився б конкурент на газовому ринку Європи, а частка експорту своїх енергоносіїв скоротилася б. Євросоюз продовжує залишатися основним споживачем російського блакитного палива – основної статті поповнення скарбниці Кремля.

Новини за темою

Здачу Башара Асада не зрозуміють в Ірані, для якого сирійський президент — давній союзник. Росія сприймає Іран і Сирію як точки опори для зміцнення своїх позицій на Близькому і Середньому Сході і витіснення впливу США з регіону.

Держсекретар США Рекс Тіллерсон і російське керівництво поговорили про все і ні про що. Якщо після проведених переговорів лінія поведінки Росії не зміниться, США доведеться посилити антиросійські санкції. В іншому випадку Кремль не буде рахуватися з Адміністрацією президента Дональда Трампа, як ігнорував заклики екс-президента Барака Обами до миру в Україні та Сирії.

Кухалейшвілі Георгій,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>