banner banner banner banner

Візові питання: Що змінилося в правилах подачі документів на "шенген"

Головна зміна для громадян України, починаючи з 23 червня 2015 року, полягає в тому, що всі заявники повинні будуть з'явитися особисто в консульство, щоб надати свої біометричні дані

Візові питання: Що змінилося в правилах подачі документів на "шенген"
Фото з відкритих джерел

112.ua

Редакційний блог

Головна зміна для громадян України, починаючи з 23 червня 2015 року, полягає в тому, що всі заявники повинні будуть з'явитися особисто в консульство, щоб надати свої біометричні дані

Передрук статті на Facebook-сторінці представництва ЄС в Україні:

23 червня 2015 року в Україні та інших країнах Східного партнерства країн Шенгенської зони запровадять Візову інформаційну систему (ВІС). Це відбувається в контексті світового процесу впровадження ВІС. Система вже працює в 16-і з 23-х регіонів світу; процес її впровадження почався в жовтні 2011 року. До кінця листопада 2015 року до системи ВІС будуть приєднані всі консульства країн-учасниць Шенгенського простору у всьому світі.

Головна зміна для громадян України, починаючи з 23 червня 2015 року, полягає в тому, що всі заявники повинні будуть з'явитися особисто в консульство, щоб надати свої біометричні дані (відбитки пальців і цифрову фотографію). Це проста і нескладна процедура. Вона стосується зокрема заявок на короткострокові шенгенські візи (з максимальним дозволом на перебування протягом 90 днів з кожних 180 днів).

Для всіх наступних заяв на отримання візи, які будуть подаватися протягом 5 років після цієї процедури, відбитки пальців заявника будуть копіюватися з інформації, яка міститься в системі ВІС з попередньої заявки. Іншими словами, відбитки пальців надаються на період у 5 років, і залишаються дійсні для кожної наступної заявки на Шенгенську візу протягом 5-річного періоду (наприклад, заявки на довгострокову багаторазову візу).

Виключення із зобов'язання надавати відбитки пальців торкаються наступних категорій:

Діти, віком до 12 років;

Особи, у яких фізично неможливо взяти відбитки пальців;

Глави держав і члени національних урядів (а також члени їхніх офіційних делегацій та їхні подружжя), якщо вони подорожують з офіційними цілями.

На практиці це означає, що ваш перший особистий візит у консульство країни-учасниці Шенгенської зони після 23 червня 2015 року буде довшим на кілька хвилин. Цей час потрібен для того, щоб ви могли надати свої персональні біометричні дані. Всі інші процедури (зокрема візовий збір, аплікаційні форми), залишаються без змін.

Новини за темою

Проте необхідність впровадження нової системи може призвести до потенційного ускладнення процесу подачі заявки на візу через перевантаження на початку цього процесу. Заявники повинні пам'ятати про це.

Мета цього всесвітнього процесу впровадження системи ВІС полягає в тому, щоб краще захистити заявників від крадіжки їх ідентичності і перешкоджати шахрайству з документами та торгівлі візами. Наприклад, взяття відбитків пальців широко використовується всередині ЄС для того, щоб підняти рівень безпеки документів (посвідчення особи, паспорти тощо). Використання біометричних даних для підтвердження особи людини, що має візу, веде до більш точної, швидкої і безпечної перевірки на кордоні.

Відповіді на часті питання:

П: Чи залишаються дійсними візи, видані до 23 червня 2015 року?

В: Так, вони залишаються дійсними.

П: Якщо у мене вже є біометричний паспорт, чи зобов'язаний я також надати свої відбитки пальців?

В: Так, власники біометричних паспортів, які будуть подавати заяву вперше, теж повинні будуть прийти до консульства особисто після 23 червня, щоб подати заяву на отримання короткострокової Шенгенської візи.

Взагалі, існують дві різні непов'язані між собою системи зберігання біометричних даних. Біометричні паспорти з відбитками пальців власника видаються українськими органами влади. А ось системою ВІС управляє не українська влада, а органи влади країн Шенгенського простору, які не мають ніякого доступу до даних, що зберігаються на чіпах українських біометричних паспортів.

П: Призведуть процедури ВІС до підвищення плати за візу?

В: Ні, плата за візу залишиться такою ж, як зараз.

П: Чи означає ця нова вимога, що українські заявники на візу зіткнуться з новими бар'єрами? Не спрямована вона проти українських громадян?

В: Ні, зовсім ні. Ця новація спрямована на те, щоб зробити весь процес більш безпечним. Відбитки пальців будуть брати тільки в перший раз, і ця інформація буде використовуватися протягом 5 років для оформлення кожної наступної візи.

Новини за темою

Ті ж вимоги і процедури скоро будуть стосуватися всіх заявників по всьому світу. Ставлення до громадян України є таким же, як і ставлення до будь-яких іншим громадян по всьому світу.

П: Чи означає це, що безвізовий режим для України відкладається?

В: Ні, не значить. Ці два процеси між собою не пов'язані. Введення біометрики є процесом, що відбувається в усьому світі, а лібералізація візового режиму відбувається між ЄС і Україною. Цей процес спирається на певні досягнення, тобто, як тільки Україна виконає всі свої зобов'язання, буде запроваджено безвізовий режим для громадян України, які мають біометричні паспорти.

П: Що буде з візовими заявками тих людей, які з різних причин відмовляться надавати відбитки пальців?

В: На жаль, у випадку відмови надати біометричні дані, такі громадяни не отримають Шенгенську візу. Однак є низка  категорій громадян, які не повинні надавати свої біометричні дані:

• Діти віком до 12 років;
• Особи, у яких неможливо фізично взяти відбитки;
• Глави держав і члени національних урядів (а також члени їхніх офіційних делегацій та їхні подружжя), якщо вони подорожують з офіційним візитом.

П: Є додаткова порада для громадян, які подають документи на отримання Шенгенської візи перед введенням ВІС?

В: Мандрівники, які планують подати документи на отримання Шенгенської візи в червні, повинні звернути увагу на те, що за кілька днів до 23 червня деякі консульства країн-членів Шенгенського простору можуть бути зачинені і/або обмежити збір документів від заявників у зв'язку з проведенням робіт з установки нової системи.

Якщо ви плануєте подорож на кінець червня/початок липня, будь ласка, спробуйте подати ваші документи на кілька тижнів раніше.

Консульства та візові центри повинні будуть провести навчання власного персоналу, налаштувати й освоїти нові робочі процедури. Для цих цілей їм, можливо, потрібно буде додатковий час.

П: Якою буде роль візових центрів?

В: Їхня роль залишиться незмінною. Наприклад, вони будуть допомагати консульствам країн-членів Шенгенського простору, які з ними працюють, на підготовчій стадії подачі візової заявки. Ці центри також будуть оснащені відповідними електронними пристроями для збору біометричних даних, які далі будуть відправлятися безпосередньо до консульства відповідної країни Шенгенської зони і зберігатися в базі даних ВІС.

П: Чи збережеться можливість подати документи на отримання Шенгенської візи через сертифіковані туристичні агентства?

В: Вперше після 23 червня заявники повинні будуть прийти особисто в консульство (або візовий центр) для надання своїх біометричних даних. Подальша подача документів на отримання Шенгенської візи в межах 5-и років може бути здійснена через туристичні агентства.

Біометричні дані візового заявника не можуть бути зібрані комерційними посередниками (наприклад, туристичними агентствами).

П: Яким чином мої біометричні дані залишаються захищеними у ВІС?

В: Строгі правила захисту персональних даних визначені правовими нормами, пов'язаними з функціонуванням ВІС. Вони також контролюються відповідними національними та європейськими органами влади щодо захисту даних.

Персональні дані заявника зберігаються у ВІС протягом максимум 5 років з дати закінчення строку дії виданої візи, або з нової дати завершення строку дії виданої візи, якщо її дія була продовжена, або з дати прийняття негативної відповіді з візової заяви відповідними органами влади.

Новини за темою

Будь-яка особа має право отримати інформацію про своїх даних у ВІС від держави-учасника Шенгенського простору, яка внесла ці дані в систему. Будь-яка особа також може вимагати, щоб пов'язані з нею неточні дані були виправлені, а дані, зібрані незаконним шляхом, були видалені.

У кожній країні, що входить в Шенгенський простір, державні компетентні органи здійснюють незалежний контроль обробки персональних даних, які внесені в ВІС цією країною.

Європейський інспектор із захисту даних здійснює контроль за процесом обробки даних органами управління ВІС.

П: Хто буде мати доступ до ВІС?

В: Органи влади країн-членів Шенгенського простору, які відповідають за видачу віз, прикордонний та імміграційний контроль і процедури надання притулку мають прямий доступ до даних, що зберігаються у ВІС.

Як правило, дані з ВІС не можуть бути передані третім країнам або міжнародним організаціям.

З 1 вересня 2013 року правоохоронні органи країн-членів Шенгенського простору можуть попросити доступ до даних ВІС, у відповідності з дуже суворими правовими умовами і метою попередження, виявлення, розслідування терористичних та інших серйозних кримінальних злочинів. Для цих же цілей доступ до ВІС буде й у Європолу.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>