banner banner banner

Військовий парад у Києві: Як це було

У Києві на Хрещатику відбувся військовий парад до 26-ї річниці незалежності України. Військовики задоволені, кажуть все, що задумували, втілили: військовим частинам було присвоєно почесні найменування, також вперше була представлена церемоніальна форма одягу з елементами військових підрозділів УНР. Уперше в історії незалежної України на параді був присутній очільник Пентагону. Крім того, були міністри оборони вісьмох інших країн, а по Хрещатику пройшли парадні розрахунки військових країн-союзників. Щоправда, не обійшлося і без невеличкої "зради": на багатьох глядачів, які попри погоду і транспортні проблеми в центрі столиці все ж дісталися Хрещатика, чекали величезні черги біля рамок металошукачів. Дехто так і не потрапив на парад.

Військовий парад у Києві: Як це було
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

У Києві на Хрещатику відбувся військовий парад до 26-ї річниці незалежності України. Військовики задоволені, кажуть все, що задумували, втілили: військовим частинам було присвоєно почесні найменування, також вперше була представлена церемоніальна форма одягу з елементами військових підрозділів УНР. Уперше в історії незалежної України на параді був присутній очільник Пентагону. Крім того, були міністри оборони вісьмох інших країн, а по Хрещатику пройшли парадні розрахунки військових країн-союзників. Щоправда, не обійшлося і без невеличкої "зради": на багатьох глядачів, які попри погоду і транспортні проблеми в центрі столиці все ж дісталися Хрещатика, чекали величезні черги біля рамок металошукачів. Дехто так і не потрапив на парад.

Напередодні військового параду, присвяченого 26-й річниці Незалежності України, в Києві був перекритий практично весь центр. Також були закриті на вхід і вихід станції метро "Хрещатик" і "Майдан Незалежності". Добиратися в центр, щоб подивитися парад наживо, було непросто. Ще й погода підкачала. Але, забігаючи наперед, скажемо, що дві тисячі людей таки отримали змогу спостерігати за урочистими заходами.

Новини за темою

В Адміністрації президента перед заходом повідомили, що журналістів у зону проведення параду пропускатимуть з боку вулиці Грінченка. Від метро "Лук'янівка" логічно було спробувати дістатися туди на тролейбусі №18, але всім, хто входив у салон, кондуктор повідомляв, що тролейбус їде тільки до Повітрофлотського мосту і там повертає: жоден тролейбус у таку ранню годину в напрямку Майдану не йшов. Довелося йти пішки.

Перші кордони поліцейських можна було побачити вже на Великій Житомирській, сам же Майдан з боку Грінченка був оточений повністю. Тут були встановлені дві рамки металошукачів – одна, через яку пропускали глядачів, інша для журналістів. До обох тяглася довга черга. Після металошукача чоловіки в ділових костюмах і з бейджами організаторів також перевіряли вміст сумок. А біля рамки, через яку пропускали звичайних глядачів, сидів навчений пес.

112.ua

Склалося враження, що не всі співробітники поліції були вповні поінформовані про точну схему розташування пунктів пропуску та їхні категорії. Принаймні кореспондента 112.ua, перед тим як він знайшов потрібний вхід, кілька поліцейських переконували, що "без спеціальної перепустки не пройти". У той же час на потрібному вході, як виявилося, були сформовані прес-службою Адміністрації президента списки. Тих же, хто стояв у черзі до входу для ЗМІ (зокрема, разом з кореспондентом 112.ua у черзі стояло кілька військовиків і іноземець зі спеціальними запрошеннями), через рамку не пропустили, а відправили на вхід на Інститутську.

112.ua

112.ua

Зазначимо, що про черги на металодетектор пишуть і користувачі соцмереж. "Захотів піти на парад на День Незалежності. Черга 200 метрів через металодетектор. По Інститутській взагалі не пройдеш без запрошення", - написав у Facebook користувач Руслан Гой.

112.ua

Нацполіція на офіційному сайті розмістила звернення до киян, в якому попросила з розумінням поставитися до посилених заходів безпеки на День Незалежності. "У період загострення терористичної загрози ці заходи – необхідність і вимога часу", - наводять в повідомленні слова начальника Головного управління Нацполіції в Києві Андрія Крищенка. Загалом до заходів щодо убезпечення киян було залучено 4,4 тис. співробітників поліції і військовослужбовців.

В зоні, яка на параді була виділена для журналістів, особливо не розгулятися. Вона обмежувалася частиною Майдану від Головпоштамту до Будинку профспілок, причому концентрація чоловіків у ділових костюмах з бейджами навіть перевищувала кількість журналістів. Обмежувалася зона ЗМІ пішохідної частини Хрещатика, перейти на іншу сторону було неможливо. Вхід у підземний перехід також охороняли поліцейські.

112.ua

Для журналістів, фотографів і відеооператорів спорудили два дерев'яних помости по обидві сторони від військового оркестру та хору. ВІП-площа із помостом для головнокомандувача, президента України Петра Порошенка розташовувалася на іншому боці Хрещатика. Розгледіти тих, хто там перебував, було дуже і дуже непростим завданням. ВІП-гості параду мали сидячі місця. Гострозорі журналісти впізнавали на іншому боці знайомі обличчя і радісно ділилися своїми спостереженнями з колегами: "Ляшко! Ющенко приїхав!"

112.ua

На ВІП-боці параду були три президенти України, мер Києва Віталій Кличко, посол США в Україні Марі Йованович, міністр охорони здоров'я Уляна Супрун, голова комітету ВР з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар, депутати фракції "Радикальної партії" з лідером Олегом Ляшко, голова РНБО Олександр Турчинов та багато інших відомих людей. На параді був і спеціальний представник США по Україні Курт Волкер.

Варто відзначити, що з журналістських помостів, на яких все ж було затісно, можна було бодай непогано бачити все, що відбувалося на урочистому заході, в тому числі і проходження вояків. Звичайним гостям параду пощастило набагато менше, і багато глядачів скаржилися, що взагалі нічого не побачили. "Що стосується глядачів параду, то безумовно, на майбутнє потрібно продумувати питання їхньої зручності: або трибуни, або сходи робити, для того щоб люди краще бачили. Я чув інтерв'ю глядачів, які показали телеканали: деякі люди скаржилися, що їм нічого не вдалося побачити", - сказав 112.ua генерал Ігор Романенко.

112.ua

"На самому параді ми очікувано нічого не побачили", - написав у Facebook і командир роти в 39-му окремому мотопехотному батальйоні Роман Кулик.

Кулик зазначив, що незважаючи на це, "на Прорізній сталася вкрай приємна несподіванка". Справді, після параду глядачі змогли побачити там всі "коробки" з союзниками, які йшли в бік автобусів. Одним з найбільш емоційних моментів параду була реакція людей: вони плескали проходженню кожної з колон, фільмували військовослужбовців на мобільні телефони.

Генерал Романенко підкреслив важливість участі іноземних парадних військових розрахунків у параді. "І те, що дев'ять міністрів оборони інших країн брали участь – це дуже важливо і є демонстрацією великої підтримки і нашої єдності з союзниками. Нам така підтримка потрібна, безумовно", - сказав він 112.ua.

Начальник Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ генерал-майор Олег Грунтковський підкреслив, що на цьогорічному параді в Україні вперше (за всю історію незалежності, - ред.) брав участь міністр оборони США, глава Пентагону Джеймс Меттіс. "Це свідчить про те, що ми не самотні у своїй боротьбі за Незалежність. Нам допомагають нам довіряють і нас підтримують", - сказав 112.ua Грунтовський.

Цікаво, що протягом всього заходу генпрокурор Юрій Луценко щось активно розповідав голові Пентагону, при цьому жестикулюючи. Луценко не припиняв говорити навіть під час виступу Петра Порошенка. Замовк тільки під час хвилини пам'яті за загиблими в АТО. А от голова РНБО Олександр Турчинов, що стояв поруч з ними на помості, залишався спокійним. Причину товариськості генпрокурора вже пояснила його прес-секретар Лариса Сарган. Вона написала, що Луценкові довелося працювати перекладачем для міністра Меттіса на параді.

Загалом військовий парад пройшов успішно, і все, що було задумано, вдалося здійснити, сказав 112.ua генерал-майор Олег Грунтовський: "Піднесений настрій не тільки в учасників та глядачів, а й у всього українського народу. Все, що було задумано, все збулося, відбулося. Ті тренування, які проводилися протягом довгого часу, дали дуже хороший результат. Всі, хто був заявлений з військових підрозділів, всі були".

На параді, як і було обіцяно напередодні, була вперше представлена церемоніальна форма одягу з елементами військових підрозділів УНР. Президент Петро Порошенко присвоїв почесні найменування військовим частинам і вручив прапори.

На питання, чи задоволений парадом головнокомандувач, Грунтковський відповів: "Я з ним не спілкувався, але з тієї реакції, яку я бачив на його обличчі, коли міністр (оборони, - ред.) привітав види Збройних сил і ветеранів АТО, я думаю, що задоволений".

До слова, привітання вояків Степаном Полтораком викликало бурю негативу в соцмережах: користувачі обурені тим, що міністр оборони, звертаючись до українських військовослужбовців, вжив слово "товариші".

Напередодні параду в суспільстві була принципова дискусія про те, чи потрібно його проводити, каже генерал Романенко: "І апологети "русского мира" наполягали на тому, що це бенкет під час чуми. Але успішно проведений нинішній парад став підтвердженням того, що це треба було робити". Романенко наголосив, що парад було проведено успішно. "Окремо хочу відзначити, що важливо: після параду була віддана данина поваги нашим загиблим воїнам-українцям ... І було підкреслено, що ми ніколи цього не забудемо і нікому не пробачимо... І відштовхнемося від того, щоб будувати своє майбутнє. А для того, щоб майбутнє було у нашого народу і держави, їх потрібно захищати, зміцнювати обороноздатність", - сказав Ігор Романенко.

112.ua

Також він зазначив, що ідея представити військову техніку статичною експозицією виявилася вдалою і виправдала себе. "Я ще вчора о 22:00 заздалегідь приїхав на Хрещатик – походив по виставці військової техніки. Дуже важливо, що назва цієї виставки "Сила нескорених". Так от, відповідаючи на питання, чи потрібно все це було. Я бачив багато людей і вчора, і сьогодні після параду на виставці техніки, з дітьми, цілими сім'ями - підійти було не можна. І ця ідея представити техніку статично, не проганяючи її, виправдала себе. Важливо, що з 67 одиниць представленої техніки, 25 – це українська техніка. Це і "Оплот", і "Тритон", і "Козак" та багато іншого", - розповів 112.ua генерал Ігор Романенко.

112.ua

Після параду соцмережі зарясніли фотографіями з місця подій. Активно публікують світлини депутати і чиновники.

Facebook Ирины Геращенко

Схоже, парад всім сподобався. Черги і негода дещо зіпсували його, втім, атмосфера на головній вулиці столиці й добра компанія не дали нікому замерзнути.

112.ua

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>