Воєнний стан: Що чекає на економіку України?

Всім відомо, що "гроші люблять тишу", а запроваджений воєнний стан зовсім ніяк не асоціюється з "тишею" та "спокоєм". Економіка швидко реагує на будь-які зміни в політичних процесах, особливо тих, які сильно змінюють бізнес-можливості та прийняті правила гри

Воєнний стан: Що чекає на економіку України?
Униан

Юрій Григоренко

Журналіст

Всім відомо, що "гроші люблять тишу", а запроваджений воєнний стан зовсім ніяк не асоціюється з "тишею" та "спокоєм". Економіка швидко реагує на будь-які зміни в політичних процесах, особливо тих, які сильно змінюють бізнес-можливості та прийняті правила гри

В Україні вперше в історії було оголошено воєнний стан (ВС). Хоча теоретично все було зрозуміло з пунктів законодавства, що регулює всі процедури, але фактично мало хто розумів, як це буде реалізовано на практиці. Спочатку сам факт можливого оголошення ВС сприймався всіма швидше емоційно, але надалі все більше обговорювалося питання – а що дасть оголошення воєнного стану? Як не втратити те мінімальне і крихке економічне зростання і всю економіку в цілому?

Новини за темою

Всю складність і непередбачуваність ситуації було видно вже з першої реакції фінансового ринку. Незважаючи на традиційну для кризових ситуацій заяву НБУ, мовляв, банківській системі нічого не загрожує, але курс гривня/долар тут же в понеділок знизився (на міжбанку знизився на 15 копійок до 27,895 грн/дол., а довідковий курс впав на 9 копійок – до 27,8942 грн/дол.), а світові фінансові ринки відреагували зростанням прибутковості державних цінних паперів і падінням курсу акцій українських емітентів. Це, звичайно, не паніка, але ринки явно були напружені в умовах незрозумілості результату голосування в Раді.

Як результат – оголошення ВС в урізаному форматі (за термінами, за територією, за обмеженням) менш болісно буде сприйнято економікою, але без наслідків і реакції не мине – сумніви вже посіяно в головах бізнесменів і бізнес-розрахунках.

Що кажуть експерти про вплив ВС у його нинішньому вигляді на українську економіку?

Олексій Дорошенко, директор української Асоціації постачальників торговельних мереж

Біржі та індекси часто відображають очікування, тобто реагують ще до певної події. У нас сталося те ж саме, і в понеділок в деяких обмінниках курс доходив до 29 грн/дол. і вище. Якщо курс не відкатить назад, то постачальники будуть закладати у свої розрахунки курс 30-30,5 грн/дол. При негативному сценарії це загрожує зростанням цін на 6-8% і, можливо, скороченням поставок. Це торкнеться, насамперед, товарів першої необхідності, тобто найбільше постраждають соціально незахищені верстви населення. Гірше всього, якщо через брак валюти українські компанії не зможуть оплачувати свої зовнішньоекономічні контракти. При сприятливому розвитку подій курс відкотиться назад, і це буде – "переляк одного дня".

Артем Ковбель, партнер компанії Kreston GCG

Введення воєнного стану – навіть загроза його введення – завжди стимулює паніку. Серед населення, серед бізнесу. Паніка ланцюговою реакцією викликає відразу кілька факторів.

Новини за темою

Перш за все, зростання курсу долара. Наша ненадійна банківська система привчила людей за будь-якої, навіть незначної кризи, відразу ж знімати гроші з рахунків, переводити все в долар. Це прискорює девальвацію гривні. Якщо ще минулого тижня ми мали всі шанси зустріти Новий рік із доларом по 28, то зараз ситуація вже не та. Долар почав дорожчати ще вчора, поки що рахунок йде на копійки, але цим точно не обмежиться.  

Зростання долара також провокує зростання цін в країні, у першу чергу на найбільш ключові товари – крупи, хліб, медикаменти.

Акції українських компаній ще вчора просіли в ціні (на 1-2% в середньому) тільки на чутках про введення військового стану. І буде падати далі. Інвестори, ймовірно, будуть масово виводити гроші з України, що додатково вдарить по курсу гривні. І, звичайно ж, інвестиційна привабливість України теж сильно постраждає. Вкладати в країну, що перебуває в умовах воєнного стану, ніхто не буде – дуже небезпечно. Котирування єврооблігацій України вже різко впали в ціні. Вранці в понеділок вартість євробондів України-32 знизилася на 1,295% – до 80,043% номіналу, Україна-24 – на 1,177%, до 90,158% номіналу, Україна-25 – на 1,158%, до 88,427% номіналу.

У компаній Вінницької, Одеської та інших областей, де діє воєнний стан, можуть виникнути певні труднощі. Справа в тому, що в умовах воєнного стану президент отримує майже необмежену владу і зможе закривати кордони за бажанням або скасовувати конституційні права населення. Порошенко пообіцяв цього не робити, але якщо все ж вирішить (наприклад, щоб девальвувати рубль своїх політичних опонентів перед виборами) – збої в роботі різних компаній гарантовані.

Нарешті, під питанням співпраця з МВФ. Представники останнього прямо не говорили, що кредит не буде надано Україні. Але і не стверджували протилежне. Швидше за все, МВФ займе вичікувальну позицію. Мінімум – до завершення дії воєнного стану, максимум – до президентсько-парламентських виборів. І тільки після цього буде прийматися рішення про те, коли і скільки давати грошей Україні.

Артем Афян, адвокат, керуючий партнер АТ Juscutum

Введення воєнного стану в окремих областях України може бути використано багатьма контрагентами як ситуація форс-мажору. Це означає, що невиплата орендної плати, непроведення поставок, які були заплановані, і інші невиконання зобов'язань можуть відбуватися з посиланням на форс-мажор, як на вагому підставу. Все, що раніше було порушенням, воєнний стан дозволяє списати на форс-мажор. У таких умовах існує досить високий ризик розбалансування економічного життя країни. Передбачити наслідки складно, наприклад, частина підприємств перестануть виконувати свої зобов'язання, змусити їх зробити це через суд буде важко через форс-мажор. В цілому це створює серйозні труднощі економіці країни.

Воєнний стан є дуже тривожним сигналом для іноземних інвесторів. Це суттєвий поштовх до відтоку капіталу і кваліфікованої робочої сили з України. Під впливом воєнного стану можуть опинитися і банки країни. Однак в Україні досить жорстке валютне регулювання, тому поки не передбачається будь-яких конкретних дій у банківській системі.

Віктор Шулик, директор департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating

26 листопада спостерігалися панічні настрої на валютному і фондовому ринку через невизначеність щодо того, яка частина норм Закону № 389-VIII буде застосована. Затвердження документа у поточній редакції є компромісною – найбільш "м'якою" формою, яка відрізняється від початкового варіанта, опублікованого на офіційному сайті президента. Значного обмеження ділової активності в зв'язку з цим фактом влада не обіцяла.

При цьому режим воєнного стану (навіть без ескалації конфлікту) може:

– відкласти створення 45 ОТГ в окремих регіонах, де перші вибори намічені на 23.12.2018;

– збільшити кількість порушень виконання фінансових і договірних (комерційних) зобов'язань з боку господарюючих суб'єктів, зареєстрованих у регіонах, в яких запроваджується воєнний стан;

– привести до перерозподілу бюджетних коштів на користь окремих секторів економіки (в ручному режимі);

– негативно позначитися на інвестиційній привабливості.

Незважаючи на те, що норми Закону "Про правовий статус режиму воєнного стану" будуть застосовані обмежено, сам факт їх застосування, а також можлива ескалація військового конфлікту можуть призвести до подальшого зниження інтересу до України з боку портфельних і стратегічних інвесторів. У таких умовах питання пошуку інвестора для української "газової труби" і цілої низки стратегічних підприємств може відкластися на невизначений термін.  

Юрій Григоренко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів