Військова база в Польщі: Трамп плює в обличчя Європі

Військова база в Польщі: Трамп плює в обличчя Європі
Дональд Трамп і Анджей Дуда Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

США опрацьовують можливість створення нової військової бази на території Польщі. Як повідомляє міністр оборони Польщі Маріуш Блащак, для цього вже створено польсько-американську робочу групу в рамках угоди з Пентагоном. На його думку, в Польщі достатньо місць, де можуть дислокуватися американські військовики. Розглядається постійна присутність бригади американських військовослужбовців (близько 3,2 тис. осіб). Про це вже говорили президент США Дональд Трамп і його польський колега Анджей Дуда під час недавньої зустрічі в Білому домі. Тоді польський президент не без іронії запропонував неформально називати американську базу "форт Трамп" і висловив намір виділити з держбюджету 2 млрд дол. на її облаштування. Опрацювання питання створення військової бази в Польщі збіглося зі щорічною 73-ю сесією Генеральної асамблеї ООН, на полях якої Трамп і Дуда зробили досить жорсткі заяви, що стосуються Європи, де перебуває 62 тис. американських військовиків.

Новини за темою

Американський президент заявив, що Німеччина стане повністю залежною від поставок енергоносіїв із Росії, якщо не змінить курс. Дуда заявив, що без суверенної Польщі Європа не буде справедливою і безпечною, і кожна країна має право на незалежність, якого її не можна позбавляти. Польський президент висловив занепокоєння щодо розміщення Росією оперативно-тактичних комплексів "Іскандер" поблизу кордонів Польщі в Калінінградській області (РФ), порушення територіальної цілісності України. Дуда підкреслив, що слабкі країни мають отримувати додаткові можливості, щоб дійти рівності. Складається враження, що лідер Польщі навів аргументи для постійної присутності американських вояків у його країні. Проте російська загроза – це лише привід для створення нової американської військової бази в Польщі, враховуючи те, що в сусідній Німеччині дислоковано 35 тис. американських військовослужбовців і розташовано 36 військових баз Армії США. Військова база в Польщі – це політичний жест Трампа, плювок в обличчя старій Європі, яка з ряду питань віддалилася від фарватеру зовнішньої політики США.

Російсько-іранський фактор

Не дивно, чому на сесії Генасамблеї ООН Трамп качалкою пройшовся по газових відносинах Росії та Німеччини. В американських республіканців складається враження, що ряд країн – членів ЄС проміняли солідарність зі США із зовнішньополітичних питань на російський природний газ та іранську нафту. Під час холодної війни Америка і Європа як партнери в НАТО дотримувалися загальної лінії в міжнародних відносинах. Європа була відомим гравцем і сприймала США як противагу СРСР. Залізна завіса впала. Часи змінилися. Незважаючи на агресію в Україні та Грузії, Росія не сприймається рядом західних країн, у тому числі Німеччиною, як реальна загроза їхній безпеці. Вони прагматично ставиться до Росії як до бізнес-партнера, ринку збуту і сировинної бази і готові не звертати увагу на геополітичні авантюри Кремля на пострадянському просторі. Це пояснює, чому європейські країни поєднують участь в антиросійських санкціях зі співпрацею з Москвою в газовій галузі.

Штати не поділяють сучасних реалій енергетичної політики ЄС. Частка російського природного газу становить 34% на ринку блакитного палива ЄС. Торік "Газпром" поставив до Європи 193,9 млрд куб. м природного газу. Заступник голови правління "Газпром" Олександр Медведєв вважає, що в 2018 р. постачання природного газу до європейських країн може досягти 200 млрд куб. м. Більше за всіх російського газу купує Німеччина, яка зацікавлена в реалізації проекту російського газопроводу "Північний потік – 2" та в збільшенні транзиту природного газу з Росії через свою територію. Генсек НАТО Єнс Столтенберг, який хоч і підтримує диверсифікацію напрямків постачання енергоресурсів до Європи, досить поблажливо ставитися до "Північного потоку – 2", вважаючи, що це не питання альянсу, а рішення окремих країн, незалежно від якого між усіма учасниками існує єдність.

Маршрут газопроводу "Північний потік-2" Аргументы и факты

Американці не можуть домогтися, щоб європейці більш активно заміщали блакитне паливо з Росії на американський скраплений природний газ. Частка США на європейському ринку скрапленого газу становить лише 4%, водночас основними постачальниками цього палива до ЄС залишаються Катар, Нігерія, Алжир. У 2017 р. країни – члени ЄС, у тому числі Іспанія, Франція, Італія, Бельгія, Португалія, Голландія, Греція, Литва, Польща, придбали 40,9 млрд куб. м зрідженого природного газу. Трамп зацікавлений у тому, щоб європейці імпортували більше природного газу із США, й обговорював це питання з головою Єврокомісії Жаном-Клодом Юнкером у липні цього року. Юнкер обіцяв побудувати 14 терміналів для прийому танкерів зі зрідженим газом. Однак "Північний потік – 2" ставить під сумнів доцільність цієї ініціативи. На думку глави австрійської нафтогазової компанії OMV (бере участь у реалізації "Північного потоку – -2") Райнера Зеле, російський трубопровідний газ обходиться Європі на 50% дешевше американського скрапленого природного газу. Крім того, в грудні минулого року Росія поставила до ЄС перший танкер зі зрідженим природним газом із заводу СПГ на Ямалі.

Новини за темою

Масла у вогонь американо-європейських протиріч додає те, що ЄС не підтримує вихід США з ядерної угоди з Іраном і відновлення санкцій проти ісламської республіки. США хочуть за допомогою санкцій домогтися від Ірану припинення ракетної програми і спонсорування терористичних організацій на Близькому Сході. Від листопада США планують обкласти санкціями нафтогазовий і фінансовий сектори Ірану, а також країни, які продовжать торгувати з іранськими контрагентами. Санкції не є вигідними для ЄС. Іран постачає 20% експортованої нафти до ЄС, який є другим за величиною торговельним партнером близькосхідної країни після Китаю. У 2016-17 рр. товарообіг ЄС та Ірану виріс з 258 млн до 21 млрд дол. В іранському питанні ЄС розділяє позицію Росії та Китаю, які виступають за збереження ядерної угоди.

Якщо дивитися на речі очима американських республіканців, то ЄС торгує з ключовим геополітичним супротивником США на Близькому Сході. Чашу терпіння США переповнила пропозиція верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріки Могеріні створити нову платіжну систему без участі США, яка дозволить здійснювати транзакції з іранськими компаніями в обхід американських санкцій. Держсекретар США Майк Помпео і радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон піддали критиці цю ідею. Незадовго після цього в Польщі організували робочу групу для створення американської військової бази. Пентагон дає зрозуміти Німеччині та іншим прихильникам енергетичного співробітництва з Росією та Іраном, що перегляне свої пріоритети в Європі та приділятиме менше уваги зміцненню обороноздатності тих країн, які купують російський природний газ, іранську нафту і не підтримують США на міжнародній арені.

Розплата за безпеку

Трамп дивується, що США витрачають великі суми грошей на підтримання безпеки в Європі, але європейські країни продовжують поповнювати казну Росії та Ірану, купуючи в них газ і нафту. У 2017 р. США витратили 3,4 млрд дол. на військову присутність в Європі в рамках Європейської ініціативи стримування. США активізують співробітництво з такими країнами, як Польща, Латвія, Литва, Естонія, які хочуть скоротити енергетичну залежність від Росії. На відміну від Німеччини, Польща зацікавлена у збільшенні обсягів імпорту американського скрапленого газу. Намір президента Дуди інвестувати в створення бази американці можуть піднести як приклад іншим країнам – членам НАТО, що треба збільшувати витрати на оборону. Велика частина країн – членів НАТО, в тому числі Німеччина, Франція, країни Бенілюксу, витрачають на оборону менш ніж 2% від ВВП, що викликає невдоволення республіканців.

Новини за темою

На прикладі Польщі Трамп демонструє намір захищати ті країни, які поділяють зовнішньополітичні пріоритети США. Він дає зрозуміти європейським партнерам у НАТО, що якщо вони не йтимуть у фарватері зовнішньої політики США, не збільшуватимуть витрати на оборону, то Пентагон рано чи пізно перестане гарантувати їх безпеку. Насамперед це стосується Німеччини, яка з часів закінчення Другої світової війни залишається бастіоном американських військовиків в Європі, плацдармом і перевалочним пунктом для здійснення військових операцій на Близькому Сході та в Африці. На території Німеччини сконцентровано розвинені військові бази, включаючи велику авіабазу Рамштайн, Європейське командування США в Штутгарті.

Після того як США вийшли з ядерної угоди з Іраном, канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що ЄС більше не варто покладатися на США у справі гарантування безпеки. Мовляв, німці роблять велику послугу США, надаючи свою територію під військові бази, і якщо доведеться, то готові самі за себе постояти. Трамп змушує німецького канцлера відповісти за свої слова і демонструє на прикладі Польщі готовність перевести американських військовиків із Німеччини до країн Центрально-Східної Європи. За умови бажання та інвестицій це можливо. У роки "холодної війни" на території польських регіонів Сілезія і Померанія дислокувалася Північна група військ СРСР чисельністю 300 тис. осіб. Радянські військовики мали свої склади, військові частини та іншу інфраструктуру. Питання лише в тому, що немає життєво важливої потреби в постійній присутності американських вояків у Польщі. У разі необхідності їх можна перекинути з Німеччини. Навряд чи американські військовики захочуть відмовлятися від добре облаштованої там за 60 років інфраструктури.

Новини за темою

Американська військова база має іміджеве значення для польської керівної партії "Закон і справедливість", яка перебуває в опалі в ЄС. Єврочиновники сприймають Польщу як країну-ізгой, яка не бажає дотримуватися загальних правил гри в ЄС, відмовляється розміщувати біженців-мусульман згідно з планом Єврокомісії. З ініціативи Єврокомісії розглядається можливість позбавлення Польщі права голосу в Європейській раді через небажання скасувати судову реформу, яка посилює вплив уряду на суди. Трамп дає потужний сигнал підтримки Польщі наперекір Європі. Оскільки американці хочуть розмістити свою військову базу в Польщі, значить вони сприймають її нарівні з такими впливовими країнами, як Німеччина, і визнають її винятковість в ЄС, альтернативний політичний курс. Трамп дає зрозуміти, що єврооптимісти на кшталт Меркель і Юнкера вичерпали ліміт довіри, і він буде зближуватися з консерваторами на кшталт Дуди.

Георгій Кухалейшвілі, політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>