banner banner banner banner

Війна 205 округу: Що треба знати про вибори в Чернігові

У Чернігові на окрузі № 205 у неділю, 26 липня, пройдуть довибори у Верховну Раду

Війна 205 округу: Що треба знати про вибори в Чернігові
Фото з відкритих джерел

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

У Чернігові на окрузі № 205 у неділю, 26 липня, пройдуть довибори у Верховну Раду

У березні 2015 року президент Петро Порошенко призначив народного депутата Валерія Куліча, обраного по чернігівському мажоритарному округу № 205, головою Чернігівської ОДА. Через півтора місяця, в травні, ВР проголосувала за дострокове припинення повноважень Куліча як народного обранця. В цей же день колишній заступник голови Дніпропетровської ОДА Геннадій Корбан написав на своїй сторінці в Facebook, що візьме участь у виборчій гонці на 205 окрузі в Чернігові. Так почалася, можливо, найбрудніша виборча кампанія в історії України.

Конкурс "сотня на місце"

На законодавчому рівні ЦВК призначила довибори в Чернігові 28 травня. Після цього розпочався прийом заявок кандидатів. І вже тут стався перший скандал. Відразу 127 (сто двадцять сім!) осіб зареєструвалися в ЦВК як кандидати в народні депутати по 205 округу. Така аномальна кількість кандидатів не характерна для українських виборів, але іноді все ж "проскакувала" в історії парламентських кампаній.

У минулому році під час парламентських виборів на цьому окрузі було зареєстровано 20 кандидатів. При цьому, у всіх округах Чернігівської обл. разом узятих зареєструвався 101 кандидат. В цілому ж, під час останніх парламентських виборів на один округ припадало в середньому 16 кандидатів. Рекордсменом серед округів був № 96 (Київська обл.) - 50 кандидатів.

Останню подібну аномально високу кількість кандидатів можна згадати на скандальному 94 окрузі Київської області під час повторних виборів народних депутатів 15 грудня 2013 р. Тоді ЦВК зареєструвала 85 кандидатів, правда 47 з них знялися з реєстрації до дня виборів.

Новини за темою

Як зазначають у Комітеті виборців України, кількість кандидатів на довиборах в Україні зазвичай не надто висока. "Приміром, на проміжних виборах народного депутата 2014 в Івано-Франківській обл. (ОВО № 83) було зареєстровано 13 кандидатів; в м. Севастополі в 2013 (ОВО № 224) - 23 кандидатів; під час повторних виборів народних депутатів 2013 в Миколаївській обл. (ОВО № 132) - 13 кандидатів, у Черкаській обл. (ОВО №194, ОВО № 197) - по 18 кандидатів", - пояснюють у КВУ.

Експерти пояснюють надмірне бажання деяких осіб стати народними депутатами можливістю збагатитися в ході виборчого процесу. "Зокрема, кандидати можуть продавати свої місця в дільничних виборчих комісіях на користь зацікавлених осіб, що прагнуть контролювати склад комісій", - кажуть у КВУ.

Ще один спосіб заробити – знятися з виборів, коли тебе "попросить" грошовитий кандидат. Наприклад, 14 липня ЦВК одним махом зняла з виборів відразу 36 кандидатів – чверть від зареєстрованих. І всіх за власним бажанням. Таким чином, до фінішу дійшов 91 кандидат. І лише 7 висунуті політичними партіями. Інші 84 – самовисуванці.

У громадянській організації "Опора" підрахували, що з 91 кандидата хоч якусь агітаційну діяльність на окрузі вели всього 17. Чим займалися інші 74 – можна тільки здогадуватися.

Боротьба важкоатлетів

Хоч у 205 окрузі і зареєстровані дев'ять десятків кандидатів, реально за мандат змагатимуться всього два – колишній заступник голови Дніпропетровської ОДА Геннадій Корбан і керівник Державного управління справами Сергій Березенко. Гостроти цій кампанії додають навіть не імена кандидатів-фаворитів, а тих, хто за ними стоїть. У Чернігові зіткнулися інтереси президента Петра Порошенка та екс-губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського. Після звільнення останнього з посади голови ОДА та низки атак влади на бізнес Коломойського відносини між ним і президентом не ладяться. Конфлікт проявляється у всіх сферах життя країни – від "Укрнафти" до Саакашвілі. І ось на виборах сторони зіткнулися чолами на нейтральній території. Сам мандат не настільки важливий, принципово інше. Програти - значить показати слабкість, чого не може собі дозволити ні Порошенко, ні Коломойський. При цьому першого це стосується в більшій мірі.

Сергій Березенко народився 11 квітня 1984 року в м. Вінниця, в сім'ї лікарів. Він – досить молодий політик, тим не менш, вже отримав досвід роботи на найвищих держпостах. З 1991 по 2001 рік Березенко навчався в Києво-Печерському фізико-математичному ліцеї № 171 "Лідер". У 2001 році, після закінчення школи, поступив в Національний університет Києво-Могилянська академія, де навчався на факультеті економічних наук. В 2005 році отримав ступінь бакалавра з економічної теорії і продовжив навчання за програмою спеціаліста економічної теорії.

Фото з відкритих джерел

У 2000 році Березенко увійшов до Оргкомітету з підготовки установчого з'їзду всеукраїнської громадської молодіжної організації Український Молодіжний Собор. З 2002 року - член Української республіканської партії Собор Анатолія Матвієнка. У цій партії Березенко у 18 років виявився неспроста. Справа в тому, що Анатолій Матвієнко доводиться йому рідним дядьком, має давні зв'язки з родиною Порошенка, а в минулому році навіть став народним депутатом від БПП.

З лютого 2005-го по липень 2006-го Березенко був головою молодіжного крила Українського Молодіжного Собору. В той же час був членом Центрального проводу партії, працював на посаді аналітика фондового ринку в ЗАТ "Тект-Брок", а пізніше - на посаді генерального директора ТОВ "Українська бурова компанія".

У 2006 році Березенко перейшов в більш перспективний політичний проект - "Блок Леоніда Черновецького", господар якого в той час вже обживався в кріслі мера Києва. Березенко очолив молодіжне крило Блоку, а з червня 2006 року (у 22 роки) став радником київського міського голови з питань сім'ї, молоді, спорту та туризму. Далі кар'єра молодого чиновника йшла тільки вгору. У вересні 2006-го він очолює Головне управління у справах сім'ї та молоді Київської міської державної адміністрації, обирається депутатом Київської міської ради п'ятого скликання (2006-2011 рр.) від фракції Черновецького.

Новини за темою

У часи президентства Януковича в кар'єрі Березенка настало тимчасове затишшя. Однак навесні 2014 року він потрапляє в команду Петра Порошенка, як пишуть українські ЗМІ, нібито за протекцією дядька. У команді майбутнього президента зазначили організаційні здібності Березенка і доручили підбір кадрів для роботи в окружних і дільничних виборчих комісіях. Вже після обрання Порошенка президентом, 10 червня 2014 року своїм указом він призначив Березенка на посаду керівника Державного управління справами. Як пишуть ЗМІ, Березенка відправили на вибори, щоб у Раді він став заступником голови фракції БПП Юрія Луценка і звалив на себе організаційну роботу у фракції.

Проте всі плани команді Порошенко зголосився сплутати член команди Коломойського Геннадій Корбан. Він також відомий організатор, саме на ньому лежала вся чорнова робота у Дніпровській ОДА.

Дамы и господа, кому интересно заработать! Мне позвонил Борис Филатов и поздравил с фактическим началом избирательной ...

Posted by Gennady Korban on 19 травня 2015 р.

Корбан народився 24 травня 1970 р. у Дніпропетровську. Під час розвалу СРСР працював брокером на Московській біржі "Центр союз" і Російській товарно-сировинній біржі. У 1992 р. заснував брокерську контору "Україна", з 1994 року - голова наглядової ради ВАТ ІК "Славутич-Капітал". З 2001 р. – на аналогічній посаді на "Південному гірничо-збагачувальному комбінаті". У 2005 р. увійшов у наглядову раду "Укрнафти", де істотну частку отримав Ігор Коломойський. Володіє компанією "Аксельрод Естейт". До 2014 року у Корбана була нерухомість і бізнес в Криму, однак самопроголошена влада півострова відібрала активи. Корбан завжди був непублічною персоною, однак після того, як у 2014 році увійшов в апарат Дніпропетровської ОДА, все змінилося. Тепер він активно роздає інтерв'ю, любить "вистрілити" гострим слівцем, і навіть завів сторінку в Facebook.

Фото з відкритих джерел

Корбан - міноритарний акціонер десятків українських підприємств. Щоб брати участь у зборах акціонерів, купує міноритарні пакети акцій компаній, в яких намічається корпоративний конфлікт. "Мої друзі жартують, що у мене 1% всієї України", — говорить він. Інвестує заощадження в іноземні блакитні фішки.

Вороги називають його "рейдером номер один" у державі. Корбана прославили найбільші корпоративні конфлікти. Досить згадати реприватизацію Нікопольського заводу феросплавів, коли він виступав на боці групи "Приват", борючись за повернення державі акцій, куплених компанією Віктора Пінчука. Наступною незабутньою справою Корбана став спір з російським бізнесменом Максимом Курочкіним навколо дніпропетровського ринку "Озерка". Був і ряд справ, пов'язаних з обленерго, які цікавили групу "Приват". Можна згадати і конфлікт навколо Кременчуцького сталеливарного заводу, де мажоритарні акціонери від групи "Приват" призначили нового керуючого підприємством на зборах акціонерів, з чим були не згодні міноритарії – від СКМ.

Компанія "Славутич-Реєстратор", головою наглядової ради якої є Корбан, веде реєстри власників багатьох підприємств найбільших бізнес-груп, включаючи групу "Приват". Компанія брала участь у більш ніж п'ятнадцяти корпоративних конфліктах.

Ось що пише про нього лояльний до дніпропетровського клану сайт "Цензор.НЕТ": "Навіть одна акція ставала достатньою підставою, щоб поставити "свого" директора або скликати термінове зібрання акціонерів, де поміняти структуру власності. Якщо не вдається так - можна знищити реєстр власників або завести паралельний. Якщо ж опоненти далі спираються - підключаються судові виконавці і бійці охоронних фірм. А коли між бізнесменом і кримінальним авторитетом Максом Курочкіним і групою "Приват" розгорнулася битва за дніпропетровський ринок "Озерка", загинули Курочкін і четверо його соратників. Корбан продумував і брав під контроль десятки підприємств. Більшість схем робив в інтересах друзів, найчастіше - Ігоря Коломойського".

Після кількох замахів Корбан їздить тільки в броньованих автомобілях. Колекціонує живопис. На створення колекції модерністів і сучасних художників, за його словами, витратив 50-60 млн дол. Більшу частину картин зберігає в Женеві. Не носить годинники. Віддає перевагу віскі Jack daniel's та італійській кухні.

Слово і діло

На тлі цих важковаговиків досить скромно виглядають імена інших кандидатів. Але якщо пробігтися по списку, можна помітити кілька відомих постатей. Наприклад, Олексій Дурнєв. Він – уродженець Маріуполя – був ведучим шоу про світські "тусовки" "Дурнєв+1", а також програми "Богиня Шопінгу". Прославився завдяки ряду провокацій проти політиків опозиції під час Євромайдану. Днями прийшов на прес-конференцію членів Радикальної партії в Чернігові, де був побитий депутатами нібито за намір влаштувати черговий скандал. Також "йде" в Раду його компаньйон, відомий у Мережі під псевдонімом KrusKrus блогер Олександр Барабошко. Він кілька тижнів навіть був радником у Міністерстві інформаційної політики України. А зараз разом з Дурнєвим влаштовує шоу в Чернігові, де й без цього не нудно.

В якості реальної альтернативи двом політичним важковаговикам можна згадати кандидата від "Демократичного альянсу" Ігоря Андрійченка, військовослужбовця 13-го батальйону територіальної оборони "Чернігів-1". Якщо в Києві це не дуже відоме ім'я, у Чернігові за нього восени проголосували 12,37% виборців. Він зайняв третє місце. За депутатський мандат у Чернігові побореться також і кандидат від "Самопомочі" Володимир Зуб, заступник директора в департаменті гуманітарної політики міськради Львова. За нього в місто на Десні приїжджали агітувати депутати від парламентської фракції "Самопомочі" на чолі з Олегом Березюком.

До речі, про Десну. В парламент як самовисуванець має намір потрапити начальник навчального центру ЗСУ "Десна", колишній командир 93-ї бригади Олег Микац, який брав участь в обороні донецького аеропорту. На минулих виборах Микац був кандидатом за списком "Правого сектору".

Крім того, був зареєстрований кандидатом у народні депутати Василь Крутчак – журналіст, кореспондент "Громадського TV". Є в списку кандидатів старший прокурор міста Києва Антон Усенко. Буде боротися за мандат і безпартійний водій-експедитор місцевої "Нової пошти" Андрій Герасименко, а також не один десяток безробітних.

Новини за темою

Слід відзначити наявність на окрузі кандидатів з дніпропетровською і київською прописками. Вони, мабуть, є технічними кандидатами Корбана і Березенка.

Кандидат від РПЛ знявся за власним бажанням, мабуть, на користь Корбана.

Скандальний округ

Довибори у Чернігові супроводжуються низкою скандалів. Зокрема, і Березенко, і Корбан звинувачують один одного у підкупі виборців. А 21 липня під час прес-конференції лідера Радикальної партії Олега Ляшка був побитий ще один кандидат у депутати, телеведучий Олексій Дурнєв. "Те, що нині відбувається у Чернігові – не вибори. Це паноптикум ганьби всього того мерзенного і брудного, що накопичилося в наших українських виборах за останнє двадцятиріччя. Пайки, договори, гроші, бійки, схеми, списки... повний набір чорних технологій", - написав у своєму Facebook міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Фото з відкритих джерел

Команда Коломойського до виборів в Чернігові сформувала нову партію – "УКРОП". Тепер борди і намети з символікою партії заполонили все місто. Не менше реклами і у Березенка.

Фото з відкритих джерел

Щоб переконати чернігівських виборців голосувати за себе, Корбан організував у місті масові заходи. Так, жителі Чернігова змогли побачити трансляцію фіналу Ліги Європи між "Дніпром" і "Севільєю" в центрі міста і виступи вітчизняних зірок шоу-бізнесу. Дитячі свята, де роздають символіку "УКРОПу", атракціони та дитячі майданчики – все це Корбан робить за роками обкатаною методикою.

На початку виборчої кампанії Корбан написав у Facebook: "І жодної гречки". Проте вже через місяць в місті наставив наметів, в яких безкоштовно роздають продуктові набори. Країну потрясли кадри, де чернігівці в прямому сенсі цього слова б'ються за продуктові набори від Корбана, а черги біля наметів розтягуються на десятки метрів.

Однак Березенко теж не ликом шитий. Він звозив жителів Чернігова на фінал кубка України між "Динамо" і "Шахтарем". У місті висять десятки бордів із символікою “Блоку Петра Порошенка", відкриваються дитячі майданчики і, за твердженням команди Корбана, проводиться підкуп виборців.

Фото з відкритих джерел

У липні команда Корбана затримала машину штабу Березенка, в якій начебто перевозились гроші для підкупу виборців, дбайливо розкладені по конвертах, і патрони для зброї. Машину заблокували прихильники Корбана, стався конфлікт з участю осіб "спортивної зовнішності".

Фото з відкритих джерел

Бійка тривала всю ніч, навіть онлайн-трансляцію організували. Згодом на місце все ж прибули правоохоронці і відвезли людей, які знаходились у заблокованому авто, в міськвідділ міліції. Саму машину опечатали. В "УКРОПі" стверджують, що Березенко платить по 400 грн за голос. Самі політики заперечують звинувачення конкурентів. Зокрема, Корбан стверджує, що гречка, яку він роздає – це гуманітарна допомога. А Березенко заявляє, що всі скандали на окрузі – це атака з метою дискредитувати його в очах виборців.

Приехали метровые бюллетени по 205-му округу. Даже их упаковывал некто Гречко - наш человек. Сырожа, это плохой для тебя знак.

Posted by Gennady Korban on 24 липня 2015 р.

У обох кандидатів є значні групи підтримки. За Корбана агітують в основному депутати, близькі до Ігоря Коломойського, що увійшли в партію "УКРОП" – Борис Філатов, Віталій Купрій, Андрій Денисенко та інші. По суті, Корбана підтримує Олег Ляшко, який прибув у Чернігів "навести порядок".

Фото з відкритих джерел

У Березенка підтримка йде від депутатів БПП. Навіть колишній президент Грузії, нині губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі приїздив до Чернігова, де позував разом з Березенком нібито на інвестфорумі. Там він зустрівся з Борисом Філатовим. Політики посварилися, і так народився мем "накачаний убл...ок". До конфлікту інтерес проявив навіть Коломойський, який також назвав Саакашвілі і владу в цілому "бандитами".

Міліція перевірила факти підкупу виборців і не знайшла складу злочину.

Активісти "Демократичного альянсу" вимагали від ЦВК зняти з реєстрації Геннадія Корбана та Сергія Березенка, однак ЦВК таких повноважень не має. Центрвиборчком звернувся до правоохоронних органів з проханням запобігти порушенням і забезпечити порядок під час проведення проміжних виборів. У ЦВК зазначили, що в деяких агітаційних листівках повідомлялося про можливість вчинення провокацій, насильницьких дій у день голосування, а також при підрахунку голосів виборців на дільницях.

Звертаюся до керівництва правоохоронних органів. Ситуація в Чернігові загострюється: розпочалося застосування силових те...

Posted by Сергій Березенко on 20 липня 2015 р.

"І що робити мені – міністру внутрішніх справ? Проводити спеціальну поліцейську операцію? Вводити в Чернігів спецназ і Нацгвардію? У вас гідність є?" - журиться міністр Арсен Аваков. Він заявив, що направить в Чернігів слідчо-оперативну групу для забезпечення законності під час виборів.

Фото з відкритих джерел

За його словами, МВС має інформацію про підготовку до ночі виборів вояжу в Чернігів спортсменів-"туристів" від обох ключових кандидатів. Щоб не допустити протистояння, міністр вирішив вжити заходів.

"І далі? Підвози, каруселі, бійки, вимкнене світло на дільницях, розбиті урни? – знову?! Люди в камуфляжі, зброя, постріли, протистояння "патріотів" і міліції?.. – знову?! Кандидати, ви цього хочете? Такою ціною отримати депутатський мандат?" - волає до кандидатів міністр.

Група міліції буде боротися з незаконною агітацією, підкупом, порушеннями в ході голосування.

Новини за темою

Ситуація ускладнюється тим, що в окрузі немає незалежних соціологічних даних опитувань, які, як і екзит-пол, могли б стати непрямим запобіжником від фальсифікацій. Хто насправді є претендентом на перемогу в 205 окрузі - невідомо. Не буде на виборах у Чернігові і міжнародних спостерігачів. Принаймні, якщо вірити главі ЦВК Михайлу Охендовському, який стверджує, що жодна з міжнародних організацій не виявила бажання надіслати своїх представників. А ось що напевно буде після голосування – позови в суди з наміром оскаржити результати. Не для того було витрачено стільки грошей, щоб поступитися принциповому конкуренту.

Сергій Звиглянич, 112.ua

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>