Відтермінована пам'ять: Що буде з музеєм Майдану на Інститутській?

Відтермінована пам'ять: Що буде з музеєм Майдану на Інститутській?
З відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Є приказка про те, що нова влада як новий віник – мете по-новому. Проте в ситуації з Меморіалом Небесної сотні навряд чи слід очікувати чогось принципово нового. Безкінечне пролонгування слідства та відтермінування будівництва музею стало ознакою правління Петра Порошенка.

Тож якщо "ідейний" та "свідомий" президент не використав усі можливі важелі впливу на ситуацію, то, вочевидь, далекий від подібних кластерів Володимир Зеленський не стане робити цього й поготів. Історія з музеєм ризикує перетворитися на довгобуд, який втрачатиме сенс у міру того, як від розстрілів на Майдані минатиме все більше і більше часу.

Наше видання поспілкувалося з двома сторонами, дотичними до цієї проблематики. А саме – із Інститутом національної пам’яті в особі його директора Володимира В'ятровича та з Генеральною прокуратурою України. Остання відстоює своє право на консервацію об’єкта до остаточного завершення слідства.

Тим часом як В’ятрович переконаний – подібне робиться навмисно. Та перш ніж надати слово обом інстанціям, нагадаємо коротко, в чому полягає сюжет.

П’ять років чекань

Частину вулиці Інститутської, де 18-20 лютого 2014 року відбувся розстріл учасників Революції гідності, тривалий час тому назад було відведено під побудову Меморіального комплексу Небесної сотні та музею Майдану. Але Генеральна прокуратура і досі проводить там слідчі дії в рамках розслідування злочинів січня-лютого 2014 року.

Часові рамки зведення Меморіалу постійно зсувалися, але 3 травня міністр культури Євген Нищук і директор Національного музею Революції гідності Ігор Пошивайло повідомили про початок підготовчих робіт. Тоді ж Нищук запевнив журналістів, що у нижній частині алеї Героїв Небесної Сотні слідчі експерименти завершено і що у Генеральній прокуратурі дали "добро" на подібні роботи.

Новини за темою

Того ж дня у ГПУ відреагували на сказане і заявили, що слідчі дії у нижній частині алеї Небесної Сотні тривають і що там дарма поквапилися знімати бруківку – тим паче на тому місці, де під час Революції гідності дістав поранення один з її учасників.

Керівник управління спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк підтвердив журналістам, що фахівці й далі працюють на алеї Небесної Сотні, тож будівельні роботи неможливі до завершення слідства.

"Стало відомо від музейників, що такий дозвіл надала заступник генерального прокурора Стрижевська Анжела. Самого листа ми не бачили, й наданий він без відома слідчого і прокурора, що є незаконним втручанням у діяльність слідчого і прокурора", — прокоментував журналістам Горбатюк.

Сам Сергій Горбатюк відомий своїм затяжним протистоянням із генеральним прокурором Юрій Луценком, але заглиблюватися у цей сюжет ми наразі не будемо. Лише зауважимо, що ще одна лінія конфлікту пролягає між представниками музею та сім’ями загиблих. Останні також виступають за те, аби спочатку було завершено слідство, а вже потім будували Меморіал.

Адвокатка родин Небесної сотні Євгенія Закревська розповідала в травні, що будівничим було прекрасно відомо про слідчі експерименти. А її колега Марина Ліліченко уточнила, що бруківку почали розбирати там, де було розстріляно Олександра Плеханова.

Відео з моментом вбивства опинилося у розпорядженні ГПУ відносно нещодавно – за цим епізодом і мали проводити слідчий експеримент. Але місця злочину де-факто вже немає – його пошкодили, готуючи майданчик під будівництво.

Коментуючи це, Ігор Пошивайло назвав протиставляння Меморіалу слідству "хибним і спекулятивним", заявивши про готовність співпрацювати і з ГПУ, і з громадськістю, включаючи родини Героїв Небесної сотні. Музей навіть видав спільну відозву, якою запевняв усіх зацікавлених, що "ніколи не ігнорував потреби слідства" і що представники Меморіалу "ніколи не уникають спілкування, ініціюють зустрічі, проводять прес-конференції й обговорення".

"Поява музею, спорудження меморіалу, наша щоденна діяльність зі збереження пам’яті та популяризації цінностей Майдану – це реалізація запиту суспільства на таку установу і таку діяльність", – заявляє Ігор Пошивайло.

Тим часом родичі загиблих мають питання не лише до музейників. Вони цілком справедливо цікавляться, чому слідчі експерименти розпочато лише у липні 2018-го, через понад чотири роки після розстрілів майданівців. Відповідь на це питання, на жаль, відсутня й дотепер.

Є й ще один нюанс. Імовірно, будівництво Меморіалу слід відкласти на невизначений період часу – так вважають представники родин загиблих, маючи пріоритетом номер один покарання винних.

І хоча в прокуратурі наголошують, що на сьогодні фактично вся Інститутська оглянута за участю експертів-криміналістів, не виключено, що під час розслідування може виникнути необхідність у повторних експериментах та дослідженнях.

На цьому наголошує і Євгенія Закревська. В інтерв’ю "Громадському" вона пояснює, що необхідність проведення додаткових експериментів може виникнути у будь-який момент, адже розслідування ще не завершено. Тоді як після створення Меморіалу така можливість буде втрачена:

"Наразі не завершено слідство. Продовжується судовий процес. Обвинувачені і підозрювані не визнають вини. Захист постійно генерує різні теорії на захист своїх підзахисних. Різного ступеня притомності і вірогідності, іноді доходить до маразму. Але ж всі сумніви тлумачаться на користь обвинувачених. І якщо знайдені чи вигадані захистом "докази" можуть зародити сумніви у суду, їх потрібно спростовувати.

Набагато важче щось спростовувати, якщо при цьому своїми руками знищити місце злочину й унеможливити перевірку. Певною мірою, я думаю, вони саме цього чекають, щоб дістати ще парочку іноземних снайперів чи інопланетян із рукава. Тому що будь-які сумніви, які неможливо перевірити, вигідні саме захисту, а не потерпілим чи слідству", — запевняє Євгенія Закревська.

Жодних ознак слідчих дій

Все це, нагадаємо, відбувалося в травні. Після тодішнього загострення суперечок ситуація суттєво не змінилася. Змінився хіба що зовнішній вигляд колишньої вулиці Інститутської. Велику частину "самодіяльних" пам’яток вже прибрано.

Зокрема демонтовано великий хрест біля верхнього виходу з метро "Хрещатик", де пам’ять полеглих майданівців вшановували керівники держави та іноземні делегації. Паркан стоїть на половині алеї — від мосту навпроти Жовтневого палацу.

На ньому видніються таблички з написами на зразок "Проводяться слідчі дії", "Місце злочину. Заборонено змінювати обстановку" плюс плакати з роз’ясненнями Інституту національної пам’яті і Музею Революції гідності, що і як тут мали б облаштувати. При цьому однак не видно ні слідчих дій, ні будівельних робіт.

Ось що говорить з цього приводу директор Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович: "Ситуація складається непроста. У нас вийшло непорозуміння (і я вважаю, що не з нашої провини) зі слідчим департаментом Генпрокуратури і паном Горбатюком.

Ми ретельно готувалися до спорудження Меморіалу і музею, провели два великі міжнародні конкурси, успішно завершили їх минулого року, дотрималися усіх можливих процедур (все відбувалося публічно, з обговоренням, на Майдані Незалежності були для цього спеціальні майданчики) і вже готувалися до того, щоб почати реалізацію цих проектів.

А оскільки проект музею був більш затратним з огляду на ресурси та бюджетні кошти, ми вирішили почати зі спорудження Меморіалу".

"І якраз рік тому, – продовжує він, – ми вийшли на Горбатюка із тим, щоб з поточного, 2019-го, року розпочати будівництво Меморіалу. Під початок будівельних робіт вже було виділено певний бюджет, і паралельно ми отримали інформацію, що приблизно до кінця літа 2018 року всі слідчі дії будуть завершені на цій території, а ми зможемо приступити до спорудження Меморіалу. Але ця дата, на жаль, все пересувалася й пересувалася – аж до лютого 2019-го.

Врешті-решт, вже у 2019 році ми звернулися до генерального прокурора, пана Луценка, і зазначили, що просто не розуміємо, якими є подальші плани ГПУ і як нам з ними узгодити свої дії? Бо відкривати Меморіал ми мали у 2019-му – до Дня Незалежності України".

Після цього, каже В’ятрович, просто у його кабінеті відбулася нарада за участю представників прокуратури, де й було узгоджено певний графік робіт. Але у підсумку і "його теж було знехтувано та нереалізовано". А далі – в травні нинішнього року – Інститут національної пам’яті отримав з ГПУ вищезгаданий лист за підписом Анжели Стрижевської, яким було надано дозвіл на початок будівельних робіт.

"Це викликало велике обурення у пана Горбатюка, – зазначає В’ятрович. – Він заявив, що ми перешкоджаємо слідчим діям, і видав відповідний припис, а ми відразу зупинили всі роботи. На жаль, позиція Горбатюка викликала певний резонанс, і хлопці з "С14" миттю знесли паркан, який ми встановили для того, щоб розпочали будівництво. Я з ними потім зустрічався, і мені здається, що ми порозумілися".

Новини за темою

"Ми категорично проти того, аби суспільство ставили перед вибором: або Меморіал і пам'ять, або слідство і справедливість, – додає він. – Ми переконані, що перше треба узгоджувати з другим. Але водночас ми маємо розуміти й те, коли, врешті-решт, ми почнемо будівництво Меморіалу.

Станом на зараз суд наклав арешт на цю ділянку, і ми не можемо проводити там жодних робіт. Але, на жаль, як людина, яка в щоденному режимі проходить цією вулицю на роботу, я не бачу там продовження слідчих дій. Тож у мене складається враження, що пан Горбатюк просто прикрився музеєм та Меморіалом, щоб приховати свою діяльність щодо розслідування вбивств на Майдані".

"Станом на зараз ми досі не маємо результатів розслідування вбивств, – констатує В’ятрович. – Також під питанням і спорудження Меморіалу. Очевидно, що цього року ми вже не зможемо використати ті кошти, які отримали з бюджету, все відтерміновується на рік, і, відповідно, це питання доведеться ставити перед наступним парламентом. А ось чи підтримає він таку ініціативу – цього ми не знаємо. Можливо, пауза затягнеться".

Горбатюк та ООН, або хто ж зрештою правий?

Як зреагує щойно обраний парламент на потребу виділити кошти на будівництво Меморіалу – передбачити дійсно складно. Між тим неодноразово згаданий у цьому матеріалі Сергій Горбатюк віднедавна заручився підтримкою… Організації Об’єднаних Націй, котра вирішила висловитися з приводу київського музею та конфлікту довкола нього.

В ООН наголосили, що будівництво Музею Майдану на Інститутській може перешкодити слідчим експериментам і створити додаткову перешкоду розслідуванню вбивств, а Горбатюк заявив, що цілком поділяє таку позицію. "Підтримую цю заяву і згоден, що до завершення слідчих дій не варто змінювати рельєф й обстановку вулиці Інститутської, що станеться при будівництві", – сказав він.

Здавалося б, питання закрито. Бо без візи ГПУ будь-які "зміни рельєфу" на Інститутській просто неможливі. І все-таки 112.ua вирішило поцікавитися у Генеральної прокуратури, яким є дедлайн безкінечно тривалого розслідування?

У відповіді, яку ми отримали з Різницької, спочатку нагадується про таємницю слідства, яка не підпадає під визначення змісту журналістського запиту, але потім все-таки йдеться про те, що "графік слідчих дій на цей момент складено до кінця серпня 2019 року" і що "досудове розслідування у кримінальних провадженнях триває", а будь-яка "інша інформація" з цього приводу "є інформацією з обмеженим доступом і не підлягає оприлюдненню".

У відповіді ГПУ також зазначено, що "проведення слідчих експериментів сплановано таким чином, щоб забезпечити їх найскоріше завершення, але не на шкоду їх якості та загалом інтересам слідства".

Одним словом, як і передбачав В’ятрович, процес поставлено на паузу. І хоча проблема будівництва Меморіалу пов’язана з іншим, куди важливішим питанням – коли буде завершено слідство щодо вбивств на Майдані (і чи буде воно завершено взагалі) – вирішувати її ніхто не квапиться. Мовчання триває, час іде, претензії до офіційних органів примножуються. Словом, все відбувається майже так, як і завжди.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>