banner banner banner banner

Відставка Смолія: Чому долара по 100 гривень не буде, і кому насправді вигідно роздмухувати паніку

Відставка Смолія: Чому долара по 100 гривень не буде, і кому насправді вигідно роздмухувати паніку
112.ua

Ганна Пєшкова

Журналістка

Наступного дня після того, як Україна отримала транш у 350 мільйонів доларів від Світового банку, і незабаром після отримання 2,1 мільярда доларів від МВФ голова НБУ подає у відставку "через політичний тиск".

Соцмережі розриваються від емоційних коментарів не тільки фінансових аналітиків і політичних експертів, але й від усіх, хто хоч трохи цікавиться темою. Посил один: тепер національну валюту нібито будуть друкувати десятками тонн, а курс долара злетить до небес. Тому терміново потрібно викуповувати долари, євро і навіть тенге.

"Абсолютно очевидно, що буде тепер. Ми не можемо сказати, в які дати і що трапиться, але точно зрозуміло, що це буде боляче... так, як ніби ти знову дивишся "Білий Бім Чорне Вухо". І мурашки йдуть по шкірі. Боляче, ніби бачиш, як хулігани б'ють відмінника, і всі відвертають свої очі. Боляче, ніби принижують жінку", - пише на своїй сторінці в Фейсбуці один із інвестиційних банкірів.

Та чи критична ситуація насправді? Давайте розбиратися.

Чи була хорошою монетарна політика Нацбанку

Політика Нацбанку безпосередньо впливає на курс долара. НБУ за голови Якова Смолія робить все для того, щоб інфляція була низькою, активно викуповує валюту з ринку, зміцнюючи гривню. Саме Мінфін і Нацбанк винні в створенні так званої "валютної пружини", піраміди облігацій внутрішньої держпозики. Нацбанк штучно стимулював попит на гривню, створюючи її дефіцит і стерилізуючи нацвалюту з допомогою депозитних сертифікатів.

На перший погляд, для громадян низький курс долара - це позитивно. Але дешевий долар призводить до обмеженості бізнесу і дорогих кредитів, позахмарних іпотек. В Україні інфляція - 3% за ставки рефінансування в 6%.

Новини за темою

Джерела ЗМІ повідомляють, що до відставки Смолія підштовхнув Зеленський, який не задоволений результатами держпрограми дешевих кредитів під 5-7-9%. НБУ не дає ходу цим кредитам. Облікову ставку треба було знижувати дуже давно, але Нацбанк штучно стримував ціни. Замість реструктуризації для підприємств боржників під час карантину, вони просто змушені закриватися.

Поки НБУ бере курс на низьку інфляцію, центробанки інших країн таргетують безробіття. В США інфляція становить 1,5%, а ставка рефінансування - 0%. Ставка рефінансування європейського Центробанку - взагалі негативна, - 0,05%. Для активізації української економіки теж потрібні дешеві гроші.

Окрім того, низький курс призводить до того, що Україна недовиконує бюджет. У проекті скарбниці всі витрати і доходи розраховуються, виходячи з курсу 29,5 грн за долар, тому доходів від податків не вистачає, і в бюджеті утворюється дірка. Грошей на соцвиплати через це немає. Торік, до речі, було практично те ж саме. У бюджеті курс було закладено на рівні 29,4, а фактично він становив 25. Якби монетарна політика Нацбанку була іншою, курс давно би прийшов до обґрунтованого рівня.

Всі ці проблеми назрівали давно. Тому не можна сказати, що новина про відставку Якова Смолія виявилася громом серед ясного неба.

"НБУ формує валютно-курсову політику виходячи зі своєї стратегії, яка не завжди збігається зі стратегією Кабміну. Між урядом і Нацбанком України не було жодного погодження. НБУ був дуже самостійний, що і призвело до невдоволення президента, уряду і подальшої відставки", - розповідає 112.ua економічний експерт Олег Пендзин.

Експерт інституту Growford Олексій Кущ також раніше ділився зі ЗМІ думкою про те, що керівництво Нацбанку все ще залишається на своїх посадах лише заради позик міжнародних фінансових організацій. Аналітик прогнозував, що після отримання цих позик керівництво Нацбанку поміняють.

Певно, поштовхом для відставки в підсумку стало те, що рада Нацбанку визнала роботу НБУ провальною, а заступнику Смолія із валютного ринку Олегу Чурію не дали продовжити контракт на новий термін. Тепер, якщо президент підпише відставку Смолія, не виключено подальшу зміну одіозних заступників Смолія, розслідування діяльності Валерії Гонтаревої, яка нібито вивела до 400 мільярдів гривень із фонду вкладників.

Що ще може змінитися після відставки голови НБУ?

На що вплине відставка Смолія: середньостроковий прогноз курсу долара

Поки не схвалено відставку Смолія, прогнозувати середньостроковий курс долара складно. Посли G7 активно тиснуть на українську владу, захищаючи голову Нацбанку, щоб зберегти свій статус-кво. В цілому ж економісти в коментарях 112.ua про майбутнє курсу валют схиляються до двох позицій.

Перша - зміна уряду Нацбанку дійсно призведе до ослаблення гривні, але до об'єктивного, закладеного у бюджет і давно очікуваного для зростання нашої економіки.

"Цілі Нацбанку буде змінено, якщо президент прийме відставку глави. Прийде нова людина, яка буде формувати інший вектор. Це приведе у відповідність цифри в бюджеті", - каже Пендзин.

"Паніка довкола цієї відставки - просто галас. Нічого поганого не сталося. Далі усе залежатиме від політики нового голови, від того, чи буде вона консервативна. Всі оцінки поки передчасні", - наголошує інвестиційний банкір Олександр Савченко.

Панікери прогнозують дорогий долар, оскільки припускають: тепер буде ввімкнено "друкарський верстат", щоб закрити дефіцит бюджету. Смолій же активно виступав проти емісії гривні. Головні побоювання засновано на спогадах про те, як у 2014-2015 роках Нацбанк поставили перед фактом: друкував гривню, тому що нам потрібно купити газ у "Газпрому". Тоді надрукували близько 200 мільярдів гривень, і національна валюта істотно подешевшала.

Емісія дійсно веде до знецінення національної валюти і зростання курсу долара. Однак у контрольованому вигляді вона непогана. Завдяки траншу від МВФ у резервах НБУ є 27-28 мільярдів, що для кризи - хороший показник.

Новини за темою

Якщо середньорічний курс, закладений у бюджеті, становить 29,5, а вже минула більш ніж половина 2020 року, то долар очевидно має бути трохи дорожче 30 гривень, щоб бюджет було виконано. Піде новий глава Нацбанку цим шляхом - неясно, але шанси високі.

Є в експертів також і друга позиція - що фактично вплив Смолія на НБУ перебільшено. Він - англійська королева Нацбанку і керує ним чисто номінально. А це означає, що на практиці істотних змін курсу не буде.

"Яке відношення Смолій взагалі має до курсу долара? За всю історію України жодного разу відставка голови Нацбанку ніяк не впливала на гривню. До того ж Нацбанк взагалі практично не впливає на котирування. Незабаром всі взагалі будуть волати про те, що в країні ревальвація", - каже економічний експерт Олександр Охріменко.

Про це заявляє і фінансовий аналітик Руслан Чорний.

"Реально на курс долара це ніяк не вплине. Хто б не прийшов у Нацбанк, це збалансований механізм, й одна людина нічого не змінить. Всі, хто з нами співпрацює, знали, що сам собою Смолій нічого не вирішує. Інвестори не вели з ним жодних справ. Друкарський верстат запустять у будь-якому випадку, як би цього не уникав Смолій. Емісія була неминуча, адже треба якось закривати дефіцит бюджету. Питання тільки в тому, наскільки великою вона буде. Можливо, частина її дійсно піде на купівлю долара, і курс трохи підскочить", - каже він.

Таким чином, впливає персона голови НБУ на монетарну політику чи ні, але в середньостроковій перспективі на стрімке подорожчання валюти до 40 гривень і тим паче до 100 гривень розраховувати не варто. Курс на 30 - більш реальний. І те, такі прогнози можуть і не збутися.

Кому на руку роздмухувати паніку

На цей момент немає жодних об'єктивних причин для зростання курсу долара. Сальдо активних операцій у плюсі на 5 мільярдів доларів за перші 5 місяців року. Експорт впав приблизно на 5%, імпорт - на 15%, що для кризи прийнятно. Перерахування заробітчан за 5 місяців приблизно на рівні попереднього періоду з невеликим падінням.

Сьогодні, на хвилі новин про відставку, можливий тільки спекулятивний тиск на гривню. На тлі безлічі заяв про те, що нацвалюта обвалиться, люди побіжать скуповувати долари і євро, але панічні настрої дуже скоро можуть заспокоїтися. Сам собою попит на долар до цього не виходив на докарантинний рівень.

Проте валютні панікери апелюють до фактору падіння інвестицій. Нібито після заяв про політичний тиск на Смолія інвестори не будуть вірити в незалежність НБУ і згорнуть свої вкладення. У день відставки Україна провела розміщення єврооблігацій на 1,75 млрд доларів, і після відставки інвестори дійсно намагаються скасувати угоду. А голова Dragon Capital Томаш Фіала заявив про призупинення нових фінансових вливань на тлі новин.

Новини за темою

"Інвесткомпанії роздмухують паніку навмисно, адже вони в цьому кровно зацікавлені. Вони купили номіновані у гривні держоблігації і торік заробили 30% річних. Яка економіка це витримає? Але їх цікавить лише те, що падіння курсу гривні автоматично принесе їм збитки, а не прибутки. А курс гривні об'єктивно впаде, якщо прийде людина, яка буде наповнювати економіку реальними грошима. Вони захищають не Смолія, а себе", - каже Пендзин.

Економісти кажуть, що інвестиції цього року фактично взагалі не планувалися. Зовнішні вливання цьогоріч у мінусі на 2,5 млрд. Окрім того, якщо говорити про Фіалу - він навіть не зовнішній, а радше внутрішній інвестор, адже він в Україні вже вважається резидентом. Позиція МВФ досить коректна. Представники фонду сподіваються, що НБУ залишиться незалежним, що звучить обнадійливо.

Експортери, найімовірніше, дійсно припинять активний продаж валюти на деякий час. Протягом кількох днів можна очікувати деяке напруження, і курс буде рухатися до 27,5 грн за долар. Щось подібне ми спостерігали після відставки прем'єра. На скандальних новинах гривня завжди трохи падає, а інвестори займають вичікувальну позицію. Але коли песимістичні прогнози не справджуються, ринок швидко відновлюється. Погіршити ситуацію може тільки сам НБУ, якщо він влаштує саботаж і не підтримає гривню продажами валюти зі своїх резервів.

Тому не варто піддаватися паніці і грати на руку валютним спекулянтам, активно скуповуючи долар. Пам'ятайте, що найкраще ваші фінанси зберігає диверсифікація вкладів у різні валюти, включаючи національну.

Анна Пєшкова

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>