Відставка Данилюка, зміщення Разумкова: Що відбувається в Зе-команді?

Відставка Данилюка, зміщення Разумкова: Що відбувається в Зе-команді?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Свого часу президент Ющенко, втомившись від чвар між секретарем РНБО Порошенком та прем’єром Тимошенко, звільнив одним махом обох. Ситуація зі звільненням Олександра Данилюка нагадує 2005 рік лише частково. Ймовірно, що Данилюк іде через конфлікт з головою президентського офісу Андрієм Богданом. Або ж через конфлікт з тіньовим ляльководом Зеленського – олігархом Ігорем Коломойським. Але ці двоє "любих друзів" – Богдан та Коломойський – безперечно, лишаються. Тобто якщо 14 років тому можна було говорити про розкол у "помаранчевій" команді, то нині, накладаючи ситуацію на команду "зелену", вживати слово "розкол" взагалі недоречно. Бо "зелені" не були монолітними від самого початку. І нині триває не так формування нових центрів впливу, як "відстріл" поодинці окремих фігур. Бо крім Данилюка, залишити посади голови партії "Слуга народу" та голови фракції "СН" у Верховній Раді можуть, відповідно, Дмитро Разумков та Давид Арахамія. У тому, що відбувається в Зе-команді, розбиралося 112.ua.

Разумков та Арахамія: забагато повноважень

"Кожна революція усуває тих, чиїми руками вона робилася, – коментує для 112.ua заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. – Разумков зробив кампанію Зеленському, і його усунення пояснити складно. Хіба що тут має місце організаційний момент, а саме те, що Разумков фізично не може тягнути спікерство у Верховній Раді та головування в партії. Разумков, Арахамія та Данилюк – це все зовсім різні історії, які об’єднує одне – те, що всі вони прийшли до влади. А коли люди приходять до влади, в їхньому середовищі починаються внутрішні розборки".

Новини за темою

Власне, саме на "організаційному моменті" і наполягає Дмитро Разумков, колишній керівник виборчого штабу Володимира Зеленського і його головний піарник, пояснюючи свою відставку з посади голови партії. "Для розбудови, для ефективного розгортання партійної структури потрібно багато часу. На жаль, у голови ВР його недостатньо для того, щоб займатись ще й партійним будівництвом. А оскільки наступного року будуть місцеві вибори, це дуже великий виклик. Я думаю, що на посаду голови партії буде обрано людину, яка ефективно буде займатись саме цим питанням", – заявив Разумков на брифінгу 1 жовтня.

Єдине, що не вкладається в цю схему, це питання стосовно того, чому Разумкову знадобилося більш ніж місяць, щоб дійти такого простого висновку. Адже головою Верховної Ради його було обрано на її першому засіданні, тобто 29 серпня. Але пояснення Разумкова видається цілком логічним. "Бути одночасно главою партії та спікером Верховної Ради неможливо. Треба займатися системно і серйозно аби тим, або іншим", – переконаний директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

А директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник вказує на інший мотив. Він припускає, що хтось у партії вирішив, нібито на долю Дмитра Разумкова випало й без того багато преференцій. "Йдеться про трансформування партії та її підготовку до наступних парламентських виборів, які, ймовірно, відбудуться вже за рік. Через посаду голови партії та інші ключові посади можуть підключати тих, чиї політичні амбіції ще не задоволено", – говорить експерт.

Втім, Бортник додає: "Також постає завдання щодо забезпечення ефективного контролю над фракцією і над партією. А цього Арахамія та Разумков гарантувати не можуть, причому Разумков – в силу того, що у нього є й інші функції, які заважають йому приділяти достатньо часу партійному будівництву. А для ефективного партійного будівництва та контролю над фракцією потрібні люди, які тільки цим би й займалися".

Новини за темою

"Стосовно партії питання вже ухвалено, а стосовно фракції може бути ухвалено найближчими днями", – говорить Бортник. Із головою партії все дійсно вже ухвалено: Разумков залишає своє крісло остаточно. Нового очільника "Слуги" буде обрано на з`їзді, що відбудеться наприкінці цього місяця. Що стосується фракції, то, як це заведено в середовищі "Слуги народу", Давид Арахамія то нібито заявляє про відставку, то спростовує цю інформацію. Сам він наполягає на тому, що журналісти сплутали його з Разумковим. Мовляв, Разумков іде, а Арахамія лишається.

"Ті процеси, які нині тривають у цій фракції, вимагають більш жорсткого стилю правління. Можливо, замість нього поставлять людину, яка, на думку Офісу президента, впорається з управлінськими моментами краще", – зазначає Богдан Петренко. "Не позаздриш тому, хто є главою цієї фракції, де є група Сороса і група Коломойського, і спробуй ними всіма ефективно управляти", – додає Вадим Карасьов. Він же ділиться інсайдом: ніякої плутанини не було, Арахамію справді усунуть від головування у фракції. А все тому, що він… балотуватиметься на посаду мера Києва. Щоб допекти Олександру Ткаченку, який представляє в "Слузі народу" умовну "групу Коломойського" і також змагатиметься за крісло столичного градоначальника.

Данилюк: він "вічний" і ще спливе

Що ж стосується відставки Олександра Данилюка, то тут вже зовсім інші резони. Схоже, Зе-команда позбувається його назавжди. Чому? "Мені здається, що він від самого початку був чужим у цій команді. Його фактично відправили у заслання в Раду нацбезпеки, і то було питання часу – коли його звільнять. Те, що він не відіграє у владі жодної ролі, було зрозуміло вже тоді, коли він поїхав зустрічати наших бранців того дня, коли їх ще не звільнили", – говорить Богдан Петренко.

При цьому навіть колишні "заслуги" Данилюка не захистили його від звільнення. "Він опинився в команді Зеленського випадково, на певному етапі він був їй потрібен. Наприклад, тоді, коли організовував зустріч з Макроном між першим та другим туром. Ані Коломойському, ані Богдану це було не до снаги. Данилюк розраховував на посаду прем’єра, а отримав натомість почесне заслання. За законом, ухваленим ще за Порошенка, секретар РНБО має великі повноваження, але це – на папері. Спробуй їх конвертувати у повноваження реальні. Особливо коли всю комунікацію на собі замкнув Богдан. Для Данилюка зараз краще піти, щоб згодом опинитися на новій посаді та повернутися з тріумфом. Данилюк же "вічний": працював і за Януковича, і за Порошенка, і за Зеленського, тож вміє зберегти себе в будь-якій турбулентній історії", – констатує Вадим Карасьов.

Новини за темою

На підтвердження цих слів інсайдери вже зараз "приміряють" на Данилюка різноманітні нові посади.  "Данилюк демонстрував свій характер екс-президенту Порошенку і вже продемонстрував Зеленському, – зазначає засновник аналітичного центру "Інститут Горшеніна" Кость Бондаренко. – Я думаю, що Данилюку знайдуть нове застосування. Якщо підтвердяться чутки про те, що він стане послом у США, його це може влаштувати. Тому що за нашої системи чиновницької ієрархії це навіть не пониження. За великим рахунком це рівноцінна посада".

"Якщо все-таки Данилюка призначать послом у Штати, це означатиме, що його красиво вивели із внутрішньополітичної і внутрішньоекономічної гри у зв'язку з відновленням позицій групи "Приват". Нагадаю, що роль Олександра Данилюка в питанні націоналізації "ПриватБанку" була не останньою. І тепер всім вигідно, щоб він погодився на посаду посла в США", – каже Вадим Карасьов.

Але, як зазначає його колега Руслан Бортник, "історія з Данилюком – це історія втрати довіри до Данилюка з боку самого президента. А фактор Богдана чи ще когось – це додаткові побічні фактори". Якщо Бортник має рацію, то в цьому випадку Зеленський навряд чи стане опікуватися працевлаштуванням відставленого секретаря РНБО.

Втім, є ще одна версія. Її прибічники вказують на те, що на відставку Данилюка вплинув не його "важкий" характер і не те, що Коломойський не може йому пробачити націоналізацію "ПриватБанку", а те, що посада Данилюка знадобилася іншій людині. Якій саме? Називають два імені – все того ж всюдисущого Андрія Богдана та… Валерія Хорошковського.  

Задля кого це все?

"Зараз багато говорять про те, що Богдана можуть змістити і це буде певним реверансом перед американцями. Але ж тут ідеться не стільки про Богдана, скільки про Коломойського. Від України очікують усунення монопольного впливу одного олігарха. Але як вийти із ситуації Зеленському? Він може поставити Богдана секретарем Ради нацбезпеки. Але на якій посаді той би не опинився, він все одно зберігатиме свій величезний вплив", –  припускає Богдан Петренко.

Якщо президентського фаворита дійсно планують перемістити з однієї синекури на іншу, то не дивно, що для нього готують тепленьке містечко. "В Україні посилюється роль Ради національної безпеки та оборони, – зауважує Кость Бондаренко. – Ми бачимо, які суми виділяються для цієї структури на наступний рік, – 28 млрд. Це рекордна сума! У мене складається враження, що РНБО перетворюють на паралельний уряд, який фактично і буде керувати економікою. Тим паче що за українським законодавством РНБО може ухвалювати рішення, які будуть обов'язковими до виконання всіма органами влади. По суті, Кабінет міністрів складатиметься з малюків в коротких шортиках з піонерськими галстуками, а в РНБО засідатимуть солідні дядьки, керівники країни".

"Хто очолить РНБО, сказати складно, – коментує Руслан Бортник. – Можливо, хтось з оточення президента, якщо той захоче зберігати за цим органом статус неформального уряду чи тіньового силового блоку. А, можливо, посаду віддадуть комусь із політичних партнерів президента – комусь із тих, хто здатний забезпечити ефективну комунікацію з Заходом з приводу, наприклад, газових питань або військово-фінансової підтримки".

"Секретар РНБО – це дуже серйозна посада, щось на кшталт віце-президента. Її може посісти Богдан, але тоді вже РНБО стане центром управління державою, а не Офіс президента", – вважає Вадим Карасьов.

"Володимир Зеленський, найпевніше, вибудовує нову систему влади, в якій ключову роль гратиме РНБО, – додає Кость Бондаренко. – Ради нацбезпеки для цього має всі повноваження. Не виключаю, що рішення щодо провідної ролі РНБО було ухвалено президентом для того, щоб піти від впливу сил, які фінансували його виборчу кампанію. Зеленський – "продукт" цілого ряду політичних сил, зокрема транснаціональних корпорацій і внутрішніх олігархічних груп".

Новини за темою

Але якщо це справді так, то Андрій Богдан навряд чи отримає місце секретаря РНБО. Бо якраз він і уособлює одну з вище згаданих олігархічних груп. Чи може в такому разі омріяне крісло відійти Хорошковському? Про те, що колишній соратник Януковича повернувся в Україну і навіть зачастив до Офісу президента, говорять давно. Невідомою лишається мета такого повернення та функціонал колишнього мігранта. Але якщо серйозно поставитися до версії про його роботу в РНБО, то все стане на свої місця.

"Спочатку розглядалася фігура олігарха Валерія Хорошковського, – говорить Кость Бондаренко. – Принаймні це пояснило би появу людини з такою політичним вагою в оточенні президента Володимира Зеленського. Як відомо, поки Валерій Хорошковський не має статусу, але має величезний вплив. З главою держави вони, найпевніше, добре знайомі ще від середини нульових. Друга кандидатура на пост глави РНБО – глава СБУ Іван Баканов. У такому випадку місце голови Служби безпеки може зайняти сьогоднішній керівник управління "К" Бухарев".

У будь-якому разі в Зе-команді грядуть зміни. "Профіль" цих змін стане зрозумілішим, коли буде відомо, хто очолить РНБО, хто – партію, а хто – фракцію керівничої політсили. Але все це не зробить "Слугу народу" більш монолітною структурою, ніж вона є нині. "Єдине, що утримує цю команду, це – рейтинг президента. Подивимося, яким він буде згідно з останніми соціологічними опитуваннями і як зміниться, наприклад, після поїздки Зеленського до США. Якщо рейтинг падатиме, то й центробіжні тенденції у фракції посиляться", – резюмує Богдан Петренко.

І тоді вже ніякі пертурбації на шахівниці не врятує тих, хто грає "зеленими", від шаху та мату.  

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>