banner banner banner banner

Відновлення Донбасу, або Як дерибанять наші з вами гроші

Відновлення Донбасу, або Як дерибанять наші з вами гроші
112.ua

Ліга корупції

Програма "112 Україна"

Донецька область. Передмістя Слов'янська. 70 кілометрів від окупованого Донбасу. У цій місцевості про війну нагадує кожен сантиметр території. Зруйнована, понівечена, наповнена гіркими спогадами. Відновлення Донбасу - для України завдання на мільярди гривень. Його чекають тут, як манни небесної. З державного бюджету вже кілька років поспіль гроші на це течуть рікою. Та виявилося, що ця ріка вливається не в море проблем східного краю. А в кишені чиновників.

Екс-заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука розповів нам про ситуацію в Луганській області: "На Луганщині як жах був, так жах і залишився. До того, що кошти з бюджету Луганської області зникли. Є проекти, які заходять, багатомільйонні. І фактично розтворяються на Донеччині".

Ще за Порошенка на відновлення Донбасу були сотні програм фінансування. Це Міжнародні гранти на десятки мільйонів євро, кредити на сотні мільйонів.

Тепер перейняв естафету і "Слуга народу". Та чи є результат? Що зробили і перші, і другі? Чи усім просто начхати на цей регіон?

Президент Володимир Зеленський закликає інвестувати у Донбас... В інтерв’ю він казав про свої плани домовитися з бізнесом по Донбасу: "У нас є план. Ми хочемо запропонувати бізнесу саме інвестувати у Донбас".

"Ми запускаємо роботу Фонду міжнародної партнерської підтримки для відновлення та майбутньої реінтеграції Донбасу", - говорив Зеленський. Та пообіцяв долучити до цієї справи олігархів.

 Володимир Зеленський згадав і про Коломойського: "Пан Ігор Коломойський буде вкладати дуже великі кошти у відбудову інфраструктури Донбасу. Але він про це ще не знає".

Та чи дійшли слова до діла? "Як у якості інвесторів, так і у якості благодійників. Не бачу вашої підтримки!" - сказав президент.

Ми провели титанічну роботу, аби розібратися у субвенціях для Донбасу. Тисячі тендерів і сотні підрядників, комісії, звіти та справи в судах. Ми поїхали на схід і усе побачили на власні очі. Георгій Тука розповів про роботу цих комісій коротко: "Наші співробітники не допускалися на комісії по розподілу коштів".

 Гроші для Донбасу - бездонна прірва корупції.

* * *

Російська агресія принесла на схід України не лише смерть та горе, а й повну розруху Донбасу, зруйнувала мости, дороги, будинки… У вцілілих спорудах пошкоджені водопостачання і тепломережі.

Екс-голова Донецької ОДА і екс-керівник Донецької обласної ВЦА Павло Жебрівський розповів, в якому стані зараз інфраструктура Донбасу: "Зруйновані мости, понівечені будинки: Авдіївка, Мар’їнка, Красногорівка і багато-багато інших речей. З Ізюма до Слов’янська там 100 з чимось кілометрів, потрібно було їхати 4 години. Дороги як такої там просто не було. Фактично те ж саме по іншим дорогам".

А це звіт міжвідомчої комісії Кабміну за лютий 2017 року. Дуже важливий документ.

У місті Слов’янськ зруйновано або пошкоджено понад 1500 приватних будинків. Практично всі високоспеціалізовані медичні заклади Донецької області із відповідним обладнанням залишились на непідконтрольній території. Інфраструктура, що забезпечує енергопостачання та водозабезпечення населення Донецької області знаходиться у вкрай критичному стані. Існує постійна загроза припинення водопостачання міст Волноваха, Покровськ, Маріуполь.

 Ситуація з інфраструктурою вже на початку війни була настільки критичною, що місцевим мешканцям регулярно надавали гуманітарну допомогу військовики. Українська армія, яка у перші роки війни і сама майже нічого не мала.

Володимир Кухар, який служив у 12-му батальйоні у 2014-2015 роках, згадує ті часи: "Назрівала серйозна гуманітарна криза. Тому що були проблеми з постачанням електроенергії і води. Вже протягом кількох тижнів - вже більше місяця. Наші бійці ділилися продуктами, які в них були. Ділилися всім, чим могли".

І це не враховуючи забезпечення базовими потребами - понад мільйон вимушених переселенців… Захоплення ворогом заводів і шахт… Та часткову транспортну ізоляцію неокупованої частини Донбасу.

"Північ Луганської області, яка транспортно відрізана від решти України. Це частина Донецької області - Краматорськ, Слов’янськ, тощо. І це південь Донецької області - Маріуполь. Які де-факто знаходяться в стані транспортної блокади. Тому що ми знаємо проблеми із запуском морем. І плюс до цього є проблеми з залізницею", - говорить економічний експерт Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич.

* * *

2016-рік. Рішенням Верховної Ради 3 мільярди 800 мільйонів гривень направлені на відновлення Донбасу.

Народний депутат України Ірина Геращенко розповіла про долю цих грошей: "У бюджеті ми направляли певні кошти на Донецьку і Луганську області. Але частина з них була в окупації. І ми прийняли рішення, ну ці ж гроші виявилися невикористаними, щоби ми перекинули їх на звільнені території".

Невдовзі нардепи помітили, що освоєння коштів відбувається напрочуд кволо. За півроку - лише на десять відсотків!

"Тоді я написала звернення і запити і до уряду, і до відповідних органів державної влади. Щоб вони проаналізували, як вони використовуються і рухаються у цьому напрямку. Щоб це уточнити, треба звернутися ну все-таки до міністерств", - говорить нардеп.

За дорученням Кабміну у лютому 2017 року міжвідомча комісія проінспектувала освоєння коштів. Та громадськість ніхто так і не ознайомив із цим звітом. І більше про ці майже чотири мільярди для Донбасу ніхто не згадував.

Екс-заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука також не зміг дізнатися правди: "Коли ми спробували після створення нашого міністерства зрозуміти, що передбачає це фінансування, яка загальна стратегія, ну скажу відверто, нам це не вдалося. Не надавалися вхідні дані, не надавалися матеріали. Наші співробітники не допускалися на комісії по розподілу коштів".

Новини за темою


Грудень 2017 року. Постанова уряду № 1071: "Про затвердження Державної цільової програми відновлення та розбудови миру в східних регіонах України". Ціна питання - 10 мільярдів 333 мільйони гривень!

Значну частину коштів виділено з державного бюджету. Третину - з місцевих. Ще трохи - з інших джерел. Фінансування мало бути поетапним - розбили на 4 роки. Зверніть увагу, у – 2019-му і  20-му роках включно.

Програма чітко визначала кількість об’єктів і специфіку робіт по їхній реконструкції. І хоча її планували роками і ретельно готували, експерти оцінюють програму так.

Економічний експерт Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич назвав таке фінансування латанням дірок: "Я вас дуже прошу. Не можна нецензурно лаятися в ефірі. Ну дивіться. Там є державне фінансування на відновлення інфраструктури. Як це виглядає… Ремонтувати дахи, ремонтувати поліклініки. Але це не є програма перезапуску регіону. Це є латання дірок".

 Ігар Тишкевич разом зі своєю командою кілька років досліджував питання відновлення інфраструктури Донбасу. Розповідає, сумарно грошей з обох програм не вистачає навіть на першочергові потреби.

"Перше завдання, якщо можна так сказати, це зшивати ці регіони. Ми в інституті підраховували просто навіть ціну автомобільної дороги, так званої рокадної, що йде біля лінії фронту з нашого боку. Це біля двох з половиною мільярдів доларів. Якщо залізниця - це ще 2 мільярди доларів", - говорить експерт.

 Втім, навіть ці кошти майже не освоєні. Тобто Донбасом просто ніхто не займається.

* * *

А нова влада, схоже, взагалі не знає про державні програми фінансування регіону.

“Ми ж розуміємо, що в нас грошей на відновлення Донбасу немає. Десь доведеться брати”, - сказав голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. Або ж про мільярди для Донбасу вирішили тихо забути.

Заступник голови фракції “Слуга народу” Олександр Корнієнко на таку заяву відповів наступне: "Нас збентежило, коли ми побачили заяву Арахамії, що грошей на відновлення Донбасу нема. Ну я не можу прокоментувати заяву Арахамії. Він наш керівник фракції. Він напевно більше знає. Але все ж таки це прерогатива виконавчої влади, давайте будемо відверті. Це не дуже до нас".

Спочатку Володимир Зеленський заявляв, що збирається залучити до відновлення Донбасу гроші олігархів.

"З паном Рінатом Ахметовим ми не лише дійшли згоди про відміну формули Роттердам+. Але й домовились, що він буде вкладати кошти в медицину та інвестувати у дороги, інфраструктуру Донбасу.

Пан Ігор Коломойський буде вкладати дуже великі кошти у відбудову інфраструктури Донбасу. Але він про це ще не знає", - заявив президент.

Коломойський відреагував досить красномовно: "Можу пофарбувати ларьок!" Тож від ідеї про допомогу від олігархів довелось відмовитись.

Згодом Володимир Зеленський заявив про створення спеціального фонду: "Ми запускаємо роботу Фонду міжнародної партнерської підтримки для відновлення та майбутньої реінтеграції Донбасу".

Чути таке від президента щонайменше дивно, з огляду на те, що точно такий фонд вже був створений ще у жовтні 2016-го.

"Згідно чинного законодавства Міністерство фінансів, уряд і Верховна Рада зобов’язані передбачити фінансування діючих затверджених програм. Або скасувати ці програми. На жаль, не робиться ні перше, ні друге. І починають розповідати, що грошей немає", - говорить Георгій Тука.

 Отже минула влада виділяла кошти абияк і недостатньо. Їх не освоїли. Виходить, вони десь мають бути? Нова ж влада взагалі не володіє питанням або навмисно мовчить про них. Але найстрашніше те, що в цей час і за таких умов відбувається на Донбасі!

Засідання колегії Донецької облдержадміністрації: органи місцевого самоврядування та виконавча влада області.

Керівник департаменту з трибуни: "Найдіть кошти на ремонт будинку культури! Знайдіть інше приміщення. Але поки що руху немає. Тому я не знаю, як впливати!"

Півтори години керівники департаментів розносять критикою міських голів. Мовляв, відбудова соціальних проектів у містах майже не відбувається. А голова області сварить усіх, мов школярів.

Керівник області спілкується з головою однієї з ОТГ:

- Десять днів просимо для того, щоб нам з’ясувати, де нам можна розмістити цей молодіжний заклад. А потрібно виключно проведення колегії, потрібно, щоб голова включався, до цього питання взагалі не рушилося?

- Ні, не треба.

 Керівник області спілкується з секретарем однієї з ОТГ:

- Андріївська громада, секретар сільської ради…

- А керівництво де?

- На лікарняному.

- На лікарняному… Я наступну колегію буду, знаєте, як стройову проводити.

Ця театральна вистава - звичайний фарс. І критикувати за нереалізовані проекти треба зовсім інших людей.

Натомість, сам голова області не настільки обізнаний у проблемах регіону, як здається на перший погляд.

Новини за темою

Ось такий діалог у нас вийшов з Павлом Кириленком - головою Донецької облдержадміністрації, керівником Донецької ОДА:

- Стосовно постанови уряду 1071 за грудень 2017-го року по відновленню Донбасу. 10 мільярдів гривень. Хотіли дізнатися, чи Ви володієте цифрами. Який відсоток цих коштів освоєно?

- Не скажу. Це цифри… Це чітко… Давайте запит, щоб ми відповіли. І вона діє, якщо постанова. Як з цього року там… 10 мільярдів гривень… Щоб я не сказав одну цифру, а потім…

І хоча пан Кириленко не знає, про яку постанову ми питаємо, і скільки по ній грошей із центрального бюджету в області витрачено… Каже, що їх достатньо:

- А взагалі Ви можете сказати, що коштів від центрального бюджету і міжнародних програм вистачає, щоб відновлювати інфраструктуру після війни?

- Якщо в повному обсязі, що передбачено в постановах, то… цього буде… достатньо.

* * *

Павло Жебрівський був обласним головою Донеччини з 2015 по 2018 роки. Ситуацією в регіоні володіє краще за нинішнього керівника.

"Проблема із підрядниками була жахлива, неймовірна. Всі говорили, що ми хочемо будувати. Фірми іногородні пробували найти людей на місцях. Толкових фірм на всю область було 4-5. Навіщо їхати туди, де стріляють? Якщо ті ж самі гроші можна заробити на мирній території?" - говорить екс-голова Донецької ОДА і екс-керівник Донецької ОВЦА.

На цій посаді Павло Іванович протримався три роки. Та потім подав у відставку, так нікому не пояснивши причин.

Ми перші, кому він їх назвав: "Насправді дуже важко було працювати. У 2017-му році більше трьохсот обшуків і виємок, я вже казав, в управліннях і департаментах і жодної кримінальної справи".

 А підстави перевіряти все-таки були! І чималі. Це ті самі чотири мільярди гривень для Донбасу. Ми знайшли цей звіт міжвідомчої комісії, що інспектувала освоєння коштів. І він нас приголомшив!

"Проведено аналіз 194 процедур закупівлі. В 85 з яких виявлено порушення. Наприклад, капітальний ремонт по заміні вікон і зовнішніх дверей у загальноосвітній школі села Степанівка вартістю у майже 700 тисяч гривень. Але у закладі із заявлених 93-х вікон вже замінено 73 вікна за рахунок благодійних коштів. Отже, цей проект безпідставно включений до переліку об’єктів і заходів, затверджених розпорядженням", - вказано в документі.

Порушення закупівель призвело до ремонтів шкіл, які затягнулися на роки… У реконструкції парків вартістю втридорога… І виділення мільйонів гривень на проекти, які взагалі не закінчилися.

"Я сам спілкувався із Павлом Жебрівським і його наступником щодо незадовільних темпів реалізацій проектів будівельних у різних напрямках. І щоразу я чув відповіді, що мовляв небезпечна зона, тому ніхто не хоче їхати. Я щиро переконаний, що це не відповідає дійсності. Тому що безпосередньо до мене звертались декілька будівельних компаній - я направляв їх безпосередньо в Донецьку воєнно-цивільну адміністрацію і їм виставляли такі умови, що вони просто відмовлялись працювати", - розповідає Георгій Тука.

Чиновники Донеччини спрямовували кошти на власний розсуд на об’єкти, що не передбачені субвенціями взагалі! Наприклад, капітальний ремонт адмінбудівлі у Маріуполі за 34 мільйони гривень. Або басейн за 54 мільйони.

"Виявлено 11 проектів на загальну суму у понад 276 мільйонів гривень, які не передбачені Положенням Закону. Враховуючи обмеженість фінансування і вкрай критичний стан об’єктів забезпечення життєдіяльності, пріоритетність вищеперелічених об’єктів є доволі контроверсійною", - вказано в документі.

Саме тоді правоохоронці розпочали перевірки департаментів області. Які так образили Павла Жебрівського. Та окремої уваги заслуговують ремонти доріг на Донбасі.

"Під час огляду десяти доріг встановлено, що на дев’яти об’єктах ремонтні роботи не завершені в повному обсязі, натомість експлуатація вже здійснюється", - говориться в звіті.

Місцями дороги принаймні у Донецькій області є. І подекуди вони гарної якості. Втім з браком, бо на них відсутнє узбіччя... взагалі. Що призводить до постійних дорожньо-транспортних пригод. А подекуди підрядники здавали виконані роботи лише на папері. Попри це, виконавці робіт незмінні.

Більшість підрядів на ремонти доріг за 4 роки виграють одні і ті ж компанії: "Данком", "Славдорбуд", "Данко". Розкажемо детальніше про одну із них.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Данко". Лише за 2016, 2017 і 2018 роки компанія виграла тендери на суму понад 600 мільйонів гривень! (610).

Станом на літо 2018 року фірма "Данко" була фігурантом у двохсот двадцяти семи судових справах. Більшість з яких порушені за кримінальними статтями.

112.ua

Компанія зареєстрована у Києві. Втім, за адресою знаходиться житлова квартира. Бенефіціари, ймовірно, підставні особи. З'ясувати, хто ці люди, які отримують сотні мільйонів від держави за відверту халтуру, нам не вдалося.

 "Вона їх не зреалізувала. На 600 мільйонів вона їх точно не зреалізувала. "Данко", "Данком". Там ще одна компанія є! Ми в принципі з ними судилися дуже довго. Бо пам’ятаю, по дорозі на Маріуполь так поклали дорогу, що там навіть вири були! І ми заблокували їхні рахунки. Ми з ними судилися десь 4-5 місяців, для того, щоб вони відновили за свій кошт ту дорогу", - розповідає Павло Жебрівський.

 Та навіть після таких скандалів… І виграних судів… Служба автомобільних доріг продовжила співпрацю із сумнівними компаніями. У всьому, кажуть, винна…система ProZorro.

"Я казав про краматорську школу, де класний будівельник, який сьогодні в Києві будує будинки, він хотів будувати там! Він каже: “Я нижче цієї ціни не впаду, тому що мені треба заплатити заробітну платню і так далі"… Якісь шарашкіни контори роблять? Падають у ціні. По системі ProZorro, яка розпіарена на сьогоднішній день… Нічого хорошого немає", - каже він.

Причина, названа Павлом Жебрівським, не відповідає дійсності. Насправді держава в якості замовника робіт постійно змінювала тендерні вимоги. І тим самим підлаштовувала їх під певних підрядників, котрі мали б виграти.

 Так, у травні того ж 2016 року проводили тендер на капітальний ремонт дороги у Слов’янську. Однією з умов був досвід у підрядника аналогічних робіт не менше двох років у 5-х замовників.

Під цю вимогу не потрапляла компанія "Славдорбуд". Тому вже наступного дня організатор конкурсу умову скасував. І "Славдорбуд" перемогла!

Ми поцікавились у Служби автомобільних доріг у Донецькій області, чому ж вона таки продовжує співпрацювати з компаніями "Данко", "Славдорбуд" і "Данком". Адже порушення в діяльності цих фірмачів вже виявлені і визнані судом. Та на наш офіційний запит чиновники донецького автодору навіть не відповіли.

"Якщо на Донеччині, це треба визнати, за останні два роки цей процес суттєво покращився, то на Луганщині як жах був, так жах і залишився. До того, що кошти з бюджету Луганської області зникли", - говорить Георгій Тука.

За офіційними даними луганського автодору, за останні чотири роки в області відремонтовано 58 кілометрів доріг. У порівнянні у Харківській області відремонтовано вдвічі більше кілометрів доріг лише за 2019-й.

До речі, компанія "Данко" працює і тут, на Луганщині. І продовжує системно перемагати у тендерах.

* * *

В освітній галузі гроші теж відмивають, розповів нам колишній директор краматорської школи. В’ячеславу не було тридцяти років, коли він став директором загальноосвітнього закладу. За 6 з половиною років показав, що в Україні навіть у державних закладах освіта може бути сучасною. Заняття на відкритому повітрі. Свій простір для учнів, куди заборонено заходити дорослим. Це одні з багатьох ініціатив В’ячеслава.

"Є певна вада в системі освіти нашого міста, що фінансування школи залежить певною мірою від того, які в тебе стосунки з управлінням освіти, з міською владою", - говорить вчитель, колишній директор ЗОШ № 9 міста Краматорськ В'ячеслав Гіпіч.

За 6 років В’ячеслав багато дізнався про закупівлі, конкурси і використання бюджетних коштів. "Коли робилася реконструкція покрівлі у школі, у мене відбулася така розмова із робітниками - звичайні робітники. Я запитав, скільки б вони взяли, якби це був, наприклад, мій гараж. То скільки б це вийшло. І вони сказали, що це було б у 2 чи 3 рази дешевше. І тоді я зрозумів, що державні закупівлі - це насправді не така вже й дешева процедура", - говорить він.

Ремонти в школах Донбасу навмисно затягують до зими. Підрядник в процесі ремонту заявляє про необхідність додаткових витрат. А державний замовник, як і адміністрація школи, вимушені йти на поступки, аби не зірвати навчальний процес. У гіршому випадку - пошук нового підрядника.

"Як брати тринадцяту слов’янську школу, то там декілька разів змінювався підрядник. Зараз вона виглядає дуже добре… Але скільки це коштувало державі? Двічі чи тричі змінювався підрядник і вона не здана була вчасно", - розповідає нам голова комітету з питань законності, правопорядку, антикорупційної політики при Донецькій ОВЦА Володимир Рибалкін.

Школу № 13 мали здати ще у листопаді 2017 року. Та запрацювала вона лише у березні 19-го. Загальна вартість робіт сягнула 87 мільйонів гривень. Майже як побудувати нову.

Втім, це ще непогано, бо у деяких випадках до реального ремонту взагалі не доходить.

"Можна заїхати в любу ОТГ і за гроші ДФРР розробити проект будинку культури, який ніхто не буде жодного разу будувати і ні в якому році. Ну цей проект буде коштувати десь півтора-два мільйони на проектну документацію. І потім влада ОТГ і органи місцевого самоврядування будуть довічно шукати інвестора - його ніколи не буде", - говорить Рибалкін.

* * *

Святогірськ, Донецька область. Донедавна курорт, а нині місто переселенців. Торік міська влада отримала субвенцію на проектно-кошторисну документацію клубу. Цілих півтора мільйони гривень! Ми не вдавалися до полеміки, чи є це найнагальнішою потребою, а просто завітали до горезвісного клубу, так він виглядає нині.

Реконструкцію так і не розпочали. Ба більше, ніхто навіть не шукав підрядника. А півтора мільйона гривень на проектно-кошторисну документацію платники податків сплатили ні за що.

Святогірськ - туристична мекка Донеччини. Містечко, яке ламає стереотипи про область шахт, териконів і степів.

Тут неймовірно красива природа. Культурні та архітектурні пам’ятки.

Колись у Святогірську було більше сотні санаторіїв, пансіонатів і туристичних баз. Сьогодні ж половина з них покинута. А деякі: віддали переселенцям з окупованого Донбасу.

Санаторій “Святі гори”. Тут з осені 2016 року проживають вимушені переселенці з інвалідністю. Повірте мені, в них можна навчитися позитивному мисленню.

Умови проживання цих людей нагадують непогано обставлену в’язницю. Мешканці санаторію радіють: сьогодні в санаторії їм живеться краще. Адже тепер у них хоча б з’явилося опалення.

Пані Ірина не може сама пересуватися. Жінка не може дістатися ані душу в кінці коридору, ані магазину, ані тим більше лікарні. Лише доброта і співчуття місцевих дозволяють переселенцям якось виживати. Попри надто скромні умови життя - люди не скаржаться. Задоволені тим, що є. У цьому колись туристичному містечку лише один маршрутний автобус...

Проблеми зі світлом… І жодних перспектив на отримання власного житла для переселенців.

Міський голова Святогірська подав у відставку після ряду корупційних скандалів. Тепер головує секретар міськради. Самі, каже, на переселенців грошей не мають.

"Місцевий бюджет складає трошки більше 14 мільйонів коштів. І тому взяти з нього і побудувати будинок багатоповерховий для переселенців - у нас просто немає можливості. Ми не є учасниками такої програми. І заявку таку не подавали", - розповідає секретар міської ради Святогірська Тетяна Божко.

 А от тепер з’ясуємо, якими соціальними проектами тут дійсно займаються.

Це проект велетенського олімпійського комплексу на 20-ти гектарах землі прямо посеред міста. Із 5-поверховим готелем і паркомісцем на ще 15 гектарів.

"Там була цільова субвенція. Але субвенція на розвиток регіону.

Ціна проекту по різним даним, які озвучують. Оскільки чітких прорахунків немає… Але з одних вуст звучить півтора мільярда гривень. З інших вуст це звучить 3 мільярди гривень. З інших вуст звучить 5 мільярдів гривен", - говорить депутат Святогірської міськради Олександр Кімірін.

 Тобто, виявляється, що місту не потрібні будинки для переселенців…, не потрібні запуск громадського транспорту та ремонт електромереж...

На думку і обладміністрації, і місцевої влади, для розвитку Святогірська першочерговим є елітний олімпійський комплекс. 

Секретар міської ради Святогірська Тетяна Божко розповідає, на якому етапі знаходиться проект: "Детальний план розроблявся за кошти обласної адміністрації. Будівництво, ну це ще ми тільки на початку шляху… Ще буде проектно-кошторисна документація, яка буде геть мільйон коштувати, я так думаю. Тому будуть шукати інвесторів. І одним із інвесторів буде олімпійський комітет і держава".

 У місті навіть готові знайти інвесторів заради такого соціально важливого об'єкту. І ще готові порушити закон: будувати цей комплекс планують на території природного парку. На ділянці, де повно червонокнижних рослин!

Старший науковий співробітник НПП “Святі гори” Ольга Дьякова розповіла нам наступне: "Коли ми дізналися, що тут буде будівництво, ми провели додаткове дослідження, щоб мати якісь вагомі факти на руках. Але в результаті після цього дослідження в минулому році ми вже представили справжні факти наявності тут червонокнижних видів. І не просто наявності, їх тут тисячі. Дві тисячі сімсот".

Ця ділянка підпорядкована національному природному парку "Святі гори". Втім, компетентних експертів ніхто не запитував.

"До міської ради не надходило з національного парку дослідження або висновки дослідження, які там рослини ростуть. Червонокнижні. Хочу сказати, дійсно. Вони там є. Обов’язково. Але в якой кількості - цих досліджень не робилося. Ми показували це скрізь. І громадські діячі у нас просили, і в судових розглядах все це було. І губернатору ми все це надали", – говорить Ольга Дьякова.

 Натомість святогірські чиновники врахували інший звіт. Зроблений у Києві. За два дні і віддалено. Без виїзду на об'єкт взагалі. Бо ж зі столиці воно, мабуть, видніше!

"Стратегічна екологічна оцінка. Такий документ СЕО, який був розроблений. В ньому написано, що ця територія заросла бур'янами. Нічого не сказано із цінних рослин, про які дійсно всі знають", - говорить активіст "Руху збереження "Дубового гаю" Валерія Костюшко.

Громадські активісти запропонували перенести будівництво комплексу на територію однієї із покинутих туристичних баз Святогірська. Таких у місті чимало. Чиновники відмовились.

"Дійсно, є такі бази відпочинку. Але щоби їх забрати - це потрібно через суди позбавляти їх права власності. Підстави повинні бути і так далі", - каже секретар міської ради Святогірська Тетяна Божко.

За що боролися - на те й напоролися. Місцеві депутати та громадські активісти оскаржили будівництво комплексу у суді. Вони переконані, цей об’єкт є лише прикриттям для загарбання ділянки.

 Валерія Костюшко переконана, що є загроза нецільового використання ділянки: "Є загроза того, що ця територія після виділення просто буде розпилена на дрібні шматки і будуть чудові дачі з виходом до дубового гаю, річки і з виходом на Святогірську Лавру".

Раніше міськрада вже намагалася роздерибанити цю ділянку. Тоді тут планували дачне містечко.

"У 2016 році точно на тому ж місці я також оскаржив детальний план території, який казав, що там треба будувати 100 дач. В основному проголосувала одна фракція тільки “за”. Це фракція "Нашого краю", яка має більшість наразі. Ну… Видно таке завдання їм поставила обласна організація партії, яку очолює Олег Недава", - каже депутат Святогірської міськради Олександр Кімірін.

Лише одна депутатка від фракції "Наш край" Олена Кушнарьова проголосувала проти. Одразу потому прокуратура раптово відкриває кримінальне провадження проти бізнесу її родини.

Знайомтеся, це Олег Недава. Колишній нардеп від "Блоку Петра Порошенка". На Донеччині це дуже популярна персона. І впливова.

"Коли Порошенко прийшов до влади, в 2015 році були вибори до парламенту. І  ми побачили такого Олега Недаву, який фактично був людиною Петра Порошенка на Донеччині, зустрічав його на всіх виїздах, приїздах", - розповідає нам голова комітету з питань законності, правопорядку, антикорупційної політики при Донецькій ОВЦА Володимир Рибалкін.

Вплив Олега Недави на Донеччині був більшим, ніж навіть у голови Донецької обладміністрації. І тут ми розповімо ще одну причину відставки Павла Жебрівського:

- Кому було це цікаво? Натравлювати на Вас прокуратуру?

- Є у мене різне бачення. Але я про них поки що не готовий говорити. Чи долучалися до цього нардепи? Долучалися. Чи тільки ті, про кого Ви говорите… На першому етапі насправді Недава все це. А потім десь трішки присів. Але були й інші списочники, які на мене капали в Адміністрацію президента.

 "Жебрівський був номінальною людиною президента Порошенка. Але фактично фінансові якісь потоки йшли через людину… Олега Недаву", - говорить Володимир Рибалкін.

 А тепер повернемося до історії з працівниками компанії "Данко", що ремонтує дороги на Донбасі. Працівники фірми під виглядом облагородження ділянок вздовж доріг системно спилювали здорові дерева і вивозили їх вантажівками. Активісти та екоінспекція кілька разів ловили їх за цим браконьєрством. І щоразу на розбірки з громадськістю приїжджала команда молодиків.

Пізніше виявилось, що командир працює в охороні Олега Недави.

Ми поцікавились у самого політика, як так вийшло.
По телефону Олег Недава все заперечив, так само як і своє відношення до  тиску правоохоронців на обласні департаменти Донеччини. Охоронці, які у вільний від роботи час кришують нелегальні вирубки. Звучить правдоподібно!

"Ви ж розумієте, хто такий губернатор. Губернатор - це людина президента. Президент керує правоохоронними органами усіма. Тож як я можу тиснути, що Ви кажете таке?" - відповів нам Недава.

Та не Недавою єдиним! Анатолій Близнюк ще до Революції гідності очолював Донецьку обладміністрацію. За часів Януковича обіймав посаду міністра регіонального розвитку. Ще тоді його звинувачували у рейдерстві підприємств. Тепер же в його родини десятки фірм по всьому Донбасу.

"Родина Близнюків. Старший очолював облраду, його син був у наглядових радах міста Краматорськ. І зараз вони залишаються в якихось процесах, але зараз вони не в політиці", - розповів нам Володимир Рибалкін.

Левову частку тендерів у будівельній галузі та сфері житлового господарства отримали компанії, що прямо чи посередньо належать родині Анатолія Близнюка.

* * *

А тепер повернемося до виконання постанови Кабміну. Тієї самої, що передбачає понад 10 мільярдів гривень на Донбас. Озвучені нами на початку побоювання, що нова влада не володіє питанням і не контролює виділення коштів виявилися не даремними… І ось чому.

Ми поцікавились у Міністерства тимчасово окупованих територій, як гроші надходять на Донбас? І як контролюється їхнє освоєння? Зауважимо, тепер це - Міністерство ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

Об’єктивний стан справ з порушеного питання може бути відомий посадовим особам, які були наділені владними повноваженнями та забезпечували керівництво, координацію заходів і реалізацію Державної цільової програми у період з грудня 2017-го по серпень 2019-го року.

Новини за темою

Іншими словами, найвищий виконавчий орган країни просто не займається контролем над виділенням мільярдів гривень на Донбас! А відповідно й контролем над відновленням регіону. Це підтверджує й інформація з обох областей. Це відповідь Луганської обладміністрації на наше питання, як в області виконується постанова: "На сьогодні питання цільового ресурсного забезпечення програми залишається невирішеним. Фінансування її завдань та заходів у Луганській області у визначених обсягах не відбулося. Питання відновлення інфраструктури та соціально-економічного розвитку регіону вирішуються виключно за рахунок наявних джерел, які діють незалежно від наявності програми".

У Донецькій області більшість департаментів надали нам ту саму відповідь. Фактично постанова в порушення Закону просто не виконується.

І навряд її хтось виконуватиме. Адже не встигли Міністерство тимчасово окупованих територій приєднати до Мінвету, як знову виокремлюють. Часу працювати нема - є час реорганізовуватись.

Наостанок ми вирішили пригадати ще один дороговартісний проект, пов’язаний з Донбасом. Проект "Стіна".

112.ua

Ще одна історія, коли на нещасті громадян України можновладці спустошували державний бюджет. Один мільярд 300 мільйонів гривень наших з вами грошей, закопаних у фундамент примарного проекту!

Грандіозний проект зі зведення інженерно-технічних споруд на майже двох тисячах кілометрів сухопутного кордону із Російською Федерацією! Його гучно анонсував екс-прем'єр-міністр Арсеній Яценюк: "Ми починаємо проект "Стіна". Це будівництво реального державного кордону між Україною та Російською Федерацією".

 А далі все по накатаній: замість майже двох тисяч усього кілька кілометрів виконаних робіт...

Державна прикордонна служба засекречує закупівлі. А підрядниками стають або фірми, пов’язані з нардепами, або взагалі ж фіктивні підприємства з підставними засновниками.

Станом на тепер стіни немає, доступу до кордону немає. І грошей на цей проект теж немає. А от кримінальна справа є!

Торік влітку спеціалізована прокуратура скерувала її до суду.

Обвинувальні акти стосовно восьми осіб, причетних до заволодіння 16,68 млн грн, скеровано до суду. За даними слідства, розкрадання коштів проекту "Стіна" відбулося через завищення обсягів фактично виконаних робіт та залучення фіктивних господарських товариств для виведення коштів у готівку.

 Серед підозрюваних є і співробітники Державної прикордонної служби.

Ми поцікавилися, чи відсторонили їх від виконання обов’язків. Протягом місяця відповіді так і не отримали.

Та навіть якби кошти не розікрали, а стіну звели, сенсу в цій споруді немає. Адже більшу частину кордону з Росією ми просто не контролюємо.

Найгірше в цій історії - не відмивання коштів на скруті Донбасу. І навіть не недбалість влади у питанні вирішення проблеми відновлення регіону. Найгірше - це розуміння, що все це відбувається лише тому, що можновладцям і минулої, і вже нової влади начхати на трагедію мільйонів українців. Дивіться "Лігу корупції". Дізнавайтеся правду.

Артем Лагутенко

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>