Відлуння арабської весни: Підводні камені протестів в Іраку

Відлуння арабської весни: Підводні камені протестів в Іраку
Al Arabia

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

На днях спалахнули антиурядові протести в 9 провінціях Іраку. Спочатку із закликами до відставки прем'єр-міністра Іраку Аделя Абдель Махді вийшли переважно іракські шиїти в Багдаді і населених пунктах на півдні Іраку. В результаті зіткнень у різних містах з четверга загинули більше 100 осіб, включаючи не менше 6 правоохоронців. Близько 4 тисяч осіб було поранено.

Новини за темою

Потім на вулиці вийшли курди в провінції Кіркук на півночі Іраку. Влада ввела в Багдаді комендантську годину і заблокувала доступ до інтернету на 75% території країни, щоб позбавити можливості протестувальників координувати свої дії через соцмережі. Протестують в основному молоді іракці, в тому числі ті, кому ще немає 20 років. Уряд шиїта Махді перебуває при владі майже рік, а проблем багато. Іракці вийшли протестувати, перш за все, через проблеми корупції, низьку якість життя в країні, систематичні відключення води і електрики, огидний стан інфраструктури, неефективність органів влади.

Безробіття серед іракської молоді становить 25%. Кожен рік на ринку праці Іраку з'являється близько мільйона молодих людей, які отримали освіту, не можуть знайти собі застосування. За даними Transparency International, Ірак займає 12-е місце серед найбільш корумпованих країн світу. Схожі протести, тільки в менших масштабах проходили в минулому році в Басрі. Сам Махді заявив, що вирішити проблеми Іраку не вийте по клацанню пальця, визнав плачевну ситуацію у сфері боротьби з корупцією і пообіцяв вжити заходів щодо збільшення прожиткового мінімуму іракців. Його радник Лаїт Куббе зовсім стверджував, що корупційною діяльністю займаються 10 політичних груп, у яких є власні збройні формування, банки, телевізійні станції, і для вирішення цієї проблеми потрібні великі зусилля. Тим не менш, існує думка, що в кишенях Махді і його оточення осідають мільярди доларів з продажу нафти. Окремі протестувальники обіцяють не розходитися по домівках до тих пір, поки не повалений уряд. Не одні тільки соціальні причини спонукали іракців вийти на вулиці своїх міст. Певний відбиток на протести в Іраку справила боротьба між США та іраном за вплив у цій близькосхідній країні.

Іранський фактор

Складається враження, що поточні протести стали реакцією молодого покоління іракських шиїтів на спроби сусіднього Ірану змінити політичний розклад в Іраку на свій розсуд. Як повідомляє Radio Farda, протестувальники критикували ісламську республіку за підтримку шиїтських збройних угруповань в Іраку. Незважаючи на те, що іслам шиїтського толку сповідують 70% жителів 38-мільйонного Іраку, серед них немає єдності. Існує політична конкуренція між іракськими шиїтами, які виступають за розвиток самостійної багатовекторної зовнішньої політики (лідер партії "Садристський рух" Моктада аль-Садр, лідер партії "Ахрар" Дія аль-Асаді, духовний лідер іракських шиїтів аятола Алі аль-Сістані та прем'єр Махді) і прихильниками активного зближення з Іраном (лідер політичного блоку "Фатах" Хаді аль-Амірі). У Тегерані були зацікавлені, щоб аль-Амірі став прем'єр-міністром Іраку. Він бився як колаборант на стороні ісламської республіки в роки Ірано-іракської війни (1980-88 рр.), був одним з лідерів опору ІДІЛ в Іраку в 2014-18 рр. Проте, після поразки  "Фатах" на парламентських виборах 2018 р., Іран задіяв інший інструмент для зміцнення свого впливу в арабській республіці.

Лідер проіранського шиїтського ополчення Хаді аль-Амірі Al Arabia

З часів збройної боротьби з ІДІЛ в Іраку існує близько 60 озброєних угруповань з числа місцевих шиїтів загальною чисельністю 150 тис. осіб (у два рази перевершують збройні сили Іраку). Частина з них, як  "Організація Бадр" аль-Амірі, а також "Асаїб Ахл аль-Хак", "Катаїб Хезболла", "Катаїб аль-Імам Алі", орієнтуються на Іран. Іранське керівництво наполягло, щоб іракська влада не розпускала шиїтські збройні угруповання після закінчення боротьби з ІДІЛ. Велика частина з них стала формально підкорятися іракській армії. Реально – це неофіційна армія Ірану. Шиїтські угруповання підозрюють в обстрілі ділового кварталу м. Басра і околиць, де розташоване американське посольство в Багдаді в цьому році. Під час недавніх протестів відбулися підозрілі вибухи в "Зеленій зоні" – районі столиці, де розташовані дипломатичні установи зарубіжних країн. При бажанні Іран може використовувати шиїтські збройні угруповання для обстрілу військової інфраструктури 5 тис. американських військових в Іраку або для здійснення державного перевороту. Іранський посол Ірадж Масджеди 3 жовтня заявив, що якщо американці заподіють шкоди Ірану, то тоді відповість на їх присутність в Іраку, натякаючи на можливість обстрілу їх позицій шиїтськими збройними угрупованнями. Це викликало критику з вуст прем'єра Махді.

Роздратування у населення Іраку викликає той факт, що дані угруповання занадто багато на себе беруть і порушують їх права. У 2018 р. представники шиїтських угруповань викрали і побили офіс-менеджера Хаджар Юссиф, пригрозили дівчині розправою в разі участі у протестах проти відключення води та електроенергії. Деякі збройні угруповання в Басрі допомагають місцевій владі розганяти протести. До речі, після поразки на виборах в Басрі влаштувався лідер "Організації Бадр" аль-Амірі та курирує відновлювальні роботи на нафтовому родовищі Маджнун. Ну а угруповання "30-а Бригада" зайняло кілька сіл в районі Башика в провінції Ніневія, де проживає курдська меншість. Бойовики перекрили дорогу на Мосул, відмовилися підкорятися іракській армії і встановили свою владу над районом Башика, проводили репресії по відношенню до місцевого населення.

Прем'єр-міністр Іраку Адель Абдель Махді Reuters

Не дивно, чому протестувати проти уряду Махді вийшли жителі південних районів Ірану і курди. Вони втомилися від бездіяльності уряду, нездатності покласти кінець самоправності збройних угруповань. Присутність в Іраку проіранських шиїтських угруповань критикував аль-Садр і відмовився створити коаліцію в парламенті з аль-Амірі. Протести шиїтів в Іраку це серйозний виклик для Ірану. Ісламська республіка не зуміла домогтися лояльності серед широких верств іракських шиїтів. У масі іракських шиїтів не хвилюють геополітичні авантюри Ірану, а те, що чинна влада не в змозі вирішити нагальні комунальні і соціальні проблеми.

Інтриги шиїтів

Найбільш впливові в Іраку партії шиїтів намагаються взяти протести під свій контроль заради збереження влади, а їх лідери підтакують незадоволеним громадянам. Лідер партії "Садристський рух" Моктада аль-Садр закликав до проведення загальнонаціонального страйку. Голова партії "Ахрар" Дія аль-Асаді заявив, що протести змушують замислитися, наскільки уряд серйозно ставиться до вирішення проблеми корупції, констатував, що нічого не було зроблено в даному напрямку. Дані партії перемогли на парламентських виборах в Іраку минулого року і мають найбільші фракції в парламенті. Ну а духовний лідер іракських шиїтів аятола Алі аль-Сістані піддав критиці іракське керівництво за неефективність у боротьбі з корупцією, закликав силовиків і протестуючих проявляти стриманість.

Якщо під тиском суспільства Махді буде змушений піти у відставку, а уряд розпуститься, постане питання проведення дострокових парламентських виборів. Тому аль-Садр, аль-Асаді і аль-Сістані намагаються взяти протести шиїтів під свій контроль, зробити козлом відпущення Махді і, в крайньому випадку, змусити його добровільно піти у відставку. В якості альтернативи пост прем'єр-міністра міг би зайняти аль-Садр, аль-Асаді або хто-небудь з їх оточення. Згідно Конституції Іраку, в політичній системі країни дотримується паритет трьох конфесійних і етнічних груп арабів-шиїтів, арабів-сунітів та курдів. Пост прем'єр-міністра може займати тільки шиїт.

Моктада аль-Садр Reuters

Далеко не факт, що їх будуть слухати протестувальники. Застосування сили проти власних громадян остаточно підірвало довіру до чинної влади. Аль-Садр, аль-Асаді і аль-Сістані це не ті лідери, які можуть запропонувати свіжі ідеї щодо вирішення нагальних проблем і покращення якості життя в Іраку.

Новини за темою

Незважаючи на те, що протести шиїтів не вигідні Ірану, режим аятолл може використовувати їх як привід для тиску на Махді. Навряд чи іракський прем'єр захоче піти у відставку і відмовитися від контролю над фінансовими потоками. Тому він може піти на більше зближення з Іраном, чиї угруповання можуть гарантувати безпеку його режиму. До недавнього часу Махді займав стриману позицію в протистоянні США і Ірану, відкрито не підтримуючи жодну зі сторін.

Складності США

Протести в Іраку можуть закінчитися зміною влади або перерости у громадянське протистояння між різними групами шиїтів. У складній ситуації опинилися США, у яких не залишилося надійних союзників в Іраку. З часів Іракської війни американці так і не змогли подружитися з іракськими шиїтами, яких гнобили суніти за часів правління президента Саддама Хуссейна. Колишній прем'єр-міністр Хайдер Абаді опинився на узбіччі іракської політики за підсумками минулорічних виборів. Аль-Садр користується поганою репутацією в США. Він відомий своїми антиамериканськими поглядами, в роки Іракської війни (2003-11 рр.) організував за підтримки Ірану повстанське угрупування "Армія Махді", яке влаштовувало диверсії проти американських військових. Аль-Садр виступає за виведення американських військових з Іраку і незважаючи на певні розбіжності підтримує зв'язки з верховним керівником Ірану аятолою Алі Хаменеї.

Al Arabia

Аль-Амірі біля керма Іраку вкрай не вигідний США, Саудівській Аравії та Ізраїлю, оскільки в такому випадку війна слів іранських чиновників може стати реальністю. Саудівська Аравія не бажає перетворення Іраку у ще один Ємен, звідки в напрямку Ер-Ріяда летять ракети і бойові дрони. В Ізраїлі знають не з чуток про ракетний обстріл з території Іраку. Під час війни в Перській затоці іракські військові випустили по Ізраїлю 39 ракет "Скад". В кінці вересня командувач "Корпусом вартових ісламської революції" Хоссейн Саламі заявив, що знищення Ізраїлю є досяжною метою.

Навряд чи шиїти можуть бути використані США або Саудівською Аравією як рухома сила "кольорової революції". Як показав негативний досвід в Лівії, прихід до влади опозиції в 2011 р., яка не змогла навести порядок в країні, став передумовою до початку громадянської війни між різними збройними угрупованнями. Відносини США з іракськими курдами зіпсувалися після 2017 р., коли адміністрація президента США Дональда Трампа не відмовила прем'єр-міністру Хайдеру Абаді провести блискавичну операцію на півночі Іраку і вибити збройні формування курдів з провінцій Кіркук, Ніневія, Діяла. Суніти порівняно недавно були оплотом впливу ІДІЛ в Іраку.

США, Саудівська Аравія і Ізраїль зацікавлені в тому, щоб при владі в Іраку перебував режим, що займає стриману позицію по відношенню до Ірану. На сьогоднішній день меншим злом є режим Махді при всіх його недоліках.

Кухалейшвілі Георгій

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>