"Відкритий тендер": На визволенні від "мобільного рабства" заробить оточення нової влади

Україна втратила 45 млн грн, які за класичною тендерною схемою перетечуть до кишень "нової еліти"

"Відкритий тендер": На визволенні від "мобільного рабства" заробить оточення нової влади
Фото з відкритих джерел

Наші гроші

інтернет-видання

Україна втратила 45 млн грн, які за класичною тендерною схемою перетечуть до кишень "нової еліти"

Оригінал на сайті "Наші гроші":

Новий рік подарував новий скандал, який, щоправда, став бурхливим лише серед фахівців: "Укрчастотнагляд" зробив все можливе, аби 72 мільйони гривень на розробку системи зі звільнення українців від рабства мобільних операторів отримала чітко визначена фірма. Говорячи про "рабство", маємо на увазі уже відому абревіатуру MNP (Mobile number portability), тобто систему, яка дозволяє користувачам переходити від одного оператора до іншого, зберігаючи номер.

Перемогла на тендері маловідома фірма "Діалінк", яка повідомила, що має намір поставити програму литовської фірми Mediafon.

Новини за темою

Почались ігри з тендером, як водиться, ще на етапі технічних вимог. Видання InternetUA процитувало судовий позов однієї з фірм, чию дешевшу від переможця заявку безжально викинули з тендера. У ньому наведені наступні докази того, що тендер був заточений під заздалегідь визначену систему литовців:

Наші гроші

- Учасників тендера зобов’язують використовувати невідомий фахівцям "SFTP-інтерфейс". […] Особливостями цього протоколу є те, що він не специфікований для можливості організації захищеного з’єднання, на відміну від протоколу FTPS (буква S наприкінці). […] і являє собою значну уразливість архітектури програмного забезпечення Системи MNP.

- Відомо, що подібне найменування як "SFTP-інтерфейсу" зустрічається тільки в описах системи Numlex литовської компанії Mediafon, яка брала участь у тендері у складі пропозиції ТОВ "Діалінк" з найвищою ціновою пропозицією.

- Крім наведеного прикладу з SFTP, зміст п. 3.5.4 ДКТ багатов чому копіює зміст опису системи (ПЗ) Numlex, литовської компанії Mediafon, у тому числі у вимозі щодо передачі в окремому файлі даних про план нумерації. Саме така необхідність визначена у рішенні, що впроваджене за участю литовської компанії Mediafon у Російській Федерації, але в ТМЗК (Телекомунікаційна мережа загального користування – нормативний термін) України така потреба нічим не обумовлена.

Принагідно згадувалась і така зрада:

- Свідомо чи несвідомо, але організаторами тендера заздалегідь створено умови для виключення найкращих вітчизняних розробок. У той же час організатори тендера описали умови, за яких дані про конкретний (робочий) стан розподілу номерних діапазонів і персональних даних абонентів можуть бути легко передані у формати, які розпізнаються аналогічною системою, що впроваджена у Російській Федерації.

Ми не будемо дуже заглиблюватись у технічні нюанси тендерної "заточки". І навіть не розписуватимемо, як тендерники "Укрчастотнагляду" примудрились викинути з тендера за фінансову неспроможність ТОВ "Хуавей Україна" (ціна заявки 27 млн грн – майже втричі, тобто на 45 млн, дешевша від переможця), хоча ця фірма представляє в Україні велику китайську корпорацію "Хуавей", яка разом з китайським урядом спонсорує саму державу Україна. З цими аспектами бажаючі можуть ознайомитись тут.

Нас більше цікавить, на чиїй вулиці свято.

Почнемо із прес-релізу "Укрчастотнагляду" з поясненням відсіву конкурентів "Діалінка" та словами перемоги з уст голови комітету Верховної Ради України з питань зв’язку та інформатизації Олександра Данченка (почесний президент фірми "Датагруп", яка є одним з тендерних фаворитів за будь-якої влади): "Сьогодні ми бачили завершення великої роботи, проведену УДЦР разом з НКРЗІ з вибору компанії, яка впроваджуватиме послугу з перенесення мобільних номерів в Україні. Знаю, що цей тендер готувався дуже довго, ретельно і проходив прозоро, хоч і з деякими зауваженнями".

Вираз "дуже довго" і став для "Наших грошей" відправною точкою у розкопках.

На сайті "Укрчастотнагляду" нам вдалось знайти старий прес-реліз про те, що ще у лютому 2015 року було підготовлено нову редакцію Стратегічного плану розвитку цього держпідприємства. Одним з нововведень стало "створення інформаційної системи централізованого технічного адміністрування персональних номерів та переносу абонентських номерів (MNP, Mobile number portability) тощо".

Наші гроші

Після оновлення Стратегії було прийнято рішення про проведення тендера на очікувану суму 72 124 900 гривень (пропозиція "Діалінку" згодом виявилась нижчою на жалюгідні піввідсотка від очікувань замовника). Тобто вартість досить творчої роботи визначили з точністю до сотень гривень, що досить важко пояснити з точки зору здорового глузду.

Але під час апгрейду Стратегії сталась і більш важлива подія. У перших числах лютого 2015 року у ТОВ "Діалінк" змінився склад засновників. Після озвучення планів "Укрчастотнагляду" у Реєстрі почали значитись лише двоє маловідомих засновників: броварчанка Тетяна Нечипорук та бориспілець Сергій Халімоненко.

Натомість зовсім інші прізвища були "до апдейту". "Наші гроші" взяли офіційний витяг на власників "Діалінка" станом на 2 лютого, і відразу стало цікавіше.

Напередодні публічного оголошення "Укрчастотнаглядом" планів з перенесеннюя номерів зі складу засновників "Діалінку" вийшли Геннадій Ільїн і Лариса Ямчукова.

Наші гроші

Досьє: Геннадій Ільїн

Екс-депутат Київради з президентської фракції "Солідарність", був заступником голови комітету з питань дотримання законності, правопорядку та боротьби з корупцією.

Має розгалужений бізнес у сфері нерухомості. Наприклад, має 2,34 га землі неподалік від Осокорків під "базою відпочинку". Володіє часткою у фірмі "Класик", що була замовником скандального будівництва торговельного центру на Львівській площі, 8б у Києві. Тут його партнеркою виступала дружина екс-заступника генпрокурора Анатолія Даниленка Наталія.

Також володіє приміщеннями у торговому центрі на проспекті Перемоги у Києві разом з донькою екс-генпрокурора Віталія Яреми Ілоною та сином Даниленка В’ячеславом.

Племінник Ільїна Євген був керівником  ТОВ "Грандіс Інвестментс", яку заснувала офшорна белізька компанія "Бейрок Файненс Лімітед". Екс-голова СБУ  Валентин Наливайченко заявляв, що на офшори "Бейрок Файненс Лімітед" та "Мелліан Менджмент ЛТД" виводяться кошти колишнього міністра енергетики Едуарда Ставицького і тих, хто "став його кришувати після перемоги Майдану".

Син Ільїна Микита виступав співзасновником фірми "Солтанівка Каскад", яка була власником каскаду ставків під Києвом, де розташовано маєток Даниленка.

Ільїна не взяли на перевибори Київради 2015 року. Можливо, тому, що під час епопеї зі звільненням Яреми-Даниленка він став занадто скандальним персонажем. Усе-таки небагатьох людей в країні називають колишнім бригадиром угруповання Салохи та екс-начальником охорони Порошенка.

Інші прізвища, пов’язані з "Діалінком", виявились теж невипадковими. Знайшли ми ці зв’язки у дуже несподіваному місці – офіційному бюлетні Держслужби інтелектуальної власності (BULETEN_Avt_Pravo_ 35_2014_zag_END).

Виявляється, наприкінці 2014 року тоді ще депутат Київради Ільїн отримав авторські права на низку "літературних письмових творів технічного" та "науково-практичного характеру з дуже характерними назвами:

  1. "Автоматизоване робоче місце, робоча станція "Е-документ" для видачі документів";
  2. "Автоматизоване робоче місце, робоча станція "Е-документ" для формування документів";
  3. "Автоматизоване робоче місце, робоча станція "Е-документ" ЄІАС УМП";
  4. "Типове положення щодо захисту інформації в комп’ютерних системах від несанкціонованого доступу в державних органах влади";
  5. "Програма проведення попередніх випробувань системи "BITS" в державних органах влади";
  6. "Типове положення про службу захисту інформації в державних органах влади";
  7. "Типова модель загроз інформації для державних органів влади";
  8. "Типові основні положення політики безпеки в державних органах влади";
  9. "Типовий порядок проведення робіт зі створення комплексної системи захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційній системі в державних органах влади".

Зразок одного з патентів Наші гроші

Одразу пригадались патенти Антона Яценка на зразок "Процес перетворення даних при електронному оприлюдненні, розміщенні, періодичному оновленні документів щодо здійснення закупівель товарів, робіт і послуг". Нагадаємо, вони були зареєстровані напередодні того, як Тендерна палата отримала монопольний контроль над усіма державними закупівлями країни.

Патентування приватними громадянами будь-чого, що має відношення до держави, викликає рефлекторну реакцію: "Власнику патенту платять роялті чи купують виключно визначене його патентом програмне забезпечення?". Залишимо пошуки відповіді на це запитання іншим колегам-журналістам.

Нас в даному аспекті цікавить лише один нюанс. Співавторами Ільїна виявились Лариса Ямчукова (яка вийшла зі складу засновників "Діалінка" разом з Ільїним) та Тетяна Нечипорук (вона залишилась у засновниках "Діалінка", зберігши спадковість у власництві фірми).

Лариса Ямчукова – це дружина голови Державної міграційної служби Сергія Радутного, призначеного на посаду у березні 2014 року.

Наші гроші

Про всяк випадок повторимо. Дружина начальника Держслужби отримала авторські права на обладнання для Держслужби через півроку після призначення чоловіка. І зробила це у співавторстві із впливовим депутатом з фракції Порошенка. Після цього Ямчукова з Ільїним вийшли зі складу засновників "Діалінку", залишивши там у власниках свою патентну співавторку Нечипорук. А фірмі вистелили шлях до 71 мільйона гривень на боротьбу з "мобільним рабством".

Наостанок залишається нагадати, що роздаточна мільйонів для "Діалінку" – держпідприємство "Укрчастотнагляд" – ходить у фаворитах влади. За даними "Вісника держзакупівель", цій конторі єдиній в країні після повалення режиму Януковича вдалось провести тендер на будівництво (добудову) нового офісу за 53,61 млн грн, вже маючи пристойний і нестарий офіс (введений в експлуатацію у 2000 році).

Радутний позаду і праворуч від Порошенка, який щойно отримав свій біометричний паспорт, отриманий після того, як Ільїн і дружина Радутного запатентували низку процесів у Держміграції Вести

Директором "Укрчастотнагляду" з лютого 2015 року є Володимир Корсун. До нього держпідприємство очолював Валентин Резніченко, нинішній губернатор Дніпропетровської області та бізнес-партнер голови Адміністрації президента Бориса Ложкіна.

А хто тепер кому бізнес-партнер, залишаємо здогадатись читачу. Це, на жаль, неважко.

Юрій Ніколов, "Наші гроші"

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>