Відданий солдат Януковича: Історія Михайла Цимбалюка - одіозного союзника Юлії Тимошенко

Відданий солдат Януковича: Історія Михайла Цимбалюка - одіозного союзника Юлії Тимошенко
Михайло Цимбалюк 112.ua

Зворотний бік

Программа на "112 Украина"

Сьогодні Юлія Тимошенко активно пропонує українцям свій Новий курс. На черговій презентації цієї стратегії в Києві були присутні й ті, хто має його просувати під час виборчої кампанії та втілювати в разі перемоги.  Серед останніх помітно виділяється ось цей чоловік – Михайло Цимбалюк. Вже 3 роки він керує "Батьківщиною" на Львівщині. Саме на нього робить ставку Юлія Володимирівна у такому непростому для неї регіоні. Сьогодні пан Цимбалюк прилюдно проголошує себе провідником ідей нового курсу та боротьби з олігархами. Охоче розповідає про це українцям на теле- та радіоефірах.

Втім, позаочі борець з олігархами супроводжує Тимошенко на рандеву з Ігорем Коломойським. Щоправда про це розповідає не дуже охоче.

Тож хто він таємничий Михайло Цимбалюк – провідник Нового курсу від Тимошенко? 

* * *

Починав Михайло Цимбалюк зі звичайного ДАІшника і вже потім дослужився до головного автоінспектора у Тернопільській області. Сьогодні генерал-лейтенант міліції у відставці Михайло Цимбалюк дуже активно критикує реформу нової поліції, у той же час забуваючи про те, що сам дуже довгий час був представником цієї системи. Саме тут, у Тернополі, він дослужився до найвищих міліцейських чинів.

Новини за темою

Він починав свій кар’єрний злет на Тернопільщині завдяки Леоніду Кравчуку, який 1994 року балотувався до Верховної Ради на окрузі у Теребовлянському районі. Тоді молодий інспектор ДАІ був його особистим шофером. Після  виборів кар’єра Михайла Цимбалюка стрімко пішла вгору.

"Коли Цимбалюк мав дуже добру кар’єру в обласних УВС, було видно, що там є обстоювання певних кланових груп. Він був дуже адаптованим до кучмістсього періоду політиком, виконавцем, чиновником", - розповідає політолог Тарас Чорновіл.

Подальше кар’єрне зростання Цимбалюка пояснюють також підтримкою СДПУ(о) та Партією Регіонів, хоча офіційно членом цих впливових на той час політичних сил він ніколи не був. А  починав простим фізруком. Та згодом подався заробляти на хліб в ДАІ на Тернопільщині. Тоді це була одна з найкорумпованіших годівниць владної вертикалі.

Саме в цій системі Михайло Цимбалюк зробив карколомну кар’єру. Експерти кажуть, відколи Тернопільським обласним ДАІ став керувати Михайло Цимбалюк, хабарі давали вже близько 90 відсотків водіїв: дехто дійсно порушував правила, а от з далекобійників просто збирали на дорогах. Адже через Тернопільську область і нині проходить два міжнародних транспортних коридори, тож данину можна було збирати дуже активно.

"Кожна людина з паличкою повинна була нести частку своєму начальнику і далі, далі, і аж до міністра. Ця схема була вічна. Як тільки він став займати високі пости, при ньому вибудовувалася дуже чітка вертикаль поборів, про це неодноразово писали його підлеглі. Цимбалюк дуже вміло вмів заносити наверх, тому його кар'єра рухалася досить стрімко", - говорить журналіст і радник міністра внутрішніх справ України Станіслав Речинський.

Новини за темою

Активісти стверджують, що у той час керівники міліції не затримувалися на високих посадах, якщо не заносили "куди треба". Щойно пішов проти системи – тебе одразу знімають.

Та Михайло Цимбалюк, вочевидь, виявився цінним кадром. Він очолював ДАІ у Тернопільській області з травня 1998 по серпень 2000 року. Після цього одразу пішов на підвищення - у Рівненську область.

"Попрацювавши у міліцейській системі ще кількох областей, Михайло Цимбалюк сідає у крісло губернатора Тернопільської області. У крісло очільника області він сідав двічі: у 2004 та 2010 роках. Ці посади він отримав не без допомоги Віктора Януковича", - згадує журналіст Дмитро Полонський.

Під час президентської компанії 2004 року губернатор Тернопільщини Цимбалюк сумлінно виконував завдання підкорити нелояльний до влади регіон і забезпечити необхідні голоси кандидату Януковичу.

"Цимбалюк напередодні виборів 2004 року подбав, щоб область проблем не створювала. Коли на Львівщині ішли колосальні бої, Тернопільська дала свій результат і він був ніби за Ющенка. Але якби була команда зробити інший результат… Просто команди було нікому давати… А так був би інший результат і ніхто би особливо не тикнувся, бо Цимбалюк область тримав досить вміло", - говорить Тарас Чорновіл.

В який спосіб тримав тоді область Цимбалюк, чітко видно з матеріалів, оприлюднених місцевими правозахисниками та громадськими активістами.

Новини за темою

Наприклад, як повідомляв інформаційний бюлетень "Права людини", на дільничні комісії Тернопільщини в проміжку між турами президентських виборів набігла хвиля заяв про отримання відкріпних посвідчень на повторне голосування. Слухняно "відкріплялися" міліціонери, податківці, пожежники, працівники "Укрзалізниці", лісового господарства, ветеринарної медицини.

Саме тоді очільник "Батьківщини" на Тернопільщині Василь Деревляний в інтерв’ю "Радіо Свобода" заявив, що губернатор Тернопільщини скликав нараду своїх підлеглих та зобов’язав взяти відкріпні талони - так звані "каруселі". Сьогодні Михайло Цимбалюк розповідає про ті події геть інше. 

"Не було жодного факту, що я давав команди чи доручення щодо тиску на будь які політичні сили, журналістів", - говорить він.

Але місцеві опозиціонери були протилежної думки. Вони звинуватили Цимбалюка у зриві позачергової сесії, скликаної 18 листопада 2004 року. Саме на ній планували розглянути питання численних фальсифікацій під час другого туру президентських виборів.

Згодом на своїх зборах опозиційні депутати з БЮТ та Нашої України висловили недовіру очільнику Тернопільської ОДА.

Втім, адмінресурс не допоміг тернопільському губернатору впоратись із завданням, і область проголосувала за майбутнього президента України Віктора Ющенка.   

Відтак помаранчева революція на довгі п’ять років змила Цимбалюка з політичної мапи України – він повернувся на міліцейську службу. Відбулося і перше пониження у посаді – він з 2005 по 2007 очолював департамент кримінальної міліції у справах неповнолітніх.

Однак варто було Віктору Януковичу реваншувати на виборах 2010-го, як колишній губернатор вдруге очолив Тернопільщину. А ще за кілька місяців Михайла Цимбалюк вже дякував президенту за призначення головою Львівської ОДА.

Сьогодні Віктор Янукович далеко. Тож і риторика колишнього очільника Львівщини геть інша.

"Працюючи на цій посаді, я завжди залишався безпартійним і бачив своїм завданням служіння народу, а не владі. Влада не хотіла чути іншу частину України і, мабуть, це стало причиною краху тієї влади", - говорить Цимбалюк.

Щоправда, у ті часи губернатор не приховував своєї відданості Партії регіонів. Запевняв, що його відсутність у лавах "регіоналів" пов’язана лише із забороною працівникам міліції займатися політичною діяльністю.

"Дякую президентові, який дозволив мені бути відрядженим із системи МВС і залишитися у кадровому резерві. Я — людина, якій іде вислуга років як генералу-лейтенанту. Я розумію, що Партія регіонів — це та політична сила, яка дала мені посаду, і я знаю, що залежу від цієї політичної сили", - говорив тоді Цимбалюк.

Це – цитата із інтерв’ю 2010 року журналістам газети "Високий замок". Із сайту видання його вже видалили. За чиїм наполяганням – судіть самі. Однак, текст залишився на інших ресурсах. Показово те, що саме сім років тому нинішні однопартійці очільника львівської "Батьківщини" голодували під стінами ЛОДА через недопуск партії до виборів.

* * *

На початку 2011-го влада порушила низку кримінальних справ проти Юлії Тимошенко. Та заявила про загрозу для свого життя й звинуватила Януковича в узурпації влади.  

Сьогодні, через сім років після тих подій, Михайло Цимбалюк також згадує Януковича в суцільному негативі.

"Він мене вражав тим, що не хотів чути правду, яку я змушений був говорити, тому що розумів, що представників президента на Західній Україні не чують і не хочуть чути", - згадує Цимбалюк.

Що це? Мімікрія чи звичайне пристосуванство, що так притаманне новим старим обличчям української політики? Адже у 2011-му під час судового процесу над Юлією Тимошенко губернатор Львівщини заходився у суцільних  осаннах президенту Януковичу.  

"Віктору Януковичу дуже органічно вдалося стати президентом усіх українців, незалежно від того, де вони живуть – на Сході чи на Заході. Більше того, найбільшим союзником Західної України, якщо говорити в масштабах усієї країни, є саме президент. І доводить він це, на відміну від свого попередника, не словом, а ділом..", - говорив губернатор 23 лютого 2011 року. А вже 9 травня 2011-го у Львові сталися сутички та стрілянина на пагорбі Слави.

Напередодні Михайло Цимбалюк гарантував голові Львівської обласної ради Олегу Панькевичу, що усе під контролем і міліція не допустить провокацій. Насправді,  трапилось з точністю до навпаки.

Протистояння на ідеологічному ґрунті було вже не уникнути.

В організації провокацій свободівці звинуватили чинну владу та особисто губернатора Цимбалюка. Отже, прийшли вимагати його відставки.

Голова Львівської облдержадміністрації Михайло Цимбалюк вмивав руки, як міг. Наголошував, ні до чого не причетний і нічого не міг вдіяти.

"Те, що губернатор не міг знати про такі події, це явна брехня, адже саме губернатор координував дії і міліції, і СБУ", - впевнений Станіслав Речинсбкий.

Зрештою, після жорсткої розмови та ультиматуму "Свободи" він написав заяву про відставку.

Втім, обіцянки Цимбалюк не дотримався й продовжив виконувати свої обов’язки. Каже - не відпустили через підготовку міста до Євро-2012.

Чи дійсно був такий необхідний у підготовці до Євро-2012 саме Михайло Цимбалюк? Про що саме говорили, і з якими цінними настановами вийшов тоді з кабінету Януковича скандальний очільник Львівщини? Хто зна. Тим часом країна вже була на порозі інших драматичних подій.

* * *

Жовтень 2011 року. Вже три місяці, як Юлія Тимошенко у в’язниці. Партійна організація "Батьківщини" на Львівщині звинувачує владу у рейдерстві  та політичних утисках. Вірою та правдою служить цій владі губернатор Львівщини Михайло Цимбалюк.

11 жовтня у залі Печерського районного суду столиці суддя Кірєєв оголошує вирок Юлії Тимошенко – сім років за гратами.

Ця подія сколихнула країну. Але Михайло Цимбалюк того дня мав інший клопіт. Адже до Львова завітав голова Верховної Ради Володимир Литвин. Губернатор до зустрічі столичного гостя підготувався ретельно. Львів’яни були вражені безпрецедентними заходами – перекриті вулиці, купа силовиків та навіть рекомендація не визирати з вікон.

Зрештою не втримався від зауваження за таке заповзяття Львівської облдержадміністрації і сам Литвин.

"Якщо тут діють таким чином, очевидно мені треба попросити цього не робити, ховатися від людей не треба", - зауважив Литвин.

Після цього разом із польською делегацією Литвин вирішив прогулятися центром міста. Цимбалюк слідом.

Там високі гості зустріли мітинг партійців "Батьківщини". Вони просили захистити Юлію Тимошенко від тюрми. Як у тій ситуації поставився до майбутніх однопартійців Михайло Цимбалюк - на власні очі бачив Тарас Чорновіл.

" Я бачу його понівечений вигляд, як він дає якісь команди, як починає цих людей відтягувати та відфільтровувати. Ставлення його до тих людей, які вийшли підтримувати Тимошенко – сказати що воно було негативне, нічого не сказати. Він теж не одною фразою сказав про цих авантюристів з "Батьківщини", дуже зневажливі і ворожі були поставлені акценти", - згадує Чорновіл.

Втім, сьогодні Цимбалюк воліє не згадувати ані своїх заяв у відданості Партії регіонів, ані скандальних історій часів свого губернаторства на Львівщині. Більше наголошує на господарських досягненнях – насамперед, "пожежному" завершенні підготовки до Євро-2012 у Львові.

Проте, в правоохоронних органах дещо іншої думки щодо підготовки Євро-2012 по-львівськи. Ще в 2014 році прокурор Львівської області Микола Гошовський повідомив, що після проведення перевірки по об’єктах будівництва до Євро-2012 було виявлено розкрадання державних коштів на суму 50 млн грн.

Після завершення Євро-2012 пройшло більше 6 років, однак винних і досі не знайдено.

Вже коли аеропорт було майже завершено, а стадіон збудовано, і ось-ось мало відбутися відкриття, спалахнув черговий скандал. За словами тодішнього депутата Львівської облради Тараса Козака, Цимбалюк запропонував йому привезти 800 глядачів на відкриття "Арени Львів", та заплатити мільйон гривень.

"Була сесія обласної ради і мене запросив до себе Михайло Михайлович і запропонував, щоб я привіз 800 чи то вболівальників, чи то глядачів на відкриття "Арени Львів". Але одна умова була, щоби ці люди не свистіли і я ще мав заплатити мільйон гривень за це", - згадує Козак.

Чи то збіг, чи вже дійсно увірвався терпець: наступного дня після такої гучної заяви президент Янукович звільнив Михайла Цимбалюка з посади. З засідання уряду "рятівник" Євро на Львівщині виходив похнюплений. Але з рішенням Кабміну цілком погодився.

"Я хочу сказати, що це справедлива критика, бо невеликий відсоток по будівництву і висока заборгованість по зарплаті. Тобто це – справедлива критика", - ось так колишній очільник Львівщини сприймав ситуацію одразу після свого звільнення. Втім, про уряд Азарова сьогодні воліють не згадувати. Тому пан Цимбалюк вже сміливо висуває геть іншу версію своєї відставки.

"Я служив народу України, а не певним політичним силам і подав у відставку в 2011 році, бо не був згідний з багатьма речами, які тоді відбувалися і мені не соромно, що я робив, перебуваючи на будь-якій посаді", - хвалиться Цимбалюк.

Насправді, остаточно губернаторську долю Цимбалюка вирішив інцидент, що стався під час відкриття "Арени Львів". Тоді на стадіоні освистали трансляцію звернення Януковича.

Після цього інциденту Цимбалюк був відправлений у м’яке заслання – ректором Львівського державного університету внутрішніх справ. Після революції гідності службовець режиму Януковича уникає люстрації і спокійно зникає з політичного небосхилу на пенсію.

А вже за два роки Михайло Михайлович знову вигулькує на Львівщині. Вже в образі провідника Нового курсу країни.

* * *

Жовтень 2018 року. Вже понад три місяці, як Юлія Тимошенко проголосила Новий курс для України. Вірою та правдою їй служить голова Львівської обласної організації "Батьківщина" Михайло Цимбалюк.

Обласну організацію на Львівщині він очолює з 2015 року. Його завдання – набрати голоси у регіоні, де Юлію Тимошенко не дуже сприймають.

"Він був не обраний головою обласної організації, а призначений, що само собою трішки дивно, якщо говорити про демократичну партію. Його було призначено, прислали вовкодава для того, щоб навести порядок у організації", - говорить політолог Ігор Танчин.

Існує ще одна версія, чому колишній кадр Януковича  "перефарбувався" у інший політичний колір і вступив до лав "Батьківщини".

"Львівський регіон цінний саме надходженнями з митниці. До 2015 року там взагалі не залишалося ні осередку, ні сітки, а тут чоловік пообіцяв за свої гроші її відновити, і мабуть довелося брати те, що є, і натомість пообіцяти якісь посади, але я не здивуюся, що їх пообіцяли вже десятку людей", - вважає Станіслав Речинський.

За інформацією Станіслава Речинського, у разі перемоги Юлії Тимошенко на президентських виборах, Михайло Цимбалюк може отримати посаду міністра внутрішніх справ.

"Якщо Цимбалюк зайде на пост міністра МВС, то контрабандна тема буде повністю підім'ята ось цим кланом Цимбалюків. Думаю, зараз він теж фінансує виборчу кампанію Тимошенко з цих же коштів, але іміджево - це серйозна втрата", - говорить Речинський.

* * *

Сьогодні Михайло Цимбалюк позиціонує себе, як чесний служака, який ніколи не був причетний  до корупційних схем та оборудок.

Нам вдалося знайти дані з декларації Михайла Цимбалюка за 2010 рік. Нагадаємо, саме тоді його кар’єра знову пішла вгору. Він очолив спочатку Тернопільщину, а потім Львівщину. За рік заробив на цих посадах 180 тисяч гривень. Водночас не мав жодної копійки ані в банках, ані в інших фінустановах. Проте на рахунках його сім’ї зазначено майже один мільйон двісті тисяч гривень. За старим курсом це близько 150 тисяч доларів. Як стверджують наші спікери, родина і є гаманцем Михайла Цимбалюка.

Свого часу він протягнув сина у депутати Тернопільської міської ради і зробив досить заможною людиною.  

"Коли Цимбалюк-старший активно готує Львівську область до Євро 2012, молодший  – Віталій живе у Тернополі. Він носить недешевий годинник Baume & Mercier за 5 тисяч доларів США та костюм від Karl Lagerfeld. Телефон Віталія Vertu коштує близько 10 тисяч євро", - повідомляв ще у 2011-му тернопільський сайт "Погляд".  

На весіллі у молодят гуляли мер Львова Андрій Садовий, міський голова Тернополя Сергій Надал. Розважали гостей столичні гості Ян Табачник, Павло Зібров та співачка Джамала. Погодьтесь, не до кожного на весілля заїжджають такі персони.

Тоді 25-річний Віталій Цимбалюк очолював Тернопільську обласну молодіжну громадську організацію "Союз молоді регіонів України". Але за рік вийшов із партії.

"Він вийшов з партії за рік до початку подій на Майдані. Коли почалися події, він реально був на Майдані. Вийшов, будучи депутатом. Коли почалися всі події, він реально був на Майдані. Він це зробив публічно, за що був критикований", - розповідає Михайло Цимбалюк.

Щоправда, у самого Віталія було зовсім інше пояснення, чому він залишив тоді панівну політичну силу.

"Я не належу до ПР з 21 серпня 2013 року. Відразу пояснюю чому: декілька днів після цього я переїхав жити до Києва і пішов на державну службу, де забороняється законом перебувати у будь-якій політичній партії", - говорив Віталій.

От і вся принциповість. Але повернемося до майна. Віталій Цимбалюк володіє автомобілем LAND ROVER  RANGE ROVER Autobiography, а також триповерховим будинком площею майже у тисячу квадратних метрів. Він значно виділяється з-поміж інших будівель у цьому мікрорайоні Тернополя. Згідно з держреєстром, право власності на будинок, набуте наприкінці 2008 року.

За словами Михайла Цимбалюка, цей будинок вони збудували за власні кошти та подарували синові.

Вартість триповерхової будівлі на момент реєстрації становила три з половиною мільйони гривень. На 2008 рік це близько 500 тисяч доларів. Нагадаємо, на той момент Цимбалюкові молодшому було всього 22 роки. Його батько усе життя пропрацював на державній службі по лінії МВС, а мама вчителювала у школі.

"Коли я продав квартиру в Рівному, одна частина належала мені. Коли я далі став їздити по світах, ми другу частину подарували сину. От і все. Син там живе з 2007 року, там все гаразді щодо законодавства", - говорить Михайло Цимбалюк.

Отже, уже маючи житло у Тернополі, під час служби у Рівному Михайло Цимбалюк також отримав у користування службову квартиру, яку приватизував, як і попередню. Закон прямо не забороняє цього робити, втім тут залишається етична сторона питання. Ці квадратні метри міг би отримати хтось інший, однак гроші від продажу пішли на будівництво вілли для сина.   

Ще одна квартира у 60 квадратів  була зареєстрована на Михайла Цимбалюка на вулиці Дарвіна. Це неподалік Бессарабського ринку у столиці. Втім, на початку вересня у неї змінився власник: її або продали, або ж переєстрували на інше ім’я, щоб ніхто не задавав генерал-лейтенантові незручних питань.

Попри це, родину Цимбалюків вважають одними із найбільших власників нерухомості на Тернопільщині. Михайло Цимбалюк не заперечує і каже, що усі гроші заробив його син: "Коли син переїхав до Києва, він частину свого майна переписав на маму, яка здає в оренду. А в сина з’явилося майно з того, коли він почав займатися бізнесом, він займається з 21 року, він купляв його, будував його, частину одного офісного центру брав участь у будівництві, він дасть відповідь".

Хоча зараз Віталій Цимбалюк офіційно не займається будівельним бізнесом. Натомість, активно забудовує Тернопіль його близький родич Ігор Гуда, який має дуже неоднозначну репутацію у регіоні. Коли Михайло Цимбалюк вдруге сів у крісло губернатора Тернопільщини, бізнес Гуди почав рости як на дріжджах. Ігор Гуда є керівником компанії "Креатор-буд", яка зводить будинки не тільки у центральній частині міста, але й будує на березі Тернопільського ставу. Ця чотириповерхова вілла, що перекриває прохід до пляжу, збудована зусиллями саме Ігоря Гуди – свояка Цимбалюка-молодшого. Місцеві активісти намагалися завадити такому свавіллю, однак всі намагання виявилися марними.

Сам пан Михайло під час інтерв’ю запевнив, що його син обов’язково сам розкаже з ким і як веде бізнес.  

Попередньо обіцяв поспілкуватись і сам Віталій Цимбалюк. Тож ми зв’язалися з ним, аби він розказав свою версію щодо походження грошей, нерухомості та зв’язків із місцевими забудовниками. Але у відповідь почули відмову.

Сьогодні Віталій Цимбалюк працює на високій посаді у страховій компанії. Паралельно веде кілька бізнесів разом із партнерами, де його внесок в статутний капітал становить більше мільйона гривень. Його дружина Анна Цимбалюк має частку в іншому бізнесі із розміром внеску більше півмільйона гривень.

Не відстає від сімейного підряду й дружина Михайла Цимбалюка.     Зоряна Василівна усе життя працювала звичайною вчителькою. Але тепер опікується нерухомістю. На початку 2015 року, невідомі спалили жінці коштовний Lexus RX-350. Автівка, була  зареєстрована на іншу особу. Проте, факт підпалу підтвердив у Фейсбук її син Віталій.

Тим часом Михайло Цимбалюк усюди декларує – він все життя на службі народу. Одразу після Помаранчевої Революції сам склав повноваження губернатора Тернопільської області. А одразу перемоги Революції Гідності він по-тихому пішов з посади ректора Львівського університету внутрішніх справ.

"Цимбалюк примудрився витримати паузу, щоб про нього забули, а тепер намагається представити себе львівським опозиціонером Януковича і патріотом", - говорить Станіслав Речинський.

Особистий шарм, певно, спрацював і перед призначенням на посаду до львівського осередку "Батьківщини". Політичне перевзування Цимбалюка тут цілком пробачили.

В тому, що пан Цимбалюк багато чого може, переконаний журналіст-розслідувач Станіслав Речинський: "За його манерою поведінки, я можу прогнозувати, що одночасно працюючи на Тимошенко, він зливає частину інформації Петру Олексійовичу, тобто розкладає яйця по різних кошиках".

Михайло Цимбалюк – керівник "Батьківщини" на Львівщині. Той, хто завжди готовий іти Новим курсом. Головне, щоб він збігався з панівною партією.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>