Від Пономарьова до Джамали: Як Україна виступала на Євробаченні

У 2003 р. Олександр Пономарьов відкрив для України пісенний конкурс Євробачення. Відтоді наша країна на ньому дуже вдало виступає і навіть двічі святкувала перемогу. Так, вчора Джамала повернула Україні першість і право приймати конкурс у 2017 році

Від Пономарьова до Джамали: Як Україна виступала на Євробаченні
Фото з відкритих джерел

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

У 2003 р. Олександр Пономарьов відкрив для України пісенний конкурс Євробачення. Відтоді наша країна на ньому дуже вдало виступає і навіть двічі святкувала перемогу. Так, вчора Джамала повернула Україні першість і право приймати конкурс у 2017 році

Україна виграла Євробачення. Вдруге в історії. Джамала підкорила Європу своєю трагічною піснею. Україна бере участь у цьому конкурсі з 2003 р. З урахуванням одного пропуску, в цьому році ми 13-й раз співали на Євробаченні. За цей короткий термін у країни багато досягнень – дві перемоги, два "срібла", одна "бронза" і один раз ми були четвертими. І ми завжди виходили у фінал конкурсу. А фактично в половині випадків наші співачки претендували на перемогу. Ми нагадаємо, як це було.

Вперше ми поїхали на Євробачення в 2003 р. Першопрохідцем був ОЛЕКСАНДР ПОНОМАРЬОВ. Критики дивувалися, що спонукало відомого співака зважитися на таку авантюру. Однак сам Пономарьов твердо заявляв: "Я не боюся, я виступлю по-любому. Якщо ступив однією ногою — значить потрібно й іншою". Він стверджував, що ізраїльська ясновидиця передбачила йому перемогу. А щоб надати делегації України солідності, в Ригу поїхали брати Клички і російський поп-король Філіп Кіркоров. Він був порадником Пономарьова. Щоправда, сам Кіркоров у 1995 р. на Євробаченні посів лише 17-е місце (а Пугачова в 1997 р. - 15-е), але його авторитет все одно для українських співаків був непохитним.

Новини за темою

Команда підготувала пісню Hasta la vista. Невигадлива солодка пісенька без будь-якої смислового навантаження. Менше з тим номер був абсолютно невиразним і в підсумку приніс нашій країні лише 14-е місце, набравши 30 балів. Україну під час голосування фактично "витягли" поляки. Від Ізраїлю Пономарьов здобув 3 бали, від Польщі - 10 балів, від Росії - 8, від Латвії та Естонії - 5 і 3 бали відповідно. Ми ж голосували за російську групу "Тату".

Ну, принаймні Кіркорова і Пугачову Пономарьов обскакав. А перемогла в Латвії туркеня Сертаб Еренер, яка співала в яскравих національних тонах. Другою була бельгійська фольк-команда "Урбан Тред" з піснею вигаданою мовою. Після фіналу у Пономарьова запитували, чому він віддав перевагу англомовній пісні без "українського забарвлення", хоча багато хто з учасників співали рідною мовою і використовували національну мелодику. Мовляв, Євробачення вийшло за рамки солоденьких легких пісеньок і тяжіє до колоритних національних мотивів.

До цієї поради прислухалася РУСЛАНА, яка поїхала в Стамбул у 2004 р. Тоді конкурс вперше проходив у два етапи, тобто вже були півфінали, оскільки кількість учасників зростала, досягнувши в 2004-му 36. Андорра, Албанія, Білорусь, Сербія і Чорногорія брали участь у конкурсі вперше, Монако повернулося після 25-річної перерви. Також повинно було відбутися повернення Люксембургу після 11-річної відсутності.

Так от, Руслана написала пісню для конкурсу Wild Dances ("Дикі танці"). З нею вона об'їздила майже всю Європу до Євробачення, стала відомою на Заході і з оптимізмом чекала на сам конкурс. 16 травня Стамбул горів яскравим полум'ям. Етнодискотека від Руслани припала до душі європейцям, які віддали перемогу представниці України. Зауважте, це був лише другий раз, коли наша країна брала участь у конкурсі, – і відразу перемога.

Сингл "Дикі танці", що приніс їй перемогу на конкурсі, й однойменний альбом було визнано більш ніж в 25 країнах. 97 тижнів Руслана лідирувала в 14 різних чартах ураженої її успіхом Європи.

Фото з відкритих джерел

Руслана набрала 280 очок. Всі країни удостоїли Руслану очками, за винятком Швейцарії. А Ізраїль, Ісландія, Латвія, Литва, Польща, Росія, Естонія та господиня конкурсу Туреччина дали нам по 12 балів. Друге місце на конкурсі посів представник Сербії і Чорногорії, третє — представник Греції Сакіс Рувас. А росіянка Юлія Савічева залишилася на 11-му місці.

У 2005 р. Євробачення проходило в Києві у Палаці спорту. У країні нещодавно перемогла Помаранчева революція, але навіть через місяці рішення у багатьох сферах приймалися на підставі революційної необхідності. І на шкоду здоровому глузду.

Після тріумфу Руслани спробувати свої сили на ювілейному 50-му Євробаченні вирішили трохи чи не всі співочі сили країни. Заявки на відбірковий тур подали 85 виконавців. Але на конкурс відправили групу "ГРИНДЖОЛИ", яка отримала національну популярність під час Помаранчевої революції. Їхня пісня "Разом нас багато — нас не подолати" стала неофіційним гімном прихильників революції. BBC назвала цю пісню новою версією відомої революційної пісні 1960-х років El pueblo unido jamás será vencido.

Новини за темою

За наполяганням Миколи Томенка "Гринджоли" взяли участь одразу у фіналі Національного відбору Євробачення, минаючи багатоденний попередній марафон, через який пройшли інші учасники. І нарешті, в телефонному голосуванні "Гринджоли" обійшли найближчих конкурентів: Ані Лорак та гурт "Тартак". Оскільки в Євробаченні заборонено участь композицій з яскраво вираженим політичним підтекстом, "Гринджоли" терміново надали революційному гімну соціального забарвлення.

"Гринджоли" виконали свій єдиний хіт, переклавши слова англійською мовою. Європейський глядач продемонстрував повну байдужість до революційних мотивів. "Гринджоли" набрали 30 балів і посіли лише 19-е місце з 24. Польща стала єдиною країною, яка дала нам 12 балів, Молдова - 8, Португалія – 7. Це був найгірший результат за весь час участі нашої країни у конкурсі. Для групи конкурс став фатальним — на цьому їхня кар'єра закінчилася.

А перемогла в Києві представниця Греції Олена Папарізу. Друге місце посіла представниця Мальти Кьяра, а представниця Румунії Лумініца Анджел була третьою. Конкурс виїхав в Афіни.

У Греції Україну представляла ТІНА КАРОЛЬ. Вона стала відомою в Україні після тріумфу на фестивалі "Нова хвиля-2005", де посіла друге місце. Навесні 2006 р. вона випустила англомовний альбом Show Me Your Love, який згодом став золотим. В Україні після скандалу з "Гринджолами" влаштували нацвідбір у стилі конкурсу молодих співаків. Перемогла Кароль. З композицією Show Me Your Love у травні 2006 р. вона і поїхала в Афіни. Пісня була танцювальною, Тіна на сцені виглядала гарно, але зі 145 балами вийшло взяти лише 7-е місце. Португалія віддала нам 12 балів, Вірменія, Білорусія і Росія – по 10.

А того року тріумфували шанувальники хард-року. Фінська група Lordi в жахливих масках і з грубими голосами набрала рекордні для конкурсу 292 бали і перемогла. Після перемоги конкурс жартівливо називали "монстробаченням". Російський співак Діма Білан став другим, а Харі Мата Харі з Боснії і Герцоговини – третьою.

У 2007 р. Україна ледь знову не святкувала перемогу. Одіозна, яскрава та скандальна ВЄРКА СЕРДЮЧКА перемогла в національному відборі з піснею Dancing Lasha Tumbai, і понеслося. У Росії вирішили, що під назвою пісні ховається зухвале Russia, goodbyе, і влаштували скандал. У РФ спалювали опудала із зображенням Сердючки, забороняли вести творчу діяльність. Адже спочатку Вєрка Сердючка ніяк не могла вирішити, від якої країни їхати - України, Росії чи Казахстану. За версією Данилка, це трохи змінена вимова монгольської фрази, що означає "збивай масло".

А ось в Європі хитяру оцінили. Сердючка посіла друге місце з 235 балами, відставши на 30 пунктів від переможниці, сербки Марії Шерифович. Група "Срібло" з Росії була третьою. Нам салютували в Андоррі, Латвії, Польщі, Португалії, Чехії, давши по 12 балів. У багатьох країнах було 8-10 пунктів.

Пісня, як і сама Віра, стали справжньою сенсацією цього конкурсу. Британський The Guardian називає номер Сердючки "кращою піснею, яка не виграла Євробачення".

Наступного року все було спокійно, але не менш успішно. На національному відборі відбирали не виконавця, а пісню для АНІ ЛОРАК. Після жорсткого "кидка" в 2005 р. Лорак зважилася ще раз спробувати поїхати на Євробачення. Їй таке право надали. Навіщо було влаштовувати конкурс, якщо в ньому все одно перемогла пісня Філіпа Кіркорова, не зовсім зрозуміло. Але так і було. Кіркоров написав для Лорак пісню Shady Lady, виділив 200 тис. дол., щоб придбати ексклюзивну сукню від Роберто Каваллі для Ані Лорак і вбрання для всієї групи, яка виступала на Євробаченні в Белграді.

Лорак у підсумку посіла в 2008 р. друге місце, набравши на 5 балів менше, ніж Сердючка в 2007-му, – 230. Примітно, що жодна країна не дала нам максимальної оцінки, а Азербайджан, Білорусь, Грузія, Ізраїль, Латвія, Мальта Польща оцінили виступ у 10 пунктів. Але навіть незважаючи на це, пісня Лорак увійшла в трійку. Переможцем став представник Росії Діма Білан з піснею Believe Me.

Новини за темою

На відборі 2009 р. стався скандал. Фаворитками відбору були СВІТЛАНА ЛОБОДА і Анастасія Приходько. Пісню Насті дискваліфікували, але екс-продюсер співачки Олена Мозгова звинуватила в упередженості журі, назвавши у пісні Лободи ті ж огріхи. Упередженим ставленням до Приходько, як вважала Мозгова, було те, що місце в журі відбору займав екс-чоловік Мозговий - Олександр Пономарьов, який сам просував двох своїх конкурсанток.

Приходько вирішила не вплутуватися у війну продюсерів (хоча у неї на руках було рішення суду про скасування нацвідбору) і подала заявку від Росії. Її підтримали Філіп Кіркоров і Костянтин Меладзе. Пісню "Мамо" на конкурсі вона заспівала і російською, і українською мовами, виставивши росіянам таку умову.

А від України до Москви поїхала Лобода з піснею Be My Valentine, номером Алана Бадоєва і великим колесом, яке у найвідповідальніший момент відмовилося обертатися. Говорили про підкуп директора глави НТКУ, але це так і залишилося на рівні розмов. Підсумкове 12-е місце успіхом не назвеш. Азербайджан і Польща дали нам по 10 балів, Угорщина – 8. Приходько виступила не набагато краще – 11-е місце. А переміг білорус Олександр Рибак, який представляє Норвегію.

Наступного року ситуація повторилася – скандал на нацвідборі, а потім провал на конкурсі. На Євробачення готувався поїхати нікому не відомий Василь Лазарович. Це викликало шквал критики, знову говорили про кумівство в НТКУ. Довелося писати листа президенту України про те, що країна не згодна з вибором представника. Зрештою після проведення конкурсного відбору, який вів сам Савік Шустер, перемогла не менш невідома ALYOSHA.

Пісню To Be Free, яку Alyosha спочатку збиралася виконувати в Осло, оголосили плагіатом. У результаті співачка написала сама за одну ніч композицію Sweet People, яка підкорила глядачів в Україні. Але співачці і продюсеру довелося позичати 500 тис. дол. на участь в Євробаченні. Держава не допомогла, а з боргами учасниця розплачувалася ще довго.

В Осло Alyosha посіла 10-е місце, набравши 108 балів (Азербайджан і Білорусь дали по 10, Вірменія та Молдова - 8).

Прогнозована букмекерами перемога дісталася 19-річній німецькій співачці Лєні Майєр-Ландрут з піснею Satellite. Це про неї журналісти розкопали відео, на якому неповнолітня школярка Лєна займається сексом у басейні із симпатичним незнайомцем. Але це лише додало їй вістів на конкурсі.

У 2011 р. в нашому відборі також було все складно. Найімовірнішим переможцем нацвідбору була Джамала та її пісня Smile. Але за підсумками голосування переможницею раптом стає МІКА НЬЮТОН (Оксана Грицай), другою – Злата Огнєвич, а Джамала лише третьою. Враховуючи, що продюсером Міки Ньютон на той час був Тимофій Нагорний, людина не бідна, одразу ж пішли розмови про підтасовування результатів голосування. Спалахнув скандал з СМСками. Вирішили провести повторне голосування, але Огневич і Джамала відмовилися. Тож у Дюссельдорф поїхала таки Міка Ньютон. І навіть посіла там четверте місце.

Пісня Angel була досить непоганою, на відміну від українських композицій кількох попередніх років. Нарешті нам знову почали давати 12 балів (Азербайджан, Вірменія, Словаччина), а Білорусь, Грузія, Росія не пошкодували 10. Ньютон зібрала 159 балів. А переміг азербайджанський дует Ell і Nikki. Примітно, що російський представник Олександр Воробйов того року посів лише 16-е місце.

У 2012 р. нам довелося впасти, щоб потім злетіти. У національному відборі перемогла найвідоміша і найдосвідченіша з усіх учасників того року ГАЙТАНА. Щоправда, пісня у неї була не вельми. Так і виник скандал. Після презентації пісні Гайтану звинуватили в плагіаті, позаяк у композиції чути мотиви пісень Сlocks Coldplay і When Love Takes Over Kelly Rowland feat. David Guetta. Це викликало побоювання. Вони підтвердилися і в Баку - 15-е місце і 65 балів. Більш-менш сподобалася пісня Гайтани в Білорусі (10 балів), Молдові, Росії (по 8), на Мальті (7). Це на кілька років вибило співачку з колії.

А перемогла в Баку шведка Лорін, другими стали розвеселі "Буранівські бабусі" з Росії.

У 2013 р. ЗЛАТА ОГНЕВИЧ перемогла у нацвідборі абсолютно без жодного скандалу, що вже є дивним. Видовищний номер, представлений Огневич у Мальме, приніс Україні третє місце.

Фото з відкритих джерел

Пісню Gravity полюбили в Азербайджані, Вірменії, Білорусі, Молдові, Хорватії (всі дали по 12 балів), Болгарії, Ізраїлі, Іспанії, Кіпрі, Литві, Мальті, Сербії, Естонії (всі по 10). Огневич неабияк відстала від переможниці Емілі де Форрест з Данії, але із срібним азербайджанцем Фарідом Мамедовим розрив був зовсім невеликим.

Але більше всього на творчість Огневич запав головний радикал України Олег Ляшко, покликавши співачку в політику. У 2014 р. Огневич стала депутатом Верховної Ради України за виборчим партійним списком Радикальної партії Олега Ляшка під № 4.

У Копенгаген було вирішено відправити МАРІЮ ЯРЕМЧУК. Вона – донька відомого українського артиста Назарія Яремчука, фіналістка телепроекту "Голос країни", у 2012 р. представила Україну на міжнародному конкурсі молодих виконавців "Нова хвиля-2012", де посіла 3-е місце. Однак скандальності її кандидатурі додавав той факт, що Яремчук пов'язували з Партією регіонів та Ринатом Ахметовим. Мільярдер підтримував Марію на "Новій хвилі", а запросив її туди його друг, композитор Ігор Крутий. Плюс до всього неоднозначні висловлювання Яремчук про політику.

На національному відборі з'явився в журі Ян Табачник і заявив іншим його членам, що вони повинні зробити все, щоб на Євробачення поїхала дочка його друга. Голосування СМСками було все в одні ворота.

Новини за темою

Але облишмо з цим. Виступила Марія на Євробаченні трохи вище посереднього. Так, посіла шосте місце, отримала "десятки" від Азербайджану, Італії, Молдови і "вісімки" від Білорусі та Естонії. Пісня Tick-Tock - одна з тих українських композицій на Євробаченні, що найменш запам'ятовуються. Тоді взагалі всі запам'ятали тільки Кончиту Вурст з Австрії.

У 2015 р. Україна відмовилася від участі в Євробаченні. Йшла війна, економічна ситуація важка. Перший національний як організатор конкурсу прийняв рішення пропустити той рік.

2016-й. Ця історія писалася щойно. Був, мабуть, найбільш публічний національний відбір, де претендували на поїздку в Стокгольм Джамала, Хардкіс і Сансей. Перемогла ДЖАМАЛА, її підтримувала вся патріотично налаштована частина громадян, кримські татари. Її пісню про депортацію кримських татар називали "неформатом", вона викликала істерику в Росії. Джамалу кримські татари вважали символом боротьби за звільнення Криму від російської окупації. Президент писав у соцмережах про те, як пишається співвітчизницею.

Принт-скрин публикации

Так, це все було. Але ще був вчорашній фінал Євробачення, де максимальну кількість балів віддали Сан-Марино (який ніколи раніше не дав жодного бала нашій країні) і Польща - 24 бали. Молдова, Латвія, Італія і Грузія віддали по 22 бали. По 20 балів дісталося від Ізраїлю та Азербайджану. Навіть російські телеглядачі оцінили Джа в 10 балів із 12 можливих. Все, що треба знати про цю перемогу, і навіть більше, ви легко знайдете у нас на сайті. Наприклад, ТУТ.

Сергій Звиглянич

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>