Від криптовалютного божевілля до безпілотників: 2017 рік у технологіях

2017-й рік, незважаючи на деяке затишшя у розвитку споживчої електроніки, приніс у світ технологій багато цікавого. У тому числі активні зрушення відбулися і в Україні. Редакція 112.ua підбиває підсумки минулого року і згадує головні досягнення

Від криптовалютного божевілля до безпілотників: 2017 рік у технологіях
З відкритих джерел

Ніна Глущенко

Журналістка

2017-й рік, незважаючи на деяке затишшя у розвитку споживчої електроніки, приніс у світ технологій багато цікавого. У тому числі активні зрушення відбулися і в Україні. Редакція 112.ua підбиває підсумки минулого року і згадує головні досягнення

Україна

Оголошено терміни тендерів на 4G

База для будь-яких інновацій – це наявність швидкісного доступу в інтернет. Тому однією з ключових подій року можна назвати оголошення термінів тендерів на впровадження 4G. Із плюсів – вони відбудуться вже на початку 2018 року, і на розгортання мереж у великих містах операторів піде не більше півроку. З мінусів – в тендері розігрують частоти, які більше підходять для великих населених пунктів і навіть для центрів міст – 1800 і 2600 МГц відповідно. Щоб забезпечити національне покриття з інвестиціями в мережу в межах розумного, необхідні низькі діапазони частот, які в Україні зайняті.

Новини за темою

Втім, за останніми даними, з тендером на 1800 МГц (тобто на більш бажані для операторів частоти) є нюанси, і він ще може зірватися.

Інвестиції в технології з боку держави

У 2017 році Україна стала одним із лідерів споживання послуг проектної дистрибуції, зазначили в Дивізіоні IT-дистрибуції MTI. Держава інвестує як у клієнтське обладнання, так і в інфраструктуру, засоби в регіонах стали доступні завдяки децентралізації. У тендерах на впровадження послуг беруть участь багато локальних компаній, що стимулює розвиток бізнесу в регіонах.

Новини за темою

Держпослуги: впровадження XRoad і запуск Mobile ID

Перехід державних послуг в інтернет в Україні ускладнюється труднощами з отриманням даних із різних реєстрів і відсутністю простих і доступних для масових користувачів інструментів для підпису документів онлайн.

У більшості випадків взаємодії з державою необхідно ходити і отримувати довідки у різних інстанціях. У тій же Естонії, яка стала зразком впровадження e-gov не тільки на пострадянському просторі, але і в світі, розробили рішення XRoad, яке дозволяє отримувати інформацію з реєстрів без фізичної біганини по кабінетах. У цьому році його впровадили в Україні.

Одним з найбільш зручних способів підтвердження особи онлайн у світі став MobileID. В Україні також нарешті варто очікувати поширення технології. "Київстар" незадовго до Нового року запустив тестову експлуатацію послуги (комерційну експлуатацію обіцяють запустити у другому кварталі 2018 року) і дозволив контрактним абонентам обміняти свої SIM-картки на спеціальні, з підтримкою MobileID. З ними можна отримати послуги двох реєстрів: Держгеокадастру і Онлайн-будинку юстиції. Vodafone і lifecell планують запустити MobileID до середини 2018 року.

Блокчейн в Державному земельному кадастрі

Технологія блокчейн стала популярна завдяки биткоїну, але практичне застосування знайшла і в інших сферах. Блокчейн актуальний у середовищах, де нема довіри між учасниками, тому технологія стала популярною у фінансах і потроху проникає в держсектор. Україна однією з перших у світі почала переводити на блокчейн Державний земельний кадастр. Щоправда, процедура відбувається поетапно, поки у скептиків є питання щодо того, як захистити реєстр від початкового внесення в нього некоректних даних. Але в будь-якому випадку це великий крок для країни.

Курс на cashless

Світова тенденція відмови від готівки приходить і в Україну. У країні розвиваються мобільні гаманці на базі технологій MasterCard і VISA, в планах держави – впровадження електронних квитків на громадський транспорт, зокрема, можливість безконтактної оплати, яка вже доступна в кількох країнах світу.

Однією з показових подій року в цьому контексті став вихід Android Pay на український ринок. З системою взаємодіє поки тільки кілька банків і немає даних про кількість користувачів, але сам факт того, що наш ринок став цікавим для Google, характеризує його з доброго боку.

Ще однією знаковою подією стала поява повністю мобільного банку – monobank. Його створили колишні топ-менеджери Приватбанку. До кінця року проект вийшов з етапу закритого тестування. Наразі банки без відділень – один зі світових трендів, але він ще не став масовим, тому можна говорити про те, що Україна тут в авангарді.

Big Data на службі держави

Мобільні оператори протягом останніх року-двох реалізували з державою низку проектів з використанням великих даних. Big Data допомогла Одещині підрахувати туристів, київській владі – скоригувати маршрути громадського транспорту, Світовому банку – визначитися з ключовими напрямками пересування українців країною і на підставі цього планувати фінансування будівництва та ремонту доріг. Буквально під ялинку Міністерство економічного розвитку і торгівлі підписало меморандум з мобільними операторами про те, що ті будуть ділитися даними про переміщення туристів країною. По суті, ці відомості стануть джерелом найбільш точної туристичної статистики в Україні, і залишається сподіватися, що на їх підставі держава буде ефективно планувати розвиток туристичної галузі та інфраструктури. Загалом, BigData у розвитку держави давно стала світовим трендом, і Україна долучилася до нього з невеликим запізненням.

Новини за темою

Світ

5G: на низькому старті

Світ входить в епоху "інтернету речей". Окремі мережі для "інтернету речей" з національним покриттям вже кілька років тому почали з'являтися у різних країнах світу (наприклад, Нідерландах, Сінгапурі, Південній Кореї), але про масовість говорити зарано, бо окрема мережа далеко не всім по кишені.

Новини за темою

Передбачається, що п'яте покоління мобільного зв'язку, стандарт якого у стані розробки, буде якраз призначений для підключених пристроїв. Імовірно, тестову 5G-мережа покажуть в 2018 році на Олімпійських іграх в Південній Кореї, але 2017 рік пройшов під знаком масових випробувань мереж п'ятого покоління у світі та підготовки комерційних пристроїв. У тому числі з'являються компоненти для смартфонів, і виробники показують на виставках перші прототипи 5G-пристроїв. Загалом, нове покоління зв'язку – не за горами. Питання в тому, як скоро воно дістанеться України.

Криптовалютне божевілля

Ще не зрозуміло, биткоїн – це економічне диво чи мильна булька, але поки експерти ламають списи на сторінках ЗМІ, курс першої криптовалюти доріс до 20 тис. доларів і відкотився на третину. Інші криптовалюти не відстають: хоч вони й не коштують захмарних грошей, але в процентному співвідношенні показують навіть більше зростання, ніж первісток. У той же час експерти все частіше порушують питання енергетичної доцільності майнінг – весь блокчейн біткоїна вже споживає більше енергії, ніж десятки країн світу (34 ТВт*год електроенергії в рік, за даними на кінець 2017 року), і мірою ускладнення обчислень, а також зростання популярності криптовалют, цей показник буде тільки рости. Втім, є й інша думка, що проблема значно перебільшена і на початку 1990-х експерти так само панікували з приводу інтернету. Правих і неправих розсудить час, але навіть у структурі споживання енергії Україною блокчейн біткоїна має близько 20%.

Новини за темою

Крім курсу і проблем енергетики, 2017 рік для криптовалют ознаменувався масовим прагненням країн врегулювати цю галузь. Так, Білорусь під ялинку повністю легалізувала криптовалюти і майнінг, а Китай і В'єтнам – заборонили.

Новини за темою

Apple iPhone X: прорив чи непорозуміння року

Apple iPhone X – найбільш суперечливий смартфон компанії з Купертіно. З одного боку, пристрій вийшов цікавим з погляду технологій (з поправкою на те, що більшість речей було давно реалізовано в Android і маркетингу, але дуже суперечливим з погляду користувача досвіду. Смартфон лають і за численні баги в ОС, і за непоказний виріз на екрані, і за ціну, і за те, що Apple стала робити речі, які не припустив би Стів Джобс. Але Apple знову зробила неможливе – пробила психологічну планку вартості мобільних пристроїв, яка тепер перевищила 1000 дол. Це означає, що інші виробники теж підуть цим шляхом. До речі, хоча iPhone X і з'їв продажу у "вісімки", все ж молодша модель лінійки продається краще за революційного конкурента.

iPhone X Macrumors

Дисплеї: вихід за рамки

Нас чекає безрамковий майбутнє в електроніці. Це вже стало можливим в смартфонах – в 2017 році з'явилося багато таких моделей і скоро буде реалізовано в інших гаджетів з екранами. Дисплеї стають реалістичнішими, чіткішими, тоншими, енергоефективнішими. Це означає, що день, коли зображення на екрані не можна буде відрізнити від реальності, не за горами.

Безпілотники у справі

Робота над безпілотним транспортом триває давно. Так, перший безпілотний автобус вийшов на рейс в Нідерландах на початку 2016 року. Але тільки цього року про розробки в цій сфері заговорили так інтенсивно. Власні безпілотні автобуси почали з'являтися відразу в кількох країнах, зокрема, в США, Китаї, Естонії. Про плани використовувати подібний транспорт вже заявляли Німеччина і Сінгапур.

Крім того, безпілотні технології знайшли застосування за межами міських вулиць. Так, Tesla представила свою першу електричну вантажівку Semi, яка може стати однією з ключових інновацій в галузі, бо як міжміські траси набагато краще підходять для безпілотників, ніж міське середовище, а простої, пов'язані з людськими потребами, а також оплата праці такого способу доставки не потрібні.

Tesla Semi twitter.com/Tesla

Літаюче таксі – ще один напрям, де безпілотники зможуть себе проявити. Перші випробування пристроїв виробництва компанії Volocopter відбулися у вересні в Дубаї. У розробку безпілотного літального таксі інвестували Über і NASA. Схоже, транспорт без водіїв з'явиться далеко не там, де його спочатку чекали.

Літаюче таксі компанії Volocopter itc.ua

До речі, наступного року в першу подорож вирушить безпілотний вантажний корабель Yara Birkeland, придуманий норвежцями.

Голосові помічники в маси

Хоча перша колонка з інтелектуальним помічником від Amazon з'явилася два роки тому, тільки в 2017 році такі пристрої стали більш масовим явищем. Протягом року Amazon, що займає приблизно 70% ринку, показала нові можливості Alexa і нові моделі колонок з голосовим помічником, Google представила ще дві колонки з власним асистентом, навесні свою першу "розумну" колонку показала Apple. За оцінками Fortune, до кінця року подібними пристроями скористалися 35,6 млн американців.

Українцям поки рано чекати такі пристрої в себе – потрібна підтримка мови і потенційно великий ринок збуту, тож наша країна за всіма параметрами не фаворит для виробників. Тому поки залишається лише спостерігати за прогресом з боку.

Проблиски штучного інтелекту в споживчій електроніці

Хоча виробники смартфонів вже хваляться інтелектуальними помічниками у своїх пристроях, до реальної користі від "інтелекту" поки дуже далеко і, по суті, техніка "вчиться" за допомогою алгоритмів машинного навчання передбачати потреби свого власника і підлаштовуватися під нього. Щоб технологія пішла в маси, необхідні не тільки програмні рішення, але й "залізо", на якому це все буде працювати. У 2017 році власні процесори з підтримкою машинного навчання представили (або хоча б анонсували) Intel, Huawei, Apple, Qualcomm, Samsung. Треба розуміти, що це тільки початок гонитви озброєнь в напрямку розвитку штучного інтелекту, і, як це часто буває попервах, прогрес повинен стати швидким. Але реальну користь користувачі зможуть відчути у перспективі двох-трьох років у кращому випадку. Благо в цій сфері українці, швидше за все, побачать прорив приблизно одночасно з усім світом.

Глущенко Ніна

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>