banner banner banner banner

Від гумової кулі до паралізаційного електроду. Навіщо Нацполіція закуповує електрошокери і наскільки вони безпечні

Від гумової кулі до паралізаційного електроду. Навіщо Нацполіція закуповує електрошокери і наскільки вони безпечні
112.ua

Ксенія Цивірко

Журналіст

Найближчими роками правоохоронців планують озброїти електрошокерами американського виробництва, які стріляють, - так званими тайзерами. На цю мить Нацполіція вже закупила 200 штук Taser X2, а перші 13 поліцейських навіть встигли пройти професійний інструктаж.

Новини за темою

Однак думки щодо доцільності такого переходу в експертному середовищі поділилися. Одні вважають, що електрошокери є більш безпечними й менш летальними, ніж кийки і травматична зброя. Інші згадують історії, коли постріл з "тайзера" вбивав людину при затриманні, не встигнувши навіть передати її під суд: переважно вони пов'язані з супутніми хворобами та вторинними травмами. На кому лежить відповідальність за ці смерті? Як поліцейські повинні застосовувати електрошокери та наскільки вони безпечні для життя й здоров'я, розбирався 112.ua.

П'ять років "беззахисної" поліції

До проведення "правоохоронної реформи" в 2014 році міліціонери носили із собою так званий іскровий розрядник ІР-4, проте згодом такі електрошокери не було взято на озброєння. Відтоді, щоб затримати злочинця, котрий тікає від правосуддя, поліцейським доводилося або змагатися з ним у бігу, або зупиняти пострілом із травматичної зброї. Враховуючи суворі інструкції із застосування такого "заходу примусу", часом це закінчувалося не тільки пораненням утікача, а й смертю служителів правопорядку. Подібне сталося восени 2016 року в Дніпрі, коли двоє патрульних зупинило за порушення ПДР автівку: одного з них водій убив, іншого - смертельно поранив, а сам, діставши кулю в живіт, поїхав з місця злочину.

У таких випадках поліцейські не мають права працювати на випередження: стріляти в озброєного та агресивного злочинця можна тільки після неодноразових словесних умовлянь, застосування більш щадних засобів (наприклад, газового балончика), коли всі альтернативні заходи із затримання вичерпали себе.
Подібні межі правового поля діють у багатьох країнах світу. Оскільки вогнепальну зброю можна застосовувати у виняткових ситуаціях, коли конфлікт між правопорушником і поліцейським сягає свого максимального напруження, її замінили на більш безпечні "електрошокери, які стріляють". Як заявляє американська компанія Axon, на сьогодні їхні "тайзери" використовують близько 18 тис. поліцейських зі 107 країн світу.

Нарешті, цей список доповнить і Україна. І на цьому керівництво силового органу не поспішає зупинятися. "Ми плануємо протягом найближчих кількох років оснастити "тайзерами" кожен екіпаж патрульної поліції, штурмові підрозділи корду та полків поліції особливого призначення, а також поліцейських офіцерів громад", - заявив голова Нацполіції Ігор Клименко.

112.ua

Довідка. Як працює електрошокер?

В інтернеті можна легко знайти стилізовані електрошокери під виглядом ліхтарика, мобільного телефону, портсигара або жіночої помади. Усе це - іграшки на тлі поліцейського "тайзера". Цей електрошоковий пристрій контактно-дистанційної дії нагадує пістолет. У ньому так само є спусковий гачок і запобіжник, але "стріляє" він не кулями, а дротиками-електродами на тоненьких проводках, "заряджених" у змінні картриджі. Радіус "ураження" становить 4,5 м (для цивільних осіб) і 10 м — для поліцейських. За даними виробника, такі електроди здатні пробити 6-сантиметровий шар одягу і, впившись у шкіру, пропустити електричний розряд максимум у 1,2 мА. Така "процедура" триває не більше 5 с, паралізуючи на цей час м'язову мускулатуру й повністю знерухомлюючи правопорушника.

Випробували на собі дію "тайзера", німецькі поліцейські описували це як "5 секунд жаху". Утім, такі оцінки є досить суб'єктивними: ютуб-блогери у відеоогляді зображують муки й кричать, а голова нашої патрульної поліції Євген Жуков під час демонстрації роботи нового "тайзера" навіть не пискнув від болю.

"Це було досить неприємно, але я цілий і здоровий. Мої м'язи максимально скоротилися, але я весь час був притомним і міг вільно дихати", - констатував за підсумками Жуков.

Taser X2 також може працювати в "класичному" контактному режимі, причому, як заявляє виробник, іноді тільки звуку й виду від електричної дуги, яка утворилася, достатньо, щоб змусити правопорушника добровільно здатися. "Тайзери" оснащено лазерним прицілом, ліхтариком, дисплеєм та акумулятором, розрахованим приблизно на 500 імпульсів струму. Крім того, їх запрограмовано автоматично записувати в окремий файл із зазначенням часу, дати, тривалості й кількості імпульсів: цей журнал можна переглянути через USB-під’єднання.

Безпека застосування

Як заявляють у компанії Axon, здоровій людині "тайзери" не зможуть завдати серйозної шкоди. Ба більше, застосування спецзасобів дало змогу зберегти близько 220 тис. життів, істотно знизивши смертність поліцейських при виконанні. За останні чверть століття, за даними виробника, використання електрошокерів призвело до 26 випадків летального результату, причому здебільшого смерть настала через подальше падіння або займання, викликане іскрою.

При цьому альтернативні дослідження показують інші результати. Журналісти Reuters повідомляли, що на кінець 2018 року кількість смертей від "тайзерів" становила понад 1000, а в Amnesty International зареєстрували 334 таких випадків у період з 2001 по 2008 рік. Утім, кількість смертей від вогнепальних сутичок з копами перевершує ці показники в понад десятеро.

Скласти таку статистику "пощастило" переважно носіям різних діагнозів: серцева недостатність, епілепсія, збуджений делірій, інші психічні розлади. Особливе місце також посідають люди, котрі вживають наркотичні речовини — як для особистого задоволення, так і для лікування. Через це в 2010-2013 рр. компанія Axon стала рекомендувати своїм клієнтам не застосовувати електрошок до людей, які перебувають під впливом наркотиків, сильно збуджені або фізично перевтомлені. Головне - дотримуватися всіх норм обережності, і тоді ризик для здоров'я буде зведено до мінімуму.

"Переконайтеся, що є безпечні протоколи, хороший нагляд і поточні програми навчання (поліцейських). Тільки-но ви виходите за межі цього - усе! Нічого не працює. Наприклад, якщо ви візьмете фен і використаєте його у ванній, що не відповідає правилам, у такому разі сушка волосся феном може стати смертельною", - повідомляє представник компанії Axon Стів Таттл у статті американського видання Vice.

При цьому слід зазначити: щоб озброїти "тайзерами" поліцію, пристрої повинні пройти відповідну сертифікацію. Дослідження медиків показують, що такі електрошокери не можуть призвести до серйозних порушень у роботі кардіостимуляторів, а сам принцип роботи пристрою спрямовано на скорочення скелетних, а не серцевих м'язів. Як повідомляють у Нацполіції, минулого року електрошоковий пристрій також перевірили в МОЗ, яке своєю чергою видало відповідні рекомендації. 

Про що говорить закон

Як показує практика поліцейських із різних країн, "тайзери" використовують у тих випадках, коли правопорушники багаторазово ігнорують озвучені вимоги, чинять опір під час арешту, погрожують зброєю. При цьому українське законодавство описує лише два випадки, в яких співробітники Національної поліції мають право застосувати електрошоковий пристрій: для відбиття нападу людей і тварин.

112.ua

Прагнучи не відставати від "європейської моди" на принципи роботи поліцейських, в МВС вирішили розширити цей перелік і зареєстрували в парламенті відповідний законопроект № 4375. Зміни змусять правопорушників розробляти нові тактики втечі та опору, адже використання електрошокерів має менш сувору процедуру.

Чинний закон "Про Національну поліцію" регламентує перелік осіб, проти яких заборонено застосовувати такі спецзасоби: вагітні жінки, малолітні, люди літнього віку та особи з вираженими формами фізичних обмежень. Однак ця вимога не поширюється на ті випадки, коли такі люди здійснюють груповий, збройний напад, становлячи загрозу для життя й здоров'я оточуючих, а більш щадні "заходи примусу" не допомагають.

112.ua

Окремого документа, який би описував нюанси роботи з електрошокерами, в українському законодавстві, по суті, немає. У 1998 році було затверджено "Інструкцію про порядок застосування електрошокових пристроїв" (наказ МВС № 101), проте вона стосується тільки застарілих іскрових розрядників ІР-4. Утім, ці правила є "придатними до використання" і тепер.

"Інструкція" категорично забороняє застосовувати електрошокери в ділянці голови, шиї, статевих органів, перевищувати допустимий час впливу електророзряду на правопорушника; використовувати пошкоджені й несправні електрошокери, а також застосовувати їх у приміщеннях, де є легкозаймисті або вибухонебезпечні речовини.

Утім, більшості цих правил поліцейські навчаються під час проходження спеціальних курсів. При цьому багато хто добровільно замінюють собою тренувальний манекен, щоб на власній шкурі відчути, як це бути удареним шокером. В Україні це стане обов'язковою вимогою для всіх поліцейських, які взяли на озброєння "тайзери": у МВС вважають, що це дасть можливість "оцінити рівень болю й на практиці застосовувати електрошокер тільки тоді, коли є підстави".

До чого можуть призвести новації

В уяві керівництва правоохоронних органів перехід на "тайзери" повинен зробити поліцію більш гуманною та по-європейськи "красивою", просто як із захоплених розповідей туристів. Однак такі мрії ризикують розбитися об суворі брили української реальності.

Першочергово - через фінансові можливості. Адже навіть за ціною виробника, не рахуючи доставку й інші операційні витрати, електрошокер Taser X2 коштуватиме 1,3 тис. дол. Озброїти планують понад 10 тис. правоохоронців, на що буде потрібно мінімум 4 млрд грн з українського бюджету. Чи доцільно витрачати такі суми в умовах економічної кризи і хто в цьому зацікавлений - питання залишається відкритим. Однак до сьогодні поліцейські сяк-так справлялися й без американських модних "тайзерів" зі своїми завданнями. Сумнівно, що електрошокери, які стріляють, "окупляться" у вигляді різкого зниження рівня злочинності, а українці схвалять таке марнотратне поводження з податками.

По-друге, хоча завдяки використанню більш щадних спецзасобів поліції прагнуть надати більш гуманний вигляд, досягти таких результатів можна буде тільки в одному випадку: якщо поліцейські не будуть перевищувати повноважень, а правопорушники не тікатимуть від покарання. Достатньо навести кілька ілюстрацій.

Так, наприклад, у 2016 році помічник генсека ООН з прав людини Іван Шимонович повідав британському виданню The Times про те, як люди в масках — імовірно співробітники СБУ — "тайзером" цілили в голову ув'язненого.
Водночас є купа історій із трагічним фіналом, коли наполеглива непокора правопорушників змушувала поліцейських використовувати суворіші "заходи примусу". Чи варто наражати життя на небезпеку й "нариватися" на удар "тайзером", знаючи про свою серцеву недостатність чи психічні розлади?

Ксенія Цивирко

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>