Вічний блукалець: Луценко захотів до Зеленського, та чи знайдеться йому там місце?

Вічний блукалець: Луценко захотів до Зеленського, та чи знайдеться йому там місце?
пресс-служба ГПУ

Наталія Лебідь

Журналіст

Днями генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що не бачить "ані моральних, ані юридичних" підстав для своєї відставки. Але "готовий до цього". "Наскільки я знаю, збір підписів за мою відставку розпочато, і, за даними минулого тижня, аж 19 підписів зібрано", – іронізував керівник ГПУ 6 травня. "Тільки-но буде 150 підписів – поговоримо. Я готовий до звіту в парламенті й готовий до будь-якого рішення парламенту", – додав Луценко.

Також генпрокурор заявив, що в разі необхідності готовий співпрацювати з новообраним президентом Володимиром Зеленським. Луценко зізнався: між ним та Зеленським протягом минулого року були зустрічі. Генпрокурор охарактеризував їх як "не надто публічні", "не надто часті, але регулярні". Луценко зазначив, що готовий надати Володимиру Зеленському свої консультації у боротьбі з корупцією, якщо тільки новообраний президент цього захоче.

Новини за темою

Але річ у тім, що Зеленський від Луценка не хоче нічого. Ба навіть більше, нова влада вустами президентського радника Олександра Данилюка чітко дала зрозуміти: декому – час на вихід. "Окрема позиція щодо Юрія Луценка. Я розумію, що нині є колосальне бажання істеблішменту зберегти статус-кво. Але Володимир під час оголошення результатів виборів (екзит-полів) зробив важливу заяву: він вважає, що Луценко – людина минулого. І він (Луценко), якщо хоче, може повернутися до політики, але точно повинен піти з посади генерального прокурора, куди мають прийти люди, які проведуть реальну реформу", – заявив Данилюк.

Утім, Юрій Віталійович натяків (як і прямих імперативів), вочевидь, не розуміє. Хоча в одному він правий: юридичних підстав для його звільнення нема. Адже призначення Луценка на посаду мало місце 12 травня 2016-го, а генпрокурорська каденція триває 6 років. Теоретично Луценко міг би досидіти на своїй посаді до 2022-го, роздаючи поради щодо антикорупційних заходів. Проте чи вдасться це йому? 112.ua розбирався в цьому питанні разом із командою експертів.

Портрет героя на тлі кон’юнктури

Юрій Луценко "заявив, що не йде у відставку, хоча раніше говорив, що піде разом із Порошенком", – зауважує Тарас Березовець, директор компанії Berta Communications. Конфігурація намірів генпрокурора дійсно змінилася: тепер уже очевидно для всіх, що чиновник усіляко намагається "перевзутися в польоті". "Він буде сидіти до останнього моменту, щоб його звідти виносили з кріслом… Вирішив застосувати таку технологію до Володимира Зеленського – називається "задушити у своїх міцних обіймах", – додає політолог Кирило Молчанов.

Про метод "задушити в обіймах" нам говорить і Руслан Бортник, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики. "Луценко чудово розуміє, що в Зеленського нині немає голосів у парламенті, і поки новий президент слабкий, він використовуватиме час для напрацювання якихось гарантій для наступного політичного циклу".

Бортник додає, що доволі показовим є і те, що Генеральна прокуратура викликає нині для допиту та вручення підозр низку важливих фігур з порошенківської обійми. Йдеться про колишнього голову адміністрації президента Бориса Ложкіна, чинного заступника голови АП Олексія Філатова, екс-голову Національного банку України Валерію Гонтарєву, екс-міністра екології та природних ресурсів, власника газовидобувної компанії Burisma Миколу Злочевського і співвласника інвестиційної компанії ICU Костянтина Стеценка. Повістки всім фігурантам було опубліковано на сайті ГПУ 22 квітня – наступного дня після другого туру президентських виборів.

Формально подібна ініціатива походила не від самого Юрія Луценка, а від його підлеглого – прокурора Костянтина Кулика, але справи це не міняє. Навряд чи будь-який папірець у стінах ГПУ міг би зажити самостійним життям без візи генпрокурора.

А отже, за "наїздом" на Гонтарєву, Ложкіна та інших стоїть, безумовно, сам Луценко. Він "сьогодні буде намагатися використовувати будь-який привід, будь-яку справу, щоб показати, що він не є генеральним прокурором Петра Порошенка, а що він готовий бути генеральним прокурором взагалі, наскільки це можливо, який буде починати справи і проти соратників Петра Порошенка", – коментує політолог Олексій Якубін.

Новини за темою

А Руслан Бортник вважає, що нинішні дії Луценка – частина гри, причому гри, дуже йому властивої. І байдуже, що під час цієї гри стосунки Луценка та Порошенка неминуче зіпсуються. "Луценко намагається тепер максимально дистанціюватися від Порошенка – це дуже для нього характерно. Від так робив іще з часів Соціалістичної партії та "Нашої України" і всіх тих проектів, котрі допомагали йому закріпитися у політиці", – говорить Бортник.

А от що з цього приводу додає екс-генпрокурор Віктор Шокін – безпосередній попередник Луценка. "Думаю, він ще зрадить, це був тільки початок. Звичайно, можу помилятися, але якщо людина за характером зрадник... Луценко рятує себе, він така людина по натурі. Кого він тільки не зрадив, починаючи з Олександра Мороза?" – запитує Шокін в інтерв’ю виданню "Страна".

У зв’язку з цим виникає закономірне питання: а чи потрібен такий соратник Володимиру Зеленському? Адже досвід Петра Порошенка, котрий підсадив Луценка на високу посаду і не отримав за це належної вдячності, у Зеленського – перед очима. Але виявляється, що й від Луценка Зеленському може бути певна користь. У кожному разі, на цьому етапі.

Купи слона

"Сьогодні тривають ігри за посаду генпрокурора. І ті, хто свого часу орієнтувався на Порошенка, нині намагаються вести свою гру, розуміючи, що ця вертикаль однозначно зійде зі сцени. Сьогоднішня гра має засвідчити, що в ГПУ є люди, здатні підняти на свої знамена боротьбу з корупцією. Але на місці тих, хто вирішуватиме долю посад у Генпрокуратурі, я б дуже уважно придивився до всіх цих людей і до того, якої позиції вони дотримувалися раніше. І спитав би: чому тільки сьогодні Кулик, наприклад, зробив свої заяви щодо Гонтарєвої та решти? Що заважало зайнятися цими питаннями раніше? Чому вони почали спливати тоді, коли стало зрозуміло, що Порошенко більше не буде президентом?" – запитує Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму.

І попереджає: "Під час наступної президентської кампанії, коли рейтинги Зеленського почнуть падати, його команда може зрозуміти, що їх кинуть так само, як кинули Порошенка".

Теоретична пролонгація каденції Луценка на посаді генпрокурора означатиме "абсолютну дискредитацію новообраного президента. Він продовжить сидіти в цьому кріслі та не продемонструє абсолютно жодних результатів. Він не буде займатися розслідуваннями, не стане скеровувати справи до суду, а просто у своїй фірмовій манері буде займатися політиканством", – пророкує Кирило Молчанов. Експерт додає: на сьогодні в Луценка – один з найвищих антирейтингів серед українських політиків. І з кожним днем його перебування на посаді генпрокурора він все сильніше битиме по новій владі.   

Але Тарас Березовець пояснює в коментарях нашому виданню, який все-таки може бути профіт від того, аби залишити Луценка в його старому кріслі. "Багато що тут залежатиме від позиції Коломойського, котрий навряд чи захоче відставки Луценка. Вони нещодавно зустрічалися. Конфлікт між Луценком та Коломойським вже закладено: Коломойський хотів би, щоб той був слухняним хлопчиком… Але водночас він розуміє, що фігура генпрокурора досить вразлива, і з цих позицій збереження Луценка на посаді може бути вигідним".

Іншими словами, доки ЗеКоманда не буде на 100% готова провести на посаду генпрокурора власну креатуру, Луценко як тимчасова заміна її влаштує. У Зеленського вже визначилися з власним претендентом на посаду очільника ГПУ, але ім’я не оголошують, каже нам директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. "Луценко нічим не може зацікавити Зеленського. Може бути тільки встановлений компромісний перехідний період, доки Зеленський "підросте". Новий президент собі вже когось пригледів на посаду нового генпрокурора, але конкретні прізвища тримають у секреті", – зазначає політолог.

Карасьов майже переконаний, що Зеленський не захоче бачити Луценка на його нинішній посаді. "У них установка на те, що скрізь мають бути нові обличчя. Але, з іншого боку, у Зеленського нема голосів для того, щоб відправити Луценка у відставку. Тож він залишиться до парламентських виборів, а вже нова Верховна Рада, ймовірно, призначить нового генпрокурора".

Дайте Раду

Відправити у відставку генерального прокурора дійсно може тільки Верховна Рада. Але ініціювати таке звільнення здатен і президент. Утім, президент Зеленський у стінах парламенту – новачок, котрий не має власного опертя й змушений користатися послугами перебіжчиків. До того ж Верховна Рада – вкрай неоднорідна структура, що складається з груп і течій. "У парламенті голоси за відставку Луценка, можливо, й вдасться зібрати, але навряд чи вдасться затвердити нового генпрокурора", – говорить Тарас Березовець.

Новини за темою

А ці два моменти – відставка старого генпрокурора та призначення нового – тісно пов’язані. І відбуватися повинні майже одночасно. Одразу за звільненням Луценка має бути результативне голосування за його наступника, інакше гру не варто навіть починати.

"Парламент тепер буде чинити опір не так тому, щоб відправити у відставку Луценка, як тому, щоб обрати нового генпрокурора. Зеленський поки що не має можливості призначити йому наступника, а отже, буде "в. о." серед замів Луценка, а вони також є ставлениками БПП чи "Народного фронту", – коментує Руслан Бортник.

Це дійсно так: зовсім без "голови" Генпрокуратура залишитися не може, а тому, якщо її нового очільника призначити не вдасться, крісло керівника ГПУ тимчасово посяде хтось із нинішніх підлеглих Луценка. А для влади між тим "краще мати повноцінного Луценка, аніж виконувача обов’язків", – резюмує Тарас Березовець.

Але яке майбутнє чекає на самого Луценка? "Він розуміє, що у нього навіть теоретично нема шансів залишитися на посаді, бо є певний негативний вантаж, який буде тягнути вниз усю команду. Тому я думаю, що на сьогоднішній момент завдання Луценка (як і багатьох інших посадовців, яким нічого не світить) – це піти без скандалу і без того, щоб їх притягували до відповідальності. Тому вони можуть робити певні реверанси владі. Але такі реверанси не є підставою для того, аби їх потім "взяли на роботу", – говорить Богдан Петренко.

Експерт продовжує: "Луценко буде намагатися себе "продати", але він розуміє, що йому нічого не світить. Одна справа – намагатися себе продати, і зовсім інша – таки зробити це. Тож програма максимум – нав’язати себе новій владі, але оскільки цієї мети досягти не вдасться, то тоді програма-мінімум – піти з посади без кримінальних хвостів… Луценко неодноразово падав і підіймався: така в нього вже кар’єрна лінія. Тож навіть якщо він нічого не досягне на цих парламентських виборах, може взяти участь у наступних – у тих, що будуть через кілька років", – припускає Петренко.

"У майбутньому Луценко, можливо, повернеться до активного політичного життя і навіть вигулькне десь у списках Порошенка чи Кличка", – говорить Руслан Бортник. А от Вадим Карасьов вважає, що йому не світить навіть це. "Свою політичну силу він створити не встигне – забагато іміджевих ризиків. В інших партіях його навряд чи чекають, зважаючи на його "цікаву" політичну біографію. Можливо, піде по мажоритарці", – каже Карасьов.

Новий Луценко

На завершення зазначимо, що сюжетом, який не менш інтригує, є те, хто претендуватиме на крісло генпрокурора в найближчому майбутньому. І не тільки із членів ЗеКоманди. Нині, окрім згадуваного вище прокурора Костянтина Кулика, який відверто виступив на боці Зеленського під час президентських перегонів, на посаду генпрокурора заміряється і керівник Управління спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк.

Днями Горбатюк підтвердив свої амбіції: в ефірі телеканалу "Еспресо" він заявив, що готовий обійняти пост генпрокурора за президента Володимира Зеленського.

"Необхідними є зміни в Генеральній прокуратурі. Тому що є велика кількість порушень закону, яка в першу чергу йде від самого генерального прокурора. Це, зокрема, втручання в розслідування кримінальних проваджень нашого управління. З урахуванням практики відстоювання закону в справах, які розслідуються нашим управлінням, я відповів, що хотів би, щоб ці принципи сповідувалися і в ГПУ, і в усіх прокуратурах України, і якщо буде довіра, буде рішення Верховної Ради та президента, я готовий цим зайнятися", — сказав Сергій Горбатюк.

Принагідно Горбатюк скористався можливістю і незлим тихим словом згадав свого шефа Луценка, з яким вони є давніми опонентами. За словами Горбатюка, Луценко "прийшов до ГПУ не як працівник прокуратури, не як юрист, а як представник політичних сил". Мовляв, "найголовнішим його завданням мало бути звільнення прокуратури від будь-якого зовнішнього впливу". "Якби він це зробив, то попри відсутність юридичних знань це була б його велика заслуга. Але він, на мою думку, не тільки цього не зробив, а й примножив такий вплив", — сказав Горбатюк.

"Горбатюк дає сигнал, що готовий бути новим генпрокурором. Колись ще Сергій Лещенко лобіював його на цю посаду", – коментує Вадим Карасьов. Проте, на його думку, ані Горбатюку, ані Кулику парламент не дасть необхідної кількості голосів.

Тим часом Тарас Березовець (котрий наполягає, що до вирішення долі генпрокурора долучиться Ігор Коломойський) говорить про те, що в олігарха є своя власна кандидатура – Микола Голомша. Останній колись був заступником генерального прокурора і втратив посаду, потрапивши під дію закону про люстрацію. Назвати Голомшу "новим обличчям" - означає згрішити проти істини, адже його обличчя не тільки не нове, а й відчутно скомпрометоване різномастими корупційними скандалами. Втім, це вже окрема історія.

Щодо Юрія Луценка, то тут можна погодитися з експертом Богданом Петренком: він, без сумніву, не пропаде. Навіть незалежно від того, як складатимуться його відносини з новою владою. Ймовірно, ми невдовзі почуємо про яку-небудь нову його іпостась, адже створювати контексти та підлаштовуватися під обставини Луценку вдається краще за все.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>