Униан

Голова Державної фіскальної служби Роман Насіров на волі. Солом'янський райсуд Києва не зміг у передбачені законодавством 72 години визначити запобіжний захід головному митнику країни, й у відповідності з Кримінально-Процесуальним кодексом він формально вільний. Тепер прогрес у розвитку справи під великим знаком питання, і не виключено, що Насіров послідує прикладу бізнесмена-утікача Олександра Онищенка, у співпраці з яким його обвинувачують, і покине територію України.

Чому НАБУ взялося за Насірова?

Нагадаємо, що усуненому рішенням Кабміну керівнику Державної фіскальної служби закидають заподіяння державі збитків на 2 мільярди гривень, які він, за версією слідства, "заощадив" для бізнесмена-утікача Олександра Онищенка.

"Насіров Роман Михайлович підозрюється у зловживанні службовим становищем, в результаті якого державі було завдано збитків на 2 мільярди гривень", - наголошують у НАБУ. Однак поки це не більше ніж слова. Адже Насіров на волі.

Новини за темою: У Насірова гіпертонічна хвороба, невідкладної допомоги не потребує, – інститут кардіології

На питання, винесене у заголовку, є, на наш погляд, кілька варіантів відповіді. По-перше, це реакція НАБУ на спробу Банкової "приручити" бюро. Нагадаємо, що минулого тижня через парламент фракції БПП і "Народний фронт" спробували протягнути кандидатуру аудитора Найджела Брауна. Варто відзначити, що однією з підстав для відставки НАБУ є результати аудиту бюро. А багато хто у Раді впевнений, що Браун – це креатура АП.

"На Банковій, як і раніше, хочуть відставки Ситника (директора НАБУ Артема Ситника, - 112.ua), оскільки він не досить лояльний, однак поки що це неможливо, тому там хочуть посилити залежність Бюро", - розповідають джерела 112.ua у "Блоці Петра Порошенка".

По-друге, в бюро хочуть показати подальшу необхідність свого фінансування, у тому числі і за рахунок грантів. Не секрет, що Національне антикорупційне бюро утворювалося при наполегливій підтримці попередньої адміністрації Білого дому і всіляко підтримувалося нею. Та й директор бюро Артем Ситник на прес-конференції незадовго до виборів у США заявив, що підтримає кандидатуру Гілларі Клінтон на пост президента США. Нинішній американський лідер Дональд Трамп ще під час виборчої кампанії заявляв про необхідність як мінімум ревізії допомоги, яку США виділяли "на підтримку демократії". За фактом же Бюро за період своєї роботи може похвалитися лише розслідуванням низки гучних кримінальних справ, зокрема Олександра Онищенка (у якій є і політичний підтекст), які поки не вилилися в конкретні обвинувальні вироки, та ще й сутичками з колегами із Генеральної прокуратури.

Що буде з Насіровим?

Доля Романа Насірова поки залишається в підвішеному стані. Сьогодні суд продовжить розгляд питання про запобіжний захід підозрюваному. Варто зазначити, що незадовго до затримання відсторонений керівник Державної фіскальної служби, за інформацією керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького, намагався втекти. Нібито після зірваної втечі Насірова вирішили помістити в лікарню "Феофанія".

До суду його прийшли підтримати впливові депутати від БПП Олександр Третяков і Гліб Загорій, які, за інформацією НАБУ, перешкоджали його перевезенню в іншу клініку. Та й окремі депутати від "Народного фронту" побічно підтримують Насірова, відзначаючи процесуальні порушення під час судового засідання про обрання запобіжного заходу усуненому керівнику ДФС. Така підтримка недивна, адже, за інформацією 112, він допомагав "вирішувати питання" як представникам великого бізнесу, зокрема Ігорю Коломойському та Онищенку, так і був чутливий до побажань Адміністрації президента. Згадаймо хоча б історію з реструктуризацією боргів "Укрнафти".

Показово, що президент України Петро Порошенко відмовився коментувати справу щодо Насірова, зазначивши, що Національне антикорупційне бюро - це незалежний орган.

Новини за темою: Влада не зацікавлена в тому, щоб Насіров свідчив, - юрист

З іншого боку, виникає питання, а чому детективи НАБУ прийшли вручати підозра Насірову вже після 22:00, якщо необхідні документи у них були за кілька годин до цього?

На даний момент відсторонений глава ДФС абсолютно вільна людина, адже 72-годинний строк затримання під вартою закінчився, а нову підозру йому так і не пред'явили. Стара ж, як виявилося, не варта й паперу, на якому її було написано, а повторно затримати його за підозрою у заподіянні збитків на 2 мільярди гривень можна буде тільки за рішенням суду. Втім, сам відсторонений керівник податкової не збирається покидати будівлю Солом'янського райсуду. Більш того, його адвокати наполягають, щоб засідання з обрання запобіжного заходу проходило саме в цьому райсуді столиці.

У той же час все може обернутися і в інший бік, у разі якщо іноземні партнери наполегливо порадять провести неупереджений судовий процес. Тоді "раптово" може і суддя знайтися для обрання запобіжного заходу. Або ж Насірову знайдуть "надійну заміну, яка задовольнить всі групи.

Ігор Римський