"Весна" на варшавській вулиці: Хто такий Роберт Бедронь і чому про нього говорить вся Польща

Конфігурацію рейтингів провідних політсил Польщі, яка була актуальною ще півроку тому, зламала нова партія відкритого гея Роберта Бедроня, що посідає нині третє місце за рівнем електоральної підтримки. Але справа тут зовсім не в сексуальній орієнтації.

"Весна" на варшавській вулиці: Хто такий Роберт Бедронь і чому про нього говорить вся Польща
Роберт Бедронь Gazeta Wyborza

Наталія Лебідь

Журналіст

Конфігурацію рейтингів провідних політсил Польщі, яка була актуальною ще півроку тому, зламала нова партія відкритого гея Роберта Бедроня, що посідає нині третє місце за рівнем електоральної підтримки. Але справа тут зовсім не в сексуальній орієнтації.

Парламентські вибори відбудуться цьогоріч не лише в Україні. До народного волевиявлення готується також і сусідня Польща. Останні заміри електоральних симпатій вражають: на третє місце виривається донедавна нікому не відома партія "Весна" (Wiosnа). За політичну силу, яку створив колишній мер польського міста Слупськ та перший відкритий гей серед політиків країни Роберт Бедронь, готові проголосувати 14% опитаних. Попереду – лише політичні важковаговики: права консервативна партія "Право і справедливість" (Prawo i Sprawiedliwosc, PiS) з 29% підтримки та опозиційна "Громадянська коаліція" (створена на базі відомої партії "Громадянська платформа" – Platforma Obywatelska) з рейтингом у 20%. Такі дані оприлюднив днями польський ресурс Onet.

Ще півроку тому, в серпні 2018-го, розклад сил був іншим. Тоді країна готувалася до місцевих виборів, і лідерські позиції утримувала "Право і справедливість" із 34% голосів. Далі йшла "Громадянська коаліція" з 26%, за нею – Польська селянська партія з рейтингом у 12% та "Союз лівих демократів" з 10% підтримки. Про жодну "Весну" на польській політичній арені не йшлося, хоча про мера Слупська поляки, безумовно, чули. Останній активно експлуатував тему економічної нестабільності, вказуючи на двох головних її винуватців – "Право і справедливість" та "Громадянську коаліцію". А ті своєю чергою були надто зайняті взаємним поборюванням, тож помітити зростання серйозного конкурента запізно. Втім, "Право і справедливість" й дотепер глибоко переконана в тому, що для неї альтернативи на правому фланзі просто не існує. Що ж стосується "Громадянської коаліції", то й вона вірить у власну непогрішимість – тільки вже як опозиційна політсила.

"Багато хто в Польщі не має, за кого голосувати і з ким себе ідентифікувати. Їм не подобається "Право і справедливість", але вони відчувають себе обдуреними технократами з "Громадянської платформи". Нині – 2018 рік, і багато польок та поляків хотіли би почути відповідний нинішньому часу наратив", – говорив улітку Роберт Бедронь. І як у воду дивився. Час для наративу, автором якого є він сам, настав. Щоразу саме це засвідчує польська соціологія.

"Весну" восени лічать

Прохідний бар’єр для потрапляння політичної партії до польського Сейму встановлено на рівні 5%, для блоку партій – на рівні 8%. Якщо до осені цього року "Весна" продовжить злет (або принаймні не знижуватиме його висоту), вона з легкістю потрапить до парламенту. А якщо докладе зусиль та наростить ще трохи м’язів своєму рейтингу, зможе розраховувати й на місця в Європарламенті. Адже в результаті ухвалення нових положень про вибори до Європейського парламенту виборчий поріг на рівні країни складе в середньому по округах 16,5%, тобто до цієї планки "Весні" ще треба трохи дорости.

Новини за темою

Вийде в неї чи ні – залежатиме загалом від ситуації на опозиційному фронті. Подейкують, що після того як наприкінці року добіжить кінця термін повноважень у президента Європейської ради Дональда Туска, останній повернеться на батьківщину. А оскільки Туск є яскравим представником "Громадянської платформи", політичне життя в Польщі обіцяє стати більш жвавим і більш складним водночас. Активізується, безперечно, й опонент Туска – чинний президент Польщі та член партії "Право і справедливість" Анджей Дуда, на якого за рік чекають вибори. Готуючись до нової фази протистояння "старожилів" політичного олімпу, Бедронь обіцяє радикально відрізнятися і від нинішніх опозиціонерів, і від можновладців.

Вдасться це йому чи ні – наразі невідомо, але вже нині зрозуміло, що з появою його "Весни" консервативна католицька Польща почала змінюватися. Для країни, де ще недавно намагалися протягти повну заборону абортів, це справжня революція. Тим паче, що Бедронь – не лише гей. Він ще й атеїст. "Я народився в дуже консервативному, традиційному районі Польщі. Все давалося мені нелегко", – говорить Бедронь.

У 2011 році, будучи активістом руху за права ЛГБТ, він став першим в історії Польщі відкритим геєм у Сеймі. А у 2014-му Бедроня обрали мером Слупська. "Коли я був депутатом, мене били на вулиці чотири або п'ять разів (…) Зараз вони мені посміхаються і вітаються зі мною (…) Тоді вони, напевно, сказали би: "Ти – гомик" або плюнули в мене. Зараз вони кажуть: "Доброго ранку, пане мер", і це свідчить про те, що відбулися зміни",  – розповідає Бедронь. Себе він називає "мрійником", а польські експерти говорять про нього як про нового прогресивного лідера.

Чи то мрії, чи то підтримка Александра Кваснєвського (який агітує Бедроня брати участь у президентських виборах 2020 року) привела найвідомішого польського гея туди, де він перебуває зараз. А перебуває  він на вельми непоганому стартовому майданчику. Бо якщо говорити не тільки про парламентський, а й про президентський рейтинг, то й тут Бедронь несподівано посідає третє місце. Він поступається лише Дуді та Туску, передає ВВС.

35 обіцянок на 35 мільярдів

Метаморфози, що відбуваються з електоратом непоступливо-негнучкої Польщі, воістину вражають. Чим завойовує виборців Бедронь? Вочевидь, простотою та непонтовитістю. ЗМІ пишуть про те, що за той час, доки Бедронь керував Слупськом, він сам собі скоротив платню, зменшив борг міста на десятки мільйонів злотих, підвищив витрати на освіту та будівництво соціального житла. А ще розпорядився поставити біля мерії міста червоний диван – для тих, хто бажає поговорити з мером. Що ж, таке ставлення – незалежно від того, щире воно чи лише на позір – не може не імпонувати. Щоправда, багато хто з експертів (а тим паче опонентів Бердоня) закидають йому популізм та відсутність чіткої програми.

Новини за темою

Але що-що, а програма в Бедроня є. Інша річ, наскільки вона піддається практичній реалізації. Отже, Роберт Бедронь обіцяє таке: щомісячну доплату у розмірі 500 злотих на кожну дитину, яка виховується в родині, і 1200 злотих – у тому випадку, якщо в сім’ї росте дитина з особливими потребами. Також мінімальну пенсію у розмірі 1600 злотих. Плюс – встановлення мінімальної зарплати на рівні 60% від середньої по країні. Відкриття 250 тис. нових місць у дитячих садках. І ще – період чекання на прийом у лікаря не довше ніж 30 днів (у Польщі, як і в багатьох інших європейських країнах безкоштовна державна медицина насправді існує, проте потрапляння до ескулапа в нетермінових випадках подекуди пов’язано з тривалим очікуванням). Загалом Бедронь видав "35 обіцянок на 35 мільярдів злотих" – так називає його програму ресурс gk24.pl.

Інші польські видання наводять додаткові пункти виборчої програми Роберта Бедроня та його "Весни".  Так, перебуваючи у виборчому турі Сілезією, політик пообіцяв тамтешнім жителям, що конституція Польщі зазвучить і сілезькою мовою теж (читай: ця мова, носіями якої є приблизно 509 тис. поляків, стане державною). "Ніхто – жодна мова, жодна група, жодне товариство – не залишиться в Польщі позаду", – заявив Бедронь. Він же присягнув ідеї рівності та повазі до будь-яких меншин, інформує портал wnp.pl.

А от перед шахтарями Бедронь говорив про інше – про наболіле та актуальне для них. Він пообіцяв закрити всі вугільні шахти до 2035 року, впровадивши використання більш екологічних та економічних джерел енергії. Але "я не дозволю жодному шахтарю, нікому, хто працює сьогодні в галузі видобутку корисних копалин, програти на цій трансформації, яка необхідна для всієї Польщі", – пообіцяв він. І додав, що в Польщі щороку 45 тис. громадян вмирають через смог, викликаний спалюванням вугілля. "Ви повинні ухвалити сміливе рішення, – звернувся Бедронь до виборців. – Ми – перша партія, перша сила в Польщі, яка поставила перед собою мету. Інші були боязкими, ховаючи голови в пісок", – цитує лідера "Весни" сайт nettg.pl.

Новини за темою

Загалом же не так вугілля, як загальне примирення, толерантність та емпатія є базовими моментами в спілкуванні Бедроня з виборцями. Він любить повторювати тезу, яка, мабуть, видається йому блискучою знахідкою, про те, що саме він зуміє зупинити польсько-польську війну. Ту саму війну, яка призвела нещодавно до резонансного вбивства мера Гданська Павла Адамовича. "Коли я подорожую Польщею, я не бачу польсько-польської війни, про яку говорять політики. Я бачу усміхнених людей, я бачу надію, люди відчувають, що ми не в порядку, хоча це не наша війна. Я закінчу цю війну, врешті-решт ми сядемо за один стіл, як 30 років тому, і, нарешті, почнемо розмовляти один з одним", – наводить слова Бедроня газета Wyborcza.

Реагуючи на всі ці рацеї, лідер ще однієї новоствореної партії "Зараз!" (Teraz!) Ришард Петру із сарказмом говорить про те, що в Польщі нині спостерігається свято популізму – "ще навіть гіршого, ніж у "Права і справедливості". "Я би порадив Бедроню відмовитися від популізму, тому що це шахрайство. Легко вийти з гасла: більш висока мінімальна пенсія, більш висока мінімальна зарплата, немає податку для пенсіонерів і по 500 злотих для всіх (…) Але це просто безвідповідально. Хтось завжди повинен платити (…)  Зараз добра погода для популізму, але настануть важкі часи, ця погода зміниться, і погода прийде для тих, хто має розум", – пророкує Петру.

Безсоромний популіст та маніпулятор чи геній економного та екологічного господарювання? Ким є Роберт Бедронь насправді, покаже час. Маючи в Україні своїх власних майстрів словесної еквілібристики, ми забуваємо про те, що в сусідніх з нами країнах теж не менш "весело". А втім, може, тамтешні веселощі справді мають під собою ґрунт, і, як співав Олег Скрипка, "весна прийде – весна вгамує"? Хтозна. До весни лишається недовго.  

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>