banner banner banner

"Убити" Кіма: США і Китай мають намір вирішити північнокорейську проблему

Діючі міжнародні санкції щодо КНДР не переконали керівництво країни відмовитися від розробки ядерної зброї та балістичних ракет. Але перед тим, як приступити до застосування військової сили, США намагаються залучити Китай до вирішення північнокорейської проблеми. Якщо США переконають Китай вирішити це питання з вигодою для обох країн, режим Кім Чен Ина можуть чекати катастрофічні наслідки

"Убити" Кіма: США і Китай мають намір вирішити північнокорейську проблему
Сі Цзіньпін і Дональд Трамп Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Діючі міжнародні санкції щодо КНДР не переконали керівництво країни відмовитися від розробки ядерної зброї та балістичних ракет. Але перед тим, як приступити до застосування військової сили, США намагаються залучити Китай до вирішення північнокорейської проблеми. Якщо США переконають Китай вирішити це питання з вигодою для обох країн, режим Кім Чен Ина можуть чекати катастрофічні наслідки

Не вщухає військово-політична напруженість навколо Корейського півострова. З початку року за вказівкою верховного керівника Кім Чен Ина Північна Корея здійснила шість ракетно-ядерних випробувань. Останнє невдале випробування балістичної ракети північнокорейська влада здійснила 5 квітня. Діючі санкції США, ЄС і Японії щодо фізичних і юридичних осіб КНДР не переконали північнокорейський режим відійти від розробки нових ракет. У США опрацьовуються різні варіанти тиску на Північну Корею, крім санкцій. У Раді національної безпеки США розглядалися варіанти розміщення на території Південної Кореї ядерної зброї та навіть фізичного усунення Кім Чен Ина. Нагадаємо, що спільно з американськими військовими фахівцями Південна Корея готує до 2019 р. спецпідрозділ чисельністю до 2 тис. осіб для ліквідації північнокорейського керівництва в разі військової агресії Пхеньяну і застосування ядерної зброї. Однак перед тим, як приступити до застосування сили, в Білому Домі намагаються залучити Китай до вирішення північнокорейської проблеми.

Порада "старшого брата"

Незважаючи на непростий період в американо-китайських відносинах, президент США Дональд Трамп днями запросив свого китайського колегу Сі Цзіньпіня відвідати свій маєток у Флориді. За обідом вони обговорили проблему Північної Кореї. США знають не з чуток про те, що Китай має не останній вплив на династію північнокорейських диктаторів. Без військового втручання Китаю в Корейську війну (1950-53 рр.) американським військам вдалося повністю знищити угруповання північнокорейських військ. Такої держави, як КНДР, не існувало б надалі. Якщо свого часу Китай дав поштовх розвитку комуністичного режиму на території Північної Кореї, отже, в китайських комуністів є більше шансів переконати північнокорейських колег відмовитися від ракетно-ядерної програми. Китай не зацікавлений в ескалації конфлікту на Корейському півострові поблизу своїх кордонів. У такому випадку велика кількість північнокорейських біженців хлинуть до Китаю.

Новини за темою

Сі Цзіньпін запропонував Дональду Трампу свій варіант вирішення проблеми. Китай спробує переконати Кім Чен Ина припинити розробку і випробування ядерної зброї. Натомість, США і Південна Корея припиняють проводити спільні військові навчання, метою яких є стримування і залякування Пхеньяну. Китай має всі умови для запровадження санкцій щодо Північної Кореї, якщо Кім Чен Ин не прислухається до поради "старшого брата". Китай є основним зовнішньоекономічним партнером КНДР. Товарообіг між Китаєм і Північною Кореєю в 2014 р. становив 6,8 млрд дол.70% від загального торгового обороту Пхеньяну. Північнокорейці залежать від постачань продовольства і енергоресурсів з Китаю. Проблема продовольства в КНДР постає гостро. У 90-ті від голоду померли від 800 тис. до 2,4 млн північнокорейців. Після того як КНДР здійснила випробування ядерної зброї в 2006 р., Китай підтримав резолюцію Радбезу ООН 1718, яка передбачала санкції проти Північної Кореї. Після чергового ядерного випробування в КНДР у 2013 р. Китай обмежив поставки північнокорейцям енергоносіїв.

У Північній Кореї є досвід досягнення компромісів зі США. Попередній керівник КНДР Кім Чен Ір (батько Кім Чен Ина) уклав з президентом США Біллом Клінтоном Рамкову угоду в 1994 р. Згідно з документом, в обмін на заморожування ядерної програми США зобов'язалися забезпечувати Північну Корею паливним мазутом і побудувати два ядерних реактори (так і не було побудовано). США також забезпечували Північну Корею продовольством і медикаментами.

Китай не менше, ніж США, турбують ракетно-ядерні випробування Північної Кореї. Для Китаю страшною є не стільки потенційна загроза застосування ядерної зброї з боку КНДР, скільки продаж балістичних ракет з ядерними боєголовками радикальним ісламістам. На думку генерал-лейтенанта Корпусу Морської піхоти США у відставці Уоллеса Грегсона, Північна Корея отримує прибуток на чорному ринку в обхід міжнародних санкцій за рахунок продажу контрафактної продукції та торгівлі наркотиками. КНДР може зайняти міцні позиції на чорному ринку озброєнь, а її клієнтами стати противники Китаю в особі радикальних ісламістів. У китайському Синцзян-Уйгурському автономному районі (Східний Туркестан) є сепаратистські тенденції. Уйгурське збройне формування "Ісламський рух Східного Туркестану" зацікавлене відокремитися від Китаю і створити незалежну теократичну державу. Уйгурські ісламісти підозрюються у зв'язках з терористичними організаціями "Аль-Каїда" і рухом "Талібан".

Послуга за послугу

Сам факт того, що США звернулися за сприянням до Китаю врегулювання північнокорейської проблеми, є сигналом того, що Адміністрація Дональда Трампа розглядає можливість розділити відповідальність з китайськими колегами за підтримання міжнародної безпеки. У вигляді існуючої економічної взаємозалежності США і Китаю вигідніше співпрацювати і розділити сфери впливу у світі, ніж протистояти. Китай є основним кредитором США. За даними Конгресу США, двосторонній товарообіг між двома країнами зріс з 2 млрд дол. до 579 млрд дол. за останні 37 років.

Новини за темою

Мабуть, китайське керівництво чекає від американських колег певних поступок з наявних спірних питань в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні (АТР), якщо внесок у врегулювання північнокорейської проблеми буде успішним. США і Китай є давніми конкурентами в АТР. Китай претендує на острови Спратлі в Південно-Китайському морі, які оскаржують країни АСЕАН, в тому числі регіональні партнери США в особі Малайзії, Тайваню і Філіппін. Також Китай хоче приєднати острови Сенкаку, які перебувають у складі Японії, – точки опори США на Далекому Сході з часів закінчення Другої світової війни.

Пекін зацікавлений у тому, щоб Вашингтон не перешкоджав посиленню свого військово-морського флоту і закрив очі на мілітаризацію Південно-Китайського моря. Тихоокеанський флот США є найпотужнішим військово-морським угрупуванням в АТР, і екс-президент Барак Обама неодноразово посилав американські кораблі патрулювати Південно-Китайське море заради стримування активності Китаю, який зводить військові об'єкти на природних і штучних островах.

Піднебесна також розраховує на те, що США припинять контакти із владою Тайваню і спробують переконати їх у доцільності реінтегруватися з материковим Китаєм. Цей острів вийшов зі складу Китаю і є наступником Китайської Республіки, скинутої комуністами у 1949 р. До інавгурації Дональд Трамп говорив по телефону з президентом Тайваню Цай Інвень, яка підтримує курс на незалежність острова і не бажає входити до складу комуністичного Китаю. З моменту приходу до влади Компартії в Китаї США гарантують безпеку Тайваню і вважають острів "спірною територією", незважаючи на те, що підтримують дипломатичні відносини з Китайською Народною Республікою (КНР).

Новини за темою

Окремий момент – подальший розвиток Північної Кореї. Китай зацікавлений у тому, щоб США негласно визнали КНДР сферою впливу Пекіна і не сприяли зміні комуністичного режиму, не ставили своєю метою об'єднання "двох Корей" в єдину державу під юрисдикцією Сеула. Максимум, у чому може бути зацікавлений Пекін, так це у зміні режиму Кім Чен Ина на більш передбачувану владу, яка збереже комуністичний лад і буде орієнтуватися в соціально-економічному розвитку на сусідній Китай, де процвітає ринкова економіка. Китайським комуністам не є вигідною демократизація КНДР за відпрацьованим сценарієм у країнах колишнього соцтабору. В іншому випадку виникне прецедент для повторення подій на площі Тяньаньмень". Під впливом "Перебудови" в СРСР китайські студенти стали вимагати аналогічних перетворень у Китаї, включаючи введення багатопартійності. У підсумку це призвело до акцій протесту на площі Тяньаньмень у Пекіні в 1989 р., які були репресовані комуністичним режимом.

Досить складно припустити, чи будуть США йти на поступки Китаю в АТР, який сприймається як сфера інтересів Білого Дому, заради врегулювання північнокорейської проблеми. Сумнівно, що співпраця у сфері стабілізації ситуації в КНДР потягне за собою вирішення всіх спірних питань США і Китаю.

План "Б"

Не факт, що спроба керівництва Китаю переконати північнокорейських колег припинити розробку і випробування ядерної зброї увінчається успіхом. За даними інформагентства CNN, після приходу до влади в КНДР Кім Чен Ин систематично здійснює репресії проти політичних супротивників, які підтримують зв'язки з Китаєм. Кім Чен Ин - типовий диктатор тоталітарної держави, який прагне утримувати всю повноту влади у своїх руках і запобігає впливу ззовні на політичні процеси в Північній Кореї.

На цей випадок Пентагон опрацьовує варіанти застосування військової сили щодо КНДР, якщо інші засоби переконання або примусу будуть неефективними. Держсекретар США Рекс Тіллерсон заявив, що якщо Північна Корея буде загрожувати Південній Кореї та американським військовим (у Південній Кореї 28 тис. військовослужбовців США), США доведеться дати адекватну відповідь. Білий Дім вже демонструє силу Кім Чен Ину, направивши з Сінгапуру до корейських берегів ударну групу військово-морських сил США, яка складається з двох есмінців, крейсерів та авіаносців "Карл Вінсон". Пентагон дає зрозуміти Кім Чен Ину, що в разі необхідності американські військові готові пустити кілька десятків крилатих ракет і завдати авіаударів по військових об'єктах Північної Кореї, точно так, як це мало місце в Сирії. Нагадаємо, що днями два американських есмінці в Середземному морі знищили крилатими ракетами "Томагавк" військовий аеродром Шайрат, який належав військам президента Сирії Башара Асада.

Новини за темою

За даними розвідувально-аналітичної компанії Stratfor, з території Північної Кореї можна одночасно випустити 600 керованих ракет з малопомітних стратегічних бомбардувальників В-2, багатоцільових винищувачів п'ятого покоління F-22 "Раптор", підводних човнів і кораблів. Цілями таких ракет можуть стати об'єкти військової інфраструктури КНДР і резиденції Кім Чен Ина та його оточення. Проблема полягає в тому, що у відповідь північнокорейські генерали можуть обстріляти населені пункти Південної Кореї з далекобійної великокаліберної артилерії і мінометів. У наявності в Північної Кореї мобільні засоби доставки ядерних боєголовок, які через постійне пересування складно виявити. Якщо вони вціліють після американських бомбардувань, то в прицілі північнокорейських військових може опинитися територія Японії та Південної Кореї. Північнокорейські балістичні ракети здатні завдати ядерного удару на відстані 150-1500 км, а деякі прототипи мають дальність польоту до 10 тис. км.

Альтернативним варіантом стримування військової активності Північної Кореї може стати використання американських військових кораблів, укомплектованих системою протиракетної оборони (ПРО) Aegis (аналогічна система ПРО розташована в Румунії). Ці кораблі можуть здійснювати чергування в корейських водах і збивати ракети, що запускаються з території КНДР під час випробувань або навчань.

Смерть Кім Чен Ина навряд чи вирішить проблему ракетно-ядерної програми КНДР. Тоталітарний комуністичний режим у Північній Кореї - це система, де Кім Чен Ин є гвинтиком, який успадкував повноваження глави держави від свого покійного батька. Його місце в разі необхідності займе якийсь генерал або партійний діяч. Як після смерті Йосипа Сталіна СРСР не припинив свого існування, так і після смерті Кім Чен Ина поведінка КНДР може залишитися непередбачуваною і небезпечною. У своїй політичній культурі Північна Корея багато запозичила від сталінізму – культ особистості, репресії та постійний пошук зовнішніх ворогів.

Кухалейшвілі Георгій

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>