Reuters

Днями в Сенаті США (верхня палата Конгресу) вибухнув скандал з приводу перспективи вступу Чорногорії до НАТО. Під час виступу на підтримку вступу балканської країни до Північноатлантичного альянсу сенатор Джон Маккейн звинуватив свого колегу й однопартійця Ренда Пола у сприянні президенту РФ Володимиру Путіну, який створює бар'єри на шляху здобуття Чорногорією членства в НАТО. Джон Маккейн закликав сенаторів одноголосно підтримати відповідний законопроект. Нагадаємо, що раніше сенатор Ренд Пол відмовився схвалити вступ Чорногорії до НАТО, тоді як 98 сенаторів підтримали цю ініціативу. Країни-члени НАТО в травні минулого року підписали протокол про вступ балканської країни до альянсу, який надає їй статус спостерігача на засіданнях. Після ратифікації протоколу парламентами всіх країн-членів Чорногорія офіційно стане новим членом НАТО. Поки що протокол не ратифікували лише дві країни – Голландія і США.

Новини за темою: Трамп: Німеччина винна США і НАТО "величезні суми" за військовий захист

Росія дійсно проти вступу Чорногорії до НАТО. Організатор невдалого перевороту в Чорногорії, лідер праворадикальної організації "Сербські вовки" Александр Сінджелич вербував сербських добровольців для допомоги російській армії в ході анексії Криму. Під час зустрічі з представниками проросійської опозиції "Демократичний фронт Чорногорії" депутат Держдуми від керівної партії "Єдина Росія" Сергій Железняк підтримав проведення референдуму проти вступу Чорногорії до НАТО. Однак не варто вішати на сенатора-республіканця клеймо "агента Кремля". Коли Ренд Пол балотувався на пост президента США від Республіканської партії, то, на відміну від Дональда Трампа, він не підтримував ідею зближення з Росією. На думку Ренда Пола, Росія стала "джерелом проблем" після анексії Криму. Що стосується членства Чорногорії в НАТО, Ренд Пол вважає, що США змушені нести військові і фінансові зобов'язання заради захисту 28 країн-членів НАТО, незважаючи на держборг у розмірі 20 трлн дол. Тоді чому ж виникла проблема?

Александр Синджеліч і його сторінка Вконтакте
Миротворец

Новий нахлібник у НАТО

Сенатор Ренд Пол дає зрозуміти американським чиновникам, що після вступу до НАТО Чорногорія стане новою дірою в бюджеті США. Президент Дональд Трамп взяв курс на скорочення фінансування НАТО і неодноразово закликав європейські країни-члени збільшити витрати на оборону до 2% від ВВП. У середньому внески США формують половину бюджету НАТО. За даними DailyMail, основна частина країн-членів (включаючи Німеччину – найпотужнішу економіку в ЄС) витрачає на оборону менш ніж 2% від ВВП. Іспанія і Бельгія зовсім віддають на потреби армії менш ніж 1%. США в умовах економічної кризи та необхідності скорочувати держборг зацікавлені позбутися частини витрат.

Новини за темою: У Німеччині відповіли на звинувачення Трампа щодо "величезних" боргів перед НАТО

Чорногорія з населенням близько 600 тис. осіб приречена стати новим нахлібником США в НАТО. За даними Світового банку, витрати на оборону Чорногорії складають 1,6% від ВВП, що є менше, ніж у Греції (2,4%) з її боргами і фінансовими проблемами в єврозоні. Орієнтована переважно на туризм, економіка Чорногорії важко переживає наслідки фінансово-економічної кризи. У 2015 р. ВВП Чорногорії склав 3,9 млрд дол. Це можна порівняти з третиною від ВВП Албанії (11,4 млрд дол.), найслабкішою економікою в НАТО. Зовнішній борг Чорногорії складає 61,4% від ВВП.

Чорногорія не зможе внести істотного внеску в зміцнення євроатлантичної безпеки. Від часів здобуття незалежності від Сербії у 2006 р. збройні сили Чорногорії скоротилися з 6,5 тис. до 2 тис. осіб. Вони включають одну бригаду сухопутних військ, 17 військових літаків, 14 вертольотів, по 2 фрегати і катери (не рахуючи небойових кораблів) і 1 танк, який зберігається як музейний експонат. У 2007 р. близько 61 танків Т-55, які дісталися Чорногорії у спадок від югославської армії, було знищено під приводом старіння і дорожнечі в обслуговуванні. Внесок Чорногорії у зміцнення безпеки в Афганістані в рамках співробітництва з НАТО склав 1,2 млн дол. у 2015-2017 рр. З 2010 р. військовий контингент Чорногорії, який бере участь у військовій операції в Афганістані, скоротився з 27 до 15 осіб. Від перших років свого існування Чорногорія позиціонувала себе як мала європейська держава, яка прагне опинитися під парасолькою безпеки НАТО. Крім нових витрат для США, членство Чорногорії у НАТО не принесе нічого.

Політичний резон

Водночас не можна не погодитися з думкою сенатора Джона Маккейна про те, що Чорногорію все ж необхідно взяти в НАТО. Членство Чорногорії в альянсі має політичне значення, щоб не допустити посилення впливу Росії в Європі. Не виключено, що якщо Чорногорія не вступить до НАТО, то "Демократичну партію соціалістів" прем'єр-міністра Міло Джукановіча, яка нещодавно перемогла на парламентських виборах, буде усунено від влади представниками проросійського опозиційного "Демократичного фронту Чорногорії".

Прем'єр Чорногорії Міло Джуканович і генсек НАТО Йенс Столтенберг
Reuters

Новини за темою: Україна вітає роботу НАТО щодо посилення східного флангу альянсу, - Порошенко

У Чорногорії є сприятливі умови для політичної кризи. Близько двох тижнів у країні проходять протести багатодітних жінок, до яких приєдналися студенти та пенсіонери. Жінки вимагають від влади збільшити розмір допомоги для матерів з трьома і більше дітьми або піти у відставку. У лютому в Чорногорії проходили акції протесту проти вступу до НАТО. Згідно із соцопитуванням агентства Damar, близько 38,9% чорногорців виступають проти вступу країни до альянсу.

Росії вигідно, щоб до влади в Чорногорії прийшли проросійські сили. Балканська країна має вихід до Адріатичного моря, а її порти можуть використовуватися для стоянки військових кораблів Росії. Росія зможе забезпечити собі військову присутність у підчерев'ї НАТО на Балканах, забезпечити військову присутність для тиску на Захід. Чорногорія для Росії в Адріатиці може грати таку ж роль, як Куба для СРСР на Карибах – прокремлівський сателіт з непередбачуваною зовнішньою політикою біля зони відповідальності НАТО. За необхідності Росія може доставляти через чорногорські порти озброєння і добровольців для підтримки сусідньої Сербії, якщо відбудеться ескалація конфлікту в Косово або якщо Белград спробує знову реалізувати ідею "Великої Сербії" і приростити населені етнічними сербами території сусідніх держав. Вступ Чорногорії до НАТО дозволить США повністю взяти під контроль адріатичне узбережжя і відрізати доступ РФ на Балкани.

Чорногорський прецедент для України

Вступ Чорногорії до НАТО створить прецедент успішної євроатлантичної інтеграції слабкої у військовому плані країни з непростою соціально-економічною ситуацією і політичною нестабільністю, яка є об'єктом геополітичної експансії Росії. В урядів України і Грузії з'явиться аргумент, щоб обґрунтовувати необхідність швидкого вступу до альянсу. Обидві країни перевершують Чорногорію у військовому плані і є об'єктом агресії Росії. Чорногорія разом з Україною і Грузією тривалий час брала участь у програмі "Партнерство заради миру", виконувала індивідуальний план партнерства з НАТО. Крім того, Київ витрачає на оборону близько 5% ВВП, що повинно сподобатися Вашингтону.

Новини за темою: Лукашенко запропонував допустити спостерігачів НАТО на військові навчання Білорусі і РФ

Чорногорія в НАТО - це нова відповідальність для США і водночас підґрунтя для подальшого розширення альянсу на схід. Заради скорочення впливу Росії в Європі США доведеться погодитися на вступ Чорногорії до НАТО. Мабуть, частина американських політиків, включаючи сенатора Ренда Пола, побоюються брати відповідальність за подальше розширення НАТО. Однак приклад Чорногорії доводить, що без цього не обійтися. В іншому випадку, Росія продовжить запроваджувати свою волю в малих європейських державах, створювати осередки нестабільності поблизу зони відповідальності альянсу.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник