Варшавський договір 2.0: Євроскептики об'єднуються перед виборами до Європарламенту

Варшавський договір 2.0: Євроскептики об'єднуються перед виборами до Європарламенту
Маттео Сальвіні і Ярослав Качинський 112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Міністр внутрішніх справ, віце-прем'єр Італії і лідер партії "Ліга Півночі" Маттео Сальвіні планує 9 січня відвідати Польщу, щоб зустрітися з лідером партії "Право і справедливість" Ярославом Качинським. Серед тем для переговорів, про які згадала прес-секретар партії "Право і справедливість" Беата Мазурек, є торговельно-економічне співробітництво. У Польщі працює 3,5 тис. італійських фірм, а двосторонній товарообіг у 2017 р. становив майже 11 млрд дол. Однак у такому разі на переговори повинен був їхати не Сальвіні, а міністр економіки і фінансів Італії Джованні Тріа, і зустрічатися не з Качинським, а з міністром підприємництва та технологій Польщі Ядвігою Емілевич, як на те пішлося. Більш правдоподібною є версія італійської газети La Repubblica про те, що Сальвіні й Качинський обговорюватимуть вибори до Європарламенту і перспективу створення фракції, яка складається з європейських ультраправих партій. У вересні 2018 р. італійський політик наголосив, що нове об'єднання має розколоти нинішній тандем соціалістів і християнських демократів. 

Новини за темою

В Європарламенті домінують фракції "Європейської народної партії" і "Прогресивного альянсу соціалістів і демократів", які займають 406 із 751 місця. Ці дві фракції сформували християнсько-демократичні, помірно-консервативні, соціально-проєвропейські демократичні партії. Наприклад, німецький альянс ХДС/ХСС Ангели Меркель і Горста Зеєхофера, "Австрійська партія свободи" Себастьяна Курця присутні в "Європейській народній партії", а Соціал-демократична партія Німеччини Андреа Налес або Соціалістична партія Франції Олів'є Фора беруть участь у "Прогресивному альянсі соціалістів і демократів". Для того щоб створити нову фракцію в Європарламенті, Сальвіні потрібна підтримка близьких в ідеологічному плані партій із семи країн - членів ЄС. Необхідно щонайменше 25 євродепутатів для формування фракції в Європарламенті, і цього явно недостатньо для того, щоб створити дієву противагу "Європейській народній партії" і "Прогресивному альянсу соціалістів і демократів". Залежно від результатів виборів до Європарламенту формується склад Єврокомісії – одного з основних керівних наднаціональних органів ЄС. Сальвіні необхідно об'єднати довкола "Ліги Півночі" розрізнені ультраправі партії з інших фракцій Європарламенту, а для цього потрібні досвідчені й авторитетні союзники серед консерваторів - такі, як Ярослав Качинський.

Проект політтехнолога Беннона

Ідеї Сальвіні щодо формування нової ультраправої фракції в Європарламенті перегукуються з поглядами політтехнолога Стіва Беннона, колишнього головного стратега і старшого радника президента США Дональда Трампа. На його думку, вибори до Європарламенту стануть першим протистоянням між європейськими народницькими партіями і традиційними ліберальними партіями. Беннон раніше, ніж Сальвіні, допускав консолідацію європейських ультраправих партій для того, щоб змінити політичний ландшафт Євросоюзу. У березні 2018 р. Беннон виступив на з'їзді французької ультраправої партії "Національний фронт" Марін Ле Пен і заявив присутнім євроскептикам, що вони є частиною глобального руху, яке не обмежується кордонами Франції та Італії.

Влітку минулого року він приєднався до неурядової організації "Рух", зареєстрованої лідером бельгійської "Народної партії" Мішелем Модрикаменом у 2017 р. Беннон вважає, що "Рух" буде підтримувати ультраправі партії фінансово і консалтинговою діяльністю, щоб вони змогли зайняти третину місць в Європарламенті за результатами виборів. Беннон допускав, що "Рух" буде частково фінансуватися за рахунок європейських спонсорів і частково - за його власні кошти. Беннон заробив цілі статки під час роботи в банку Goldman Sachs і власному інвестиційному банку Bannon & Co у 80-90-ті. Голова Європарламенту Антоніо Таяні вже висловив невдоволення активністю Беннона в Європі й закликав його повернутися додому, якщо той не вестиме, як звичайний турист.

Стів Беннон Reuters

Політтехнолог домігся успіху в передвиборчому штабі Трампа, і його стараннями той переміг на президентських виборах 2016 р. Тепер він збирається повторити успіх американських виборів в Європі й підготувати європейські ультраправі партії, зокрема "Лігу Півночі", до виборів до Європарламенту. Сам Беннон багато в чому нагадує євроскептиків за своїми поглядами. Він є переконаним консерватором і республіканцем. Коли він очолював консервативний сайт Breitbart News, на ньому публікувалися матеріали з антиісламськими заголовками. Беннон назвав Пакт ООН про міграцію мертвим ще до підписання і вважає, що простих трудяг з Угорщини, Франції або США не мають турбувати проблеми Африки. Політичний консультант Джон Вівер вважає Беннона расистом і фашистом.

Новини за темою

Судячи з усього, американський політтехнолог бачить у Сальвіні потенційного лідера ультраправої коаліції в Європарламенті. Сальвіні приєднався до "Руху" у вересні минулого року. Беннон перебував в Італії під час останніх парламентських виборів, на яких перемогла "Ліга Півночі" і популістський "Рух п'яти зірок". Тоді він порівняв парламентські вибори в Італії з президентськими виборами в США. Беннон вважає Сальвіні показовим прикладом європейського консерватора. Італійський міністр має великий авторитет і репутацію чи не головного політика своєї країни. Як і Беннон, він є противником міграції та підходу Єврокомісії у вирішенні проблеми біженців. На думку Сальвіні, необхідно депортувати всіх незареєстрованих мігрантів. Він погрожував вигнати 500 тис. нелегалів і не приймати судна з новими шукачами притулку. У 2018 р. європейські прикордонники затримали 551 судно з нелегалами. Італія сильніше, ніж інші країни - члени ЄС, відчула на собі наслідки міграційної кризи, оскільки значна частина біженців, що прибувають до ЄС Середземним морем, висаджуються на італійському узбережжі.

Крім того, Сальвіні має своє бачення реформи ЄС, яке можна спробувати втілити в життя в разі успіху на виборах до Європарламенту. "Ліга Півночі" відкидає ідею єдиної Європи, не підтримує посилення наднаціональних органів, відстоює альтернативний підхід європейської інтеграції – так званої Європи регіонів, в якій національні уряди мають широку компетенцію і визначають політику ЄС. У робочому варіанті коаліційної угоди "Ліги Півночі" та "Руху п'яти зірок" пропонувалося переглянути основоположні договори ЄС у частині єдиної валютно-кредитної політики, загальноєвропейського бюджету, спільного реагування на надзвичайні ситуації, контролю над податковою політикою країн-членів та можливості запровадження проти них санкцій. Сальвіні допускає вихід із зони євро і повернення до суто економічної інтеграції без політичних надбудов, запроваджених після набрання чинності Маастрихтського та Лісабонського договорів. Голос Італії має не останнє значення в Євросоюзі. Країна посідає четверте місце за обсягами відрахувань до Євросоюзу (12,5%). Італія - це четверта економіка в ЄС, найрозвиненіша держава на півдні Європи серед країн, де при владі перебувають євроскептики. Сьогодні влада Італії перебуває в опозиції до франко-німецького тандему, який з часів заснування Європейського об'єднання вугілля і сталі 1951 р. задає тренд європейській інтеграції.

Роль Качинського

Ось тільки з пошуком партнерів для "Руху" у Беннона виникли труднощі. Під час своїх поїздок до Євросоюзу торік Беннон зміг порозумітися з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, який позитивно оцінив діяльність "Руху". Нині Орбан перебуває в опалі ЄС через небажання розміщувати біженців на своїй території, обмеження незалежності судової влади та свободи слова. В Європарламенті запропонували запровадити санкції проти Угорщини, зокрема позбавити голосу в Європейській раді, незважаючи на членство керівної партії "Фідес" в "Європейській народній партії". Приєднатися до організації Беннона зволила лідерка ультраправої італійської партії "Брати Італії" Джорджія Мелоне. Інтерес до ініціативи Беннона висловили лідер голландської ультраправої "Партії свободи" Герт Вільдерс і глава партії євроскептиків "Форум за демократію" Тьєррі Баудет.

Однак "Рух" дістав критику з боку одного з лідерів німецької партії євроскептиків "Альтернатива для Німеччини" Александра Гауланда. На його думку, Беннон не зможе створити альянс європейських сил, оскільки "Рух" це чисто американський проект, а європейці мають самі вирішувати свою долю. Такої ж думки дотримуються керівник французького "Національного фронту" Марін Ле Пен, генсек "Австрійської партії свободи" Гаральд Вілімскі, лідер "Партії незалежності Сполученого Королівства" Джерард Баттен. Для ультраправих євроскептиків властиві антиамериканські настрої, оскільки вони вважають, що США втручаються у внутрішні справи європейських країн. Американцеві Беннону не довіряють, і "Руху" потрібен інший авторитетний консерватор, здатний переконати євроскептиків підтримати проект.

Марін Ле Пен AFP

Польща є політичним та економічним важковаговиком у Центрально-Східній Європі, де, як і в Італії, при владі перебувають євроскептики і противники політики "відкритих дверей". Тому Сальвіні намагається заручитися підтримкою в цій країні. Найпевніше, Сальвіні їде до Польщі, щоб переконати Качинського не тільки приєднатися до "Руху", але й повести за собою ультраправі партії з інших країн Центрально-Східної Європи. Обидва політики мають багато спільного. Вони мають великий авторитет у своїх країнах. Колишнього прем'єр-міністра Польщі Качинського вважають мало не сірим кардиналом, що впливає на політичний курс нинішнього уряду Польщі. З одного боку, для Качинського та його партії "Право і справедливість" є сенс підтримати "Рух" Беннона. Польща перебуває в конфлікті з ЄС через те, що відмовляється розмістити на своїй території біженців, а також скасувати судову реформу, розкритиковану в ЄС. Качинський підтримує зближення Польщі зі США, тому його не має збентежити, що це ідея Беннона. З іншого боку, можуть виникнути розбіжності між Сальвіні та Качинським довкола позиції щодо Росії. На відміну від Сальвіні, Качинський підтримує посилення антиросійських санкцій і виступає проти будівництва газопроводу "Північний потік - 2".

Новини за темою

Потенційними учасниками "Руху" можуть стати 20 ультраправих партій (не рахуючи тих, що вже відмовилися або погодилися) із 10 європейських країн, які на цей момент розкидані по невеликих фракціях або представлені позафракційними депутатами в Європарламенті. У фракції "Європа за свободу і пряму демократію" беруть участь "Словацька національна партія", відома ксенофобськими виступами, литовська партія "Порядок і справедливість", яка відстоює ідею захисту національної ідентичності, "Справжні фіни", яка посідає друге місце за кількістю мандатів у парламенті Фінляндії. Польський "Конгрес нових правих" бере участь у фракції "Європа націй і свобод" і виступає проти одностатевих шлюбів, за відновлення смертної кари і вихід з ЄС. У консервативному таборі перебувають болгарські політичні сили "Націонал-демократична партія Болгарії", "Атака", антисіоністські, антикомуністичні партії "Національне відродження Польщі", румунські "Нові праві", угорський "Йоббік", Націонал-демократична партія Німеччини, грецька "Золота зоря", італійська "Нова сила". Проблема лише в тому, що члени цих партій можуть просто відмовитися від участі в "Русі" на ґрунті ксенофобії та міжетнічної ворожнечі. Об'єднати європейських ультраправих не так вже й просто.

Американські інтереси

Беннон і Трамп уже давно в конфлікті. У 2017 р. Беннон пішов у відставку з обійманих посад через розбіжності з президентом. Згодом з'ясувалося, що політтехнолог зробив заяву для книги "Шок і трепет" журналіста Майкла Вульфа про те, що син американського президента Дональд Трамп - молодший здійснив зраду, зустрівшись з російським адвокатом Наталією Весельницькою. Трамп розлютився  і звинуватив Беннона в наклепі. Проте ідея створення фракції в Європарламенті з консервативних партій є близькою для американських республіканців. Призначений Трампом послом США в Німеччині Річард Гренелл, як і Беннон, підтримує європейських консерваторів і зацікавлений в їх посиленні. Він також давав інтерв'ю виданню Breitbart, де працював Беннон. Не виключено, що Беннон є засланим козачком США в Європі, а Сальвіні та Качинський будуть тараном, який пробиває шлях до поповнення рядів "Руху".

Євроскептики цікавлять Трампа як потенційні союзники, альтернативні канцлеру Німеччини Ангелі Меркель і президентові Франції Еммануелю Макрону, з якими він так і не зміг знайти спільної мови й подолати розбіжності. ЄС виступає проти виходу США з Паризької угоди щодо захисту клімату, ядерної угоди з Іраном, збільшення витрат європейських союзників на оборону в рамках НАТО. Велика ультраправа фракція в Європарламенті може використовуватися США як важіль тиску на ЄС у своїх інтересах. Для США є вигідним вибудовувати відносини з Європою так, як це було в роки холодної війни. Тоді європейські країни йшли у фарватері зовнішньої політики США, підтримували їхні ініціативи і не намагалися дистанціюватися від НАТО з побоювань перед комуністичною загрозою. Нині в ЄС іде процес створення європейської армії з подачі Меркель і Макрона, яку Трамп вважає безглуздою.

Водночас далеко не факт, що євроскептики підуть за вказівкою Вашингтона. Чимало ультраправих партій, зокрема "Ліга Півночі", "Національний фронт", "Австрійська партія свободи", які підтримують скасування антиросійських санкцій, виступають за зближення з Росією. Навіть Сальвіні неодноразово закликав скасувати антиросійські санкції і виправдовує анексію Криму. Це суперечить пріоритетам США, які мають з Росією купу протиріч і з якої вони хочуть конкурувати на європейському газовому ринку. Маючи сильні позиції в Єврокомісії, євроскептики лобіюватимуть скасування антиросійських санкцій, що призведе до погіршення відносин України та ЄС. Однак наші проблеми зовсім не хвилюють Сальвіні та Беннона.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>