banner banner banner

Валютне питання: Як банки переводять кредити в гривню

Банки нарешті домовилися про умови, на яких вони готові переводити валютні кредити громадян на гривню, і підписали Меморандум про їхню реструктуризацію. Однак поки що документ прийнятий лише в деяких фінустановах, які не хочуть його застосовувати через дії мораторію на відчуження заставного майна позичальників. Крім того, банки побоюються зловживань з боку боржників і не хочуть нести на собі всю відповідальність за девальвацію

Валютне питання: Як банки переводять кредити в гривню
Блокнот

Олена Губар

Журналіст

Банки нарешті домовилися про умови, на яких вони готові переводити валютні кредити громадян на гривню, і підписали Меморандум про їхню реструктуризацію. Однак поки що документ прийнятий лише в деяких фінустановах, які не хочуть його застосовувати через дії мораторію на відчуження заставного майна позичальників. Крім того, банки побоюються зловживань з боку боржників і не хочуть нести на собі всю відповідальність за девальвацію

У громадян, які мають валютні кредити, з'явився шанс трохи полегшити свою ситуацію. Через майже півроку переговорів, банки нарешті домовилися про умови переведення таких позик у гривню. Низка з них підписали Меморандум про реструктуризацію валютних кредитів, який вже набув чинності. Документ не задовольняє основну вимогу позичальників - переведення за докризовим курсом. Вони наполягали на тому, щоб кредити були перераховані по курсу на дату підписання кредитних договорів (більша частина позик була видана в 2007-2008 роках, коли долар в Україні коштував 4,5-5,05 грн), або за курсом 7,99 грн/дол., який діяв на початку 2014 року до нового обвалу гривні. Банки не пішли на таку реструктуризацію. Тим не менш, умови, запропоновані в Меморандумі, можуть істотно полегшити позичальникам життя.

Запропоновано переводити валютні іпотечні кредити громадян на суму до 2,5 млн грн за курсом НБУ на 1 січня 2015 року - близько 158 тис. дол., за якими не повинно бути прострочення до 1 січня 2014 року. Борги будуть перераховуватися за офіційним курсом на момент реструктуризації. Після цього, якщо нерухомість підпадає під визначення "соціального житла" (площа квартири – до 60 кв. м, площа будинку – до 120 кв. м), то банк спише 50% боргу. Якщо ж квадратура житла більше, то може бути списано не менше 25%. Якщо припустити, що реструктуризація проводиться зараз, коли офіційний курс становить близько 20,6 грн/дол., при списанні половини боргу курс був би фактично зафіксований на позначці 10,3 грн/дол., а при списанні чверті - 15,45 грн/дол.

 Проблеми переведення

Однак навіть наявність такого ринкового документа зовсім не гарантує, що проблеми всіх валютних позичальників будуть вирішені. Меморандум не має обов'язкового характеру, тому банки мають повне право відмовляти позичальникам у реструктуризації позик з власних міркувань. Крім того, його підписали поки далеко не всі банки - таке бажання висловили лише 11 фінустанов. Серед великих - "ПриватБанк" та "Альфа Банк". До числа великих підписантів також можна віднести банк "Надра" і "Дельта Банк", проте зараз у них працюють тимчасові адміністратори і тільки Фонд гарантування вкладів фізосіб зможе вирішити питання валютних позичальників цих банків. Також під Меморандумом стоять підписи "Креді Агріколь Банк", "Фідобанк", "Платинум Банк", Український професійний банк, "Михайлівський", "Грант" і "Регіон-банк".

Ще однією причиною, за якою банки поки не готові проводити реструктуризацію валютних боргів на умовах Меморандуму - дія заборони на стягнення застав. Вона була встановлена законом про мораторій №1304-VII від 3 червня 2014 року і діє досі. Банки не хочуть пропонувати позичальникам пільги при переведення кредитів у гривню через побоювання неповернення позик. "Відповідальність банків за виконання положень меморандуму виникає виключно при низці умов, частина яких вже виконана. Очікуємо найближчим часом виконання всіх інших умов, і в першу чергу, зняття мораторію на звернення стягнення на майно, яке виступає забезпеченням по кредиту", - зазначає в. о. голови правління "Платинум Банку" Катерина Рожкова.

 Розподіл відповідальності

Інші банки не хочуть підписувати Меморандум, оскільки побоюються, що це потягне за собою великі збитки. Тому, в основному, вони пропонують клієнтам, у яких є проблеми з погашенням валютних боргів, індивідуальні умовах їхньої реструктуризації. "Необхідно знайти компроміс щодо поділу збитків і визначити чіткі критерії для визначення позичальників, чиї кредити можуть бути конвертовані. Оскільки поряд з реально постраждали від знецінення національної валюти існують клієнти, які припинили виплачувати кредити задовго до девальвації, також є шахраї, є клієнти, що отримують доход в іноземній валюті, є забезпечені клієнти, дохід яких дозволяє виконувати зобов'язання за договором навіть у поточних умовах, - каже заступник директора з питань проблемної заборгованості "Укрсиббанку" Марія Гуоз. - Також виникає питання ризику щодо клієнтів, які мають договору в гривні. Особливо це стосується договорів, кредити за якими нещодавно були конвертовані у гривню з ринковою процентною ставкою та за ринковим курсом".

Тому в цілому для вирішення цієї проблеми банки пропонують піти шляхом розподілу відповідальності між банками, позичальниками та державою. "Враховуючи складну економічну та політичну ситуацію в країні, наявні проблеми в банківському секторі, вважаємо, що поспішне ухвалення такого проекту без зважених рішень і механізмів взаємодій "держава-банк-клієнт" може негативно позначитися на банківській системі в цілому. Крім того, варіанти рішення виходу із ситуації з валютними кредитами повинні захистити банки від недобросовісних позичальників, які можуть повертати кредити, але не хочуть, очікуючи послаблень на законодавчому рівні,- каже заступник начальника управління організації кредитування фізичних осіб банку "Хрещатик" Андрій Осипов. - Також не варто забувати про ще один бік взаємовідносин з банками – про вкладників, яким необхідно повернути вклади в тій валюті, у якій вони були розміщені".

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>