banner banner banner

Валютна лібералізація: Що виграє населення і бізнес?

Валютна лібералізація: Що виграє населення і бізнес?
З відкритих джерел

Юрій Григоренко

Журналіст

З 7 лютого вступає в силу новий закон "Про валюту і валютні операції" (прийнятий у червні минулого року), який прийшов на зміну Декрету про валютне регулювання, який був прийнятий у далекому 1993 році.

Нові норми можна вважати валютною лібералізацією, але зміни не настільки значні, щоб суттєво і швидко поліпшити бізнес-клімат в країні.

Зміни у валютній політиці назрівали давно. Нагадаємо, валютні обмеження були введені ще в 2014 році і вони позиціонувалися як тимчасові заходи, спрямовані на подолання кризових явищ на валютному ринку.

Новини за темою

"Враховуючи, що в 2016-2018 роках економічна ситуація стабілізувалася, валютні резерви були відновлені на рівні початку 2014 року. Проведена реструктуризація за зовнішніми запозиченнями, виплати по них проводяться вчасно.

Український бізнес і іноземні інвестори розраховували на ослаблення наявних обмежень, які, на думку багатьох представників реального сектору економіки, почали стримувати розвиток української економіки", – каже Олег Паракуда, партнер юридичної компанії SLS Group.

Ключовим досягненням змін у сфері валютного регулювання є перехід від декларацій до реальних кроків. Їх можна охарактеризувати як перехід від концепції "дозволено тільки те, що прямо передбачено законом" до "дозволено все, що не заборонено законом".

Експерти в цілому позитивно оцінюють прийняті зміни. "Валютне законодавство стало більш структурованим – це буде мати ефект створення "зрозумілих правил гри".

З іншого боку, в Україні звикли слідувати більше "букві закону", а не "духу закону", тому підвищується ризик, що на початковому етапі окремі платежі не будуть пропускати банки без додаткових пакетів документів від клієнтів", – зазначає Віктор Шулик, директор департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating. 

Окремі обмеження давно слід було скасувати, оскільки їх ефективність сумнівна, а більшість норм були швидше подразниками, ніж ефективними інструментами. Це в першу чергу стосується операцій громадян з іноземною валютою – обсяги таких операцій незначні (1,5-2 млрд доларів на місяць) порівняно з валютними оборотами бізнесу.

За словами керуючого партнера юридичної фірми Pravovest Гліба Сегіди, валютна лібералізація несе більше послаблень для бізнесу, спрощуючи йому зовнішньоекономічну діяльність, ніж для населення. 

Але не треба забувати, що за НБУ залишається право вводити антикризові заходи, як і раніше. Тому все залежить від стабільності на валютному ринку. Якщо вона збережеться, то Нацбанк і надалі буде вводити послаблення. При девальвації гривні знову будуть вводитися ліміти, обмеження, але не більше ніж на півроку.

Кінцевою метою НБУ залишається зняття всіх обмежень на валютному ринку та перехід до режиму вільного руху капіталу, і регулятор пообіцяв поступово відмовитися від усіх заборон. Втім, це буде залежати від економічної ситуації в країні, а значить ситуація не дуже прогнозована. 

Поліпшення для населення

Як відзначають експерти, позитивних моментів від валютної лібералізації для населення небагато, бо найбільш некомфортні обмеження були зняті раніше (низький ліміт на купівлю, продаж тільки по паспорту).

За словами партнера компанії Kreston GCG Артема Ковбеля, їх всього декілька  – підвищення ліміту інвестицій за кордон з 50 тисяч доларів до 50 тисяч євро і можливість онлайн-покупки валюти.

Можна сказати, приємні дрібниці для аудиторії, яка не розлучається зі смартфоном. Це не тільки спрощує життя клієнтам і банкам, але і скорочує ризики крадіжки коштів.

Новини за темою

Разом з тим збережений ліміт купівлі валюти населенням – еквівалент 150 тисяч гривень на день, але банківські метали з 7 лютого тепер можна купувати в такому ж обсязі (зараз в тиждень можна придбати не більше 100 грам золота).

"Приватбанк" вже збирається запустити безготівкову купівлю-продаж валюти в терміналах самообслуговування, банкоматах cash-in протягом найближчих трьох місяців. Разом з тим не всі банки відразу запустять нову послугу, деяким потрібно доопрацювати, а інші будуть вивчати попит.

"Населення отримає можливість здійснювати інвестиції за кордон без отримання індивідуальних ліцензій та проходження надмірно ускладнених бюрократичних процедур.

З набранням чинності закону індивідуальні ліцензії будуть замінені на систему електронних лімітів, встановлених на рівні 2 млн євро на рік для юридичних і 50 тисяч євро на рік для фізичних осіб.

Для здійснення інвестицій з використанням системи електронних лімітів потрібно буде лише подати необхідні документи в банк і пройти процедури внутрішнього контролю. Новий закон фактично позбавив НБУ функцій ліцензування діяльності по інвестуванню за кордон у межах встановлених лімітів", – пояснює Олег Паракуда.

В українців з'являється можливість інвестувати за кордон, вкладати в цінні папери іноземних компаній, розраховуватися в інвалюті за полісами страхування життя, а також купувати ОВДП безпосередньо (без участі банку-посередника).

Зі свого боку Гліб Сегіда додає до плюсів для населення збільшення ліміту на перекази за кордон в 10 разів – з 15 тисяч до 150 тисяч гривень в рік в еквіваленті без відкриття рахунку. Це пов'язано з тим, що близько 40% операцій з інвалютою відбуваються саме в зазначених межах. У той же час вони займають лише 2-3% обсягу валютних операцій.

Досить незначним позитивом є те, що відтепер можна без декларування провозити через кордон готівкову валюту або дорогоцінні метали на суму до 10 тисяч євро в еквіваленті. Зараз ця сума становить 10 тисяч доларів. Але на суму перевищення 10 тисяч євро більше не треба надавати документи про походження інвалюти або дорогоцінних металів.

Позитиви для бізнесу

Юридичним особам перепало більше бонусів. Збулася багаторічна мрія багатьох компаній – збільшено строк здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами. За словами Артема Ковбеля, раніше він становив 180 днів, тепер буде 365.

Якщо раніше компанія, що купує певний товар за кордоном, повинна була оплатити його за передоплатою, отримати і розмитнити товар протягом 180 днів, незважаючи на форс-мажори та інше (інакше будуть штрафи від НБУ), то тепер на це дали вдвічі більше часу.

Безсумнівний великий плюс для всіх юросіб, що ведуть зовнішньоекономічну діяльність. При цьому вимога щодо обов'язкового продажу надходжень в інвалюті в розмірі 50% залишається.

Важливим нововведенням є скасування індивідуальних ліцензій на валютні операції і їх заміна електронними лімітами – для юросіб це 2 млн євро на рік. Це стане просто величезною підмогою в роботі багатьох компаній. Раніше для кожної покупки акцій на іноземних біржах чи переведення грошей на зарубіжний рахунок доводилося отримувати ліцензію від НБУ.

Термін її видачі при цьому міг займати кілька місяців. Тепер всього бюрократичного лушпиння просто не буде. Потрібно буде лише отримати від будь-якого банку електронну ліцензію.

Не менш важливим є скасування процедури реєстрації зовнішніх позик. "Суть процедури в тому, що компанія, яка отримала кошти з-за кордону, зобов'язана відзвітувати про це державі. Весь цей процес досить складний і громіздкий, займає багато часу. Але тепер компанії вільні від цього, що повинно стимулювати приплив капіталу в Україну. Або хоча б його спростити", – підкреслює Артем Ковбель.

Новини за темою

У свою чергу Гліб Сегіда також виділяє те, що тепер можна купувати і накопичувати інвалюту на рахунках для виплат за боргами у валюті, і укладати валютні форварди для хеджування експортно-імпортних і боргових операцій, зокрема валютних свопів та NDF (форвард без поставки).

Також скасовується валютний нагляд за експортно-імпортними операціями на суми до 150 тисяч гривень. Але це більше приємна новина для банкірів, у яких стане менше бюрократичних процедур. 

З іншого боку, якщо для малого бізнесу відсутність моніторингу за операціями, що не перевищує 150 тисяч гривень це плюс, то середні і великі компанії оперують куди більшими сумами. Для них подібна зміна нічого не змінить.

Згідно з законом, весь контроль за фінансовими операціями покладено на банки. Вони вирішують, пропускати вашу валютну операцію чи ні. Це може призвести до посилення контролю, а не навпаки.

Адже за проведення сумнівних транзакцій на банки будуть накладатися великі штрафи і санкції, фінустанови будуть всіма силами уникати цього, в тому числі за допомогою вимог від клієнта максимуму документів, що підтверджують законність його фінансових операцій.

"Ще належить побачити на практиці, як банки будуть трактувати норми закону та підзаконних актів. Я очікую, що з лютого спроститься "бюрократія" по дрібних операціях (населення і МСБ), тоді як по великих операціях ЗЕД мало що зміниться", – додає Віктор Шулик.

Втім, валютні зміни далекі від повної лібералізації. За словами Олега Паракуда, ще залишаються принципові обмеження для бізнесу, серед яких обмеження на репатріацію дивідендів в інвалюті, продаж корпоративних прав і нелістингових цінних паперів, надання кредитів у нацвалюті нерезидентам, купівля валюти за рахунок кредитних ресурсів та інше.

Український бізнес розраховує, що у зв'язку з поліпшенням макрофінансових показників ці обмеження будуть зняті найближчим часом і введений поживний режим вільного руху капіталів. Мінусом є і те, що Нацбанк вирішив не переглядати ліміти на репатріацію дивідендів іноземних компаній (до 7 млн євро в місяць) та інвестицій (5 млн євро на місяць).

У цілому валютна лібералізація частково сприятиме ліквідації схем, які до останнього часу використовувалися при транзакціях і зовнішньоекономічних контрактах.

Також вона сприятиме залученню в країну іноземних інвестиції, бо валютні обмеження не викликали в іноземного бізнесу бажання інвестувати в Україну.

З іншого боку, перекіс у надходженні валютних коштів з-за кордону може в короткостроковому періоді впливати на курс гривні.

Юрій Григоренко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>