banner banner banner

Валдайський посил Путіна: Нові інтриги для України

Володимир Путін в ході засідання клубу "Валдай" спробував розрядити напруженість у відносинах із Заходом, щоб уникнути нових санкцій. Володимир Путін спробував пустити пил в очі США і ЄС, переконати західних партнерів у тому, що РФ нібито не несе загрози для міжнародної безпеки

Валдайський посил Путіна: Нові інтриги для України
"Ведомости"

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Володимир Путін в ході засідання клубу "Валдай" спробував розрядити напруженість у відносинах із Заходом, щоб уникнути нових санкцій. Володимир Путін спробував пустити пил в очі США і ЄС, переконати західних партнерів у тому, що РФ нібито не несе загрози для міжнародної безпеки

Днями в Сочі відбулося щорічне засідання дискусійного клубу "Валдай". В ході засідань клубу російські політичні та економічні експерти, державні чиновники обговорюють основні тенденції міжнародних відносин, глобальні проблеми та шляхи їх вирішення. Російська преса підносить клуб "Валдай" в якості "мозкового центру", який надає світовій спільноті бачення Росії сучасного міжнародного порядку. Нерідко ідеї, які озвучуються в рамках подібних заходів, відображаються у зовнішній і внутрішній політиці. Цвяхом програми засідань клубу є виступ президента РФ Володимира Путіна.

Новини за темою

У минулому році так звана "валдайська промова" господаря Кремля рясніла агресивною риторикою, яка зводилася до того, що Росія нібито має право відмовитися "грати за існуючими правилами" міжнародного порядку в догоду своїм інтересам і заради боротьби з домінуванням США у світі. Цього року Володимир Путін спробував сформувати враження у своєму виступі і ряді відповідей на запитання аудиторії, що Росія не представляє загрози для міжнародної безпеки і готова до конструктивного діалогу з Україною і Заходом.

Пил в очі Заходу

Володимир Путін в ході засідання клубу "Валдай" спробував розрядити напруженість у відносинах із Заходом, щоб уникнути нових санкцій. Володимир Путін спробував пустити пил в очі США і ЄС, переконати західних партнерів у тому, що РФ нібито не несе загрози для міжнародної безпеки. На думку Володимира Путіна, збройні сили країн-членів НАТО і РФ не рівні, російська пропаганда поступається за впливом американським ЗМІ і не в силах вплинути на думку громадян США. Він підтримав пропозицію України ввести збройну поліцейську місію ОБСЄ на Донбас і включити США в нормандський формат переговорів.

Захід стурбований безперервними провокаціями Росії в дусі "холодної війни". Діючі санкції не сприяють примушенню Росії до миру. Розміщення ОТРК "Іскандер" в Калінінградській області, націлених на країни-члени НАТО. Безперервні обстріли позицій українських військових на Донбасі. Порушення режиму припинення вогню в Сирії. Останньою краплею, яка викликала на Заході і в Україні побоювання щодо поведінки Росії в майбутньому, стали оприлюднені документи з зламаної електронної пошти помічника Президента РФ Владислава Суркова. Близько 2000 файлів підтверджують акт агресії Росії проти суверенітету України. Починаючи про витрати на фінансування військової машини і бюрократичного апарату "ДНР" і "ЛНР" і будівництва Керченського мосту, закінчуючи даними про загиблих російських десантників на Донбасі. Не кажучи про намір Кремля дестабілізувати суспільно-політичну обстановку в інших регіонах України протягом листопада 2016 – березня 2017 р. (план "Шатун").

Новини за темою

Кремль побоюється посилення антиросійських санкцій. Діючі санкції Заходу і контрсанкції РФ нанесли значні збитки російській економіці. За даними російського видання "Ведомости", Росія з 2014 року до 2017 р. недоотримає 280 млрд дол. Росія вже втратила 85 млрд дол. прямих інвестицій. За два роки продовольчого ембарго ціни на продукти харчування зросли більше ніж на 30%.

У разі введення додаткових обмежувальних заходів, РФ понесе великі економічні втрати. У ході останнього саміту Європейської ради було прийнято рішення продовжити антиросійські санкції. Європейська рада розгляне у грудні можливість введення нових санкцій проти Росії у випадку, якщо Кремль не припинить обстріли позицій сирійської опозиції. США не мають наміру скасовувати санкції до тих пір, поки РФ не виконає мінські домовленості.

Фінський сценарій?

Невипадково під час засідання клубу "Валдай" Володимир Путін оголосив про готовність Росії відновити прямі поставки природного газу в Україну за 180 дол. за 1000 кубометрів на умовах передоплати. На його думку, Україна даремно переплачує і купує російський природний газ по 330 дол. в реверсному режимі через країни ЄС. Господар Кремля в дусі великодержавних шовіністів підкреслив, що "українці й росіяни це один народ, однієї історії, однієї культури, дуже близький етнічно", який спочатку "розділили", а потім "загнали". Фразу "один народ" можна сприймати як посил до формування політичного та економічного альянсу.

Новини за темою

Заяви Путіна символічні й їх можна сприймати як намагання відійти від батога і перейти до пряника у відносинах з Україною. Як це вже мало місце у відносинах СРСР і Фінляндії в 1939-91 рр. В ході Зимової війни 1939-40 рр., СРСР присвоїв собі 11% території Фінляндії і з величезними військовими і людськими втратами. Однак, Кремль не зміг повернути країну у фарватер зовнішньої політики Москви. Раніше Фінляндія перебувала у складі Російської імперії. Фінляндія стала союзником нацистської Німеччини в роки Другої Світової війни, з метою повернути анексовані СРСР території. Усвідомлюючи неефективність військового тиску на Гельсінкі, СРСР після Другої Світової війни надав фінам торгово-економічні преференції згідно з Договором про дружбу, співпрацю і взаємну допомогу 1948 р. в обмін на міжнародний нейтралітет північного сусіда і відмову від вступу в НАТО. Аж до розпаду СРСР в 1991 р. Фінляндія була повністю економічно орієнтована на СРСР. Радянський Союз відкрив фінським бізнесменам свій ринок збуту, а надалі постачав до Фінляндії енергоносії на вигідних умовах.

Військові методи тиску не виправдали себе і в Україні. Ні анексія Криму, ні агресія на Донбасі не змусили Банкову повернутися в своїй зовнішній політиці до пріоритетів екс-президента Віктора Януковича – інтеграції в Митний союз, з перспективою вступу в Організацію Договору Колективної Безпеки (ОДКБ). Україна домагається завершення процесу ратифікації Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі (ЗВТ) з ЄС і проводить тісне співробітництво з НАТО у сфері оборонної реформи. Київ наполягає на виконанні мінських домовленостей у вигідній для себе послідовності. Спочатку виведення російсько-терористичних військ з Донбасу і повернення під контроль України окупованих ділянок кордону, а вже потім проведення виборів в ОРДЛО і надання особливого статусу окупованих територій. Україна не припиняє спроби повернути Крим шляхом дипломатичних зусиль. Захід не має наміру скасовувати санкції до тих пір, поки Росія не припинить агресію. Росія вже більше двох років несе військові витрати в конфлікті з Україною. Однак, Кремль так і не зміг домогтися, щоб індустріально і аграрно розвинена країна з великою промисловою і портовою інфраструктурою увійшла в лоно "російського світу".

Новини за темою

Тому Москва допускає використання фінського сценарію для нормалізації відносин з Україною. Україна відмовляється від інтеграції в ЄС і НАТО і починає процедуру вступу у Митний союз і ОДКБ, визнає Крим територією РФ. Натомість РФ відновлює постачання природного газу та скасовує заборони на продукцію українських промислових підприємств в умовах єдиного митного простору і виконує мінські домовленості в інтересах України. Захід скасовує санкції і відновлює повноцінні торгово-економічні відносини з Росією.

Росія м'яко стелить, та жорстко спати

Якщо Україна погодиться піти на поступки Росії, то не зможе відновити свою територіальну цілісність, як це не вдалося зробити Фінляндії. Навіть якщо Україна стане членом Митного союзу, Росія не поверне Крим, який російське суспільство з царських часів вважає своєю територією. В іншому випадку чинна влада Росії втратить рейтинги серед власних громадян. Генсек СРСР Микита Хрущов, який передав Крим до складу УРСР чисто з економічних міркувань, украй не популярний в Росії. Володимир Путін і майбутнє керівництво Росії не зацікавлені успадкувати його імідж.

Сумнівно, що Росія буде вести прозору гру на Донбасі. Розорені військовими діями території Донецької і Луганської області стануть опорою російських шовіністів і колишніх терористів. Кремль наполягає на збереженні їх у владі для політичного тиску на Київ. Проросійський Донбас навіть в умовах миру буде піднімати питання про незалежність, як тільки дії Банкової почнуть розходитися з точкою зору Кремля.

Єдиним дієвим засобом примушення Росії до миру на умовах, вигідних Україні, це буде продовження виснаження російської економіки за рахунок посилення санкцій. Введення нафтового ембарго з боку Заходу. Скорочення імпорту російського природного газу країнами-членами ЄС. Тільки так можна позбавити Кремль коштів для реалізації геополітичних авантюр в майбутньому і дестабілізувати соціально-економічну і політичну обстановку в суб'єктах федерації.

Кухалейшвілі Георгій

політолог-міжнародник,

магістр політичних наук

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>