banner banner banner banner

Ва-банк: Хто й навіщо "образив" Коломойського?

Ва-банк: Хто й навіщо "образив" Коломойського?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

…Не допомогли й 16 579 правок: у середу, 13 травня, депутати 270 голосами за таки ухвалили закон про банківську діяльність, або так званий "антиколомойський" закон. Спочатку законопроекту під номером 2571-д дуже не щастило: на позачерговому засіданні парламенту 30 березня депутати підтримали його в першому читанні та за основу. Однак потім нардепи влаштували так званий законодавчий спам, подавши рекордну кількість поправок.

Знадобився ще місяць, або розв'язати цю колізію. І ось 30 квітня Рада призначила особливу процедуру ухвалення закону, завдяки якій парламентарі змогли "пройти" правки, на яких наполягали їхні автори. А ще за два тижні відбулося вікопомне голосування, і законопроект № 2571-д став законом. Точніше, він буде ним, коли документ скріпить своїм підписом президент.

Цікаво, що деякі з опитаних 112.ua експерти сумніваються в тому, що Володимир Зеленський підпише цей закон. Але вони не сумніваються в тому, що головним економічним наслідком його ухвалення буде подальша співпраця України з МВФ. А це на нинішньому етапі має колосальне значення.

Новини за темою

Як зазначає у своєму Фейсбуці інвестбанкір Сергій Фурса, "ключове – це те, що Україна отримує підтримку в критично важливий рік, 2020-й, коли треба фінансувати рекордний дефіцит бюджету, а доступ до зовнішніх ринків обмежений. Як наслідок, ми уникнемо сценарію дефолту і сценарію необмеженої емісії".

Одним словом, гроші будуть. А найгірші сценарії розвитку економіки – поки ні.

"Парадоксальний закон"

"Головним наслідком голосування за "антиколомойський" закон буде те, що МВФ видасть нам кредит. Що особливо важливо у, так би мовити, посткарантинний період, якщо нинішній час ще не зарано так називати", – зазначає заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

Із ним погоджується і керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов: "Економічні наслідки полягають у тому, що зросла надія на отримання Україною траншу МВФ та відтермінування або взагалі унеможливлення дефолту, оскільки ухвалення "антиколомойського" закону було беззаперечною умовою з боку МВФ", – каже він.

А от директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник називає закон 2571-д "парадоксальним". Він, говорить експерт, "позитивно відіб’ється на отриманні виплат від МВФ з майбутнім перекладенням компенсацій власникам банків на пізніший період. Бо нині, не маючи можливості оскаржити рішення щодо своїх банків в Україні, вони підуть до міжнародних судів. Так, як це було з "діамантовими прокурорами": їм за помилки Порошенка платили вже за Зеленського, а за помилки Зеленського заплатить наступна влада".

"Цей закон, – продовжує Бортник, – парадоксальний тим, що він торкається не стільки "ПриватБанку", скільки того, щоб регулювати правові стосунки минулого. Не майбутнього, а минулого. Він легалізує ту схему, за якою команда Петра Порошенка за підтримки зовнішніх гравців громила банківський ринок у 2014-2018 рр. і коли до 95% від проданого заставного майна збанкрутілих банків пішло до корупційних кишень. І от замість того щоб покласти край цій злочинній схемі, Верховна Рада видала їй індульгенцію, обмінявши її на черговий кредит від МВФ".

Бортник має на увазі виведення з банківського сектору понад сотні банківських установ – "банкопад" під проводом тодішньої очільниці НБУ Валерії Гонтарєвої почався у 2014 році й тривав майже до кінця каденції Петра Порошенка. Такий масовий "відстріл" банків багато хто вважає і штучним, і навіть злочинним. Але це – окрема велика тема для роздумів.

Сварка століття

"Другим наслідком ухвалення закону, – говорить Богдан Петренко, – є те, що Зеленський не пішов назустріч Коломойському і не заблокував цей законопроект, що свідчить про його віддалення від Коломойського. Але звідси ще один наслідок – Коломойський почне мочити Зеленського, він йому більше не президент, у нього тепер карт-бланш на помсту. Це погано для Зеленського, але він поліпшив свій імідж, тим паче на тлі розмов, що почала зростати залежність президента вже від іншого олігарха".

Власне, додає Петренко, "президента вже зараз мочать люди Коломойського. Вони давно демонструють антипрезидентські позиції. Що іще?.. Можливо, медіа Коломойського перестануть наповнювати для Зеленського теплу ванну, але такі теплі ванни знайдуться для нього на інших каналах. Хоча втрата "Плюсів" для Зеленського буде значимою, й особливо напередодні місцевих виборів, таку втрату ахметовська "Україна" не перекриє".

"Зруйновано міфологему, що Зеленський – це маріонетка Коломойського, – включається в розмову Андрій Золотарьов. – Хоча це, власне, завжди було перебільшенням. Стосунки між ними були радше партнерськими. Водночас Коломойський так просто цього не залишить, і всі наслідки Зеленський відчує восени, коли на "Плюсах" зміниться порядок денний. Президент може не бажати загострення конфлікту, але він не може й не розуміти, що придбав квиток на війну".

Погоджується з цим і політолог Кирило Сазонов. На його думку, в середу "було зруйновано міф про Коломойського, який керує Зеленським. Ні, не керує. Президент спирається на виборців, і це правильно. Казки про маріонетку Коломойського виявилися дещо перебільшеними, чи не так? І найбільше це дратує саме прихильників Коломойського. А найсмішніше, що насправді про те, що Зеленський це людина Коломойського, розповідав сам Ігор Валерійович. А він – відомий фантазер".

Війна чи гра у війну?

Але не будемо бігти поперед батька в пекло і вважати, що закон про банківську діяльність вже набрав чинності, закликає політолог Євген Булавка. "Для початку треба дочекатися підписання закону президентом. Це по-перше. По-друге, треба поспостерігати за поведінкою групи "Приват" – її депутати майже напевно захочуть оскаржити ухвалення закону в суді. Власне, тут можлива подвійна гра, яка полягатиме в тому, що Зеленський залишатиме для Коломойського можливості заблокувати закон. Прогнозувати щось складно, оскільки незрозумілою є диспозиція гравців: от Зеленський – він за кого? За державу чи за Коломойського?" – запитує Булавка.

Новини за темою

За кого Зеленський, й справді невідомо, а от Коломойський, безперечноЮ – за Коломойського. "Не треба думати, що все, що відбулося сьогодні, аж так сильно б’є по його інтересах. Бо його інтерес – не в тому, щоб повернути собі "ПриватБанк", бо той вже не вартий виїденого яйця. Він накопичує не активи, а проблеми. Зацікавленість Коломойського – це відкликання позовів у міжнародних судах стосовно повернення колишніми акціонерами "ПриватБанку" коштів вкладникам банку. Ось це єдине, що йому потрібно. А засідання в Раді має елемент гри, яка призначається для МВФ: мовляв, ми зробили усе, щоб ухвалити цей непростий закон", – припускає Руслан Бортник.

"В Україні закони діють не завжди. А точніше, вони діють так, як це вигідно тим, хто ці закони застосовує. Тож навіть ухвалення закону про банки не означає, що інтереси Коломойського уражені. Це означає тільки те, що він почне діяти в інший спосіб. Для нього це програш битви, але не війни", – підводить під сказаним риску Богдан Петренко.

Але чи дійсно триває війна – ось у чому питання. Так, група "Приват" (тобто депутати, орієнтовані на Ігоря Коломойського) у середу не дала голосів за закон 2571-д. Тепер лінію розламу означено ще чіткіше, і це ще один із наслідків вчорашнього дня. "Конфлікт всередині СН ми спостерігаємо вже давно. Реальна війна там іде щонайменше між двома групами впливу, хоча їх насправді більше. Власне, термін "монобільшість" давно застарів та втратив свою актуальність, а від "Слуги народу" збереглася хіба що оболонка і назва бренду. Можливо, процес "розлучення" ніколи не буде оформлено, але різні частини цієї фракції давно живуть своїм життям", – стверджує Євген Булавка.

А Руслан Бортник додає: "Група "Приват" у кількості 40-55 депутатів вже давно перебуває у внутрішній опозиції до фракції і має свій власний ключик до успішних голосувань, чим змушує владу час від часу вступати в ситуативні союзи з "Голосом", "Довірою" чи "Європейською солідарністю", а такі союзи для влади є токсичними. І сьогоднішнє приєднання до СН "Європейської солідарності" означатиме, що частина кримінальних справ проти Порошенка втратить свою актуальність. Він теж отримав свою індульгенцію. Його стосунки із Зеленським, спочатку такі ворожі, нині перейшли в площину прагматичності", – переконаний експерт.

Антиколомойська солідарність

І знову необхідне нагадування: оскільки із 264 народних депутатів фракції "Слуги народу" лише 200 дали голоси за "антиколомойський" закон, його ухвалення не було би можливим без допомоги інших фракцій і груп. Тож позитивним голосування зробили: "Європейська солідарність" (23 голоси), фракція "Голосу" (18), група "Довіра" (16), позафракційні (10) та група "За майбутнє" (3 голоси).

Багато хто звернув увагу, що фракція Петра Порошенка знову підставила плече "Слузі народу", а Богдан Петренко прокоментував це так: "Якщо рішення "Слуги народу" зачіпають ворогів Порошенка, то чому б "Європейській солідарності" й не підтримати СН? Надалі все буде так само: якщо на порядку денному опиняться вигідні для ЄС проекти, вона голосуватиме в унісон зі "слугами". Але коаліцію, де буде і "Європейська солідарність", і "Слуга народу", ми навряд чи отримаємо".

Новини за темою


"Тактична співпраця між Зеленським та Порошенком вже має місце й триватиме й надалі", – переконаний і Андрій Золотарьов.

А ось Євген Булавка не згоден з такою постановкою питання: "Це не "Європейська солідарність" допомогла "Слузі народу". Радше навпаки. Бо це "Європейська солідарність" гучніше за всіх кричала про потребу в такому законі, а представники монобільшості були пасивними в цьому питанні, і Зеленський висловлювався з цього приводу мляво та неохоче. Чому хедлайнером виступала "ЄС"? Зацікавленість Порошенка є зрозумілою: "ПриватБанк" було націоналізовано за його каденції, і саме Порошенко прямо називав Коломойського головним саботажником в ухваленні закону", – нагадує Булавка.

Натомість, говорить він, є політик, який справді здає козирі Ігорю Коломойському. "Юлія Тимошенко працює в парадигмі його інтересів, – стверджує експерт. – Вони пов’язані, це було очевидно ще під час виборів. Мета у них спільна – скасувати закон про банки, і ЮВТ в цьому разі виконує роль політичного знаряддя в руках Коломойського".

Можливо, все саме так і є. Принаймні Тимошенко вже заявила про намір оскаржувати ухвалення "антиколомойського" закону в Конституційному суді. Але "до серйозності її намірів можна ставитися саме так, як до її слів про ринок землі. Будучи прем’єром, вона виступала за нього, а нині піднімає селянські бунти. Її позиція міняється так само, як погода в Україні", – зауважує Булавка.

"Тимошенко намагатиметься заробити бали на цій темі, бо, як досвідчений політик, вона розуміє, що це – саме той момент, коли це можна зробити. Але при цьому вона все-таки поза цим сюжетом. Його головні герої – Зеленський, Коломойський, Порошенко, МВФ – вже вийшли на сцену", – каже тим часом Андрій Золотарьов.

Що ж, там, на сцені, ми їх і залишимо. Шоу має тривати, і кому, як не всім переліченим персонажам, це знати найкраще?

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>