banner banner banner

В Україні зростання кредитування. Чому це погано?

В Україні зростання кредитування. Чому це погано?
112.ua

Никита Синіцин

Журналіст

Доступне і розвинене кредитування вважається одним з показників процвітання економіки та добробуту суспільства – можливість взяти кредит під розумний відсоток дозволяє промисловості та бізнесу налагодити випуск своєї продукції.

Своєю чергою можливість взяти кредит на купівлю необхідної речі звичайному громадянину дозволяє гарантувати збут продукції промисловості і простимулювати її взяти новий кредит на власний подальший розвиток.

У всякому разі так у теорії виглядає механізм взаємовпливу кредитування та споживання в умовах розвиненої ринкової економіки. Як справи з цим в Україні?

Кредитів стало більше

У своїй статті для видання Baltic Rim Economies перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова назвала чотири аргументи на користь успішності реформування банківського сектору України в 2014-2016 роках, коли країна втратила понад 80 банків, які було визнано банкрутами і внаслідок цього пішли з ринку.

Одним із аргументів "за" успіх банківської реформи Катерина Рожкова назвала зростальне другий рік поспіль кредитування населення – на 30% і бізнесу, який не допускав дефолтів у минулому, – на 20%.

Утім, частіше банки кредитували населення і в 2017 році – тоді НБУ відзвітував про зростання кредитів, взятих простими українцями на 42% у порівнянні з 2016-м роком, а тільки за 4-й квартал 2017 року відсотки за позиками принесли банківському сектору 15 мільярдів гривень.

Новини за темою

Проте в цілому 2017 рік вітчизняні банки завершили із сукупним збитком у 24,4 млрд грн через збитки "ПриватБанку".

Проте вже через рік, за підсумками роботи банківської системи в 2018 році, НБУ констатував рекордний прибуток українських банків у 21,7 млрд грн, а також зростання кредитування. Так, населення за підсумками 2018 року взяло кредитів на 34% більше, ніж роком раніше, а частка "непрацюючих", тобто не погашених боржниками кредитів знизилася на 1,7%, до 52,8%. На 8,1% зросло кредитування українськими банками юридичних осіб та бізнесу.

У цілому НБУ прогнозував зростання роздрібного (населення) кредитування в 2019 році не менш ніж на 30% і зростання кредитування бізнесу.

У цьому своєму прогнозі аналітики Нацбанку виявилися слушними рівно наполовину – приріст кредитування населення дійсно склав у січні-вересні майже 30%, а ось бізнес взяв кредитів в українських банках за 3-й квартал всього на 2% більше, ніж роком раніше.

Доходи банківської системи за 9 місяців зросли в порівнянні з січнем-вереснем 2018 року відразу в 4,4 рази - до 48,4 млрд грн. 

Зростання кредитування в Україні – на користь іноземних виробників

Опитані 112.ua експерти вкрай скептично ставляться до звітів НБУ про зростання кредитування як ознаку оздоровлення вітчизняної економіки і говорять радше про масштабну кризу останньої.

Так, фінансовий експерт Василь Невмержицький називає сьогоднішню ситуацію у вітчизняному кредитуванні – нонсенсом.

"Зростання ВВП у будь-якій країні відбувається за рахунок зростання виробництва, насамперед у сфері важкої промисловості. Це зростання ж багато в чому досягається за рахунок зростання кредитування банками – індикатора стану економіки. Однак якщо ми подивимося на кредитування вітчизняного бізнесу сьогодні, то побачимо, що компанії, які мають європейські стандарти звітності і структури управління, воліють брати кредити за кордоном, де вони значно дешевші", - говорить про дисбаланс у вітчизняному кредитуванні експерт.

Разом з тим, за словами Невмержицького, і самі банки не надто зацікавлені в кредитуванні юридичних осіб.

"У кризу 2014-2015 років багато юридичних осіб-позичальників не повернули кредити, за допомогою сумнівних схем виводили свої застави, викуповували свої борги з великою знижкою. У результаті банки обережно підходять до "ризикових" клієнтів – проводять аналіз звітності та структури власності, до чого наш бізнес не звик і намагається не вкладати у великих клієнтів занадто багато, щоб уникнути ризиків", - пояснює аналітик.

В результаті, за словами співрозмовника 112.ua, ситуація на ринку кредитування сильно змінилася на користь кредитування населення, яке стало більш вигідним.

"Банки та інші фінансові компанії знайшли зручну для себе ринкову нішу – споживче кредитування населення зі своєю специфікою: високі відсотки, короткий термін обігу, все це веде до надприбутків до 100-150% річних, нехай і з ризиком неповернення в середньому 15-20%, тобто вигоди переважують", - пояснює експерт.

На практиці ситуація, яка склалася, веде до того, що кредитування не виконує своїх завдань для національної економіки у вигляді стимулювання виробництва, радше навпаки – шкодить їй.

"Якщо споживач бере кредит у банку і купує в супермаркеті техніки імпортний пилосос, тим самим він стимулює імпортного виробника виробляти товар і продавати його в Україну, а не українського виробника", - наводить простий приклад експерт.

У цілому, резюмує експерт, подібна ситуація на кредитному ринку вкрай вразлива для вітчизняних банків – захопившись кредитуванням населення, вони можуть виявитися неготовими до швидких негативних змін, наприклад, економічної кризи, що знизить добробут українців, а отже, і їхні можливості брати і віддавати кредити.

Новини за темою

Фінансовий аналітик Борис Кушнірук називає ситуацію на кредитному ринку України останніх 5 років близькою до катастрофи, в чому, на його думку, винен НБУ.

"Останні роки висока облікова ставка НБУ призводить до дорогих кредитів для бізнесу, і як наслідок – падіння обсягу кредитування реального сектору національної економіки. Замість цього зростає кредитування торгівлі і галузей споживання. Тому радіти заявленому НБУ зростанню кредитування, особливо населення, власне нерозумно, адже вони ведуть національну економіку в глухий кут", - вважає експерт.

Як пояснює Кушнірук, НБУ у своєму прагненні боротися з інфляцією шляхом встановлення високої облікової ставки зробив відсотки за кредитами для юридичних осіб на рівні 23-25% просто непідйомними для переробних і виробничих галузей.

"Краще виглядає ситуація для сировинних галузей української економіки, які як альтернативу кредиту від українських банків мають можливість взяти експортне фінансування за кордоном від західних банків або компаній під 3-4% річних.

Компанії, орієнтовані на внутрішній ринок України, не можуть собі дозволити внутрішні кредити під високі відсотки. Підсумок подібної кредитної політики – в країні "вбивається" переробна промисловість, нездатна, на відміну від тієї ж торгівлі, брати кредити під такі високі відсотки", - резюмує аналітик.

Кредитування в Україні падає – на порозі антирекорду

Ще більш категоричний у своїй негативній оцінці вітчизняного ринку кредитування експерт Growford Institute Олексій Кущ, який стверджує, що мова не про зростання кредитного ринку України, а про його падіння.

"Основна проблема кредитного ринку – це держава, яка в останні роки значно вплинула на банківську систему. Зараз близько 60% активів всього банківського сектору зосереджено в державних банках, які майже не представлені в галузі кредитування виробництва, впровадження промислової політики.

Хоча, здавалося б, можна було б, використовуючи банки, налагодити кредитування, виходячи із чинної спеціалізації держбанків, наприклад, "Укрексімбанк" кредитує експортно-орієнтовані галузі, "Ощадбанк" - населення, "ПриватБанк" - малий і середній бізнес", - говорить про один із недоліків кредитування по-українськи експерт.

Замість цього ж, за словами Куща, держава залучає активи державних та комерційних банків для фінансування держави через механізм ОВДП та депозитарних сертифікатів.

"Банкірам нема чого фінансувати економіку, простіше кредитувати державу через ОВДП під 15-20% річних або депозитарні сертифікати під 14-16%. Навіщо в такій ситуації пропонувати кредити виробництву під чинну ставку як мінімум 20%?

Треба пам'ятати, що галузей в українській економіці, в якій рівень рентабельності був би вищим за 20%, щоб віддати кредит, взятий під цей відсоток, украй мало – головним чином це АПК та експортно-орієнтовані галузі. В результаті зростає споживче кредитування населення, яке бере кредит під купівлю імпортної продукції, тим самим стимулюючи іноземних виробників", - зазначає співрозмовник 112.ua.

Новини за темою

Додають небажання бізнесу кредитуватися в банках і вимоги НБУ до позичальників, яким банки можуть надавати позики під уникнення кредитних ризиків. Оскільки серед вітчизняних компаній вимогам НБУ відповідають небагато, кредитування юросіб падає, але і частина проблемних кредитів, за словами експерта, залишається надзвичайно високою – понад 50%.

Але найгірше, за словами Олексія Куща, те, що стрімко падає співвідношення кредиту до ВВП України.

"У 2008 році до кризи це співвідношення дорівнювало 73%, у період 2010-2013 років - до 60%, а сьогодні взагалі становить 27%, що вже є одним зі світових антирекордів і свідчить про катастрофічне згасання кредитування, а аж ніяк не про його зростання", - говорить експерт про показники, які найкраще свідчать про розвиток кредитування в країні, ніж звіти НБУ.    

На користь слів експерта про зниження обсягів кредитування свідчить і загальна статистика про кредитування із сайту НБУ.

Так, якщо нефінансові корпорації України в листопаді 2018 року мали кредитів на 899,823 млрд грн, то в жовтні 2019 року вони "просіли" до 781,882 млрд грн, тим часом як обсяг кредитів домогосподарств зріс за той же період з 208,519 млрд грн до 217,158 млрд грн.

Микита Синіцин

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>